Pekin, stolica Chin. Ciekawostki, atrakcje, zabytki

Pekin ciekawostki i informacje o Pekinie

Beijing – Pekin ciekawostki

1) Pekin (Beijing), stolica Chińskiej Republiki Ludowej to drugie po Szanghaju, miasto pod względem liczby ludności. W aglomeracji mieszka 22 miliony mieszkańców, z czego 8 milionów w granicach miasta.

2) Nazwa Pekin w języku chińskim oznacza: Północna Stolica, jednak w przyszłości nazwa tego miasta była wiele razy zmieniana. Na przykład między 1928 a 1949 rokiem miasto nazywało się Beiping (Północny Pokój).

3) Historia miasta sięga I tysiąclecia przed naszą erą. Było ono wówczas stolicą państwa Yan.

4) W 2008 roku w Pekinie odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie, a w 2022 r. zimowe.

Plac Niebiańskiego Spokoju Pekin ciekawostki Chiny
Plac Niebiańskiego Spokoju. Pekin ciekawostki

Co zobaczyć w Pekinie – wybrane atrakcje

Plac Niebiańskiego Spokoju

5) Plac Niebiańskiego Spokoju (Tian’anmen), to wielki plac w centrum Pekinu. Ma rozmiary 800 x 300 metrów i znajdują się tu: Brama Niebiańskiego Spokoju, 38-metrowy pomnik Bohaterów Ludu oraz mauzoleum Mao Zedonga. Obok placu są także: Wielka Hala Ludowa i Chińskie Muzeum Narodowe.

Plac i Brama Niebiańskiego Spokoju powstały w 1417 roku, za panowania cesarza Yongle. Początkowo odbywały się tu ceremonie religijne i parady wojskowe. Plac był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, w tym krwawo stłumionych protestów w 1989 roku.

Mauzoleum Mao Zedonga Pekin ciekawostki Chiny
Mauzoleum Mao Zedonga przy Placu Niebiańskiego Spokoju

Mauzoleum Mao Zedonga

6) Mauzoleum Mao Zedonga, to monumentalna budowla. Jej budowę zaczęto zaraz po śmierci przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej, Mao Zedonga w 1976 r. i oddano do użytku ukończono dokładnie pół roku później, 14 maja 1977 roku. W głównym holu budynku znajduje się zabalsamowane ciało Mao Zedonga w kryształowej trumnie umieszczonej na postumencie z czarnego marmuru. Ciągną tu tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć ciało chińskiego dygnitarza. Aby obejrzeć je przez chwilę, trzeba czekać w kolejce przez kilkadziesiąt minut.

Brama Niebiańskiego Spokoju

7) Na obrzeżach północnej strony Placu Niebiańskiego Spokoju znajduje się Brama Niebiańskiego Spokoju – narodowy symbol Chin, znajdujący się w godle Chińskiej Republiki Ludowej. Za bramą znajdują się dawna Świątynia Cesarskich Przodków oraz park Zhongshan z ołtarzem Ziemi i Zbiorów. Brama ma 66 metrów długości, 37 metrów szerokości i 32 metry wysokości. Nad głównym wejściem w 1949 r. umieszczono portret Komunistycznej Partii Chin Mao Zedonga (1893-1976). Treść napisu z lewej strony portretu: Niech żyje Chińska Republika Ludowa, z prawej: Niech żyją zjednoczone ludy świata.

Zakazane Miasto w Pekinie zabytki atrakcje
Zakazane Miasto w Pekinie, fragment

Zakazane Miasto

8) Zakazane Miasto (w tłumaczeniu z chińskiego: Starożytny Pałac), to dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing, znajdujący się w centrum Pekinu. Kompleks pałacowy zbudowano w latach 1406–1420, na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming na miejscu dawnego Chanbałyku, miasta stołecznego mongolskiej dynastii Yuan. Do 1644 zasiadali w nim cesarze dynastii Ming. W czasie wojny domowej i najazdu Mandżurów większość zabudowań uległa zniszczeniu, jednak zostały odbudowane przez następną, mandżurską dynastię Qing. Po ustanowieniu republiki w 1912 r., część zewnętrzną Zakazanego Miasta udostępniono jako muzeum, a w części wewnętrznej do roku 1924 nadal mieszkał cesarz.

