Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Oesterreichisch-Polnischer Verein fuer Kunst und Freizeit POLONEZ
Oesterreichisch-Polnischer Verein fuer Kunst und Freizeit POLONEZ (dosłowne tłumaczenie: Austriacko-Polskie Stowarzyszenie dla Popierania Sztuki i Czasu Wolnego POLONEZ) zostało zarejestrowane w Wiedniu, w 1989 roku. Jego głównym celami działalności jest popularyzacja kultury polskiej w Austrii oraz konsolidacja środowiska polonijnego wokół tych działań.
Stowarzyszenie jest samodzielną i niezależną od nikogo, również finansowo, organizacją polonijną opierającą się na bezinteresownej pracy wielu polonijnych społeczników. Ze strony www stowarzyszenia dowiadujemy się, że liczy blisko 6 tysięcy osób, głównie polskiego pochodzenia, z całej Austrii (dane z 2004 r.).
Stowarzyszenie utrzymuje kontakt z innymi organizacjami polonijnymi w Austrii, środowiskami polonijnymi w innych krajach oraz instytucjami (głównie kulturalnymi) w Polsce.
Stowarzyszenie Polonez w latach 1992-97 wydawało bezpłatne czasopismo Polonii w Austrii POLONEZ, docierające do prawie 5.000 rodzin polskiego pochodzenia w Austrii, a także do organizacji i instytucji w Polsce oraz do wielu organizacji polonijnych na świecie.
Adres pocztowy:
A – 1030 Wien,
Landstrasser Hauptstrasse 148/4/6
Strona internetowa: www.polonez.at
Na ilustracji: kilka okładek czasopisma Polonez