Poker w Polsce. Czy można grać w pokera?

Poker w Polsce. Czy można grać w pokera?

Poker w Polsce. Czy można grać w pokera?

Możliwość komentowania Poker w Polsce. Czy można grać w pokera? została wyłączona

Ustawa hazardowa uchwalona w 2009 roku, a następnie notyfikowana w roku 2017 zawiera wiele absurdów. Zaczynając na klasyfikacji gier, a kończąc na kwestiach podatkowych. Najtrudniej jednak zrozumieć to, w jaki sposób potraktowano w tym akcie prawnym pokera, grę towarzyską, która na świecie bije rekordy popularności. Jeżeli myślisz, że w turnieju pokerowym zagrasz w każdym większym polskim mieście, w którym mieści się kasyno jesteś w dużym błędem.

Stan Prawny

Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać, brzmi – Czy poker jest w Polsce legalny? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Tak, poker w Polsce jest legalny. Obowiązuje jednak szereg przepisów zawartych ustawie hazardowej, które określają zasady organizowania gry w pokera zarówno na żywo, jak i w internecie. Jeżeli chodzi o pokera na żywo, gry mogą odbywać się w licencjonowanych kasynach lub innych miejscach, pod warunkiem posiadania odpowiedniego zezwolenia. Brzmi nie najgorzej? Tylko pozornie… Dopuszczalne jest jedynie organizowanie gier w formacie turniejowym (gry cash są zabronione), nagrody są ograniczone do absurdalnego poziomu, a dodatkowo obowiązuje podatek, który skutecznie zabija sens gry.

Pokerzyści preferujący rozgrywkę online potraktowani zostali jeszcze gorzej. Ustawa hazardowa powierzyła w tej kwestii monopol Totalizatorowi Sportowemu, podobnie jak w przypadku kasyna online. Co prawda Totalizator zdecydował się na otwarcie kasyna internetowego, ale przy obecnych zapisach ustawy i zakazie gry cash, stwierdził, że tworzenie poker roomu jest kompletnie nieopłacalne. Takim sposobem, przynajmniej w teorii poker online całkowicie zniknął.

Organizacja Turnieju Pokerowego

Tak jak napisano powyżej, organizacja turnieju pokerowego na żywo w teorii jest możliwa. Aby zorganizować legalny turniej w pokera, trzeba jednak posiadać zezwolenie Ministerstwa Finansów. Oczywiście nie oznacza to, że wystarczy zgłosić po prostu chęć organizacji takiego wydarzenia. Wniosek musi zawierać między innymi regulamin turnieju (bardzo obszerny). Następnie osoby z Ministerstwa muszą taki dokument przeanalizować i zaakceptować. Średnio cały proces trwa około osiem miesięcy, co idealnie oddaje absurdalność całej sytuacji

Kiedy zdecydujemy się już napisać wniosek o organizację takiego turnieju, czeka nas kolejna przykra niespodzianka – Nagrody. Zgodnie z zapisami ustawy hazardowej, w legalnych turniejach pokerowych, nagrody nie mogą być pieniężne. Zamiast tego, organizator może zagwarantować nagrody rzeczowe. Bon na ekskluzywne wakacje? No nie do końca…. tutaj pojawia się kolejny problem, a mianowicie wartość tej nagrody, a ta nie może przekroczyć nieco ponad 2.500 PLN. Za rogiem czają się też kolejne problemy, takie jak wydzielenie odpowiedniego miejsca, czy też zgłoszenie turnieju dyrektorowi Izby Administracyjnej.

Gra Online znacznie łatwiejsza

Jak wspomniano wcześniej, gra online jest w teorii niemożliwa, ale jak to w życiu często bywa, teoria znacznie różni się od rzeczywistości. Poker online ma się świetnie, a polscy pokerzyści odnoszą na tym polu olbrzymie sukcesy. Pokerowe prawo jest martwe i nic w tej kwestii się nie zmieni. 

Poker roomy działają na podstawie licencji udzielonych im w innych krajach europejskim i nie zamierzają respektować wadliwego prawa, które nie zostało odpowiednio przemyślane. Każdego tygodnia tysiące pokerzystów z naszego kraju, rywalizuje przy pokerowych stołach w zaciszu własnego domu, nierzadko wygrywając imponujące kwoty, a nawet mistrzowskie tytuły w prestiżowych festiwalach.

Poker w Polsce / LinkH

podobne wpisy

Weselne porady i ciekawostki

Możliwość komentowania Weselne porady i ciekawostki została wyłączona

Najlepsze kamerki sportowe do 500 złotych

Możliwość komentowania Najlepsze kamerki sportowe do 500 złotych została wyłączona

Latarnie morskie – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Latarnie morskie – 10 ciekawostek została wyłączona

Atrakcje na wesele Białystok oraz województwo podlaskie

Możliwość komentowania Atrakcje na wesele Białystok oraz województwo podlaskie została wyłączona

Jak rozszyfrować znaczenie snów?

Możliwość komentowania Jak rozszyfrować znaczenie snów? została wyłączona

Barszcz Sosnowskiego – wroga roślina

Możliwość komentowania Barszcz Sosnowskiego – wroga roślina została wyłączona

Najgorętsze premiery science-fiction w 2021

Możliwość komentowania Najgorętsze premiery science-fiction w 2021 została wyłączona

Boże Narodzenie na Rynku w Toruniu

Możliwość komentowania Boże Narodzenie na Rynku w Toruniu została wyłączona

10 cytatów. Benjamin Franklin

Możliwość komentowania 10 cytatów. Benjamin Franklin została wyłączona

Dobry Humor ma 20 lat

Możliwość komentowania Dobry Humor ma 20 lat została wyłączona

Świadomy sen. Jak świadomie śnić?

Możliwość komentowania Świadomy sen. Jak świadomie śnić? została wyłączona

Na początku był LEN. Konkurs satyryczny

Możliwość komentowania Na początku był LEN. Konkurs satyryczny została wyłączona

Create AccountLog In Your Account