Sufler nr 265, 30 października 2012 r.

Sufler nr 265, 30 października 2012 r.

Sufler nr 265, 30 października 2012 r.

Możliwość komentowania Sufler nr 265, 30 października 2012 r. została wyłączona

Informator Galerii Druch Studio, Trenton, NJ, USA

Nasi w Notre Dame of Meryland University
KABARET „ODLOT” I WYSTAWA MALARSTWA W BALTIMORE
• W niedzielę 18 listopada br. o godzinie 16:30 w Notre Dame of Meryland University (4701 North Charles St., Baltimote, MD 21210) odbędzie się doroczny „Jesienny Salon Artystyczny – Baltimore’2012” zorganizowany przez tamtejszego promotora polskiej kultury Jacka Sołtysa i grupę jego przyjaciół. W czasie imprezy w 25-minutowym programie zaprezentują się artyści-gospodarze imprezy, a kolejne półtorej godziny zarezerwowano na występ estradowy Kabaretu „Odlot” z autorskim programem Ryszarda Drucha pt. „Qvo Vadis Polonio?”, w którym wystąpią również: Leszek Kuciarski – kompozytor piosenek, gitarzysta i wokalista, Tadeusz Turkowski – aktor-recytator polskiej poezji oraz gościnnie – red. Janusz Szlechta – twórca Kabaretu „I Po Krzyku”.

Występowi Kabaretu „Odlot” towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa malarstwa grupy twórców skupionych w Druch Studio Gallery w składzie: Anna Bis, Ryszard Druch, Barbara Gruszka, Yu-Ching Huang, Halina Nawrot, Katarzyna Iwaniec, Jadwiga „Heidi” Jędrzejczyk, Maria Sidor, Jolanta Wolska i Ewa Zeller.

PREMIERA POLSKIEGO TEATRU W FILADELFII
• Polski Teatr Dramatyczny im. Adama Mularczyka w Filadelfii prowadzony przez Zofię Mularczyk zaprasza na przedstawienia komedii muzycznej p.t. „Rozkoszna dziewczyna” pióra Ralfa Benetzky’ego w przeróbce Juliana Tuwima, którą wyreżyserowała Helena Morawska-White. Premierowe przedstawienie odbędzie się na scenie Domu Polskiego przy 9150 Academy Road w Filadelfii w sobotę 17 listopada 2012 roku o godzinie 18:00. Kolejne przedstawienia odbędą się:
– 18 listopada (niedziela) 2012 roku o godzinie 15:00,
– 8 grudnia (sobota) 2012 roku o godzinie 18:00.
Bilety wstępu w cenie 20 dolarów będą do nabycia przy wejściu na przedstawienie. Dla uczącej się młodzieży – bilety zniżkowe.

118. Świąteczny Salon Artystyczny
KONCERT KRZYSZTOFA MEDYNY i WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA
• W niedzielę 9 grudnia br. o godz. 16:30 w Druch Studio Gallery rozpocznie się 118. Świąteczny Salon Artystyczny w ramach którego otwarta zostanie nowa wystawa malarstwa artystycznego (nazwisko autorki prac podamy w następnym numerze SUFLERA). O godzinie 17:30 rozpocznie się druga cześć salonu (obowiązywać będą bilety wstępu po 20 dolarów) czyli koncert saksofonisty Krzysztofa Medyny z Connecticut. Czekamy na ten występ z wielką radością ponieważ – znany w USA i w Polsce muzyk – wystąpi w naszej galerii już po raz piąty.

Warto wspomnieć, że Krzysztof Medyna koncertuje solo lub ze swoją grupą muzyczną zarówno w nowojorskich klubach jazzowych jak i w Polsce. Od lat promuje muzykę słynnego polskiego kompozytora Krzysztofa Komedy. Komponuje również własne utwory i gra muzykę o szerokiej gamie repertuarowej. Jest laureatem festiwali jazzowych. Niedawno koncertował w nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej razem z pianistą Adamem Makowiczem. Bardzo często gra na wernisażach znanej grupy artystycznej „Emocjonaliści” utworzonej i prowadzonej przez artystę rzeźbiarza prof. Lubomira Tomaszewskiego. Nie mamy wątpliwości, że koncert Krzysztofa Medyny ściągnie – jak zawsze – komplet widzów, którzy posłuchają muzyki saksofonisty najwyższej klasy.

Chwila wspomnień…
KABARETOWY „DZIEŃ NAUCZYCIELA”
• W niedzielę 21 października br. w Druch Studio Gallery odbył się 116. Salon Artystyczny czyli happening satyryczny pt. „Dzień Nauczyciela” Ryszarda Drucha i jego Kabaretu „Odlot” w którym wystąpili również Paweł Dąbrowski (przyjechał ze swoją gitarą basową aż z Connecticut), Hubert Kojer (monologi), Leszek Kuciarski (gitara, śpiew, własne piosenki) oraz Tadeusz Turkowski (wiersze). W imprezie wzięli udział nauczyciele Polskiej Szkoły Dokształcającej „Ogniwo” oraz Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ, nie zabrakło stałych i nowych „salonowców”. Zdaniem wielu widzów impreza była bardzo udanym przedstawieniem kabaretowym w którym doskonale wypadli muzycy-gitarzyści, autorzy i wykonawcy monologów oraz aktor-recytator poezji polskich klasyków. Dyrektorki polskich szkół w Trenton: Anna Rutkowska oraz Aleksandra Urban uhonorowane zostały przez „ambasadora Partii Dobrego Humoru” Ryszarda Drucha (funkcję tę otrzymał w tym roku od szefa PDH Szczepana Sadurskiego, znanego rysownika-karykaturzysty z Warszawy) – legitymacjami członkowskimi tej oryginalnej organizacji zrzeszającej już ponad 3000 osób z Polski i innych krajów. Nie zabrakło symbolicznej róży dla wszystkich nauczycielek. Zgodnie z apelem organizatorów niemal wszyscy widzowie przybyli w szkolnych strojach.

