Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Saloniki Grecja
Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) tym razem przyjechał do Grecji – do miasta Saloniki
Wesoły Wieżowiec rozsiewający uśmiech wszędzie tam gdzie dotrze, przybył do starożytnego imperium i postanowił stanąć okno w okno ze stojącą tu Białą Wieżą czyli Lefkos Pirgos. Jest to najsłynniejsza budowla greckiego miasta Saloniki i jego symbol. Została wybudowana w XVI wieku za czasów sułtana Sulejmana Wspaniałego. Początkowo wieża była częścią fortyfikacji miasta, które w większości zburzono pod koniec XIX wieku.
Wieżę odbudowano w 1985 roku, z okazji 2300-lecia Salonik. Obecnie w Białej Wieży mieści się Muzeum Kultury Bizantyńskiej, a ze szczytu można oglądać piękna widoki.
360-tysięczne Saloniki leżą w północnej Grecji, nad Morzem Egejskim. Są drugim co do wielkości (po Atenach) miastem tego kraju. Saloniki są ośrodkiem administracyjnym największego greckiego regionu, o nazwie Macedonia.
Zostało założone w 315 roku przed naszą erą przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony Thessalonike. Potem było ważnym miastem Cesarstwa Rzymskiego. Po zdobyciu przez wojska tureckie w 1430 roku, na 5 wieków Saloniki były w granicach Imperium Osmańskiego.
Wesoły Wieżowiec odwiedził Saloniki wraz z Jackiem Gallantem, ambasadorem Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.
Na zdjęciach: Wesoły Wieżowiec w Salonikach. Przed Białą Wieżą (zdjęcie na górze) oraz przed figurą Arystotelesa, słynnego filozofa starożytnej Grecji.
Zobacz też:
Miasto Luksemburg ciekawostki
W mieście ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym Trybunał Sprawiedliwości.
> Tu więcej
Frankfurt nad Menem – ciekawostki
Miasto podzielone jest na 46 dzielnic, ponumerowanych od 1 do 47. Numer 23 nie istnieje.
> Tu więcej
Madryt ciekawostki
Puerta del Sol (Brama Słońca), to jeden z najważniejszych placów w centrum Madrytu. Jest tu pomnik Karola III oraz symbol Madrytu – dwudziestotonowa statua z brązu powstała w 1966 roku, przedstawiająca niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe.
> Tu więcej