Sufler, to wysyłany pocztą elektroniczną e-newsletter. Otrzymywali go znajomi i sympatycy Galerii Druch Studio w Trenton, w stanie New Jersey. Otrzymywała go także SuperPolonia.info i publikowała treść niektórych numerów. Wraz ze zmianami w naszym portalu, wszystkie opublikowane numery, zdecydowaliśmy się pozostawić dla potomności. Wszystkie18 numerów znajduje się na niniejszej podstronie. Dowiesz się, czym żyli i zajmowali się Ryszard Druch, Polacy w Trenton i na wschodnim wybrzeżu USA
Sufler 285 – Informacje polskie z USA
KALENDARZ NASZYCH WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH
• 24 lutego – 8 kwietnia 2013 r. w naszej galerii czynna jest wystawa malarstwa olejnego „People and Places” HALINY NAWROT.
• 17 marca 2013 r., godz. 18:00 (niedziela) – „Dzień Kobiet z Wiosenną Rewią Kapeluszy!” – 122. Salon Artystyczny naszej galerii. Z wokalno-gitarowym koncertem „Syberyjski bard zaprasza” wystąpi EVGEN MALINOWSKI, który zaprezentuje repertuar piosenek BUŁATA OKUDŻAWY oraz WŁODZIMIERZA WYSOCKIEGO (Druch Studio Gallery, Trenton, NJ).
• 7 kwietnia 2013 r., godz. 18:00 (niedziela) – 123. Salon Artystyczny czyli wieczór autorski JANUSZA SZLECHTY – promocja autorskiego tomiku poezji i występ kabaretowy z udziałem gitarzysty LESZKA KUCIARSKIEGO (Druch Studio Gallery).
• W maju – RYSZARD DRUCH zaprasza na Jubileuszową Galę Artystyczną z okazji X-lecia (2003 – 2013) Druch Studio Gallery. W programie: wernisaż wystawy rysunku i malarstwa RYSZARDA DRUCHA połączony z występem Kabaretu „Odlot” (RYSZARD DRUCH, LESZEK KUCIARSKI, TADEUSZ TURKOWSKI) oraz koncert pianisty i wokalisty JANUSZA SMULSKIEGO z Filadelfii.
Wykład w Polskim Uniwersytecie Ludowym w Filadelfii
O INSTYTUCIE PIŁSUDSKIEGO W NOWYM JORKU
W niedzielę 8 marca 2013 r. o godz. 15:00 w Domu Polskim przy 9150 Allegheny Rd w Filadelfii rozpocznie się kolejny, bezpłatny wykład w języku polskim. Tym razem dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku wygłosi prelekcję pt. „Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce – 70 lat działalności dla Polski i Polonii”.
Dr Iwona Korga jest historyczką Polonii amerykańskiej i nauczycielką szkół polonijnych w Nowym Jorku. Ukończyła historię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, gdzie w roku 2004 uzyskała doktorat. W roku 2008 w Queens College (CUNY) w Nowym Jorku ukończyła studia magisterskie w zakresie organizacji i systemów informacji naukowej. Od roku 1991 mieszka w USA. Jest autorką licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych opublikowanych w prasie i wydawnictwach naukowych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku i Polonia Aid Foundation Trust w Londynie. Laureatka Nagrody Stanley and Sophie Kulczycki (2006 r.) i Nagrody Swastek (2008 r.) przyznawanych przez Polish-American Historical Association (PAHA). Autorka książki wydanej w roku 2011 pt. „Polska Walczy”, w której została omówiona polityka propagandowa polskiego rządu londyńskiego wobec społeczeństwa amerykańskiego w latach 1939-1945.
Dr Iwona Korga jest członkinią Instytutu Józefa Piłsudskiego, Polskiego Instytutu Naukowego i Polish-American Historical Association, gdzie zasiada w Radzie Dyrektorów. Jest współorganizatorem corocznych Gali Instytutu Józefa Piłsudskiego organizowanych w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku, podczas których wręczane są nagrody wybitnym przedstawicielom polskiego świata biznesu, nauki, historii, literatury i sztuki. Promuje od wielu lat Polonię amerykańską i jej osiągnięcia budując prestiż polskiej grupy etnicznej w USA. Na forum polonijnym współpracuje z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami m.in. Fundacją Kościuszkowską, PIASA, PAHA, SIP „Polonia Technica”, PUL w Filadelfii. Organizuje wiele spotkań z zasłużonymi ludźmi dla polskiej kultury i sztuki. W roku 2011 w uznaniu swoich zasług dla Polonii odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi RP.
122. Salon Artystyczny
DZIEŃ KOBIET W KAPELUSZACH I… KONCERT SYBERYJSKIEGO BARDA EVGENA
Zapraszamy na doroczny Salon Artystyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz Dnia Powitania Wiosny. Przypominamy, że warunkiem uczestnictwa w imprezie jest zaprezentowanie się na niej w kapeluszu, czapce, koronie, berecie, turbanie, krymce, jarmułce, hełmie, kasku itp. Od lat taka formuła naszej wiosennej zabawy sprawdza się więc musimy podtrzymywać tę tradycję.
122. Salon Artystyczny „Dzień Kobiet z Wiosenną Rewią Kapeluszy” rozpocznie się w niedzielę 17 marca 2013 roku o godzinie 18:00 w Druch Studio Gallery w Trenton, NJ. W programie artystycznym „Syberyjski bard zaprasza” wystąpi wokalista i gitarzysta EVGEN MALINOWSKI, który wykona piosenki Bułata Okudżawy oraz Włodzimierza Wysockiego. Wystąpią również inni artyści.
EVGEN MALINOWSKI
Charyzmatyczny pieśniarz, wykonawca klasyki rosyjskiej pieśni bardowskiej splecionej ze współczesną rosyjską piosenką poetycką. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk i Kultury z tytułem dyrygenta orkiestry estradowej. W 1992 roku przyjechał do Polski, by odwiedzić kraj swego dziadka i… pozostał w niej do dnia dzisiejszego.
Evgen propaguje muzykę rosyjską – głównie utwory Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego. Specjalizuje się w poezji śpiewanej i piosence aktorskiej. Obecnie koncentruje się na karierze solowej. Pracuje nad własnymi projektami rockowymi i jazzowymi. Od 2004 roku występuje z programem „Syberyjski Bard Zaprasza ” z utworami Wysockiego i Okudżawy, które wykonuje przy własnym akompaniamencie gitary akustycznej.
Mieszkając w Rosji udzielał się jako muzyk grając na gitarze basowej. Od 2002 roku współpracował z Krzysztofem Waleckim, a także z kanadyjskim gitarzystą Lesterem Kidsonem. Evgen Malinowski zapraszany był do udziału w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Wystąpił w kilkunastu znanych serialach telewizyjnych takich jak: Ekstradycja, Fala zbrodni, Kryminalni, Boża podszewka itd. i filmach: Quo vadis, Bitwa warszawska, Szczur, Miasto prywatne, Na koniec świata. Występuje też z powodzeniem na deskach teatralnych (Teatr Polonia – „Rajskie jabłka”).
JUBILEUSZOWY WYSTĘP ZESPOŁU „ŚLASK” W PRINCETON
W czwartek 21 marca 2013 roku o godz. 19:30 w McCarter Theatre w Princeton, NJ, (91 University Place) z jubileuszowym koncertem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Bilety w cenie 54, 48 i 42 dolarów zamówić można telefonicznie.
JUBILEUSZOWE XX SEMINARIUM ANTROPOLOGICZNE
Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego im. Bronisława Malinowskiego w Atlantic City, New Jersey
Sobota, 9 marca 2013
10:00 -16:00
Sala Konferencyjna Biblioteki Publicznej w Ventnor, New Jersey,
6500 Atlantic Ave. (między Newport a New Haven Aves.) NJ 08406
Tel.: (609) 487-8999, (609) 487-2443 & (609) 822-4701
Wstęp wolny
SESJA PORANNA
Przewodniczący: Andrzej Wala, dyrektor wykonawczy PAES/PATE
10:00-10:45 Jerzy Barankiewicz, Polski Salon Artystyczny w San Diego, CA, PAES/PATE & Andrzej Czerwiński: „Semana Santa u Indian Purepecza, Michoacan, Meksyk”. Prezentuje dr Jerzy Barankiewicz.
10:45-11:00 Dyskusja i uwagi notowane.
11:00-11:45 Ewa Dżurak, CUNY College of Staten Island, PAES/PATE: „Hogan Nawahów”. Prezentuje autorka.
11:45-12:00 Dyskusja i uwagi notowane.
12:00-13:00 Przerwa: posiłek i napoje orzeźwiające.
SESJA POPOŁUDNIOWA
Przewodniczący: Henryk Paterak, sekretarz generalny PAES/PATE
13:00-13:45 Katarzyna Radnicka, Uniwersytet Jagielloński & Jarosław Źrałka, Uniwersytet Jagielloński, PAES/PATE: „Malowidła z Chajul w Gwatemali: świadectwo zagadkowej przeszłości Majów Ixil”. Prezentuje Andrzej Wala.
13:45-14:00 Dyskusja i uwagi notowane.
