Życie codzienne Polaków na uchodźstwie wojennym w Rumunii – wystawa oraz oficjalne uroczystości w 75-lecie
We wrześniu 1939 r., w Rumunii schronienie znalazło 30 tysięcy polskich żołnierzy i 28 tysięcy cywili. Do opuszczenia ojczyzny zmusiła ich sytuacja na froncie, po ataku Niemiec na Polskę, który zapoczątkował II wojnę światową.
– Mimo trudnej sytuacji międzynarodowej, nacisków ze strony Niemiec i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, strona rumuńska okazała Polakom wiele zrozumienia i życzliwości, odwołując się do przyjaznych stosunków z Rzecząpospolitą w okresie międzywojennym – powiedział 7 października 2014 roku marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, podczas uroczystości upamiętniającej tamte wydarzenia. Odbyła się ona w pałacu w Krajowej (Rumunia), a uroczystości odbywały się z inicjatywy Ambasady RP w Bukareszcie, w 75. rocznicę udzielenia pomocy Polakom przez Rumunię.
Pałac w Krajowej w 1939 r. był tymczasowym schronieniem wodza naczelnego marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, a potem także prezydenta Ignacego Mościckiego. Obecnie mieści się tu Muzeum Sztuki. Otwarto tu wystawę fotografii „Życie codziennie Polaków na uchodźstwie wojennym w Rumunii 1939-1947”, a na pobliskim cmentarzu, z udziałem wojskowej asysty honorowej, odczytano Apel Pamięci. Cmentarz w Krajowej, to największa polska nekropolia na terenie Rumunii.
Wystawa „Życie codziennie Polaków na uchodźstwie wojennym w Rumunii 1939-1947” składa się z dużych plansz, które można eksponować w różnych miejscach. We wrześniu 2014 r. była prezentowana w Rumunii – w Muzeul de Stiintele Naturii (Muzeum Nauk Przyrodniczych) w Suczawie (Suceava), gdzie w dniach 4-6 września po raz szesnasty odbyły się Dni Polskie (Zilele Culturii Polone). W styczniu 2015 r. wystawa trafi do Legnicy.
Na zdjęciu: wrzesień 2014, podczas uroczystego wernisażu wystawy w Suceava, foto z profilu Muzeul Bucovinei na Facebooku