Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Jeżeli należysz do pasjonatów piłki nożnej, a do tego kibicujesz biało-czerwonym, warto znać najważniejsze fakty i ciekawostki dotyczące naszej drużyny narodowej, a szczególnie jej początków. Dzięki nim nie tylko wzbogacisz swoją futbolową erudycję i zabłyśniesz przy kolejnej dyskusji na rodzinnym przyjęciu, ale być może nawet powiększysz wiedzę, która pozwoli celniej obstawiać bukmacherskie zakłady na mecze naszych piłkarzy. Przeczytaj co warto wiedzieć o polskiej drużynie narodowej.
Nie minęło wiele czasu od odzyskania niepodległości na początku XX wieku, aby piłkarze i kibice skrzyknęli się, tworząc początki nowej polskiej ligi. 20 grudnia 1919 roku odbyło się spotkanie założycielskie istniejącego do dziś Polskiego Związku Piłki Nożnej. Już w styczniu kolejnego roku Związek podjął decyzję, aby jak najszybciej utworzyć drużynę narodową, by mogła wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii. Co ciekawe, pierwszym trenerem reprezentacji został Anglik George „Chris” Burford, który później prowadził także amerykańską drużynę narodową. Do występu na Igrzyskach Olimpijskich ostatecznie nie doszło, ale podstawy zostały stworzone.
Inauguracyjny mecz nasi piłkarze rozegrali z Węgrami w 1921 roku i niestety nie zakończył się on najlepiej. Polacy ulegli wtedy Węgrom 0:1. Pierwsze zwycięstwo przyszło jednak już rok później, gdy nasi reprezentanci pokonali w Sztokholmie Szwecję 2:1. Natomiast w 1924 roku Polska odnotowała debiut na pierwszej imprezie międzynarodowej. Były to Letnie Igrzyska Olimpijskie, w których piłkarze wystąpili tylko przez jeden eliminacyjny mecz. Polscy piłkarze przegrali 5:0, jednak trzeba przyznać, że rywale należeli wówczas do czołowych drużyn Europy i sięgali wówczas po medale.
Po raz pierwszy Polacy zawalczyli o mistrzostwo świata w 1933 roku, grając w eliminacjach z mocną Czechosłowacją. Mecz zakończył się przegraną 1:2. Ze względów politycznych Polacy nie mogli jechać na rewanż do Pragi, a więc ostatecznie to Czechosłowacy pojechali na mistrzostwa. Mundialowy debiut nastąpił jednak już w 1938 roku. Wówczas piłkarze z Polski pokonali w eliminacjach Jugosławię. Pierwszy mecz tego historycznego dla naszego zespołu mundialu odbył się w Strasburgu i od razu dostarczył niesamowitej dawki emocji. W rundzie pucharowej Polacy trafili na Brazylię i przegrali dopiero po zaciętym meczu i dogrywce 5:6.
Niespodziewany tryumf dla wciąż młodej drużyny odbył się natomiast na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Wówczas nasi piłkarze doszli aż do półfinału, w którym zajęli 4 miejsce, pokonując między innymi zespół Wielkiej Brytanii w ćwierćfinale który zakończył się wynikiem 5:4. Świetnie zapowiadającą się karierę naszych piłkarzy przerwał wybuch II wojny światowej, z meczami zaplanowanymi na 24 września 1939 roku, natomiast Polski Związek Piłki Nożnej zaplanował mecze już na 1940 rok. Tryumfy na Mistrzostwach Świata w 1974 i 1982 roku pokazały jednak, że futbolistów z Polski stać na jeszcze więcej. Historia naszej reprezentacji jest więc wciągająca i warto wiedzieć więcej o polskich piłkarzach.
1201 / zawsz / początki reprezentacji Polski
Uwaga. W Polsce hazard jest nielegalny, dlatego treść zamieszczona w tym artykule jest wyłącznie informacyjna i dostępna dla użytkowników spoza Polski.