14:00-14:45 Andrzej Jacyna, Widener University: „Odrzucony i banita: Kościuszko i Pułaski na tle epoki”. Prezentuje autor.
14:45-15:00 Dyskusja i uwagi notowane.
15:00-15:45 Bartosz Hlebowicz, PAES/PATE: „Kowboje w pióropuszach”. Prezentuje Henryk Paterak.
15:45-16:00 Dyskusja i uwagi notowane. Zamknięcie XX. Seminarium PAES/PATE
16:30 Spotkanie towarzyskie w restauracji.
Sufler nr 275, 7 stycznia 2013 r
DRUCH STUDIO GALLERY 2003–2013
• Szanowni Państwo, wkraczając w Nowy Rok rozpoczynamy rok dziesięciolecia istnienia Druch Studio Gallery. Nasz jubileusz przypada dokładnie w maju, kiedy to planujemy Jubileuszową Galę Artystyczną – główne obchody naszej dekady. Mimo kryzysu, którego dookoła wcale nie tak mało, przebytą drogę i czas miniony uznajemy za owocny. Już za dwa tygodnie zaprosimy rodaków na nasz 119. Salon Artystyczny z których ponad sto zorganizowaliśmy właśnie w kameralnej – Druch Studio Gallery przy 920 Brunswick Avenue w Trenton, NJ. Chcemy z okazji jubileuszu zaproponować naszym stałym bywalcom jak i nowym gościom kilka dodatkowych imprez kulturalnych stanowiących nowość w naszym kalendarzu imprez. Informujemy o nich w niniejszym wydaniu SUFLERA. Krótko mówiąc rozszerzamy naszą ofertę kulturalną. Wszystko z racji uznania i doceniania naszej działalności przez rodaków i nie tylko. To dodaje nam skrzydeł i wiary w sens tego, co robimy, tego, co jest potrzebne polskim emigrantom w Stanach Zjednoczonych.
/ – / Ryszard Druch i Przyjaciele
119. Salon Artystyczny – pokaz rysowania portretów na żywo
TEATR PORTRETU
• W niedzielę 20 stycznia 2013 r. o godz. 17:00 zapraszamy do Druch Studio Gallery na niezwykły Salon Artystyczny czyli „TEATR RYSOWANIA PORTRETU” artystki Yu-Ching Huang z Tajwanu.
Yu-Ching Huang skończyła studia artystyczne na Tajwanie, a magisterium w zakresie sztuki uzyskała na Uniwersytecie Nowojorskim. Specjalizuje się w rysunku portretowym, uprawia również malarstwo olejne. Impreza, którą poprowadzi Ryszard Druch rozpocznie rok dziesięciolecia działalności Druch Studio Gallery. Widzowie będą mogli zobaczyć w jaki sposób „na żywo” tworzone są portrety artystyczne z modela. Szczegóły tego artystycznego wydarzenia trzymane są w tajemnicy ponieważ dostarczyć chcemy publiczności kilku niespodzianek…
Kilkanaście lat temu, gdy Ryszard Druch prowadził w Trenton, NJ, swoją domową galerię sztuki zorganizował w niej „Teatr Malowania” z udziałem znanego polski artysty malarza, grafika i rysownika Bolesława Polnara z Opola. W czasie godzinnej sesji artysta wykonał portret modelki, który poddany później licytacji został sprzedany za kwotę 340 dolarów.
Kilka lat temu już w Druch Studio Gallery przy 920 Brunswick Avenue w Trenton, NJ, w „Teatrze Malowania” zaprezentowała się artystka malarka Aleksandra Katarzyna Nowak, która na oczach studentów lekcji rysunków i malarstwa wykonała olejną martwą naturę.
W ubiegłym roku lekcji malowania akwareli udzielił widzom Ryszard Druch, a w czasie Jesiennego Pleneru „Artystyczna Rossa 2012” w Sparcie, NJ, ołówkowe karykatury portretowe „na żywo” wykonywał wszystkim uczestnikom imprezy znany polski karykaturzysta z Warszawy Szczepan Sadurski.
120. Salon Artystyczny z Gościem Honorowym Polonijnego Balu Podróżnika
ANDRZEJA SOCHACKIEGO SZALONE PODRÓŻE DOOKOŁA ZIEMI…
• W niedzielę 3 lutego 2013 r. o godzinie 17:00 w Druch Studio Gallery odbędzie się spotkanie z Andrzejem Sochackim gościem honorowym dorocznego balu Polonijny Klub Podróżnika, który od lat prowadzony jest przez Jerzego Majcherczyka. A oto jak o Andrzeju Sochackim pisze Jerzy Majcherczyk:
Od 8 maja 2012 roku nasz kolega Andrzej Sochacki odbywa swoją kolejną podróż, tym razem przez, a raczej wokoło Europy. Jest to jego kolejna patriotyczno-krajoznawcza wyprawa. Patriotyczna – bo jak zwykle będzie odwiedzał kombatantów i pocieszał ich, że na ich wszelkie archiwa wojenne czeka Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Te spotkania z rodakami, są dla niego bardzo ważne. Chciałby odnowić zatarte kontakty, ale też nawiązać nowe z żyjącymi weteranami II wojny światowej. Pozwalają mu bowiem poznać lepiej kraj, ludzi, czegoś się nauczyć. Jego motto, które często powtarza: “Bez podróży życie się dłuży”.
Andrzej Sochacki, popularny “Jędrek” jest jedynym podróżnikiem, który okrążył samotnie Ziemię siedem razy różnymi środkami transportu. Spędził w podróżach około 11 lat życia. W swoim bagażu wagabundy zgromadził 134 zwiedzone kraje. Podróżuje samotnie, zawsze w zgodzie ze swoimi podstawowymi regułami: innym środkiem transportu i inną trasą, w innym czasie i kierunku, z innego miejsca i z innym celem przewodnim, aby spotkać innych ludzi… Odbył również wiele mniejszych podróży, które mogłyby być marzeniem życia niejednego z nas: zaledwie parę miesięcy temu ukończył samotną podróż dookoła Ameryki Południowej słynną “Zabawką”, czyli samochodem osobowym Oldsmobile Cutlass. Jego fotoreportaże ukazywały się systematycznie na łamach ‘Nowego Dziennika’, które czytało się z zapartym tchem, gdyż pisze on nie tylko ciekawie ale podaje cała prawdę o odwiedzanych krajach i spotykanych ludziach. Przyjmowały go koronowane głowy i przedstawiciele państw. Był gościem między innymi w Białym Domu w Waszyngtonie, dwukrotnie został przyjęty przez papieża Jana Pawła II na prywatnej audiencji, gościł u Dalajlamy w Himalajach i u króla Tonga na Pacyfiku. Za krzewienie polskości w świecie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Polski.
MALARSTWO HALINY NAWROT
• W lutym br. w naszej galerii nastąpi kolejne otwarcie ekspozycji malarstwa. Swoją indywidualną wystawę obrazów olejnych zaprezentuje Halina Nawrot mieszkająca w Somerset, NJ. Halina Nawrot jest z wykształcenia architektką. Od lat zajmuje się malarstwem artystycznym i na tym polu odnotowuje osiągnięcia. W ubiegłym roku na Konkursu Malarstwa im. Adama Styki w Amerykańskiej Częstochowie zdobyła jedną z regulaminowych nagród, podobnie jak wcześniej na wystawie-konkursie w jednej z profesjonalnych galerii sztuki w New Hope, PA. W listopadzie 2012 roku wystawiała swoje dwa obrazy olejne na wystawie Druch Studio Gallery zorganizowanej w ramach „Jesiennego Odlotowego Salonu Artystycznego” w Notre Dame University of Maryland w Baltimore, MD. Artystka uczestniczy w plenerowych i studyjnych sesjach malarstwa organizowanych przez „Akademię Sztuk Pięknych” Ryszarda Drucha. Doskonali swoje umiejętności rysunkowe i malarskie na kursach organizowanych przez uczelnie artystyczne lub znanych artystów amerykańskich.
Złote Wykłady o Sztuce
DLA FOTOGRAFÓW I NIE TYLKO…
Z okazji zbliżającego się jubileuszu X-lecia istnienia Druch Studio Gallery (maj 2013 roku) chcemy uruchomić w Druch Studio Gallery serię „Złotych Wykładów o Sztuce”. Pomysł adresowany jest do osób zainteresowanych obrazem w fotografii i malarstwie. Chcemy zorganizować prelekcje połączone z dyskusjami na temat kompozycji, rytmu, światłocienia, nastroju, treści obrazu itp.. Jeżeli prelekcje spowodują zainteresowanie słuchaczy praktycznym uprawianiem np. fotografii – zorganizujemy również fotograficzne zajęcia warsztatowe.
Sufler, numer ?
Wielka Gala – 118. Świąteczny Salon Artystyczny
KONCERT KRZYSZTOFA MEDYNY – MALARSTWO EWY ZELLER
• W niedzielę 9 grudnia br. o godz. 16:30 w Druch Studio Gallery rozpocznie się 118. Świąteczny Salon Artystyczny w ramach którego otwarta zostanie wystawa malarstwa „EWA ZELLER – Painting – Recent Artworks”. Artystka zaprezentuje serię kilkunastu swoich najnowszych obrazów olejnych, pasteli i rysunków. Wstęp wolny.
