Początki reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ciekawe fakty

Początki reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ciekawe fakty

Początki reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ciekawe fakty

Jeżeli należysz do pasjonatów piłki nożnej, a do tego kibicujesz biało-czerwonym, warto znać najważniejsze fakty i ciekawostki dotyczące naszej drużyny narodowej, a szczególnie jej początków. Dzięki nim nie tylko wzbogacisz swoją futbolową erudycję i zabłyśniesz przy kolejnej dyskusji na rodzinnym przyjęciu, ale być może nawet powiększysz wiedzę, która pozwoli celniej obstawiać bukmacherskie zakłady na mecze naszych piłkarzy. Przeczytaj co warto wiedzieć o polskiej drużynie narodowej.

Jak to się zaczęło

Nie minęło wiele czasu od odzyskania niepodległości na początku XX wieku, aby piłkarze i kibice skrzyknęli się, tworząc początki nowej polskiej ligi. 20 grudnia 1919 roku odbyło się spotkanie założycielskie istniejącego do dziś Polskiego Związku Piłki Nożnej. Już w styczniu kolejnego roku Związek podjął decyzję, aby jak najszybciej utworzyć drużynę narodową, by mogła wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii. Co ciekawe, pierwszym trenerem reprezentacji został Anglik George „Chris” Burford, który później prowadził także amerykańską drużynę narodową. Do występu na Igrzyskach Olimpijskich ostatecznie nie doszło, ale podstawy zostały stworzone.

Inauguracyjny mecz nasi piłkarze rozegrali z Węgrami w 1921 roku i niestety nie zakończył się on najlepiej. Polacy ulegli wtedy Węgrom 0:1. Pierwsze zwycięstwo przyszło jednak już rok później, gdy nasi reprezentanci pokonali w Sztokholmie Szwecję 2:1. Natomiast w 1924 roku Polska odnotowała debiut na pierwszej imprezie międzynarodowej. Były to Letnie Igrzyska Olimpijskie, w których piłkarze wystąpili tylko przez jeden eliminacyjny mecz. Polscy piłkarze przegrali 5:0, jednak trzeba przyznać, że rywale należeli wówczas do czołowych drużyn Europy i sięgali wówczas po medale.

Pierwsze tryumfy na międzynarodowych imprezach

Po raz pierwszy Polacy zawalczyli o mistrzostwo świata w 1933 roku, grając w eliminacjach z mocną Czechosłowacją. Mecz zakończył się przegraną 1:2. Ze względów politycznych Polacy nie mogli jechać na rewanż do Pragi, a więc ostatecznie to Czechosłowacy pojechali na mistrzostwa. Mundialowy debiut nastąpił jednak już w 1938 roku. Wówczas piłkarze z Polski pokonali w eliminacjach Jugosławię. Pierwszy mecz tego historycznego dla naszego zespołu mundialu odbył się w Strasburgu i od razu dostarczył niesamowitej dawki emocji. W rundzie pucharowej Polacy trafili na Brazylię i przegrali dopiero po zaciętym meczu i dogrywce 5:6.

Niespodziewany tryumf dla wciąż młodej drużyny odbył się natomiast na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Wówczas nasi piłkarze doszli aż do półfinału, w którym zajęli 4 miejsce, pokonując między innymi zespół Wielkiej Brytanii w ćwierćfinale który zakończył się wynikiem 5:4. Świetnie zapowiadającą się karierę naszych piłkarzy przerwał wybuch II wojny światowej, z meczami zaplanowanymi na 24 września 1939 roku, natomiast Polski Związek Piłki Nożnej zaplanował mecze już na 1940 rok. Tryumfy na Mistrzostwach Świata w 1974 i 1982 roku pokazały jednak, że futbolistów z Polski stać na jeszcze więcej. Historia naszej reprezentacji jest więc wciągająca i warto wiedzieć więcej o polskich piłkarzach.

1201 / zawsz

podobne wpisy

Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne?

Możliwość komentowania Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne? została wyłączona

VII Manufaktura Satyry w Żyrardowie rozstrzygnięta

Możliwość komentowania VII Manufaktura Satyry w Żyrardowie rozstrzygnięta została wyłączona

Incentive travel – wyjazdy firmowe

Możliwość komentowania Incentive travel – wyjazdy firmowe została wyłączona

Polskie produkty w Singapurze

Możliwość komentowania Polskie produkty w Singapurze została wyłączona

Gry online – historia i współczesność

Możliwość komentowania Gry online – historia i współczesność została wyłączona

Czy brać wesele w zimie? Poradnik

Możliwość komentowania Czy brać wesele w zimie? Poradnik została wyłączona

Zadziwiające ciekawostki o zimie

Możliwość komentowania Zadziwiające ciekawostki o zimie została wyłączona

Jak jeździć samochodem w zimie

Możliwość komentowania Jak jeździć samochodem w zimie została wyłączona

Po wakacjach 2018. Gdzie pojechali Polacy?

Możliwość komentowania Po wakacjach 2018. Gdzie pojechali Polacy? została wyłączona

Początki kasyna w Polsce – fakty i ciekawostki

Możliwość komentowania Początki kasyna w Polsce – fakty i ciekawostki została wyłączona

Kiedy można dostać zwrot podatku za pracę w Anglii?

Możliwość komentowania Kiedy można dostać zwrot podatku za pracę w Anglii? została wyłączona

Księżycowy krajobraz na skórze po trądziku

Możliwość komentowania Księżycowy krajobraz na skórze po trądziku została wyłączona

Create AccountLog In Your Account