Paradyż ciekawostki i najważniejsze informacje o Paradyżu w woj. łódzkim. Z czego słynie?
Poznaj Paradyż
1) Paradyż, to wieś mająca ok. 1 tys. mieszkańców. Znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim. Od 1954 r. jest tu siedziba gminy Paradyż.
2) Najcenniejszym zabytkiem Paradyża jest zbudowany w XVIII-XIX wieku, barokowy zespół klasztorny bernardynów.
3) Częścią zespołu klasztornego jest późnobarokowy kościół Przemienienia Pańskiego i św. Michała Archanioła. Został wybudowany w latach 1747–1757, w fasadzie ma dwie wieże i stoi przy ul. Koneckiej. Wewnątrz świątyni znajduje się uznawany za cudowny, obraz Chrystusa Cierniem Koronowanego, namalowany w I połowie XVII wieku. Wewnątrz są też XVIII-wieczne organy.


4) Dlaczego wielu Polaków kojarzy nazwę Paradyż? Znamy firmę o tej nazwie. Choć znany producent ceramiki budowlanej (płytek ceramicznych i terakoty) nazywa się Paradyż, jeden z zakładów Grupy Paradyż znajduje się nie w Paradyżu, lecz w pobliskiej Wielkiej Woli.
Co jest jeszcze w Paradyżu
5) Klub Sportowy Paradyż (K.S. Paradyż) istnieje od 1995 roku, a do 2006 r. nazywał się K.S. Ceramika Paradyż. Słynie głównie z sekcji piłkarskiej. Piłkarze rozgrywają mecze nasta stadionie w Wiejskiej Woli, mającym 622 miejsca siedzące.
6) W Paradyżu jest założony w XVIII wieku park im. Jana Pawła II. Zlokalizowany jest na terenie przykościelnym i przyklasztornym, a spośród ponad 130 rosnących tu drzew, dominują kasztanowce.
7) W Paradyżu znajduje się katolickie sanktuarium Pana Jezusa Cierpiącego.
8) Na cmentarzu w Paradyżu znajduje się zbiorowa mogiła partyzantów oddziału AK „Błysk”. Dodajmy, że imię tego oddziału nosi Szkoła Podstawowa w Paradyżu oraz Jednostka Strzelecka nr 2036 wchodząca w skład Organizacji Społeczno-Wychowawczej Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Gmina Paradyż ciekawostki
9) Gmina Paradyż ma ok. 4,5 tys. mieszkańców i 81,29 km² powierzchni. Prawie 80%, to użytki rolne. Do 1954 r. nazywała się gmina Wielka Wola, choć i wtedy i obecnie, siedziba władz gminy jest w Paradyżu.
Paradyż ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: pomnik niepodległościowy, w głębi budynek urzędu gminy Paradyż
Zobacz też:
>