O godzinie 18:00 rozpocznie się druga cześć salonu czyli koncert saksofonisty Krzysztofa Medyny, na którą obowiązywać będą bilety wstępu cenie18 dol. (w rezerwacji) i 20 dol. (przy wejściu). Czeka nas sporo dobrej muzyki oraz komentarzy saksofonisty. Znany w USA i w Polsce muzyk wystąpi w naszej galerii już po raz piąty. Krzysztof Medyna koncertuje solo lub ze swoją grupą muzyczną zarówno w nowojorskich klubach jazzowych jak i w Polsce. Od lat promuje muzykę słynnego polskiego kompozytora Krzysztofa Komedy. Komponuje również własne utwory i gra muzykę o szerokiej gamie repertuarowej. Jest laureatem wielu festiwali jazzowych. Niedawno koncertował w nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej razem z pianistą Adamem Makowiczem. Bardzo często gra na wernisażach znanej grupy artystycznej „Emocjonaliści” utworzonej i prowadzonej przez artystę rzeźbiarza prof. Lubomira Tomaszewskiego. Mamy nadzieję, że – wzorem lat poprzednich – koncert Krzysztofa Medyny ściągnie do naszej galerii komplet widzów.
KABARET „ODLOT” I WYSTAWA MALARSTWA W BALTIMORE
• 1 grudnia b.r. na łamach „Nowego Dziennika” ukazał się obszerny artykuł Janusza Szlechty o występie Kabaretu „Odlot” w składzie: Ryszard Druch, Leszek Kuciarski, Tadeusz Turkowski i Janusz Szlechta w Notre Dame of Maryland University w Baltimore, MD oraz o towarzyszącej mu wystawie malarstwa: Katarzyny Baryłki, Anna Bis, Ryszarda Drucha, Barbary Gruszki, Yu-Ching Huang, Haliny Nawrot, Katarzyny Iwaniec, Jadwigi „Heidi” Jędrzejczyk, Marii Sidor, Jolanty Wolskiej i Ewy Zeller zorganizowanej przez Druch Studio Gallery. Impreza w Baltimore odbyła się 18 listopada br. jako Jesienny Salon Artystyczny i zorganizowana została przez Jacka Sołtysa, Annę Nejman i grupę ich przyjaciół.
POLSKI TEATR W FILADELFII
• Polski Teatr Dramatyczny im. Adama Mularczyka w Filadelfii prowadzony przez Zofię Mularczyk zaprasza do obejrzenia komedii muzycznej p.t. „Rozkoszna dziewczyna” pióra Ralfa Benetzky’ego w przeróbce Juliana Tuwima, którą wyreżyserowała Helena Morawska-White. Premierowe przedstawienie odbędzie w sobotę 8 grudnia 2012 roku o 18:00 na scenie Domu Polskiego przy 9150 Academy Road w Filadelfii. Bilety wstępu w cenie 20 dolarów będą do nabycia przy wejściu na przedstawienie. Dla uczącej się młodzieży – bilety zniżkowe.
„POLITYCY W KARYKATURZE” – WARSZTATY ARTYSTYCZNE RYSZARDA DRUCHA
• W dniach 21 i 23 listopada 2012 r. Ryszard Druch prowadził w Polsce swoje autorskie warsztaty karykatury dla młodzieży. Pierwsze odbyły się w Zamku w Łosiowie pod Opolem (siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Rolniczego kierowana przez Henryka Zamojskiego), a drugie w Państwowym Gimnazjum Nr 4 w Opolu, gdzie warsztaty po raz drugi pomógł zorganizować Grzegorz Pielak – zastępca dyrektora szkoły. Relację z warsztatów zarejestrowała ekipa TV Opole, a w lokalnej „Gazecie Wyborczej” ukazała się prasowa wzmianka.
Wykład w Filadelfii
POEZJA ANNY NEJMAN W POLSKIM UNIWERSYTECIE LUDOWYM
• Polski Uniwersytet Ludowy w Filadelfii prowadzony przez dr. Janusza Romańskiego organizuje w niedzielę 2 grudnia br. o godzinie 15:00 kolejny wykład w Domu Polskim przy 9150 Academy Rd. Wieczór poetycko-muzyczny zaprezentuje poetka Anna Nejman z Baltimore, MD, wraz ze swoimi przyjaciółmi. Druch Studio Gallery organizuje wyjazd na tę imprezę (zbiórka chętnych o godzinie 14:20).
Sufler nr 265, 30 października 2012 r.
Nasi w Notre Dame of Meryland University
KABARET „ODLOT” I WYSTAWA MALARSTWA W BALTIMORE
• W niedzielę 18 listopada br. o godzinie 16:30 w Notre Dame of Meryland University (4701 North Charles St., Baltimote, MD 21210) odbędzie się doroczny „Jesienny Salon Artystyczny – Baltimore’2012” zorganizowany przez tamtejszego promotora polskiej kultury Jacka Sołtysa i grupę jego przyjaciół. W czasie imprezy w 25-minutowym programie zaprezentują się artyści-gospodarze imprezy, a kolejne półtorej godziny zarezerwowano na występ estradowy Kabaretu „Odlot” z autorskim programem Ryszarda Drucha pt. „Qvo Vadis Polonio?”, w którym wystąpią również: Leszek Kuciarski – kompozytor piosenek, gitarzysta i wokalista, Tadeusz Turkowski – aktor-recytator polskiej poezji oraz gościnnie – red. Janusz Szlechta – twórca Kabaretu „I Po Krzyku”.
Występowi Kabaretu „Odlot” towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa malarstwa grupy twórców skupionych w Druch Studio Gallery w składzie: Anna Bis, Ryszard Druch, Barbara Gruszka, Yu-Ching Huang, Halina Nawrot, Katarzyna Iwaniec, Jadwiga „Heidi” Jędrzejczyk, Maria Sidor, Jolanta Wolska i Ewa Zeller.
PREMIERA POLSKIEGO TEATRU W FILADELFII
• Polski Teatr Dramatyczny im. Adama Mularczyka w Filadelfii prowadzony przez Zofię Mularczyk zaprasza na przedstawienia komedii muzycznej p.t. „Rozkoszna dziewczyna” pióra Ralfa Benetzky’ego w przeróbce Juliana Tuwima, którą wyreżyserowała Helena Morawska-White. Premierowe przedstawienie odbędzie się na scenie Domu Polskiego przy 9150 Academy Road w Filadelfii w sobotę 17 listopada 2012 roku o godzinie 18:00. Kolejne przedstawienia odbędą się:
– 18 listopada (niedziela) 2012 roku o godzinie 15:00,
– 8 grudnia (sobota) 2012 roku o godzinie 18:00.
Bilety wstępu w cenie 20 dolarów będą do nabycia przy wejściu na przedstawienie. Dla uczącej się młodzieży – bilety zniżkowe.
118. Świąteczny Salon Artystyczny
KONCERT KRZYSZTOFA MEDYNY i WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA
• W niedzielę 9 grudnia br. o godz. 16:30 w Druch Studio Gallery rozpocznie się 118. Świąteczny Salon Artystyczny w ramach którego otwarta zostanie nowa wystawa malarstwa artystycznego (nazwisko autorki prac podamy w następnym numerze SUFLERA). O godzinie 17:30 rozpocznie się druga cześć salonu (obowiązywać będą bilety wstępu po 20 dolarów) czyli koncert saksofonisty Krzysztofa Medyny z Connecticut. Czekamy na ten występ z wielką radością ponieważ – znany w USA i w Polsce muzyk – wystąpi w naszej galerii już po raz piąty.
Warto wspomnieć, że Krzysztof Medyna koncertuje solo lub ze swoją grupą muzyczną zarówno w nowojorskich klubach jazzowych jak i w Polsce. Od lat promuje muzykę słynnego polskiego kompozytora Krzysztofa Komedy. Komponuje również własne utwory i gra muzykę o szerokiej gamie repertuarowej. Jest laureatem festiwali jazzowych. Niedawno koncertował w nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej razem z pianistą Adamem Makowiczem. Bardzo często gra na wernisażach znanej grupy artystycznej „Emocjonaliści” utworzonej i prowadzonej przez artystę rzeźbiarza prof. Lubomira Tomaszewskiego. Nie mamy wątpliwości, że koncert Krzysztofa Medyny ściągnie – jak zawsze – komplet widzów, którzy posłuchają muzyki saksofonisty najwyższej klasy.
