Park Vigelanda Oslo
Jednym z najpopularniejszych parków na świecie jest norweski park Vigelanda, będący częścią Frognerparken. Cechą charakterystyczną parku jest ponad 200 rzeźb stworzonych przez Gustava Vigelanda, które przedstawiają łącznie około 600 postaci. Park jest wyjątkowy i każdy, kto odwiedza Oslo, powinien się do niego wybrać.
Jak powstał Park Vigelanda w Oslo?
W 1907 roku władze Oslo zleciły norweskiemu rzeźbiarzowi zaprojektowanie fontanny w parku. Jednak Gustav Vigeland nie ograniczył się do jednego projektu. Po zbudowaniu fontanny, artysta stworzył rzeźby i płaskorzeźby, które zostały ustawione dookoła. Z czasem dodawał kolejne elementy parku – ozdobny most, oświetlenie, kute bramy i furtki, a także labirynt z mozaiki wokół fontanny. Część dzieł rzeźbiarz wykonał osobiście, do reszty wykonał projekty i gipsowe formy, a samymi rzeźbami zajęli się zatrudnieni przez niego odlewnicy, kamieniarze i kowale.
Prace nad rzeźbami trwały ponad 40 lat, a projekty Vigelanda były tak dokładne, że nawet po jego śmierci w 1943 roku udało się dokończyć park według jego zamysłu. Dziś na ponad 32 ha powierzchni możemy podziwiać 212 rzeźb. Artysta uchwycił w nich kwestie przemijania i ważnych chwil w życiu każdego człowieka.

Najpiękniejsze rzeźby Gustava Vigelanda
Choć rzeźb jest ponad 200, a postaci niemal 600 – niektóre z nich szczególnie zwracają na siebie uwagę. Jednym z najpopularniejszych miejsc w parku jest Monolit. W najwyższym punkcie terenu została ustawiona olbrzymia, 14-metrowa kolumna wyrzeźbiona z jednego kamienia. Monolit przedstawia 121 nagich postaci, które ściśnięte i splecione ze sobą próbują przedostać się na górę. Do dziś krytycy i artyści zastanawiają się, co Gustav Vigeland miał na myśli, tworząc to dzieło.

Popularnością cieszy się też słynna fontanna, od której wszystko się zaczęło. Znajduje się ona w centralnej części parku, a otaczają je nagie postacie w ogrodzie życia. Na środku postawiono sześciu olbrzymów podtrzymujących wielką misę, z której spływają strugi wody. U podstawy fontanny możemy podziwiać płaskorzeźby, a plac, na którym stoi, jest wyłożony kamienną mozaiką.
Turyści chętnie idą też w stronę słynnej rzeźby Rozzłoszczonego Chłopca – Sinnataggen. Sporych rozmiarów postać tupie nogą z rozgniewaną miną. Latem ustawiają się tu kolejki, by zrobić sobie zdjęcie z popularnym chłopcem.
Na uwagę zasługuje też Brama Główna, cały most nad parkowym stawem, a także Koło życia, czyli rzeźba wieńca złożonego z nagich ciał symbolizująca przemijanie i wieczność.

Park Vigelanda – zachwyca czy szokuje?
Park Vigelanda wywołuje skrajne emocje. Z jednej strony olśniewa swoim monumentalizmem i rozmachem. Z drugiej nagie postacie dorosłych i dzieci, które choć pełne emocji – porażają swoim chłodem. W niektórych wizyta w Vigelandzie wzbudza pewien niepokój, a z parku wychodzą zadumani…
Park Vigelanda Oslo (c): SuperPolonia.info we współpracy z RynekPierwotny.pl