Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Możliwość komentowania Jakie są zalety samochodów elektrycznych? została wyłączona

Z pewnością ostatnie kilka lat oznaczało dla nas wiele zmian technologicznych. Powstało wreszcie oficjalne pierwsze vulkan vegas pl online, a w 2024 roku ma wejść do seryjnej produkcji Izera – pierwszy polski samochód elektryczny. Właśnie tak zwane elektryki powoli zaczynają podbijać nasz rynek. Co prawda nie mamy takich samych możliwości jak w USA, jednak już teraz możemy kupić kilka tańszych czy droższych aut z tego segmentu. W naszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się temu, jakie są zalety kupna i korzystania z takich samochodów.

Niższe koszta paliwa

W przypadku klasycznych samochodów benzynowych czy dieslowych od lat nastawieni jesteśmy na wyższe koszta użytkowania auta. Obniżone zostały one na szczęście przez instalacje gazowe, jednak wciąż osób korzysta z tradycyjnych paliw. Nie da się ukryć, że ceny na stacjach są mocno uzależnione od sytuacji na świecie. Jedna decyzja OPEC, konflikt na Bliskim Wschodzie może sprawić, że jutro za 98-kę przyjdzie nam zapłacić 6 złotych. Inaczej wygląda jednak sprawa z energią elektryczną. Co prawda w naszym kraju ceny za prąd należą do najwyższych w Europie, jednak sam koszt zużycia jest względnie stabilny. Mniej więcej 1 kilowatogodzina kosztuje 60-70 groszy. Jeśli zatem chcemy w pełni naładować akumulator elektryka, co starczy nam na 300 czy 400 km jazdy, zapłacimy za to w domu 30-40 złotych. Warto sobie zatem obliczyć, ile kosztuje przejechanie klasykiem takiej samej ilości km. Ponadto właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać z fotowoltaiki, która jeszcze bardziej obniży koszta ładowania.

Niższe koszta eksploatacji

Z racji zasilania energią elektryczną takie nowoczesne auta mają o wiele prostszą budowę niż standardowe pojazdy. Już sam silnik składa się z mniejszej ilości elementów, a jak sami wiemy, czasem nawet najmniejsza awaria jednostki napędowej może wiązać się z wielotysięcznymi naprawami. Mniejsze prędkości i inna praca silnika to także ewentualne oszczędności dla naszych tarcz i klocków hamulcowych. Problemem może być jednak sam serwis, gdyż dotychczasowe auta bez trudu naprawimy u każdego mechanika. Z elektrykami może być gorzej.

Inna dynamika jazdy

Przyzwyczajeni byliśmy do tej pory, że w tańszych samochodach, z mniejszym silnikiem nabieranie prędkości ma charakter stopniowy. Tutaj jest zupełnie inaczej, gdyż pełen moment obrotowy jesteśmy w stanie uzyskać od razu, przez co nawet większe samochody elektryczne szybko rozpędzają się od 0 do 100 km/h.

Cisza i spokój

Elektryki to oczywiście o wiele cichsze pojazdy. Wiele samochodów, zwłaszcza sportowych jest w stanie generować całkiem sporo dB. Pojazd zatem usłyszymy zarówno podczas odpalania, jak i przyspieszania. Zupełnie inaczej wygląda to w samochodach elektrycznych, które wręcz w ciszy startują i wyruszają spod bloku, na światłach. Dopiero przy większych prędkościach można usłyszeć coś w środku, ale to wynika po prostu z samej jazdy.

Ekologia

Oczywiście, jeśli weźmiemy już w miarę ustabilizowane warunki elektryczne, to korzystanie z takich pojazdów jest bardzo dobre dla środowiska. Samochód napędzany energią z odnawialnych źródeł nie będzie zatem nie tylko generował żadnych spalin, lecz i nie przyczyniał się do ich powstawania w procesie produkcji. Do tego niższa awaryjność wpływa na mniej części zapasowych. Minusem może być to, że stosowane obecnie komponenty do akumulatorów muszą być potem utylizowane wraz z baterią.

Jak zatem widać, mamy trochę istotnych zalet samochodów elektrycznych, które są w stanie uświadomić nam, dlaczego te pojazdy z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Jeśli tylko ich ceny zaczną systematycznie spadać, to dla wielu kierowców miejskich mogą być najlepszym rozwiązaniem.

1002 / zawsz

podobne wpisy

Chusty i nosidełka dobre także podczas wakacji

Możliwość komentowania Chusty i nosidełka dobre także podczas wakacji została wyłączona

Rysownik na weselu. Wesele z karykaturzystą. Poradnik

Możliwość komentowania Rysownik na weselu. Wesele z karykaturzystą. Poradnik została wyłączona

Jak jeździć samochodem w zimie

Możliwość komentowania Jak jeździć samochodem w zimie została wyłączona

Dobry Humor ma 20 lat

Możliwość komentowania Dobry Humor ma 20 lat została wyłączona

Czas na rowery elektryczne

Możliwość komentowania Czas na rowery elektryczne została wyłączona

Podróże kulinarne. Gdzie warto się wybrać?

Możliwość komentowania Podróże kulinarne. Gdzie warto się wybrać? została wyłączona

Dziesiąta Manufaktura Satyry

Możliwość komentowania Dziesiąta Manufaktura Satyry została wyłączona

Najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Możliwość komentowania Najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce została wyłączona

5 powodów, aby odwiedzić Polskę

Możliwość komentowania 5 powodów, aby odwiedzić Polskę została wyłączona

Wręczenie nagród w Żyradowie

Możliwość komentowania Wręczenie nagród w Żyradowie została wyłączona

Rysunki satyryczne w Ełku

Możliwość komentowania Rysunki satyryczne w Ełku została wyłączona

Morze Bałtyckie informacje

Możliwość komentowania Morze Bałtyckie informacje została wyłączona

Create AccountLog In Your Account