Chwila wspomnień…
KABARETOWY „DZIEŃ NAUCZYCIELA”
• W niedzielę 21 października br. w Druch Studio Gallery odbył się 116. Salon Artystyczny czyli happening satyryczny pt. „Dzień Nauczyciela” Ryszarda Drucha i jego Kabaretu „Odlot” w którym wystąpili również Paweł Dąbrowski (przyjechał ze swoją gitarą basową aż z Connecticut), Hubert Kojer (monologi), Leszek Kuciarski (gitara, śpiew, własne piosenki) oraz Tadeusz Turkowski (wiersze). W imprezie wzięli udział nauczyciele Polskiej Szkoły Dokształcającej „Ogniwo” oraz Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ, nie zabrakło stałych i nowych „salonowców”. Zdaniem wielu widzów impreza była bardzo udanym przedstawieniem kabaretowym w którym doskonale wypadli muzycy-gitarzyści, autorzy i wykonawcy monologów oraz aktor-recytator poezji polskich klasyków. Dyrektorki polskich szkół w Trenton: Anna Rutkowska oraz Aleksandra Urban uhonorowane zostały przez „ambasadora Partii Dobrego Humoru” Ryszarda Drucha (funkcję tę otrzymał w tym roku od szefa PDH Szczepana Sadurskiego, znanego rysownika-karykaturzysty z Warszawy) – legitymacjami członkowskimi tej oryginalnej organizacji zrzeszającej już ponad 3000 osób z Polski i innych krajów. Nie zabrakło symbolicznej róży dla wszystkich nauczycielek. Zgodnie z apelem organizatorów niemal wszyscy widzowie przybyli w szkolnych strojach.
Na zdjęciu powyżej: polonistka z Rutgers University w New Brunswick, NJ, mgr Wanda Mandecka (w białej bluzce) swoim strojem przypomniała nam szkolnictwo czasów PRL. Foto: Ryszard Druch
W „Nowym Dzienniku” o naszym plenerze w Sparcie
• W „Nowym Dzienniku” z 26 października br. ukazał się całostronicowy artykuł Barbary Green pt. „Artystyczna Rossa” nad jeziorem Mohawk z całą serią fotografii. Poniżej dwa fragmenty.
Tym razem do bajecznie kolorowej, jesiennej Sparty przyjechało blisko dwadzieścia osób wśród których znalazła się grupa artystów malarzy w składzie: Ryszard Druch, Barbara Gruszka, Katarzyna Iwaniec, Halina Nawrot, Jolanta Wolska i Ewa Zeller. Wszyscy oni skupieni są wokół znanej trentońskiej placówki polskiej kultury i sztuki. (…)
Honorowym gościem pleneru był Szczepan Sadurski, znany rysownik-karykaturzysta z Warszawy, który dotarł do Sparty dzięki pomocy Sławomira Przybyłowicza z Copiague, NY. Karykaturzysta otworzył najpierw swoją „Spartańską Wystawę Rysunku Satyrycznego”, którą rozplanowano na dużych czarnych planszach rozwieszonych na balustradzie drewnianego balkonu okalającego dom Zbigniewa Rossy. Później rozpoczął rysowanie karykatur wszystkim uczestnikom pleneru, co rozbawiło ich niebywale i wprowadziło w doskonałe humory utrzymujące się już do końca imprezy. Szczepan Sadurski to rysownik niezwykle biegły warsztatowo, wykonujący karykatury zaledwie w 2-3 minuty. Nic więc dziwnego, że za plecami artysty gromadzili się cały czas widzowie chcący obserwować „mistrza szybkiej kreski” w czasie pracy. Sadurski to grafik-satyryk utrzymujący się głównie ze swojej twórczości, co samo w sobie godne jest odnotowania i uznania. Od lat prowadzi portal sadurski.com. W latach 90-ych założył wydawnictwo publikujące humor słowny oraz rysunki satyryczne. Jest autorem ponad 5000 rysunków publikowanych w Polsce i wielu innych krajach. Kieruje też Partią Dobrego Humoru, która zrzesza już ponad 3000 osób z Polski i innych krajów. Uchodzi w Polsce za eksperta od „dobrego humoru” oraz karykatury, organizuje konkursy rysunku satyrycznego, jest zapraszany w składy jurorów międzynarodowych konkursów satyrycznych. Wspiera i inicjuje w Polsce twórcze życie artystów karykatury, zgłasza publicznie różne pomysły, inicjuje, promuje, działa. Słowem człowiek-orkiestra! W Sparcie Sadurski wręczył plenerowiczom legitymacje członkowskie Partii Dobrego Humoru, a Ryszarda Drucha mianował ambasadorem PDH na stan New Jersey.
Plenery Jesienne „Artystyczna Rossa” zainaugurowane zostały w roku 2007 kiedy to nad jeziorem Mohawk Ryszard Druch zaaranżował spotkanie poety Harry’ego Dudy z Opola i Zbigniewa Rossy.
Sufler nr 262, 16 października 2012 r.
116. Salon Artystyczny – humor, satyra i blues
DZIEŃ NAUCZYCIELA HAPPENING KABARETU „ODLOT”
• W niedzielę 21 października 2012 roku o godz. 18:00 zapraszamy wszystkich miłośników humoru do Druch Studio Gallery na happening satyryczny „Dzień Nauczyciela” przygotowany przez Ryszarda Drucha i jego Kabaret „Odlot”. W programie artystycznym wystąpią: Ryszard Druch, Hubert Kojer i Tadeusz Turkowski oraz gitarzyści: Leszek Kuciarski oraz Paweł Dąbrowski, którzy zafundują publiczności rytmy bluesa i nie tylko. W imprezie wezmą udział dyrekcje i nauczyciele Polskiej Szkoły Dokształcającej „Ogniwo” oraz Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ.
Ryszard Druch prosi wszystkich o przybycie w strojach związanych ze szkołą. Można przyjść w białej bluzce i granatowej spódnicy, z tarczą szkolną na rękawie (jak za czasów PRL-u), można się przebrać za nauczyciela, woźnego, woźną, sprzątaczkę, wagarowicza czy „Wzorowego Ucznia” itd. Pomysłowość w zakresie strojów i szkolnych humorów wielce wskazana! Wstęp: $15.
Udany Plener Jesienny nad jeziorem Mohawk
Artystyczna Rossa 2012
• 14 października 2012 r. w domu poety Zbigniewa Rossy nad jeziorem Mohawk w Sparcie, NJ, odbył się doroczny Plener Jesienny „Artystyczna Rossa 2012”. Plenery te zapoczątkowało w roku 2007 spotkanie poety Harry’ego Dudy z Opola i Zbigniewa Rossy. W tym roku na plener przyjechała 13-osobowa grupa rodaków a wśród nich artyści malarze: Ryszard Druch, Barbara Gruszka, Katarzyna Iwaniec, Halina Nawrot, Jolanta Wolska i Ewa Zeller, którzy malowali jesienne pejzaże farbami akrylowymi, olejnymi, akwarelami i pastelami.
Dzięki pomocy logistycznej Sławomira Przybyłowicza z Copiague, NY, do Sparty dotarł Gość Honorowy – Szczepan Sadurski z Warszawy, znany w Polsce rysownik-karykaturzysta oraz właściciel portalu Sadurski.com, który otworzył swoją indywidualną „Spartańską Wystawę Rysunku Satyrycznego”, a później rysował wszystkim karykatury portretowe. A ponieważ robił je zarówno szybko jak i z ogromną biegłością warsztatową, miał ciągle przy swoim stanowisku pracy wianuszek zainteresowanych – a przede wszystkim roześmianych – widzów.
Jak co roku, nie zabrakło wycieczek motorówką po jeziorze, spacerów po jesiennym lesie, rozmów o sztuce i nie tylko. Na grillu pieczono kiełbaski i ziemniaki. Przy stole zmieniano przeróżne dania, wypieki i smakołyki przygotowane przez wszystkich plenerowiczów. Wieczorem, zgodnie z tradycją, wszyscy usiedli dookoła ogniska, a Ryszard Druch zamienił się w konferansjera i poprowadził plenerowe widowisko poetyckie. Wiersze Norwida, Wyspiańskiego, Baczyńskiego, Kofty i Byrona przypomniał Tadeusz Turkowski – były aktor Teatru Hybrydy. Kilka swoich wierszy – jak zwykle z wielkim humorem – powiedział Zbigniew Rossa, a Małgorzata Małek zaprezentowała nocny koncert dźwięków gongów, mis i dzwonków tybetańskich.
Szczepan Sadurski wręczył uczestnikom pleneru legitymacje swojej Partii Dobrego Humoru, którą od lat prowadzi, a która zrzesza obecnie już ponad 3000 osób zarówno z Polski jak i innych krajów. Ogłosił ponadto zgromadzonym, że ambasadorem Partii Dobrego Humoru na stan New Jersey mianował Ryszarda Drucha. Po takiej wiadomości wypada nam wierzyć, że na Plenerze Jesiennym 2013 wyżej wymieniony wystąpi w stroju ambasadora (najlepiej z jakimś stosownym orderem z gwiazdą i wstęgą).
SPOTKANIA UCZNIÓW POLSKIEJ SZKOŁY Z ARTYSTAMI
• W październikowe soboty br. uczniowie klas IV, V, VI i VII Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ, odwiedzać będą ze swoimi wychowawcami Druch Studio Gallery przy Brunswick Avenue, gdzie trwa indywidualna wystawa Ryszarda Drucha pt. „Watercolors and Acrylics 2012” oraz pracownię artystki malarki Ewy Zeller przy Indiana Avenue. W czasie spotkań z artystami polscy uczniowie zapoznają się z różnymi rodzajami malarstwa sztalugowego, zobaczą jak urządzony jest warsztat artysty-malarza, a nawet popróbują samodzielnie techniki akwarelowej oraz olejnej.
