Pegaz i Polacy w północnej Anglii

Pegaz i Polacy w północnej Anglii

Pegaz i Polacy w północnej Anglii

O Polakach w północnej Anglii w rozmowie z Katarzyną Bobrzak, przewodniczącą organizacji Pegaz

Jak powstała organizacja PEGAZ i jakie były jej założenia?
• Organizacja została zarejestrowana i ukonstytuowana 1 czerwca 2008 r. w mieście Gateshead w północnej Anglii. Jednak jej początki sięgają roku 2007 kiedy to mała grupka przyjaciół często spotykając się narzekała na brak kontaktów z Polakami, a przede wszystkim na to, że ich dzieci nie mają polskich kolegów i koleżanek. Wtedy to właśnie postanowiliśmy wspólnie zacząć organizować zajęcia dla rodziców i ich dzieci. Były to głównie zabawy i spotkania przy kawie, a także imprezy takie jak: Wielkanoc, Dzień Dziecka, Halloween czy Mikołajki.

Czym zajmowała się organizacja i jej wolontariusze?
• Bardzo szybko rozpoczęliśmy działalność, która okazała się bardzo owocna i w przeciągu niespełna trzech lat zaczęła przekraczać nasze możliwości. Zajęcia i zabawy przynosiły wolontariuszom bardzo dużo satysfakcji i zadowolenia, ale również wymagało to dużo zaangażowania i wysiłku. Z czasem działalność poszerzona została o biuro informacyjne w Gateshead służące darmową radą w kwestiach pomocy w aplikacjach socjalnych, w tłumaczeniach, a także załatwianiu spraw sądowych. W South Shields powstał klub języka polskiego, który cieszył się dużą popularnością. Wolontariusze zajęli się również organizacją życia kulturalnego w północnej Anglii i mieli również na swoim koncie organizacje występów kabaretowych takich jak: Kabaret Ani Mru Mru czy Limo oraz większych imprez, takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. A wszystko to odbywało się w okresie, gdy o Polakach nie było słychać w tym regionie, gdzie w urzędach język polski był nierozpoznawalny, gdy nie było polskich sklepów i polskich czasopism, a społeczność polska była czymś nieznanym dla Anglików.

Jakie są obecne plany?
• Z biegiem czasu działalność organizacji trochę się zmieniła. Spowodowane to było upływem czasu, zmianą zainteresowań wolontariuszy, którzy pozakładali rodziny, pozmieniali prace, przenieśli się na inne tereny, ale również z powodu nowo przybyłych wolontariuszy, którzy mieli już inne plany i inne zainteresowania i umiejętności. Poza tym sytuacja polskiej społeczności w regionie zaczęła zmieniać się, a co za tym indziej jej wymagania i oczekiwania. Dzięki współpracy pobudziliśmy do działania Polski Klub w Newcastle, który od II Wojny Światowej stanowił centrum polskości, ale do tej pory trwał w śpiączce kulturowej. Teraz pełną parą działa i organizuje imprezy sezonowe i rodzinne. Z przyjemnością możemy powiedzieć, że naukę języka polskiego przejęła Polska Szkoła Sobotnia w Newcastle wykorzystując swoje szerokie możliwości nauczania i lokalowe. Obecne plany organizacji skierowane są w kierunku nowej grupy w społeczności polskiej, grupy łaknącej doznań kulturowo-artystycznych takich, jak: sztuka słowa, kanwasu czy medialna.

Co niesie przyszłość dla organizacji?
• Obecnie zauważyliśmy, że Polakom w północnej Anglii brakuje imprez kulturalnych, bardziej duchowych. Wolontariusze zaangażowali się więc w dużą imprezę poetycką, zorganizowali kilka wystaw i wernisaży. Powstaje również duża grupa artystów, którzy chcą tworzyć i dzielić się swoją twórczością nie tylko z polską społecznością, ale chcą być też zauważani przez Brytyjczyków. Myślę, że przyszłość przyniesie dużo zmian i zadowolenia dla tej grupy ludzi, którzy chcą oderwać się od szarej rzeczywistości i zabłysnąć swoimi talentami w tym regionie. Mam szczerą nadzieję, że się tak stanie, ale nie zapominajmy, że działalność organizacji opiera się o wolontariuszy, o ich wolny czas i energię tworzenia. Dlatego są oni zawsze mile widziani i zawsze potrzebni.

Jak oceniana jest Wasza działalność?
• Mieszkając w północnej Anglii od dwudziestu lat, współpracując z Polonią od dziesięciu lat i działając w organizacji PEGAZ od ponad pięciu lat muszę powiedzieć, że zmiany są zdecydowanie zauważalne. Polskie środowisko się rozwija i kształtuje swoją tożsamość. Usilnie trzymając się swoich korzeni kultywuje polskie zwyczaje i dba o zachowanie języka ojczystego, doznaje jednak transformacji przepełnionej duchem sztuki i piękna, aby zaspokoić swoje ulotne i dotąd niezauważalne potrzeby duchowe. Dążenia te coraz częściej doceniane są przez odbiorców, a w szczególności przez przedstawicieli polskich i brytyjskich instytucji.

„…takie imprezy to to czego my, Polacy potrzebujemy. Nie tylko po to, żeby zaprezentować naszym angielskim sąsiadom kraj z którego pochodzimy i wszystkie jego piękne walory, ale też po to, żeby uświadomić nam samym, że nawet w innym państwie, ciągle mamy do czego wracać i o czym pamiętać. Że możemy głośno powiedzieć „we are proud to be Polish” – powiedział 20 października 2012 r. Konsul Generalny Łukasz Lutostański, który wziął udział w festiwalu kultury i sztuki polskiej w Newcastle.

Z Katarzyną Bobrzak
(na zdjęciu powyżej) rozmawiała Izabela Brzoska
Styczeń 2013 r. Wywiad ukazał się w Magazynie Europejczyk

• Od SuperPolonia.info: strona internetowa Pegaza www.pegaz.org.uk obecnie nie działa

podobne wpisy

Polskie pegazy w Newcastle – wystawa satyryczna

Możliwość komentowania Polskie pegazy w Newcastle – wystawa satyryczna została wyłączona

Oblicza Polonii: Mieszkańcy Hamtramck

Możliwość komentowania Oblicza Polonii: Mieszkańcy Hamtramck została wyłączona

IX Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą

Możliwość komentowania IX Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą została wyłączona

Frank Piasecki i inni polscy inżynierowie lotnictwa

Możliwość komentowania Frank Piasecki i inni polscy inżynierowie lotnictwa została wyłączona

Dobra Polska Szkoła, USA

Możliwość komentowania Dobra Polska Szkoła, USA została wyłączona

Pluszaki do polskich domów dziecka

Możliwość komentowania Pluszaki do polskich domów dziecka została wyłączona

Breda, Holandia, 70 lat temu

Możliwość komentowania Breda, Holandia, 70 lat temu została wyłączona

Związek Polaków w Rumunii

Możliwość komentowania Związek Polaków w Rumunii została wyłączona

Związek Polaków na Białorusi

Możliwość komentowania Związek Polaków na Białorusi została wyłączona

Klub Amber w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Klub Amber w Nowym Jorku została wyłączona

Sufler nr 246, 7 maja 2012 r.

Możliwość komentowania Sufler nr 246, 7 maja 2012 r. została wyłączona

Polsko-austriackie Towarzystwo Kulturalne Takt

Możliwość komentowania Polsko-austriackie Towarzystwo Kulturalne Takt została wyłączona

Create Account



Log In Your Account