Spotkania, wystawy, wywiady, karykatury. Satyryk w Nowym Jorku. Podsumowanie artystycznego wyjazdu Sadurskiego na wschodnie wybrzeże USA w październiku 2012
Polski satyryk w Nowym Jorku
Ciekawe spotkania, ekspozycje wesołych rysunków, rysowanie karykatur, wywiady, a także poznawanie życia Polaków w Ameryce – tym żył Szczepan Sadurski przez 2 tygodnie października 2012, podczas intensywnego, artystycznego wyjazdu na wschodnie wybrzeże USA (Long Island, Nowy Jork, New Jersey).
Głównym powodem jego wizyty był udział w Weekendzie Kultury (5-7 października), którego był specjalnym gościem. Ten cykl imprez zorganizowała organizacja polonijna Polonia of Long Island (prezes: Marta Wesołowska) wraz ze Sławomirem Przybyłowiczem (PolishCopiague.com). Były to m.in. spotkania Sadurskiego z uczniami Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta w Copiague, udział w jury dziecięcego konkursu rysunkowego „Za co kocham Polskę”, prezentacja wystaw w kilku miejscach Copiague, udział w 75. Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku wraz z Polakami z Copiague i okolic. Szybko okazało się, że terminarz spotkań rozrasta się (między innymi za sprawą Elżbiety Popławskiej z Nowego Dziennika), a ponieważ niektóre terminy pokrywały się, z części spotkań Sadurski musiał zrezygnować.
Szczepan Sadurski przed wyjazdem zapowiedział, że nie zamierza się tu nudzić. W Nowym Jorku był wcześniej turystycznie, a tym razem miał to być dla niego pracowity, artystyczny pobyt, podczas którego przedstawi się z dobrej strony i pozostawi po sobie jak najwięcej wrażeń artystycznych, m.in. w postaci wykonanych przez siebie karykatur mieszkających tu Polaków – nie tylko członków Polonia of Long Island i Sławomira Przybyłowicza (którzy wnieśli duży wkład organizacyjny w jego pobyt) i uczniów polskiej szkoły w Copiague. Poniżej konkrety.
Spotkania z Polonią w Nowym Jorku
5 i 6 października (piątek-sobota), odbyły się pierwsze spotkania Sadurskiego z uczniami Polskiej Szkoły Dokształcającej w Copiague (m.in. zbiorowa nauka rysowania karykatur, rysunkowe quizy z nagrodami, opowiadanie o zawodzie satyryka – karykaturzysty, a także wystawy jego rysunków. Bo Sadurski w kolejnych miejscach był ze swoją „przenośną” ekspozycją powstałą w Copiague, a w pierwszych kilku dniach także z wystawą udostępnioną przez portal Dobra Polska Szkoła „Sadurski polskim dzieciom w Ameryce” (która od blisko roku krąży po polskich szkołach w USA). 6 października wieczorem w Barze Zagłoba w Copiague odbył się Wieczór Kultury, w którym goście mieli okazję zobaczyć wystawę Sadurskiego i otrzymać wykonaną przez niego karykaturą. Zobaczyli i usłyszeli występ Tomka Kozakiewicza (śpiew) oraz Bogny Kicińskiej i Kuby Cichockiego (recital jazzowy).
7 października (niedziela) Szczepan Sadurski uczestniczył w jubileuszowej, 75. Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku, szedł Piątą Aleją Manhattanu wśród Polaków z Copiague i uczniami polskiej szkoły w Copiague. Po powrocie z NYC, w Bożena Restaurant w Copiague odbył się uroczysty obiad, podczas którego uczestnicy mogli obejrzeć wystawę Sadurskiego i zostać uwiecznieni w jego karykaturze.
Kolejne spotkania z satyrykiem
10 października (w środę) Sadurski uczestniczył w spotkaniach w Nowym Jorku, a potem pojechał do Garfield, w stanie New Jersey, gdzie mieści się siedziba redakcji Nowego Dziennika. Tu udzielił wywiadu Januszowi Szlechcie (całostronicowa rozmowa ukazała się w druku 2 dni później) oraz telewizyjnego wywiadu przeprowadzonego przez Nicka Sadowskiego, na potrzeby cyklicznego programu „Kanapa”, gdyż Nowy Dziennik przygotowuje także programy, emitowane w telewizji i internecie. Premierowa emisja tego programu wkrótce. Sadurski zrobił też okolicznościowy rysunek humorystyczny na temat Nowego Dziennika (tego samego dnia pokazano go na profilu redakcji na Facebooku) oraz kilka udanych karykatur.
