Początki reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ciekawe fakty

Początki reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ciekawe fakty

Początki reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ciekawe fakty

Jeżeli należysz do pasjonatów piłki nożnej, a do tego kibicujesz biało-czerwonym, warto znać najważniejsze fakty i ciekawostki dotyczące naszej drużyny narodowej, a szczególnie jej początków. Dzięki nim nie tylko wzbogacisz swoją futbolową erudycję i zabłyśniesz przy kolejnej dyskusji na rodzinnym przyjęciu, ale być może nawet powiększysz wiedzę, która pozwoli celniej obstawiać bukmacherskie zakłady na mecze naszych piłkarzy. Przeczytaj co warto wiedzieć o polskiej drużynie narodowej.

Jak to się zaczęło

Nie minęło wiele czasu od odzyskania niepodległości na początku XX wieku, aby piłkarze i kibice skrzyknęli się, tworząc początki nowej polskiej ligi. 20 grudnia 1919 roku odbyło się spotkanie założycielskie istniejącego do dziś Polskiego Związku Piłki Nożnej. Już w styczniu kolejnego roku Związek podjął decyzję, aby jak najszybciej utworzyć drużynę narodową, by mogła wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii. Co ciekawe, pierwszym trenerem reprezentacji został Anglik George „Chris” Burford, który później prowadził także amerykańską drużynę narodową. Do występu na Igrzyskach Olimpijskich ostatecznie nie doszło, ale podstawy zostały stworzone.

Inauguracyjny mecz nasi piłkarze rozegrali z Węgrami w 1921 roku i niestety nie zakończył się on najlepiej. Polacy ulegli wtedy Węgrom 0:1. Pierwsze zwycięstwo przyszło jednak już rok później, gdy nasi reprezentanci pokonali w Sztokholmie Szwecję 2:1. Natomiast w 1924 roku Polska odnotowała debiut na pierwszej imprezie międzynarodowej. Były to Letnie Igrzyska Olimpijskie, w których piłkarze wystąpili tylko przez jeden eliminacyjny mecz. Polscy piłkarze przegrali 5:0, jednak trzeba przyznać, że rywale należeli wówczas do czołowych drużyn Europy i sięgali wówczas po medale.

Pierwsze tryumfy na międzynarodowych imprezach

Po raz pierwszy Polacy zawalczyli o mistrzostwo świata w 1933 roku, grając w eliminacjach z mocną Czechosłowacją. Mecz zakończył się przegraną 1:2. Ze względów politycznych Polacy nie mogli jechać na rewanż do Pragi, a więc ostatecznie to Czechosłowacy pojechali na mistrzostwa. Mundialowy debiut nastąpił jednak już w 1938 roku. Wówczas piłkarze z Polski pokonali w eliminacjach Jugosławię. Pierwszy mecz tego historycznego dla naszego zespołu mundialu odbył się w Strasburgu i od razu dostarczył niesamowitej dawki emocji. W rundzie pucharowej Polacy trafili na Brazylię i przegrali dopiero po zaciętym meczu i dogrywce 5:6.

Niespodziewany tryumf dla wciąż młodej drużyny odbył się natomiast na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Wówczas nasi piłkarze doszli aż do półfinału, w którym zajęli 4 miejsce, pokonując między innymi zespół Wielkiej Brytanii w ćwierćfinale który zakończył się wynikiem 5:4. Świetnie zapowiadającą się karierę naszych piłkarzy przerwał wybuch II wojny światowej, z meczami zaplanowanymi na 24 września 1939 roku, natomiast Polski Związek Piłki Nożnej zaplanował mecze już na 1940 rok. Tryumfy na Mistrzostwach Świata w 1974 i 1982 roku pokazały jednak, że futbolistów z Polski stać na jeszcze więcej. Historia naszej reprezentacji jest więc wciągająca i warto wiedzieć więcej o polskich piłkarzach.

1201 / zawsz / początki reprezentacji Polski

Uwaga. W Polsce hazard jest nielegalny, dlatego treść zamieszczona w tym artykule jest wyłącznie informacyjna i dostępna dla użytkowników spoza Polski.

podobne wpisy

Zaskakujące ciekawostki o mięcie

Możliwość komentowania Zaskakujące ciekawostki o mięcie została wyłączona

10 ton petów z włoskich plaż

Możliwość komentowania 10 ton petów z włoskich plaż została wyłączona

Misje kosmiczne w 2021 – co nas czeka?

Możliwość komentowania Misje kosmiczne w 2021 – co nas czeka? została wyłączona

Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać?

Możliwość komentowania Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać? została wyłączona

Najlepsze zestawy do samodzielnego farbowania włosów w domu

Możliwość komentowania Najlepsze zestawy do samodzielnego farbowania włosów w domu została wyłączona

Mobilne kasyna 2022 i zalety gry przez telefon

Możliwość komentowania Mobilne kasyna 2022 i zalety gry przez telefon została wyłączona

Turystyka stadionowa czyli groundhopping

Możliwość komentowania Turystyka stadionowa czyli groundhopping została wyłączona

Czy butelki zwrotne mają sens?

Możliwość komentowania Czy butelki zwrotne mają sens? została wyłączona

Co zapominamy z hoteli. Zdziwisz się?

Możliwość komentowania Co zapominamy z hoteli. Zdziwisz się? została wyłączona

Zmiany, jakie czekają branżę hazardową w najbliższych latach

Możliwość komentowania Zmiany, jakie czekają branżę hazardową w najbliższych latach została wyłączona

Jak didżeje zostali gwiazdami

Możliwość komentowania Jak didżeje zostali gwiazdami została wyłączona

Niepodległość – konkurs w 100-lecie odzyskania niepodległości

Możliwość komentowania Niepodległość – konkurs w 100-lecie odzyskania niepodległości została wyłączona

Create AccountLog In Your Account