Warszawa szykuje rewolucję dla kierowców. Do stolicy nie wjadą stare samochody, które zanieczyszczają powietrze. Wkrótce powstanie Strefa Czystego Transportu w Warszawie
Strefa Czystego Transportu już połowie 2024 roku zagości w centrum polskiej stolicy. Dotyczy to aut starych roczników i sukcesywnie będzie dotyczyć coraz młodszych samochodów, zarówno tych na benzynę, jak i diesli.
Strefa Czystego Transportu – od kiedy?
Co do kierunku zmian jest zgoda – według badań, 3/4 mieszkańców Warszawy uważa, że takie ograniczenia są potrzebne. Obecnie zaczynają się konsultacje społeczne, które potrwają trzy miesiące. Uwagi można zgłaszać e-mailem na: sct@um.warszawa.pl lub poprzez formularz dostępny na stronie urzędu. Będą też spotkania on-line oraz konsultacje w poszczególnych dzielnicach miasta. Na końcu radni Warszawy zagłosują za projektem, który wejdzie w życie.
Według planu ratusza, początkowo (od lipca 2024) zakaz poruszania się po centrum Warszawy będą mieć auta z silnikami benzynowymi, mające powyżej 27 lat i dieslowskimi – powyżej 18 lat. To obecnie ok. 2% aut jeżdżących po stolicy. Później co 2 lata przepisy będą dotyczyć coraz młodszych aut, a cała operacja potrwa do 2032 roku.
Nie tylko Śródmieście
Obostrzenia w poruszaniu się starymi, nieekologicznymi samochodami, będzie dotyczyć nie tylko dzielnicy Śródmieście. Obejmie także większość Woli, część Ochoty, Pragi Północ oraz Pragi Południe. W sumie 37 km kwadratowych czyli 7% powierzchni miasta. Tam, gdzie obecnie występuje największe zanieczyszczenie powietrza.
W ostatniej chwili, jadąc np. Trasą Łazienkowską lub aleją Prymasa Tysiąclecia, można będzie ominąć strefę, aby uchronić się przed mandatem.
Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Jakie będą mandaty?
Co z kierowcami, którzy wjadą samochodami na ten obszar? Oczywiście posypią się wysokie kary (wstępnie mówi się o kwocie 500 zł), w czym pomoże system monitoringu. Egzekwowaniem kar zajmą się strażnicy miejscy i policjanci.
Kierowcy starych samochodów mogą być z powyższych informacji niezadowoleni. Powinni jednak wiedzieć, że ekolodzy już teraz chcieliby, aby strefa objęła także Żoliborz i większość Ochoty, a jej granica dotarła do południowej obwodnicy na Ursynowie.
Z nowego prawa wyłączone będą pojazdy zabytkowe oraz samochody służb ratowniczych oraz samochody np. wiozące w nagłym przypadku chorego do szpitala. Także autobusy miejskie, choć już teraz czynione są kroki, aby wycofywać z użytku te najstarsze.
Czystsze powietrze. Nie tylko Warszawa
Obecnie ocenia się, że dzięki wprowadzeniu nowych przepisów, już w 2024 r. zmniejszy się o 20% emisja pyłów ze spalin oraz emisja tlenków azotu o 11 procent. Dwa lata później – o 55% (spaliny) i 27% (tlenki azotu). W 2026 roku statystyki zwiększą się jeszcze bardziej – odpowiednio do 69% i 80%. Krótko mówiąc, powietrze w Warszawie za kilka lat będzie czystsze.
Niezorientowanych informujemy, że nie tylko polska stolica wprowadza takie przepisy. Z Polski – na pewno podobnie będzie w Krakowie (też od 2024 roku). Podobne przepisy funkcjonują już w Berlinie, Antwerpii, Rotterdamie, Londynie, Paryżu i Mediolanie. To trend, którego najprawdopodobniej nie da się zatrzymać, bo czyste powietrze, to nasze zdrowie.
Strefa Czystego Transportu w Warszawie: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o warszawskich tramwajach
> Trasa W-Z ciekawostki
Na SuperPolonia.info przeczytasz więcej informacji i faktów o Warszawie