Podczas inwazji japońskiej Zakazane Miasto uległo poważnym zniszczeniom. Po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej zostało odbudowane i w 1965 ponownie udostępnione jako muzeum. W 1987 r. Zakazane Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na południowym krańcu alei między świątyniami znajduje się Brama Niebiańskiego Spokoju, a za nią Plac Tian’anmen.

Świątynia Nieba w Pekinie Chiny zabytki atrakcje
Cesarskie Sklepienie Nieba, wchodzące w skład Świątyni Nieba

Świątynia Nieba

9) Świątynia Nieba (zwana też Ołtarzem Nieba) jest kompleksem sakralnych budowli taoistycznych. Znajduje się w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu. Kompleks Świątyni Nieba zajmuje obszar o powierzchni 2,73 kilometra kwadratowego. W jego skład wchodzą trzy główne grupy zabudowań, które łączy Czerwony Most.

Ten kompleks świątynny został wzniesiony między 1406 a 1420 rokiem, w czasie panowania cesarza Yongle (tego samego, który wzniósł także Zakazane Miasto w Pekinie). W latach 1521-1566, za panowania cesarza Jiajing kompleks powiększono. W 1912 roku, podczas pierwszych obchodów Dnia Republiki, świątynia, do tej pory dostępna tylko dla cesarza i jego dworu, została po raz pierwszy otwarta dla zwykłych mieszkańców Pekinu.

Częścią Świątyni Nieba jest Cesarskie Sklepienie Nieba – wybudowana z drewna świątynia na planie koła, położona po południowej stronie Czerwonego Mostu. Przed budynkiem znajduje się zakrzywiona Ściana Szeptów. Kompleks zabudowań został wpisany w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostka: słowa wypowiedziane szeptem przy jednym jej krańcu, słychać na drugim, kilkadziesiąt metrów dalej.

Pałac Letni Yiheyuan Pekin ciekawostki Chiny atrakcje zabytki
Pałac Letni. Pekin ciekawostki

Pałac Letni (Yiheyuan)

10) Nazwa Yiheyuan oznacza: Ogród Pielęgnowania Harmonii. Yiheyuan jest kompleksem parkowo-pałacowym o powierzchni 70 tys. metrów kwadratowych. W lecie wypoczywali tu cesarze chińscy z dynastii Qing. Jego centralnym punktem jest Wzgórze Długowieczności oraz sztuczne jezioro Kunming o powierzchni 2,2 kilometra kwadratowego, zajmujące 2/3 całego parku. W latach 50. XX wieku kompleks został odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym, a 1998 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pekin ciekawostki, atrakcje i zdjęcia: SuperPolonia.info

podobne wpisy

Laholm, miasto w Szwecji

Możliwość komentowania Laholm, miasto w Szwecji została wyłączona

Beşiktaş – dzielnica Stambułu

Możliwość komentowania Beşiktaş – dzielnica Stambułu została wyłączona

Podróże lotnicze – rezerwacja miejsc

Możliwość komentowania Podróże lotnicze – rezerwacja miejsc została wyłączona

10 zaskakujących ciekawostek o Belize

Możliwość komentowania 10 zaskakujących ciekawostek o Belize została wyłączona

Miasto Bergen w Norwegii i jego zabytki

Możliwość komentowania Miasto Bergen w Norwegii i jego zabytki została wyłączona

10 zaskakujących ciekawostek o amfibiach

Możliwość komentowania 10 zaskakujących ciekawostek o amfibiach została wyłączona

Herbata Earl Grey – ciekawostki

Możliwość komentowania Herbata Earl Grey – ciekawostki została wyłączona

Ciekawostki o rowerach i rowerzystach

Możliwość komentowania Ciekawostki o rowerach i rowerzystach została wyłączona

Fascynująca historia porcelany

Możliwość komentowania Fascynująca historia porcelany została wyłączona

Bukareszt. Łuk Triumfalny (Arcul de Triumf)

Możliwość komentowania Bukareszt. Łuk Triumfalny (Arcul de Triumf) została wyłączona

Château de Foix

Możliwość komentowania Château de Foix została wyłączona

Iwano-Frankiwsk, miasto w Ukrainie

Możliwość komentowania Iwano-Frankiwsk, miasto w Ukrainie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account