11 października (czwartek) wieczorem Sadurski był gościem comiesięcznego czwartkowego wieczoru artystycznego, organizowanego w Centrum Polsko-Słowiańskim przy Kent Street na Greenpoincie (część nowojorskiej dzielnicy Brooklyn) przez Grzegorza Żaka. Wystąpili tu amerykańscy jazzmani: Lucian Ban, Alex Harding, Bruce Williams i Willard Dyson, a główną atrakcją wieczoru był wernisaż wystawy obrazów Miry Satryan.
12 października (piątek) przed południem Sadurski był na spotkaniu Polnetu (Polish Business Network) – założonej w 2006 r. organizacji polskich przedsiębiorców z Long Island, potem udzielił telefonicznego wywiadu dla Radia Rampa. Po południu odbyła się jego kolejna ekspozycja, tym razem w siedzibie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Copiague, głównego sponsora jego przyjazdu. Każdy, kto w tym czasie założył konto w Unii, mógł otrzymać gratis karykaturę narysowaną przez artystę, o czym informowały okolicznościowe plakaty. Potem Sadurski spotkał się z licealną młodzieżą z Polskiej Szkoły Dokształcającej w Copiague, a chętni otrzymali wykonaną przez niego karykaturę.
Szkoła, wywiad i jezioro Mohawk
13 października (w sobotę) Sadurski wykonał mnóstwo karykatur uczniów w Polskiej Szkole Dokształcającej w Copiague, po czym wyruszył do Nowego Jorku, gdzie Barbara i Krzysztof Zglejc przeprowadzili z nim telewizyjny wywiad w kilku miejscach NYC, czego efekt zobaczymy wkrótce. Zdradzimy, że Sadurski patrząc na panoramę dolnego Manhattanu, wykonał przed kamerą humorystyczny rysunek, którego tematem jest właśnie Manhattan. Po zmroku Sadurski odwiedził kawiarnię Starbucks na Greenpoincie, w której wystawy organizuje polski artysta, Janusz Skowron.
Całą niedzielę, 14 października, Sadurski spędził w Sparcie (stan New Jersey) – w malowniczej miejscowości nad prywatnym jeziorem Mohawk. Był gościem honorowym dorocznego Pleneru Jesiennego „Artystyczna Rossa 2012”. Miała tu miejsce jego kolejna wystawa (nowy zestaw rysunków), nazwana „Spartańską Wystawę Rysunku Satyrycznego”. Organizatorami imprezy byli: Ryszard Druch – polski artysta i animator kultury mieszkający w Trenton, New Jersey oraz poeta Zbigniew Rossa, na terenie posiadłości którego ta miła impreza się odbyła. Również i tu Sadurski wykonywał karykatury, niektórych doprowadzając do spazmów śmiechu.
Sadurski i Partia Dobrego Humoru
Ponieważ Sadurski jest też pomysłodawcą i przewodniczącym nie całkiem poważnej organizacji o nazwie Partii Dobrego Humoru (PDH ma członków w różnych krajach świata, a także „ambasady”, także w USA), nie obyło się bez akcentów „partyjnych”. W Paradzie Pułaskiego maszerował z transparentem PDH, w New York City zorganizował symboliczny happening polegający na postawieniu „najmniejszego wieżowca Manhattanu” – tu link, poza tym wręczył legitymacje kilkudziesięciu kolejnym sympatykom tej „partii”.
Wiele wskazuje na to, że nawiązane podczas tej podróży kontakty, mogą w przyszłości zaowocować. Jest też jeden konkret. Jeśli nic się nie zmieni, w styczniu kolejna wystawa Szczepana Sadurskiego w Nowym Jorku.
Szczepan Sadurski dziękuje organizatorom, sponsorom oraz wszystkim, których spotkał podczas tej wizyty – za życzliwość, pomoc oraz bardzo miłą atmosferę.
Satyryk w Nowym Jorku: (c) SuperPolonia.info
Organizatorzy pobytu Szczepana Sadurskiego:
– Polonia of Long Island, Inc. w Copiague
– Portal of Polish Copiague (Sławomir Przybyłowicz)
Sponsorzy:
– Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (Polish & Slavic Federal Credit Union)
– Wesolowski Development
– Portal of Polish Copiague (Sławomir Przybyłowicz)
– Suffolk Liner Corp.
– Quality Stair Builders, Inc. (Shmuel Sugar)
– Polnet – Polish Business Network
– Kabanos Polish Deli
– Medvisage Spa
– Express Travel
– Polska Szkoła Dokształcająca im. Z.Herberta w Copiague
– Nowy Dziennik – Elżbieta Popławska