Polonia we Francji

Informacje o tym, jak Polacy osiedlali się we Francji na przestrzeni ostatnich dwustu lat.

Polonia Francuska, to jedna z najstarszych i najliczniejszych społeczności polskich w Europie. We Francji mieszka ponad milion osób pochodzenia polskiego, głównie w Nord-Pas-de-Calais w okolicach Lille Lens i Valenciennes. Są to przede wszystkim potomkowie Polaków, którzy przyjechali pracować tu w kopalniach węgla.

W czasie Rewolucji Francuskiej i Wojen Napoleońskich wielu Polaków osiedlało się we Francji, co było związane z represjami zaborców i nadziejami jakie wielu pokładało w Napoleonie. W czasach jego rządów, na początku XIX wieku, do Francji wyemigrowało około 100.000 Polaków. Wielu z nich walczyło w armii francuskiej i legionach polskich. Po klęsce Napoleona duża część jego polskich żołnierzy postanowiła pozostać we Francji.

Wraz z upadkiem Powstania Listopadowego i nasileniem się represji rosyjskich, wielu Polaków (nie tylko uczestników powstania), decydowało się na opuszczenie kraju. Emigranci ci często wybierali Francję, która uchodziła za kraj najbardziej Polakom przyjazny. W czasie Wielkiej Emigracji do Francji udało się wielu wybitnych twórców kultury, polityków i uczonych.

W okresie międzywojennym miała miejsce następna duża fala migracji do Francji. Miała ona jednak przyczyny raczej gospodarcze niż polityczne i była związana ze złą sytuacją ekonomiczną Polski i dużymi stratami ludnościowymi Francji w I wojnie światowej. 3 września 1919 roku oba kraje podpisały porozumienie o warunkach wyjazdów polskich robotników do Francji i powołały Francuską Misję Robotniczą w Częstochowie, Poznaniu i Warszawie. Pomiędzy 1920 i 1923 rokiem wyjechało do Francji 500 tys. ludzi, z których 250 tys. osiadło w Nord-Pas-de-Calais, 40 tys. w Lotaryngii, 40 tys. Pikardii oraz centralnej Francji. Polscy robotnicy, przybywający do Francji z rodzinami, znajdowali zatrudnienie głównie jako pracownicy w górnictwie, hutnictwie, przemyśle i rolnictwie.

Po wybuchu II wojny światowej również wielu Polaków decydowało się na wyjazd do Francji, uchodząc przed okupacją Związku Sowieckiego i III Rzeszy. W czasie nazistowskiej okupacji Francji, na jej terenie powstał polski ruch oporu. Organizacja ta nazywała się Polska Organizacja Walki o Niepodległość (francuski: Organisation Polonaise de Lutte pour l’Indépendance) w skrócie POWN. Została ona założona 6 września 1941 roku przez, polskiego konsula generalnego, Aleksandra Kawałkowskiego (pseudonim "Justyn"). Współpracując z francuskimi grupami, brała udział w walkach akcjach dywersyjnych wymierzonych w Niemców. Oprócz POWN na terenie Francji działały także inne polskie grupy. Jedną z ważniejszych była formacja złożona z byłych żołnierzy Brygady Jarosława Dąbrowskiego, którzy wcześniej brali udział w Hiszpańskiej Wojnie Domowej w ramach Brygad Międzynarodowych. W 1941 byli działacze PPS założyli grupy Orzeł Biały i Organizacja S, które działały głównie na północy Francji. Od 1944 POWN, podlegająca rządowi londyńskiemu była zobligowana do współpracy z polskimi komunistami. Współpraca ta nie układała się zbyt dobrze, dochodziło do wielu konfliktów.

Po przejęciu przez komunistów władzy w Polsce, wielu Polaków mieszkających we Francji zdecydowało się na powrót do ojczyzny. Natomiast z Polski do Francji migrowali byli żołnierze AK, NSZ i innych organizacji represjonowanych przez komunistów.

Obecnie w samym Paryżu żyje od 100.000 do 200.000 Polaków. Są to nie potomkowie starych migracji oraz ludzie, którzy przyjechali w ostatnich latach, w poszukiwaniu pracy. Miastami do których obecnie migrują Polacy, są: Paryż, Arles, Marsylia i Perpignan.
Źródło: Wikipedia


Loty do Francji są najczęściej wybieraną formą transportu.

Na zdjęciu:
Paryż udekorowany na swe święto narodowe, 11 lipca
Foto: Szczepan Sadurski

podobne wpisy

Polonia w Arizonie, USA

Możliwość komentowania Polonia w Arizonie, USA została wyłączona

Nasz Świat ma 10 lat

Możliwość komentowania Nasz Świat ma 10 lat została wyłączona

Polskie Stowarzyszenie Córdoba w Argentynie

Możliwość komentowania Polskie Stowarzyszenie Córdoba w Argentynie została wyłączona

Nagrody dla mediów polonijnych

Możliwość komentowania Nagrody dla mediów polonijnych została wyłączona

Rysunki Sadurskiego dla aukcjach WOŚP

Możliwość komentowania Rysunki Sadurskiego dla aukcjach WOŚP została wyłączona

Taste of Polonia 2012, Chicago

Możliwość komentowania Taste of Polonia 2012, Chicago została wyłączona

Polska Macierz Szkolna (PMS) – Londyn

Możliwość komentowania Polska Macierz Szkolna (PMS) – Londyn została wyłączona

Polonia for Kids, USA

Możliwość komentowania Polonia for Kids, USA została wyłączona

2B – miesięcznik dla Polonii w północno-wschodniej Anglii

Możliwość komentowania 2B – miesięcznik dla Polonii w północno-wschodniej Anglii została wyłączona

Szczepan Sadurski rysuje w PLUSIE

Możliwość komentowania Szczepan Sadurski rysuje w PLUSIE została wyłączona

Polskie Stowarzyszenie im. Mikołaja Kopernika w San Justo

Możliwość komentowania Polskie Stowarzyszenie im. Mikołaja Kopernika w San Justo została wyłączona

Polski Klub na Florydzie, USA

Możliwość komentowania Polski Klub na Florydzie, USA została wyłączona

Create Account



Log In Your Account