Na zdjęciu powyżej: polonistka z Rutgers University w New Brunswick, NJ, mgr Wanda Mandecka (w białej bluzce) swoim strojem przypomniała nam szkolnictwo czasów PRL. Foto: Ryszard Druch

W „Nowym Dzienniku” o naszym plenerze w Sparcie
• W „Nowym Dzienniku” z 26 października br. ukazał się całostronicowy artykuł Barbary Green pt. „Artystyczna Rossa” nad jeziorem Mohawk z całą serią fotografii. Poniżej dwa fragmenty.

Tym razem do bajecznie kolorowej, jesiennej Sparty przyjechało blisko dwadzieścia osób wśród których znalazła się grupa artystów malarzy w składzie: Ryszard Druch, Barbara Gruszka, Katarzyna Iwaniec, Halina Nawrot, Jolanta Wolska i Ewa Zeller. Wszyscy oni skupieni są wokół znanej trentońskiej placówki polskiej kultury i sztuki. (…)

Honorowym gościem pleneru był Szczepan Sadurski, znany rysownik-karykaturzysta z Warszawy, który dotarł do Sparty dzięki pomocy Sławomira Przybyłowicza z Copiague, NY. Karykaturzysta otworzył najpierw swoją „Spartańską Wystawę Rysunku Satyrycznego”, którą rozplanowano na dużych czarnych planszach rozwieszonych na balustradzie drewnianego balkonu okalającego dom Zbigniewa Rossy. Później rozpoczął rysowanie karykatur wszystkim uczestnikom pleneru, co rozbawiło ich niebywale i wprowadziło w doskonałe humory utrzymujące się już do końca imprezy. Szczepan Sadurski to rysownik niezwykle biegły warsztatowo, wykonujący karykatury zaledwie w 2-3 minuty. Nic więc dziwnego, że za plecami artysty gromadzili się cały czas widzowie chcący obserwować „mistrza szybkiej kreski” w czasie pracy. Sadurski to grafik-satyryk utrzymujący się głównie ze swojej twórczości, co samo w sobie godne jest odnotowania i uznania. Od lat prowadzi portal sadurski.com. W latach 90-ych założył wydawnictwo publikujące humor słowny oraz rysunki satyryczne. Jest autorem ponad 5000 rysunków publikowanych w Polsce i wielu innych krajach. Kieruje też Partią Dobrego Humoru, która zrzesza już ponad 3000 osób z Polski i innych krajów. Uchodzi w Polsce za eksperta od „dobrego humoru” oraz karykatury, organizuje konkursy rysunku satyrycznego, jest zapraszany w składy jurorów międzynarodowych konkursów satyrycznych. Wspiera i inicjuje w Polsce twórcze życie artystów karykatury, zgłasza publicznie różne pomysły, inicjuje, promuje, działa. Słowem człowiek-orkiestra! W Sparcie Sadurski wręczył plenerowiczom legitymacje członkowskie Partii Dobrego Humoru, a Ryszarda Drucha mianował ambasadorem PDH na stan New Jersey.

Plenery Jesienne „Artystyczna Rossa” zainaugurowane zostały w roku 2007 kiedy to nad jeziorem Mohawk Ryszard Druch zaaranżował spotkanie poety Harry’ego Dudy z Opola i Zbigniewa Rossy.

podobne wpisy

Pegaz i Polacy w północnej Anglii

Możliwość komentowania Pegaz i Polacy w północnej Anglii została wyłączona

Wybory. Głosowanie Polaków za granicą

Możliwość komentowania Wybory. Głosowanie Polaków za granicą została wyłączona

Szkoła Polska w Sydney, Australia

Możliwość komentowania Szkoła Polska w Sydney, Australia została wyłączona

Puls Polonii – portal tworzony w Australii

Możliwość komentowania Puls Polonii – portal tworzony w Australii została wyłączona

Chorwacja. Śladami Polaków na Šolcie

Możliwość komentowania Chorwacja. Śladami Polaków na Šolcie została wyłączona

Irlandia. Polski Festiwal Sztuki w Limerick

Możliwość komentowania Irlandia. Polski Festiwal Sztuki w Limerick została wyłączona

Polska poezja w północnej Anglii, 28 i 29 marzec 2012

Możliwość komentowania Polska poezja w północnej Anglii, 28 i 29 marzec 2012 została wyłączona

Dzień Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce

Możliwość komentowania Dzień Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce została wyłączona

Olek, zwycięzca konkursu Uczeń Roku 2022

Możliwość komentowania Olek, zwycięzca konkursu Uczeń Roku 2022 została wyłączona

PolEmi.co.uk – portal informacyjny w Wielkiej Brytanii

Możliwość komentowania PolEmi.co.uk – portal informacyjny w Wielkiej Brytanii została wyłączona

Polonia w Mołdawii

Możliwość komentowania Polonia w Mołdawii została wyłączona

Polonijne Centrum Pomocy Rodzinie – Włochy

Możliwość komentowania Polonijne Centrum Pomocy Rodzinie – Włochy została wyłączona

Create AccountLog In Your Account