W Polskim Uniwersytecie Ludowym w Filadelfii
WYKŁAD PANI KONSUL O NAUCE PRZEZ CAŁE ŻYCIE…
• Polski Uniwersytet Ludowy w Filadelfii, któremu przewodniczy dr Janusz Romański wznawia swoją powakacyjną działalność w niedzielę 21 października 2012 r. o godz. 15:00 wykładem konsul RP w Nowym Jorku, mgr Ewy Łukowicz-Oniszczuk pt. „O nauce przez całe życie, przydatności własnych błędów i jakości życia”.
Comiesięczne wykłady Polskiego Uniwersytetu Ludowego odbywają się raz w miesiącu (niedziela, godz. 15:00) w Domu Polskim przy 9150 Academy Rd w Filadelfii. Wstęp bezpłatny.
Przed nową premierą
POLSKI TEATR DRAMATYCZNY W FILADELFII
• Polski Teatr Dramatyczny im. Adama Mularczyka w Filadelfii prowadzony przez Zofię Mularczyk zaprasza na przedstawienia komedii muzycznej p.t. „Rozkoszna dziewczyna” pióra Ralfa Benetzky’ego i w przeróbce Juliana Tuwima, którą wyreżyserowała Helena White. Premierowe przedstawienie odbędzie się na scenie Domu Polskiego przy 9150 Academy Road w Filadelfii w sobotę 17 listopada 2012 roku o godzinie 18:00.
Kolejne przedstawienia odbędą się:
– 18 listopada (niedziela) 2012 roku o godzinie 15:00,
– 8 grudnia (sobota) 2012 roku o godzinie 18:00.
Bilety wstępu w cenie 25 dolarów będą do nabycia przy wejściu na przedstawienie. Dla uczącej się młodzieży mamy bilety zniżkowe.
Sufler nr 262. Na górnym zdjęciu: część uczestników pleneru „Artystyczna Rossa 2012” na chwilę przed otwarciem Spartańskiej Wystawy Rysunku Satyrycznego Szczepana Sadurskiego (w ciemnych okularach). Obok niego (w czerwonym kubraku) jeden z inicjatorów wizyty rysownika w Nowym Jorku, Sławomir Przybyłowicz z Copiague (NY).
Sufler nr 260, 26 września 2012 r.
Drugie spotkanie artystów w Parkland, PA
PLENER MALARSKI W OGRODZIE KOJERÓW
• W niedzielę 30 września 2012 r., w godz. 10:00 – 15:00 grupa artystów współpracujących z naszą galerią i „Akademią Sztuk Pięknych” Ryszarda Drucha oraz wszystkich zainteresowanych malarstwem spotka się na plenerze malarskim w ogrodzie Marioli i Huberta Kojerów w Parkland, PA (10 minut jazdy samochodem z Trenton, NJ). Wyjazd o godz. 9:30 spod Druch Studio Gallery.
Impreza jest bezpłatna, każdy zabiera własne przybory malarskie. Będą również do dyspozycji przybory zaoferowane przez naszą „Akademię Sztuk Pięknych”. Przygotowanie poczęstunku dla uczestników pleneru będzie mile widziane.
Udany 115. Salon Artystyczny
• AKWARELE RYSZARDA DRUCHA
W niedzielę 23 września br. w Galerii „Druch Studio” odbył się 115. Salon Artystyczny, który zainaugurował jej rok kulturalny 2012/2013 i rok jubileuszu X-lecia placówki, którego główne uroczystości odbędą się w maju 2013 roku. Główną imprezą wieczoru był wernisaż wystawy „Watercolors and Acrylics 2012” Ryszarda Drucha, który zaprezentował 23 nowe akwarele i obrazy akrylowe. Dopisała publiczność, a dziewięć prac znalazło swoich nowych właścicieli. Artysta zafundował widzom dodatkową atrakcję w postaci pokazu malowania akwareli.
Jak co roku w październiku nad jeziorem Mohawk w Sparcie, NJ
PLENER „Artystyczna Rossa 2012”
• W niedzielę 14 października 2012 r. o godz. 10:00 rano w domu poety Zbigniewa Rossy nad jeziorem Mohawk w Sparcie, NJ, rozpocznie się doroczny Plener Jesienny „Artystyczna Rossa 2012”. W tym roku Druch Studio Gallery organizuje go ze Zbigniewem Rossą nie tylko dla artystów malarzy, poetów ale również dla Szczepana Sadurskiego – znanego karykaturzysty z Warszawy oraz tych wszystkich, którzy w takim towarzystwie spędzą niedzielę w przepięknym miejscu otoczonym jesienną przyrodą. W czasie wieczornego ogniska poezję polskich klasyków recytował będzie Tadeusz Turkowski, były aktor Teatru Hybrydy. Mamy nadzieję, że któryś z nowych wierszy powie nam Zbigniew Rossa. Z całą pewnością na koncert muzyki na gongach tybetańskich zaprosi wszystkich Małgorzata Małek, a Szczepan Sadurski otworzy swoją indywidualną „Spartańską Wystawę Rysunku Satyrycznego” i będzie rysował na żywo karykatury. Nie zabraknie oczywiście wycieczek motorówką po jeziorze, wystawy obrazów, które powstaną w czasie pleneru, dobrego jadła, kiełbasek smażonych na ognisku, itd.
116. Salon Artystyczny pod znakiem humoru, satyry i bluesa
DZIEŃ NAUCZYCIELA HAPPENING KABARETU „ODLOT”
• W niedzielę 21 października 2012 roku o godz. 18:00 zapraszamy wszystkich fanów humoru i kabaretu do Druch Studio Gallery na happening satyryczny „Dzień Nauczyciela” przygotowany przez Ryszarda Drucha i jego Kabaret „Odlot”. W programie artystycznym wystąpią: Ryszard Druch, Hubert Kojer i Tadeusz Turkowski oraz gitarzyści: Leszek Kuciarski z New Jersey oraz Paweł Dąbrowski z Connecticut, którzy zafundują publiczności rytmy bluesa i nie tylko. Obydwaj są muzykami o dużym doświadczeniu estradowym. Leszek współpracował m.in. z Czesławem Niemenem i Tadeuszem Nalepą, Paweł grał m.in.w zespole „BemiBek”, występował ze Zbigniewem Namysłowskim i Tomaszem Stańko. Mają za sobą wieloletnie doświadczenia gitarzystów sesyjnych na Krajowych Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu.
Z inicjatywy naszej galerii oraz Aleksandry Urban – dyrektorki Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ, na imprezie dojdzie po raz pierwszy do towarzyskiego spotkania grona nauczycielskiego dwóch polskich szkół sobotnich działających od lat w Trenton, NJ. Druga placówka oświatowa, to Polska Szkoła „Ogniwo”, którą prowadzi Anna Rutkowska.
Ryszard Druch – autor i gospodarz kabaretowego „Dnia Nauczyciela” prosi wszystkich o przybycie w strojach związanych ze szkołą. Można przyjść w białej bluzce i granatowej spódnicy, z tarczą szkolną na rękawie (jak za czasów PRL-u), można się przebrać za nauczyciela, woźnego, woźną, sprzątaczkę, wagarowicza czy „Wzorowego Ucznia” itd. Pomysłowość w zakresie strojów i szkolnych humorów, wielce wskazana. Wstęp – 15 USD.
Sufler nr 258, 11 sierpnia 2012 r.
115. Salon Artystyczny zainauguruje nasz rok kulturalny 2012/2013
AKWARELE RYSZARDA DRUCHA
• W niedzielę 23 września br. o godz. 19:00 w Druch Studio Gallery odbędzie się wernisaż wystawy „Watercolors & Acrylics 2012” Ryszarda Drucha połączony ze sprzedażą. Na wystawie zobaczymy ponad 20 najnowszych prac artysty – przede wszystkim pejzaży z New Jersey i Pensylwanii wykonanych w konwencji realistycznej farbami akwarelowymi i akrylowymi. Artysta postanowił wykorzystać tegoroczne wakacje na plenery oraz indywidualne podróże samochodem do urokliwych miejsc, by zgłębiać tajniki akwareli – malarstwa na specjalnym papierze czerpanym o różnej gramaturze. Akwarela to technika w której artysta pracuje rozpoczynając od kładzenia kolorów jasnych, które stopniowo wzmacnia. W obrazach akrylowych i olejnych pracuje się zazwyczaj odwrotnie tj. „od koloru ciemnego do jasnego”. W akwareli malarz wykorzystuje biel kartki zostawiając ją niezamalowaną, co wymusza zarówno precyzję w operowaniu pędzlem jak i nie pozwala na błędy, które stosunkowo trudno naprawić. Farby akwarelowe charakteryzują się mocnymi, świetlistymi kolorami.
Wszystkie prace Drucha powstały w czasie tegorocznego lata na plenerach malarskich organizowanych przez naszą „Akademię Sztuk Pięknych” w których uczestniczyli również: Chris Hadfield, Katarzyna Iwaniec, Halina Nawrot oraz Ewa Zeller.
