Poker w Polsce. Czy można grać w pokera?

Poker w Polsce. Czy można grać w pokera?

Poker w Polsce. Czy można grać w pokera?

Możliwość komentowania Poker w Polsce. Czy można grać w pokera? została wyłączona

Ustawa hazardowa uchwalona w 2009 roku, a następnie notyfikowana w roku 2017 zawiera wiele absurdów. Zaczynając na klasyfikacji gier, a kończąc na kwestiach podatkowych. Najtrudniej jednak zrozumieć to, w jaki sposób potraktowano w tym akcie prawnym pokera, grę towarzyską, która na świecie bije rekordy popularności. Jeżeli myślisz, że w turnieju pokerowym zagrasz w każdym większym polskim mieście, w którym mieści się kasyno jesteś w dużym błędem.

Stan Prawny

Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać, brzmi – Czy poker jest w Polsce legalny? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Tak, poker w Polsce jest legalny. Obowiązuje jednak szereg przepisów zawartych ustawie hazardowej, które określają zasady organizowania gry w pokera zarówno na żywo, jak i w internecie. Jeżeli chodzi o pokera na żywo, gry mogą odbywać się w licencjonowanych kasynach lub innych miejscach, pod warunkiem posiadania odpowiedniego zezwolenia. Brzmi nie najgorzej? Tylko pozornie… Dopuszczalne jest jedynie organizowanie gier w formacie turniejowym (gry cash są zabronione), nagrody są ograniczone do absurdalnego poziomu, a dodatkowo obowiązuje podatek, który skutecznie zabija sens gry.

Pokerzyści preferujący rozgrywkę online potraktowani zostali jeszcze gorzej. Ustawa hazardowa powierzyła w tej kwestii monopol Totalizatorowi Sportowemu, podobnie jak w przypadku kasyna online. Co prawda Totalizator zdecydował się na otwarcie kasyna internetowego, ale przy obecnych zapisach ustawy i zakazie gry cash, stwierdził, że tworzenie poker roomu jest kompletnie nieopłacalne. Takim sposobem, przynajmniej w teorii poker online całkowicie zniknął.

Organizacja Turnieju Pokerowego

Tak jak napisano powyżej, organizacja turnieju pokerowego na żywo w teorii jest możliwa. Aby zorganizować legalny turniej w pokera, trzeba jednak posiadać zezwolenie Ministerstwa Finansów. Oczywiście nie oznacza to, że wystarczy zgłosić po prostu chęć organizacji takiego wydarzenia. Wniosek musi zawierać między innymi regulamin turnieju (bardzo obszerny). Następnie osoby z Ministerstwa muszą taki dokument przeanalizować i zaakceptować. Średnio cały proces trwa około osiem miesięcy, co idealnie oddaje absurdalność całej sytuacji

Kiedy zdecydujemy się już napisać wniosek o organizację takiego turnieju, czeka nas kolejna przykra niespodzianka – Nagrody. Zgodnie z zapisami ustawy hazardowej, w legalnych turniejach pokerowych, nagrody nie mogą być pieniężne. Zamiast tego, organizator może zagwarantować nagrody rzeczowe. Bon na ekskluzywne wakacje? No nie do końca…. tutaj pojawia się kolejny problem, a mianowicie wartość tej nagrody, a ta nie może przekroczyć nieco ponad 2.500 PLN. Za rogiem czają się też kolejne problemy, takie jak wydzielenie odpowiedniego miejsca, czy też zgłoszenie turnieju dyrektorowi Izby Administracyjnej.

Gra Online znacznie łatwiejsza

Jak wspomniano wcześniej, gra online jest w teorii niemożliwa, ale jak to w życiu często bywa, teoria znacznie różni się od rzeczywistości. Poker online ma się świetnie, a polscy pokerzyści odnoszą na tym polu olbrzymie sukcesy. Pokerowe prawo jest martwe i nic w tej kwestii się nie zmieni. 

Poker roomy działają na podstawie licencji udzielonych im w innych krajach europejskim i nie zamierzają respektować wadliwego prawa, które nie zostało odpowiednio przemyślane. Każdego tygodnia tysiące pokerzystów z naszego kraju, rywalizuje przy pokerowych stołach w zaciszu własnego domu, nierzadko wygrywając imponujące kwoty, a nawet mistrzowskie tytuły w prestiżowych festiwalach.

Poker w Polsce / LinkH

podobne wpisy

Satyra w Sosnowcu

Możliwość komentowania Satyra w Sosnowcu została wyłączona

5 powodów, aby odwiedzić Polskę

Możliwość komentowania 5 powodów, aby odwiedzić Polskę została wyłączona

Tanie bilety lotnicze – jak kupić? Poradnik

Możliwość komentowania Tanie bilety lotnicze – jak kupić? Poradnik została wyłączona

Wakacje. Młodzi na plaży, starsi aktywnie

Możliwość komentowania Wakacje. Młodzi na plaży, starsi aktywnie została wyłączona

Jerzy Waszyngton – najlepsze cytaty

Możliwość komentowania Jerzy Waszyngton – najlepsze cytaty została wyłączona

Przepowiednie na rok 2020

Możliwość komentowania Przepowiednie na rok 2020 została wyłączona

10 niesamowitych ciekawostek o kleszczach

Możliwość komentowania 10 niesamowitych ciekawostek o kleszczach została wyłączona

Weselne porady i ciekawostki

Możliwość komentowania Weselne porady i ciekawostki została wyłączona

Mundial 2018 w Rosji. Grupa C: Australia, Francja, Peru, Dania

Możliwość komentowania Mundial 2018 w Rosji. Grupa C: Australia, Francja, Peru, Dania została wyłączona

Dobry Humor ma 20 lat

Możliwość komentowania Dobry Humor ma 20 lat została wyłączona

IV Manufaktura Satyry rozstrzygnięta

Możliwość komentowania IV Manufaktura Satyry rozstrzygnięta została wyłączona

Kolonia taneczna – nad morzem, w górach czy nad jeziorem?

Możliwość komentowania Kolonia taneczna – nad morzem, w górach czy nad jeziorem? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account