Ustawa hazardowa uchwalona w 2009 roku, a następnie notyfikowana w roku 2017 zawiera wiele absurdów. Zaczynając na klasyfikacji gier, a kończąc na kwestiach podatkowych. Najtrudniej jednak zrozumieć to, w jaki sposób potraktowano w tym akcie prawnym pokera, grę towarzyską, która na świecie bije rekordy popularności. Jeżeli myślisz, że w turnieju pokerowym zagrasz w każdym większym polskim mieście, w którym mieści się kasyno jesteś w dużym błędem.
Poker w Polsce – stan prawny
Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać, brzmi – Czy poker jest w Polsce legalny? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Tak, poker w Polsce jest legalny. Obowiązuje jednak szereg przepisów zawartych ustawie hazardowej, które określają zasady organizowania gry w pokera zarówno na żywo, jak i w internecie. Jeżeli chodzi o pokera na żywo, gry mogą odbywać się w licencjonowanych kasynach lub innych miejscach, pod warunkiem posiadania odpowiedniego zezwolenia. Brzmi nie najgorzej? Tylko pozornie… Dopuszczalne jest jedynie organizowanie gier w formacie turniejowym (gry cash są zabronione), nagrody są ograniczone do absurdalnego poziomu, a dodatkowo obowiązuje podatek, który skutecznie zabija sens gry.
Pokerzyści preferujący rozgrywkę online potraktowani zostali jeszcze gorzej. Ustawa hazardowa powierzyła w tej kwestii monopol Totalizatorowi Sportowemu, podobnie jak w przypadku kasyna online. Co prawda Totalizator zdecydował się na otwarcie kasyna internetowego, ale przy obecnych zapisach ustawy i zakazie gry cash, stwierdził, że tworzenie poker roomu jest kompletnie nieopłacalne. Takim sposobem, przynajmniej w teorii poker online całkowicie zniknął.
Organizacja turnieju pokerowego
Tak jak napisano powyżej, organizacja turnieju pokerowego na żywo w teorii jest możliwa. Aby zorganizować legalny turniej w pokera, trzeba jednak posiadać zezwolenie Ministerstwa Finansów. Oczywiście nie oznacza to, że wystarczy zgłosić po prostu chęć organizacji takiego wydarzenia. Wniosek musi zawierać między innymi regulamin turnieju (bardzo obszerny). Następnie osoby z Ministerstwa muszą taki dokument przeanalizować i zaakceptować. Średnio cały proces trwa około osiem miesięcy, co idealnie oddaje absurdalność całej sytuacji
Kiedy zdecydujemy się już napisać wniosek o organizację takiego turnieju, czeka nas kolejna przykra niespodzianka – Nagrody. Zgodnie z zapisami ustawy hazardowej, w legalnych turniejach pokerowych, nagrody nie mogą być pieniężne. Zamiast tego, organizator może zagwarantować nagrody rzeczowe. Bon na ekskluzywne wakacje? No nie do końca…. tutaj pojawia się kolejny problem, a mianowicie wartość tej nagrody, a ta nie może przekroczyć nieco ponad 2.500 PLN. Za rogiem czają się też kolejne problemy, takie jak wydzielenie odpowiedniego miejsca, czy też zgłoszenie turnieju dyrektorowi Izby Administracyjnej.
Gra online znacznie łatwiejsza
Jak wspomniano wcześniej, gra online jest w teorii niemożliwa, ale jak to w życiu często bywa, teoria znacznie różni się od rzeczywistości. Poker online ma się świetnie, a polscy pokerzyści odnoszą na tym polu olbrzymie sukcesy. Pokerowe prawo jest martwe i nic w tej kwestii się nie zmieni.
Poker roomy działają na podstawie licencji udzielonych im w innych krajach europejskim i nie zamierzają respektować wadliwego prawa, które nie zostało odpowiednio przemyślane. Każdego tygodnia tysiące pokerzystów z naszego kraju, rywalizuje przy pokerowych stołach w zaciszu własnego domu, nierzadko wygrywając imponujące kwoty, a nawet mistrzowskie tytuły w prestiżowych festiwalach.
Poker w Polsce / LinkH / 22.7.24 out
Uwaga. W Polsce hazard jest nielegalny, dlatego treść zamieszczona w tym artykule jest wyłącznie informacyjna i dostępna dla użytkowników spoza Polski.