Ryszard Druch przygotowuje dla wernisażowych gości kilka dodatkowych atrakcji m.in: „Teatr Wody i Koloru” czyli pokaz malowania akwareli i specjalną loterię. Wystawa trwać będzie do końca października br. Wstęp wolny!
Szansa dla młodych nielegalnych emigrantów
WSZYSTKO O „MAŁEJ AMNESTII” KONGRESU USA
• W niedzielę 15 września 2012 r. w godz. 12:30–14:00 nasza galeria współorganizuje spotkanie konsultacyjno-prawnicze na temat tzw.”małej amnestii” ogłoszonej niedawno przez władze USA dla nielegalnych imigrantów, którzy przyjechali do USA jako dzieci. Spotkanie poprowadzi Natalia Teper – polskojęzyczna prawniczka Teper Law Firm LLC. Wstęp bezpłatny. Prosimy o rozpropagowanie powyższej wiadomości wśród Polonii.
Rezerwacja miejsc i informacje: 609-737-3030 lub 609-532-3676.
PLENER W OGRODZIE KOJERÓW
• W niedzielę 30 września 2012 r., w godz. 10:00 – 15:00 grupa artystów współpracujących z naszą galerią spotka się po raz drugi na plenerze malarskim w domu Marioli i Huberta Kojerów w Parkland, PA. Informacje: 609-532-3676.
Doroczny Plener Malarsko-Poetycko-Satyryczno-Rekreacyjny nad jeziorem Mohawk
„ARTYSTYCZNA ROSSA’2012” w SPARCIE, NJ
• 14 października 2012 r., niedziela (10:00 – 19:00) nad jeziorem Mohawk w Sparcie, NJ, w domu poety Zbigniewa Rossy odbędzie się doroczny – Jesienny Plener Malarsko-Rekreacyjny „Artystyczna Rossa’2012”. Gośćmi specjalnymi imprezy będą: Szczepan Sadurski, znany rysownik-karykaturzysta z Warszawy oraz red. Elżbieta Popławska z „Nowego Dziennika”. Szczepan Sadurski przy udziale gospodarza imprezy Zbigniewa Rossy otworzy swoją „Spartańską Galerię Rysunku Satyrycznego„, wręczy legitymacje członkowskie założonej przez siebie Partii Dobrego Humoru trójce przedstawicieli Polonii i uruchomi „plenerowe studio karykatury na żywo”.
Plener zakończy ognisko artystyczne w czasie którego Małgorzata Małek zagra na gongach tybetańskich, a Tadeusz Turkowski i Zbigniew Rossa powiodą nas w świat polskiej poezji. Ze smutkiem zawiadamiamy, że wszystkie miejsca na wyjazd do Sparty zostały już zarezerwowane!
117. Salon Artystyczny
KABARET „ODLOT” i ARTYŚCI MALARZE W BALTIMORE…
• 117. Salon Artystyczny Druch Studio Gallery odbędzie się w niedzielę 18 listopada 2012 r. (17:00 – 19:00) w University of Baltimore (Baltimore, MD). Program satyryczny ”Qvo Vadis Polonio?” zaprezentuje Kabaret „Odlot” czyli Ryszard Druch, Tadeusz Turkowski i gitarzysta Leszek Kuciarski. Występowi towarzyszyć będzie wystawa obrazów artystów skupionych wokół naszej galerii: Barbary Gruszki, Katarzyny Iwaniec, Jadwigi Jędrzejczyk, Tomasza Masłowskiego, Haliny Nawrot, Marii Sidor, Jolanty Wolskiej i Ewy Zeller.
Prezentacja naszej galerii w Baltimore odbędzie się w ramach „Salonu Artystycznego”, który organizuje co roku – wraz z grupą Polaków – Jacek Sołtys, promotor i animator polskiej kultury w tym mieście.
Polski wirtuoz saksofonu
KONCERT KRZYSZTOFA MEDYNY
• W grudniu br. czeka nas nie lada atrakcja artystyczno-muzyczna. Gościem naszego kolejnego Salonu Artystycznego będzie znakomity polski saksofonista Krzysztof Medyna z Connecticut. O dokładnej dacie koncertu powiadomimy wkrótce.
Sufler nr 257, 28 sierpnia 2012 r.
„DOŻYNKI JAK W PRL-u” ODWOŁANE
Z przykrością zawiadamiamy, że planowana na 1 września br. impreza plenerowa – happening kabaretowy „Dożynki jak w PRL-u” została odwołana z przyczyn od nas niezależnych. Przepraszamy.
– Ryszard Druch i zespół współpracowników
Inauguracja sezonu kulturalnego 2012/2013 w Druch Studio Gallery
WYSTAWA AKWAREL RYSZARDA DRUCHA
W niedzielę 23 września br. o godz. 19:00 w Druch Studio Gallery odbędzie się nasz 115. Salon Artystyczny czyli wernisaż wystawy „Watercolors & Acrylics 2012” Ryszarda Drucha połączonany ze sprzedażą. Na wystawie zobaczymy zestaw najnowszych prac stanowiących plon wakacyjnej pracy artysty w plenerze. Wykonane w technikach wodnych prace to seria pejzaży z New Jersey i Pensylwanii, martwe natury itp. Ryszard Druch przygotowuje dla swoich gości dodatkową atrakcję-niespodziankę. Wstęp wolny!
ROK 2012/2013 W DRUCH STUDIO GALLERY
Niektóre z naszych propozycji artystyczno-kulturalnych na nadchodzący sezon 2012/2013:
• 23 września 2012 r., godz. 19:00 – 115. Salon Artystyczny – wernisaż wystawy „Watercolors and Acrylics 2012” Ryszarda Drucha.
• 30 września 2012 r., godz. 10:00 – 15:00 – Plener Malarski w ogrodzie Marioli i Huberta Kojerów w Parkland, PA.
• 13 października 2012 r., niedziela, 10:00 – 19:00 – Jesienny Plener Malarsko-Rekreacyjny „Rossa’2012” u poety Zbigniewa Rossy w Sparcie, NJ. Gośćmi specjalnymi imprezy będą: Szczepan Sadurski, znany rysownik-karykaturzysta z Warszawy oraz red. Elżbieta Popławska z „Nowego Dziennika”. W programie imprezy tradycyjne malowanie obrazów, rysowanie przez Szczepana Sadurskiego karykatur na żywo i otwarcie wystawy jego rysunków satyrycznych, koncert gonków tybetańskich Małgorzaty Małek, wieczór polskiej poezji w wykonaniu Tadeusza Turkowskiego oraz gospodarza imprezy, Zbigniewa Rossy.
• 18 listopada 2012 r., niedziela, godz. 17:00 – 19:00
– 116. Salon Artystyczny Druch Studio Gallery w University of Baltimore (Baltimore, MD) w ramach dorocznej imprezy tamtejszego promotora polskiej kultury Jacka Sołtysa i lokalnego środowiska polonijnego – program ”Qvo Vadis Polonio?” Kabaretu „Odlot” (Ryszard Druch, Tadeusz Turkowski) oraz wystawa obrazów: Ryszarda Drucha, Katarzyny Iwaniec, Jadwigi Jędrzejczyk, Tomasza Masłowskiego, Haliny Nawrot, Ewy Zeller.
• Grudzień 2012
– Koncert saksofonisty Krzysztofa Medyny ze Stamford, CT.
– Wystawa malarstwa zdobywcy I nagrody w Konkursie Malarstwa im. A. Styki 2012 w Amerykańskiej Częstochowie.
• Styczeń 2013
– Wieczór autorski pisarki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm połączony z promocją jej najnowszych książek.
– Wieczór autorski red. Janusza Szlechty, dziennikarza „Nowego Dziennika”, promotora polskiej kultury w USA, autora tomiku poetyckiego, pomysłodawcy i organizatora nowojorskich Kabaretonów Polonijnych, założyciela i artysty Kabaretu „I Po Krzyku”.
NASI ZNAJOMI LAUREATAMI KONKURSU MALARSTWA im. ADAMA STYKI
W niedzielę 26 sierpnia br. w sali wystawowej Amerykańskiej Częstochowy nastąpiło otwarcie dorocznej Wystawy Malarstwa im. Adama Styki. Pierwsza nagroda konkursu zdobył Jas Szygiel. Miło nam poinformować, że laureatami nagród zostali również: Justin Jędrzejczyk oraz Halina Nawrot. Serdecznie gratulujemy!!!
Sufler nr 256, 24 sierpnia 2012 r.
PLENER I PIKNIK MALARZY ORAZ FOTOGRAFIKÓW POD MANHATTANEM
• 19 sierpnia br. ośmioosobowa grupa artystów malarzy i fotografików z Trenton, NJ, i okolic (Ryszard Druch, Henryk Iwaniec, Katarzyna Iwaniec, Halina Nawrot, Piotr Nawrot, Wanda Mandecka, Włodek Mandecki, Ewa Zeller) skorzystała z oferty kolejnego pleneru wakacyjnego „Akademii Sztuk Pięknych” Ryszarda Drucha i wyjechała malować i fotografować dolny Manhattan z brzegu Liberty State Park w Jersey City, NJ.
