Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Możliwość komentowania Jakie są zalety samochodów elektrycznych? została wyłączona

Z pewnością ostatnie kilka lat oznaczało dla nas wiele zmian technologicznych. Powstało wreszcie oficjalne pierwsze vulkan vegas pl online, a w 2024 roku ma wejść do seryjnej produkcji Izera – pierwszy polski samochód elektryczny. Właśnie tak zwane elektryki powoli zaczynają podbijać nasz rynek. Co prawda nie mamy takich samych możliwości jak w USA, jednak już teraz możemy kupić kilka tańszych czy droższych aut z tego segmentu. W naszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się temu, jakie są zalety kupna i korzystania z takich samochodów.

Niższe koszta paliwa

W przypadku klasycznych samochodów benzynowych czy dieslowych od lat nastawieni jesteśmy na wyższe koszta użytkowania auta. Obniżone zostały one na szczęście przez instalacje gazowe, jednak wciąż osób korzysta z tradycyjnych paliw. Nie da się ukryć, że ceny na stacjach są mocno uzależnione od sytuacji na świecie. Jedna decyzja OPEC, konflikt na Bliskim Wschodzie może sprawić, że jutro za 98-kę przyjdzie nam zapłacić 6 złotych. Inaczej wygląda jednak sprawa z energią elektryczną. Co prawda w naszym kraju ceny za prąd należą do najwyższych w Europie, jednak sam koszt zużycia jest względnie stabilny. Mniej więcej 1 kilowatogodzina kosztuje 60-70 groszy. Jeśli zatem chcemy w pełni naładować akumulator elektryka, co starczy nam na 300 czy 400 km jazdy, zapłacimy za to w domu 30-40 złotych. Warto sobie zatem obliczyć, ile kosztuje przejechanie klasykiem takiej samej ilości km. Ponadto właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać z fotowoltaiki, która jeszcze bardziej obniży koszta ładowania.

Niższe koszta eksploatacji

Z racji zasilania energią elektryczną takie nowoczesne auta mają o wiele prostszą budowę niż standardowe pojazdy. Już sam silnik składa się z mniejszej ilości elementów, a jak sami wiemy, czasem nawet najmniejsza awaria jednostki napędowej może wiązać się z wielotysięcznymi naprawami. Mniejsze prędkości i inna praca silnika to także ewentualne oszczędności dla naszych tarcz i klocków hamulcowych. Problemem może być jednak sam serwis, gdyż dotychczasowe auta bez trudu naprawimy u każdego mechanika. Z elektrykami może być gorzej.

Inna dynamika jazdy

Przyzwyczajeni byliśmy do tej pory, że w tańszych samochodach, z mniejszym silnikiem nabieranie prędkości ma charakter stopniowy. Tutaj jest zupełnie inaczej, gdyż pełen moment obrotowy jesteśmy w stanie uzyskać od razu, przez co nawet większe samochody elektryczne szybko rozpędzają się od 0 do 100 km/h.

Cisza i spokój

Elektryki to oczywiście o wiele cichsze pojazdy. Wiele samochodów, zwłaszcza sportowych jest w stanie generować całkiem sporo dB. Pojazd zatem usłyszymy zarówno podczas odpalania, jak i przyspieszania. Zupełnie inaczej wygląda to w samochodach elektrycznych, które wręcz w ciszy startują i wyruszają spod bloku, na światłach. Dopiero przy większych prędkościach można usłyszeć coś w środku, ale to wynika po prostu z samej jazdy.

Ekologia

Oczywiście, jeśli weźmiemy już w miarę ustabilizowane warunki elektryczne, to korzystanie z takich pojazdów jest bardzo dobre dla środowiska. Samochód napędzany energią z odnawialnych źródeł nie będzie zatem nie tylko generował żadnych spalin, lecz i nie przyczyniał się do ich powstawania w procesie produkcji. Do tego niższa awaryjność wpływa na mniej części zapasowych. Minusem może być to, że stosowane obecnie komponenty do akumulatorów muszą być potem utylizowane wraz z baterią.

Jak zatem widać, mamy trochę istotnych zalet samochodów elektrycznych, które są w stanie uświadomić nam, dlaczego te pojazdy z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Jeśli tylko ich ceny zaczną systematycznie spadać, to dla wielu kierowców miejskich mogą być najlepszym rozwiązaniem.

1002 / zawsz

podobne wpisy

Acer Chromebook Spin 713 – czy warto kupić?

Możliwość komentowania Acer Chromebook Spin 713 – czy warto kupić? została wyłączona

Wrastające paznokcie – bolesny problem

Możliwość komentowania Wrastające paznokcie – bolesny problem została wyłączona

Konkurs na limeryk o Wesołym Wieżowcu

Możliwość komentowania Konkurs na limeryk o Wesołym Wieżowcu została wyłączona

Plaże dla naturystów w Polsce

Możliwość komentowania Plaże dla naturystów w Polsce została wyłączona

IV Manufaktura Satyry rozstrzygnięta

Możliwość komentowania IV Manufaktura Satyry rozstrzygnięta została wyłączona

A może wesele w październiku?

Możliwość komentowania A może wesele w październiku? została wyłączona

10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne

Możliwość komentowania 10 porad w kuchni. Proste triki kulinarne została wyłączona

Odzież robocza kierowcy od A do Z

Możliwość komentowania Odzież robocza kierowcy od A do Z została wyłączona

Karykaturzysta na wesele – jak załatwić, jaka cena?

Możliwość komentowania Karykaturzysta na wesele – jak załatwić, jaka cena? została wyłączona

Recepta na zdrową opaleniznę

Możliwość komentowania Recepta na zdrową opaleniznę została wyłączona

Zmiany, jakie czekają branżę hazardową w najbliższych latach

Możliwość komentowania Zmiany, jakie czekają branżę hazardową w najbliższych latach została wyłączona

Czy brać wesele wiosną? Poradnik

Możliwość komentowania Czy brać wesele wiosną? Poradnik została wyłączona

Create AccountLog In Your Account