Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Możliwość komentowania Jakie są zalety samochodów elektrycznych? została wyłączona

Z pewnością ostatnie kilka lat oznaczało dla nas wiele zmian technologicznych. Powstało wreszcie oficjalne pierwsze vulkan vegas pl online, a w 2024 roku ma wejść do seryjnej produkcji Izera – pierwszy polski samochód elektryczny. Właśnie tak zwane elektryki powoli zaczynają podbijać nasz rynek. Co prawda nie mamy takich samych możliwości jak w USA, jednak już teraz możemy kupić kilka tańszych czy droższych aut z tego segmentu. W naszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się temu, jakie są zalety kupna i korzystania z takich samochodów.

Niższe koszta paliwa

W przypadku klasycznych samochodów benzynowych czy dieslowych od lat nastawieni jesteśmy na wyższe koszta użytkowania auta. Obniżone zostały one na szczęście przez instalacje gazowe, jednak wciąż osób korzysta z tradycyjnych paliw. Nie da się ukryć, że ceny na stacjach są mocno uzależnione od sytuacji na świecie. Jedna decyzja OPEC, konflikt na Bliskim Wschodzie może sprawić, że jutro za 98-kę przyjdzie nam zapłacić 6 złotych. Inaczej wygląda jednak sprawa z energią elektryczną. Co prawda w naszym kraju ceny za prąd należą do najwyższych w Europie, jednak sam koszt zużycia jest względnie stabilny. Mniej więcej 1 kilowatogodzina kosztuje 60-70 groszy. Jeśli zatem chcemy w pełni naładować akumulator elektryka, co starczy nam na 300 czy 400 km jazdy, zapłacimy za to w domu 30-40 złotych. Warto sobie zatem obliczyć, ile kosztuje przejechanie klasykiem takiej samej ilości km. Ponadto właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać z fotowoltaiki, która jeszcze bardziej obniży koszta ładowania.

Niższe koszta eksploatacji

Z racji zasilania energią elektryczną takie nowoczesne auta mają o wiele prostszą budowę niż standardowe pojazdy. Już sam silnik składa się z mniejszej ilości elementów, a jak sami wiemy, czasem nawet najmniejsza awaria jednostki napędowej może wiązać się z wielotysięcznymi naprawami. Mniejsze prędkości i inna praca silnika to także ewentualne oszczędności dla naszych tarcz i klocków hamulcowych. Problemem może być jednak sam serwis, gdyż dotychczasowe auta bez trudu naprawimy u każdego mechanika. Z elektrykami może być gorzej.

Inna dynamika jazdy

Przyzwyczajeni byliśmy do tej pory, że w tańszych samochodach, z mniejszym silnikiem nabieranie prędkości ma charakter stopniowy. Tutaj jest zupełnie inaczej, gdyż pełen moment obrotowy jesteśmy w stanie uzyskać od razu, przez co nawet większe samochody elektryczne szybko rozpędzają się od 0 do 100 km/h.

Cisza i spokój

Elektryki to oczywiście o wiele cichsze pojazdy. Wiele samochodów, zwłaszcza sportowych jest w stanie generować całkiem sporo dB. Pojazd zatem usłyszymy zarówno podczas odpalania, jak i przyspieszania. Zupełnie inaczej wygląda to w samochodach elektrycznych, które wręcz w ciszy startują i wyruszają spod bloku, na światłach. Dopiero przy większych prędkościach można usłyszeć coś w środku, ale to wynika po prostu z samej jazdy.

Ekologia

Oczywiście, jeśli weźmiemy już w miarę ustabilizowane warunki elektryczne, to korzystanie z takich pojazdów jest bardzo dobre dla środowiska. Samochód napędzany energią z odnawialnych źródeł nie będzie zatem nie tylko generował żadnych spalin, lecz i nie przyczyniał się do ich powstawania w procesie produkcji. Do tego niższa awaryjność wpływa na mniej części zapasowych. Minusem może być to, że stosowane obecnie komponenty do akumulatorów muszą być potem utylizowane wraz z baterią.

Jak zatem widać, mamy trochę istotnych zalet samochodów elektrycznych, które są w stanie uświadomić nam, dlaczego te pojazdy z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Jeśli tylko ich ceny zaczną systematycznie spadać, to dla wielu kierowców miejskich mogą być najlepszym rozwiązaniem.

1002 / zawsz

podobne wpisy

Reisefieber czyli stres przed podróżą

Możliwość komentowania Reisefieber czyli stres przed podróżą została wyłączona

Fotobudka na wesele – atrakcja czy nie?

Możliwość komentowania Fotobudka na wesele – atrakcja czy nie? została wyłączona

Plaże dla naturystów w Polsce

Możliwość komentowania Plaże dla naturystów w Polsce została wyłączona

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – wystawa

Możliwość komentowania 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – wystawa została wyłączona

Polskie produkty w Singapurze

Możliwość komentowania Polskie produkty w Singapurze została wyłączona

Dobry Humor ma 20 lat

Możliwość komentowania Dobry Humor ma 20 lat została wyłączona

Niepodległość – konkurs w 100-lecie odzyskania niepodległości

Możliwość komentowania Niepodległość – konkurs w 100-lecie odzyskania niepodległości została wyłączona

Londyn. Jaki transfer z jednego z sześciu lotnisk wybrać?

Możliwość komentowania Londyn. Jaki transfer z jednego z sześciu lotnisk wybrać? została wyłączona

Co zapominamy z hoteli?

Możliwość komentowania Co zapominamy z hoteli? została wyłączona

Atrakcje Wigilii firmowej – karykaturzysta

Możliwość komentowania Atrakcje Wigilii firmowej – karykaturzysta została wyłączona

Najgorętsze premiery science-fiction w 2021

Możliwość komentowania Najgorętsze premiery science-fiction w 2021 została wyłączona

City break – daleki wyjazd na weekend

Możliwość komentowania City break – daleki wyjazd na weekend została wyłączona

Create AccountLog In Your Account