O godzinie 12:00 w tymże parku rozpoczął się doroczny piknik Polskiego Klubu Fotografika z Nowego Jorku zorganizowany przez jego prezesa Edwarda Madeja. Nasza grupa skorzystała z zaproszenia Edwarda i dołączyła do fotografików wśród których dostrzegliśmy dobrych znajomych: Zosię Zelewska-Bobrowski, Jana Hausbrandta, dr. Fryderyka Dammonta, Wieńczysława Sabę, Mirę Satryan i wielu innych. Skosztowaliśmy oczywiście smażonych kiełbasek i pysznych sałatek zafundowanych uczestnikom pikniku przez sponsorów polonijnych z Greenpointu. Odbyliśmy spacer po rozległym parku z pięknymi widokami na Manhattan, Statuę Wolności i Ellis Island.
WYSTAWA AKWAREL RYSZARDA DRUCHA
• W niedzielę 23 września br. o godz. 19:00 w Druch Studio Gallery odbędzie się 115. Salon Artystyczny czyli wernisaż wystawy „Watercolors & Acrylics 2012” Ryszarda Drucha, połączony ze sprzedażą. Na wystawie zobaczymy zestaw najnowszych prac stanowiących plon wakacyjnej pracy artysty w plenerze. Wykonane w technikach wodnych prace to seria pejzaży z New Jersey i Pensylwanii, martwe natury, itp. Ryszard Druch przygotowuje dla swoich gości dodatkową atrakcję-niespodziankę. Wstęp wolny.
PLANY NA ROK 2012/2013
• Kończą się wakacje więc pora konkretyzować plan przedsięwzięć kulturalno-artystycznych naszej galerii na sezon 2012/2013. Mamy już „zaklepanych” kilka propozycji, inne są w trakcie uzgodnień, jeszcze inne – jak wiemy z doświadczenia – podyktuje nam życie. A oto niektóre z nich:
Wrzesień 2012
– wycieczka do Nowego Jorku,
– plener malarski.
14 października 2012 r., niedziela, 10:00 – 19:00 – Jesienny Plener Malarsko-Rekreacyjny „Rossa’2012” u poety Zbigniewa Rossy w Sparcie, NJ,
18 listopada 2012 r., niedziela, godz. 17:00 – 19:00
– 116. Salon Artystyczny Druch Studio Gallery w University of Baltimore (Baltimore, MD) w ramach „Salonu Artystycznego” tamtejszego promotora polskiej kultury Jacka Sołtysa i lokalnego środowiska polonijnego – program „Marsz, marsz Polonio!” kabaretu Odlot (Ryszard Druch, Tadeusz Turkowski) oraz wystawa obrazów artystów współpracujących z naszą galerią: Katarzyny Iwaniec, Jadwigi Jędrzejczyk, Tomasza Masłowskiego, Haliny Nawrot, Ewy Zeller,
Grudzień 2012
– koncert saksofonisty Krzysztofa Medyny ze Stamford, CT,
– wystawa obrazów zdobywcy I nagrody w Konkursie Malarstwa im. A. Styki 2012 w Amerykańskiej Częstochowie.
Styczeń 2013
– wieczór autorski pisarki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, połączony z promocją jej najnowszych książek,
– wieczór autorski red. Janusza Szlechty, dziennikarza Nowego Dziennika, promotora polskiej kultury w USA, autora tomiku poetyckiego, pomysłodawcy i organizatora nowojorskich Kabaretonów Polonijnych, założyciela i artysty kabaretu I Po Krzyku.
KONKURS MALARSKI im. A. STYKI
• W niedzielę 26 sierpnia br. w sali wystawowej Amerykańskiej Częstochowy nastąpi otwarcie dorocznej Wystawy Malarstwa im. Adama Styki. Na wystawę-konkurs prace swoje zgłosili dobrze nam znani artyści z polskiego środowiska: Frank Jędrzejczyk, Jadwiga Jędrzejczyk, Justin Jedrzejczyk, Katarzyna Jedrzejczyk, Halina Nawrot. Mamy nadzieję, że naszym się powiedzie, czego wszystkim wymienionym życzymy.
Sufler, nr 249, 30 czerwca 2012 r.
Wkrótce 115. Plenerowy Salon Artystyczny – nowy happening Ryszarda Drucha „22 LIPCA JAK W PRL-u!” i KONCERT KRZYSZTOFA MEDYNY
• Kolejny plenerowy Salon Artystyczny Ryszarda Drucha odbędzie się w Langhorne, PA, w sobotę 21 lipca 2012 roku o godz. 19:30. Zgodnie z ideą jego autora oraz współorganizatorów – Marioli i Huberta Kojerów – przeniesiemy się w czasy Polski Ludowej. Apelujemy więc do uczestników imprezy o przygotowanie strojów z epoki Bieruta, Gomułki, Gierka czy Jaruzelskiego. Młodym generacjom rodaków przypominamy, że w „budującej socjalizm” Polsce Ludowej modne były: berety z antenką, kufajki (kurtki watowane), buty-gumofilce, płaszcze ortalionowe, kwieciste koszule i sukienki hippisowskie (czasy Gomułki), sukienki z bistoru, spodnie-dzwony, długie włosy, stroje a la ABBA (czasy Gierka) itd. Inwencję w zakresie stroju zostawiamy uczestnikom. Odbędzie się „Konkurs na najciekawszy strój” za który przyznamy bardzo atrakcyjną nagrodę. Będzie również „Ludowa Loteria Fantowa”.
Nie zapomnimy o czerwonych sztandarach, szturmówkach, medalach, odznaczeniach itp. Nie zabraknie czerwonego autobusu MPK, ale może zabraknąć (zgodnie z prawdą historyczną) papieru toaletowego, będą kartki na cukier ze stanu wojennego, emblematy „Solidarności”, podziemna „bibuła”, ulotki, plakaty, opozycyjne napisy i transparenty, dym, sikawki, radiowozy… Nie zabraknie żywej muzyki z tamtych lat oraz prawdziwego dancingu.
Z koncertem wystąpi znakomity polski saksofonista Krzysztof Medyna.
Ryszard Druch będzie konferansjerem-wodzirejem happeningu oraz zaprezentuje swój autorski Kabaret „Odlot” z zaproszonymi gośćmi -artystami z filadelfijskiego Kabaretu „Chapeau Bas” i nowojorskiego Kabaretu „I Po Krzyku”. Być może pojawią się na estradzie jeszcze inni goście-artyści, ale o tym mówić jeszcze za wcześnie. Swoją obecność zapowiedział red. Janusz Szlechta z „Nowego Dziennika”.
„Bar Mleczny u Klimków” Anny i Mariusza Klimków serwował będzie poczęstunek oraz napoje. Wnoszenie do ogrodu własnych trunków mile widziane, a nawet zalecane!
Odbędzie się „Nocna Aukcja Sztuki” artystów współpracujących z naszą galerią oraz Aukcja Rysunku Satyrycznego Ryszarda Drucha, który rysował będzie również karykatury portretowe na żywo. Ilość uczestników ze względu na wielkość ogrodu jest ograniczona. Miejsca wyłącznie w rezerwacji.
Prasa o nas: „Nowy Dziennik” o naszej „Sobótce”
• 30 czerwca 2012 w „Nowym Dzienniku” ukazał się obszerny artykuł-recenzja pióra Barbary Green o „Kabaretowej Nocy Świętojańskiej” w ogrodzie Marioli i Huberta Kojerów w Langhorne, PA.
REMONT GALERII
• W czasie tegorocznego lata Ryszard Druch właściciel i gospodarz Druch Studio Gallery nie zrezygnował z organizacji Salonów Artystycznych, zamieniając je na „plenerowe happeningi czyli kabaretowe noce”. 7-9 lipca 2012 w galerii zamontowane zostaną nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne, a później pomalowane ściany. Galeria uzyska nowy wystrój, w którym 23 września 2012 odbędzie się pierwszy powakacyjny Salon Artystyczny czyli spotkanie z red. Julitą Karkowską, wieloletnią redaktorka naczelną „Przeglądu Polskiego” – dodatku społeczno-kulturalnego „Nowego Dziennika”.
Sufler nr 247, 17 maja 2012 r.
Kabaretowa NOC ŚWIĘTOJAŃSKA
114. Ogrodowy Salon Artystyczny czyli „Kabaretowa Noc Świętojańska” Druch Studio Gallery rozpocznie się w sobotę 23 czerwca br. o godzinie 19:00 w ogrodzie Marioli i Huberta Kojerów w Parkland, PA (11 mil od Trenton, NJ). Na sześć dni przed imprezą Hubert Kojer oraz Ryszard Druch zbudowali estradę-zamek. W najbliższych dniach powstaną następne obiekty: Karczma Piastowska, Zbrojownia i Zakład Krawiecki…
W programie artystycznym Kabaretowej Nocy Świętojańskiej wystąpi wirtuoz gitary akustycznej Arturo Romay z Wenezueli, a satyryk Ryszard Druch (szef autorskiego Kabaretu „Odlot”) wraz z Hubertem i Mariolą Kojerami (z Kabaretu „Chapeau Bas”) poprowadzi happening plenerowy pt. „Mieszko I i jego drużyna”. Odbędzie się również Sobótkowa Aukcję Malarstwa Galerii „Druch Studio” z której dochód przeznaczony będzie na adaptację galerii do działalności kulturalnej w czasie lata.
