Pegaz i Polacy w północnej Anglii

Pegaz i Polacy w północnej Anglii

Pegaz i Polacy w północnej Anglii

O Polakach w północnej Anglii w rozmowie z Katarzyną Bobrzak, przewodniczącą organizacji Pegaz

Jak powstała organizacja PEGAZ i jakie były jej założenia?
• Organizacja została zarejestrowana i ukonstytuowana 1 czerwca 2008 r. w mieście Gateshead w północnej Anglii. Jednak jej początki sięgają roku 2007 kiedy to mała grupka przyjaciół często spotykając się narzekała na brak kontaktów z Polakami, a przede wszystkim na to, że ich dzieci nie mają polskich kolegów i koleżanek. Wtedy to właśnie postanowiliśmy wspólnie zacząć organizować zajęcia dla rodziców i ich dzieci. Były to głównie zabawy i spotkania przy kawie, a także imprezy takie jak: Wielkanoc, Dzień Dziecka, Halloween czy Mikołajki.

Czym zajmowała się organizacja i jej wolontariusze?
• Bardzo szybko rozpoczęliśmy działalność, która okazała się bardzo owocna i w przeciągu niespełna trzech lat zaczęła przekraczać nasze możliwości. Zajęcia i zabawy przynosiły wolontariuszom bardzo dużo satysfakcji i zadowolenia, ale również wymagało to dużo zaangażowania i wysiłku. Z czasem działalność poszerzona została o biuro informacyjne w Gateshead służące darmową radą w kwestiach pomocy w aplikacjach socjalnych, w tłumaczeniach, a także załatwianiu spraw sądowych. W South Shields powstał klub języka polskiego, który cieszył się dużą popularnością. Wolontariusze zajęli się również organizacją życia kulturalnego w północnej Anglii i mieli również na swoim koncie organizacje występów kabaretowych takich jak: Kabaret Ani Mru Mru czy Limo oraz większych imprez, takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. A wszystko to odbywało się w okresie, gdy o Polakach nie było słychać w tym regionie, gdzie w urzędach język polski był nierozpoznawalny, gdy nie było polskich sklepów i polskich czasopism, a społeczność polska była czymś nieznanym dla Anglików.

Jakie są obecne plany?
• Z biegiem czasu działalność organizacji trochę się zmieniła. Spowodowane to było upływem czasu, zmianą zainteresowań wolontariuszy, którzy pozakładali rodziny, pozmieniali prace, przenieśli się na inne tereny, ale również z powodu nowo przybyłych wolontariuszy, którzy mieli już inne plany i inne zainteresowania i umiejętności. Poza tym sytuacja polskiej społeczności w regionie zaczęła zmieniać się, a co za tym indziej jej wymagania i oczekiwania. Dzięki współpracy pobudziliśmy do działania Polski Klub w Newcastle, który od II Wojny Światowej stanowił centrum polskości, ale do tej pory trwał w śpiączce kulturowej. Teraz pełną parą działa i organizuje imprezy sezonowe i rodzinne. Z przyjemnością możemy powiedzieć, że naukę języka polskiego przejęła Polska Szkoła Sobotnia w Newcastle wykorzystując swoje szerokie możliwości nauczania i lokalowe. Obecne plany organizacji skierowane są w kierunku nowej grupy w społeczności polskiej, grupy łaknącej doznań kulturowo-artystycznych takich, jak: sztuka słowa, kanwasu czy medialna.

Co niesie przyszłość dla organizacji?
• Obecnie zauważyliśmy, że Polakom w północnej Anglii brakuje imprez kulturalnych, bardziej duchowych. Wolontariusze zaangażowali się więc w dużą imprezę poetycką, zorganizowali kilka wystaw i wernisaży. Powstaje również duża grupa artystów, którzy chcą tworzyć i dzielić się swoją twórczością nie tylko z polską społecznością, ale chcą być też zauważani przez Brytyjczyków. Myślę, że przyszłość przyniesie dużo zmian i zadowolenia dla tej grupy ludzi, którzy chcą oderwać się od szarej rzeczywistości i zabłysnąć swoimi talentami w tym regionie. Mam szczerą nadzieję, że się tak stanie, ale nie zapominajmy, że działalność organizacji opiera się o wolontariuszy, o ich wolny czas i energię tworzenia. Dlatego są oni zawsze mile widziani i zawsze potrzebni.

Jak oceniana jest Wasza działalność?
• Mieszkając w północnej Anglii od dwudziestu lat, współpracując z Polonią od dziesięciu lat i działając w organizacji PEGAZ od ponad pięciu lat muszę powiedzieć, że zmiany są zdecydowanie zauważalne. Polskie środowisko się rozwija i kształtuje swoją tożsamość. Usilnie trzymając się swoich korzeni kultywuje polskie zwyczaje i dba o zachowanie języka ojczystego, doznaje jednak transformacji przepełnionej duchem sztuki i piękna, aby zaspokoić swoje ulotne i dotąd niezauważalne potrzeby duchowe. Dążenia te coraz częściej doceniane są przez odbiorców, a w szczególności przez przedstawicieli polskich i brytyjskich instytucji.

„…takie imprezy to to czego my, Polacy potrzebujemy. Nie tylko po to, żeby zaprezentować naszym angielskim sąsiadom kraj z którego pochodzimy i wszystkie jego piękne walory, ale też po to, żeby uświadomić nam samym, że nawet w innym państwie, ciągle mamy do czego wracać i o czym pamiętać. Że możemy głośno powiedzieć „we are proud to be Polish” – powiedział 20 października 2012 r. Konsul Generalny Łukasz Lutostański, który wziął udział w festiwalu kultury i sztuki polskiej w Newcastle.

Z Katarzyną Bobrzak
(na zdjęciu powyżej) rozmawiała Izabela Brzoska
Styczeń 2013 r. Wywiad ukazał się w Magazynie Europejczyk

• Od SuperPolonia.info: strona internetowa Pegaza www.pegaz.org.uk obecnie nie działa

podobne wpisy

Dzień Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce

Możliwość komentowania Dzień Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce została wyłączona

Polonia w Nowym Jorku, USA

Możliwość komentowania Polonia w Nowym Jorku, USA została wyłączona

Nie tylko humor i piłka nożna

Możliwość komentowania Nie tylko humor i piłka nożna została wyłączona

Polacy wybiorą burmistrza Londynu?

Możliwość komentowania Polacy wybiorą burmistrza Londynu? została wyłączona

Szkoła Polska w Sydney, Australia

Możliwość komentowania Szkoła Polska w Sydney, Australia została wyłączona

Polskie stroje ludowe na wesoło

Możliwość komentowania Polskie stroje ludowe na wesoło została wyłączona

Znani Polacy na mapie świata

Możliwość komentowania Znani Polacy na mapie świata została wyłączona

Najmniejszy wieżowiec w Newry, Irlandia Północna

Możliwość komentowania Najmniejszy wieżowiec w Newry, Irlandia Północna została wyłączona

Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) – Londyn, Anglia

Możliwość komentowania Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) – Londyn, Anglia została wyłączona

Klub Polski na Alasce

Możliwość komentowania Klub Polski na Alasce została wyłączona

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA

Możliwość komentowania Polonijny Dzień Dwujęzyczności w USA została wyłączona

Puls Polonii – portal tworzony w Australii

Możliwość komentowania Puls Polonii – portal tworzony w Australii została wyłączona

Create AccountLog In Your Account