Port Czerniakowski ciekawostki i najważniejsze informacje o Porcie Czerniakowskim. Gdzie jest, do czego służy, fakty z historii portu. Port Czerniakowski w Warszawie
Warszawski port na Wiśle
1) Port Czerniakowski, to port rzeczny na rzece Wiśle. Znajduje się w Warszawie.
2) Leży na lewym brzegu Wisły, wzdłuż ulic Solec i Czerniakowskiej, pomiędzy mostem Poniatowskiego a mostem Łazienkowskim. Powierzchnia portu wynosi 30 hektarów.
3) Budynek bosmanatu mieści się przy ul. Solec 8, w dawnej siedzibie Klubu Sportowego Pracowników Miejskich „Syrena”.
Port Czerniakowski ciekawostki z historii
4) Port powstał w latach 1850–1865. Stracił znaczenie po tym, jak w okresie międzywojennym oddano do użytku Port Praski. W Porcie Czerniakowskim do II wojny światowej budowano statki, remontowano statki parowe i barki mające do 65 metrów długości.
5) Port Czerniakowski był jednym z pierwszych zakładów uruchomionych w Warszawie po wyzwoleniu, w 1945 roku. Był tu warsztat mechaniczno-remontowy. Potem utworzono przedsiębiorstwo Warszawska Stocznia Rzeczna i latach 1951–1958 produkowano w niej barki. Prowadzono także remonty kapitalne taboru pływającego po Wiśle.
6) W latach 1958–1965 zbudowano tu 24 pchacze barek typu „Żubr” oraz 30 małych śródlądowych statków pasażerskich, przystosowanych do pływania po jeziorach. Warszawską Stocznię Rzeczną zlikwidowano w 1965 roku.
7) Po tym, jak w latach 70. port przecięła Trasa Łazienkowska z mostem Łazienkowskim, miał zostać zasypany gruzem. Na szczęście tak się nie stało, a obecny układ portu jest taki sam, jak kiedyś.
Port Czerniakowski w Warszawie
8) Ostatnim statkiem zbudowanym w Porcie Praskim była kopia starożytnego statku egipskiego, który powstał na potrzeby filmu fabularnego „Faraon”, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
9) Od lat 70. port jest wykorzystywany w celach sportowych i rekreacyjnych. Jest miejscem wypoczynku dla miłośników sportów wodnych. Cumują tu jachty, pływają kajakarze (można wypożyczyć kajaki) i wioślarze z Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Niektórzy pływają tu na wake’u (odmiana nart wodnych). Są tu dwie restauracje na wodzie, sauna oraz parking. Na nabrzeżu cumuje kilka barek mieszkalnych, które są oryginalnymi domami, podobnie jak np. w Amsterdamie.
10) W pobliżu portu znajduje się szlak rowerowy, będący częścią Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego.
Port Czerniakowski w Warszawie – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Kolumna Zygmunta ciekawostki
> Nurogęsi w Warszawie