Park Skaryszewski ciekawostki i najważniejsze informacje, które warto wiedzieć. Historia i dzień dzisiejszy warszawskiego parku na Pradze
Park Skaryszewski – gdzie jest, historia
1) Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego ma 58 ha powierzchni. Ten zabytkowy park krajobrazowy powstał w latach 1906–1922.
2) Położony jest w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe i znajduje się blisko do Stadionu Narodowego. Z jednej strony przylega do Jeziorka Kamionkowskiego.
3) Park został założony na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego, na terenie dawnej osady Kamion. Zaprojektował go Franciszek Szanior (1853-1945), od 1906 r. główny ogrodnik miasta stołecznego Warszawa. Założył też park Ujazdowski, zaprojektował tereny zielone toru wyścigów konnych na Służewcu i miał udział z zmianach Ogrodu Saskiego oraz Ogrodu Krasińskich. Założył też i modernizował parki w kilku polskich miastach.
Park Skaryszewski ciekawostki, co tu jest ciekawego
4) Nazwa Park Skaryszewski nawiązuje do osady Skaryszew, powstałej na gruntach wsi Kamion, która istniała już w XIII wieku. To tutaj powstał Park Skaryszewski.
5) To park w stylu angielskim. Zostały specjalnie usypane wzgórza, powstał sztuczny wodospad i dwa sztuczne stawy (Kajakowy i Łabędzi) oraz ogrody: różany i daliowy. Obecnie rośnie tu ok. 280 gatunków drzew i krzewów, w sumie ponad 20 tys. roślin.
6) Warszawiacy park nazywają Skaryszakiem.
7) Park Skaryszewski po II wojnie światowej, z powodów politycznych utracił imię Ignacego Jana Paderewskiego – muzyka i polityka. Do jego imienia powrócono w 1980 roku.
8) W okresie okupacji hitlerowskiej park nazywał się: Ostpark.
7) Przy wejściu do parku stoi pomnik upamiętniający pamięć szóstki Polaków, którzy zginęli w Nowym Jorku, w zamachu terrorystycznym na World Trade Center w 2001 roku. Na terenie parku stoi też kilka pomników, rzeźb i miejsc pamięci, także kapliczka. Jest też muszla koncertowa, plac zabaw dla dzieci i stadion, o którym piszemy niżej.
8) W latach 1946-2018 r. w eksponowanym miejscu Parku Skaryszewskiego stał pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej.
9) Na terenie obecnego parku od 1927 r. stał stadion klubu sportowego Drukarz, mieszczący 6 tys. widzów. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej, do dziś zachowało się jedynie boisko z bramkami.
10) Rzeźba „Tancerka” autorstwa Stanisława Jackowskiego stoi w ogrodzie różanym. Została odsłonięta 6 sierpnia 1927 przez ówczesnego prezydenta Warszawy Zygmunta Słomińskiego. Postać tancerki ma 165 cm wysokości i waży 235 kg. Rzeźbiarzowi pozowała wybitna tancerka Halina Szmolcówna, która zmarła w Warszawie, we wrześniu 1939.
11) Stojący w Parku Skaryszewskim pomnik amerykańskiego generała Edwarda Mandella House’a, ufundował Ignacy Jan Paderewski w 1932 roku. Po zniszczeniu ok. 1951 r. został odbudowany i ponownie odsłonięty w 1991 roku.
12) Park Skaryszewski w 2009 uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecią lokatę w konkursie: Najpiękniejszy Park w Europie.
Wypoczynek dla warszawiaków
13) Ten park, to ciekawa propozycja miejsca do rodzinnych spacerów Warszawiaków, szczególnie w okresie letnim. Dzieci lubią tu karmić wiewiórki, można pobiegać, pojeździć np. na rowerach, a po Jeziorku Kamionkowskim można popływać na sprzęcie wodnym, gdyż jest wypożyczalnia. Co jakiś czas w parku odbywają się okolicznościowe imprezy publiczne, nie tylko w muszli koncertowej.
Park Skaryszewski ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Nurogęsi w Warszawie
> Dworzec Warszawa Wschodnia