klasztor kościół wieś Paradyż ciekawostki zabytki atrakcje łódzkie
klasztor kościół wieś Paradyż ciekawostki zabytki atrakcje łódzkie
w ,

Paradyż – niezwykłe fakty

Paradyż ciekawostki i najważniejsze informacje o Paradyżu w woj. łódzkim. Z czego słynie?

Poznaj Paradyż

1) Paradyż, to wieś mająca ok. 1 tys. mieszkańców. Znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim. Od 1954 r. jest tu siedziba gminy Paradyż.

2) Najcenniejszym zabytkiem Paradyża jest zbudowany w XVIII-XIX wieku, barokowy zespół klasztorny bernardynów.

3) Częścią zespołu klasztornego jest późnobarokowy kościół Przemienienia Pańskiego i św. Michała Archanioła. Został wybudowany w latach 1747–1757, w fasadzie ma dwie wieże i stoi przy ul. Koneckiej. Wewnątrz świątyni znajduje się uznawany za cudowny, obraz Chrystusa Cierniem Koronowanego, namalowany w I połowie XVII wieku. Wewnątrz są też XVIII-wieczne organy.

kościół Paradyż ciekawostki informacje atrakcje zabytki
Późnobarokowy kościół. Paradyż ciekawostki
Paradyż ciekawostki atrakcje zabytki Jan Paweł II
Pomnik Jana Pawła II przed wejściem na teren kościoła. Paradyż ciekawostki

4) Dlaczego wielu Polaków kojarzy nazwę Paradyż? Znamy firmę o tej nazwie. Choć znany producent ceramiki budowlanej (płytek ceramicznych i terakoty) nazywa się Paradyż, jeden z zakładów Grupy Paradyż znajduje się nie w Paradyżu, lecz w pobliskiej Wielkiej Woli.

Co jest jeszcze w Paradyżu

5) Klub Sportowy Paradyż (K.S. Paradyż) istnieje od 1995 roku, a do 2006 r. nazywał się K.S. Ceramika Paradyż. Słynie głównie z sekcji piłkarskiej. Piłkarze rozgrywają mecze nasta stadionie w Wiejskiej Woli, mającym 622 miejsca siedzące.

6) W Paradyżu jest założony w XVIII wieku park im. Jana Pawła II. Zlokalizowany jest na terenie przykościelnym i przyklasztornym, a spośród ponad 130 rosnących tu drzew, dominują kasztanowce.

7) W Paradyżu znajduje się katolickie sanktuarium Pana Jezusa Cierpiącego.

8) Na cmentarzu w Paradyżu znajduje się zbiorowa mogiła partyzantów oddziału AK „Błysk”. Dodajmy, że imię tego oddziału nosi Szkoła Podstawowa w Paradyżu oraz Jednostka Strzelecka nr 2036 wchodząca w skład Organizacji Społeczno-Wychowawczej Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

zabytki Paradyża atrakcje dziedziniec kościoła
Obok kościoła w Paradyżu. Wewnątrz zabudowań otaczających dziedziniec

Gmina Paradyż ciekawostki

9) Gmina Paradyż ma ok. 4,5 tys. mieszkańców i 81,29 km² powierzchni. Prawie 80%, to użytki rolne. Do 1954 r. nazywała się gmina Wielka Wola, choć i wtedy i obecnie, siedziba władz gminy jest w Paradyżu.

Paradyż ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: pomnik niepodległościowy, w głębi budynek urzędu gminy Paradyż

Zobacz też:
>

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

katedra bazylika Trzemeszno ciekawostki atrakcje zabytki

Z czego słynie Trzemeszno – 10 ciekawostek

kamienna sól ciekawostki o soli

Niezwykła historia soli kamiennej