Dla dobrej zabawy uczestników sugerowane są stroje nawiązujące do epoki Mieszka I. Mile widziane „słowiańskie” peruki. Listę uczestników imprezy zamknęliśmy 12 czerwca br. Rezerwację miejsca stanowiła wpłata donacji 20 $.
A oto harmonogram imprezy i dodatkowe jej szczegóły:
1. Przybywanie gości do „Zamku Piastowskiego” czyli ogrodu p. Kojerów (19:00 – 19:15).
2. Przygotowywanie oraz uzupełnianie strojów (rekwizytów) u „Piasta Krawca” oraz „Piasta Miecznika” (19:15 – 20:15).
3. Wymarsz orszaku Mieszka I i Dąbrówki spod Światowida na zamek, chrzest i ślub – (20:15 – 20:45).
4. Uczta w „Karczmie Piastowskiej” Mariusza i Anny Klimków (20:45 – 21:00).
5. Ryszard Druch – konkursy, niespodzianki, Sobótkowa Aukcja Malarstwa (21:30 – 22:00).
6. Koncert gitarowy Arturo Romay i występ Kabaretu „Odlot” i jego Gości (22:00 – 23:30).
Ze względu na bardzo skromną powierzchnię parkingową namawiamy na podróże do Parkland, PA, samochodami o pełnych składach pasażerskich. Chcemy uniknąć problemu z nadmiarem aut!!!
W ramach ceny uczestnictwa w imprezie zapewniamy gorący posiłek i napoje chłodzące. Alkohole przywiezione indywidualnie i wniesione na teren „Zamku Piastów” nie będą rekwirowane przez MO czyli… „Mieszka Ochronę!
Adres imprezy:
1027 Avenue „D”
Parkland, PA 19047
JACYNOWIE ZWIEDZAJĄ AMERYKĘ
Jak pisaliśmy wcześniej – miesięczną podróż dookoła Stanów Zjednoczonych odbywają aktualnie dziennikarze i twórcy kabaretu „Chapeau Bas” Alicja i Andrzej Jacynowie z Filadelfii. Oto najnowsza ich relacja z wyprawy.
Salt Lake City, 14 czerwca, 2012
• Moi Drodzy, pewnie się powtórzę, ale ta podróż naprawdę jest tak intensywna, iż często na drugi dzień pytamy się nawzajem gdzie byliśmy wczoraj. Od wczoraj jesteśmy w Salt Lake City, a przedwczoraj byliśmy w miejscowości Green River w Utah, gdzie nocowaliśmy. Do Green River przyjechaliśmy z Cedar City (także w Stanie Utah), a potem po zakwaterowaniu się w Motelu wyruszyliśmy zwiedzać Arches Canyon – czyli słynne łuki triumfalne nagromadzone w tym miejscu. Są tam także niezwykłe rzeźby wyrzeźbione przez wiatr, śnieg i deszcz no i te łuki słynne z pocztówek, których niestety wszystkich nie obejrzeliśmy, albowiem do większości z nich trzeba dojść piechotą, a temperatura 97 stopni Fahrenheita. Woleliśmy nie ryzykować, ponieważ niektóre znajdują się niezły kawałek drogi a przy takiej temperaturze i na takiej wysokości słońce pali niemiłosiernie.
Wczoraj i dzisiaj zwiedzamy Salt Lake City głównie kwaterę Mormonów. Salt Lake City jest miastem niedużym i otoczonym górami, co widać na każdym zdjęciu. Ulice niezwykle szerokie. Miasto czyste ale i bez duszy – przynajmniej dla mnie. Małe centrum (mieszkańców liczy ponad 180,000.00) no i kwadrat, na którym znajdują się budynki różnego przeznaczenia oraz świątynia Mormonów do której nie-Mormonom nie można wejść. Poza tym można chodzić wszędzie.
Dzisiaj wieczorem byliśmy na próbie słynnego Mormon Tabernacle Choir (około 360 chórzystów). Rano byliśmy także nad jeziorem Great Salt Lake, gdzie można się wykąpać jak w Jeziorze Martwym. Przeszliśmy się także do brzegu wodnego kawałkiem suchego, zasolonego brzegu. Andrzej oczywiście wszedł do wody. Na przystani były także żaglówki. Część sucha jest położona bodajże bardziej na północ i tam odbywają się na tej solnej powierzchni, wyścigi najszybszych pojazdów na świecie. Jutro rano jedziemy do parku Yellowstone.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie – Ala Jacyna
Sufler nr 246, 7 maja 2012 r.
Kabaretowa Noc Świętojańska czyli 114. Ogrodowy Salon Artystyczny
KONCERT GITAROWY ARTURO ROMAY i KABARET „ODLOT”
Zapraszamy na 114. Ogrodowy Salon Artystyczny czyli „Kabaretową Noc Świętojańską”, która rozpocznie się o godzinie 19:00, w sobotę 23 czerwca br. w ogrodzie Marioli i Huberta Kojerów w Parkland, PA (11 mil od Trenton, NJ). Z solowym, godzinnym koncertem wystąpi wirtuoz gitary akustycznej Arturo Romay z Wenezueli.
Ryszard Druch – założyciel i szef Kabaretu „Odlot”, karykaturzysta i satyryk poprowadzi autorski happening plenerowy pt. „Mieszko I i jego drużyna”, „Sobótkową Aukcję Malarstwa”, konkursy z nagrodami i swoje „Studio Karykatury Na Żywo”. Jako ambasador Partii Dobrego Humoru na New Jersey (funkcję tę pełni od niedawna z nominacji Szczepana Sadurskiego, słynnego polskiego karykaturzysty z Warszawy, twórcy i szefa Partii Dobrego Humoru) dokona wręczenia legitymacji członkowskiej tej unikalnej organizacji bywalcowi naszych Salonów Artystycznych. (Nazwisko tej osoby trzymamy w tajemnicy do sobótkowej nocy!).
Mistrz sztuki kulinarnej Mariusz Klimek serwował będzie specjalne „danie sobótkowe”. Będzie oczywiście ognisko i pieczenie kiełbasek. Odbędą się również konkursy (m.in. „Szukamy kwiatu paproci”).
Gospodarze domu i ogrodu: Mariola i Hubert Kojerowie oprowadzać będą po swojej posiadłości, częstować własnymi wypiekami i prezentować rodzinne zbiory współczesnej polskiej sztuki.
Dla dobrej zabawy sugerowane są słowiańskie stroje uczestników imprezy nawiązujące do epoki Mieszka I – na głowach kobiet wianki z kwiatów, długie białe suknie, panowie siermiężnych koszulach wypuszczonych na wierzch, kusych spodniach i sandałach. Mile widziane „słowiańskie” peruki. W czasie przygotowań do imprezy (godz. 19:00 – 21:00) będzie można wykonać na miejscu własny strój w warsztacie rzemieślniczym „U Piasta Krawca” lub „U Piasta Miecznika”.
Dysponujemy jeszcze tylko 8 miejscami, ich rezerwacja musi zakończyć się najpóźniej do 12 czerwca 2012 r.! Impreza cieszy się nadspodziewanie dużym zainteresowaniem! Rezerwacja miejsc następuje z chwilą wpłacenie donacji (20 $ od osoby) na rozwój polskiej kultury.
Wernisaż 113. Wiosennego Salonu Malarstwa
SPRING ART EXHIBITION 2012
W niedzielę 3 czerwca br. w Druch Studio Gallery miał miejsce wernisaż Wiosennego Salonu Malarstwa 2012 (Spring Art Exhibition 2012) na którym zaprezentowano 15 obrazów i rysunków Lucyny Barszcz, Barbary Gruszki, Teresy Licholai, Michelle Marko, Marii Sidor, Jolanty Wolskiej i Karoliny Zbąskiej czyli uczniów „Akademii Sztuk Pięknych” Ryszarda Drucha. Odbyła się również gala wręczenia „Friend of Art Award 2012” przyznanej przez Druch Studio Gallery Tadeuszowi Turkowskiemu za jego długoletnią promocję polskiej poezji w Stanach Zjednoczonych. Na imprezie była obecna red. Julita Karkowska, wieloletnia redaktorka naczelna nowojorskiego „Przeglądu Polskiego”, Aleksandra Urban i Ewa Doliwa – dyrektorki Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ oraz Krystyna Trzasko nauczycielka tej szkoły i wychowawczyni Michelle Marko, jednej z autorek prac. Aktor Tadeusz Turkowski zaprezentował zebranym fragment nowego programu wierszy polskich poetów. W czasie wernisażu sprzedano obraz akrylowy Karoliny Zbąskiej zatytułowany „Meadow”.
Kalendarz naszych bezpłatnych, wakacyjnych plenerów malarskich
• 9 czerwca (sobota), 10:00 – 16:00 – plener malarski pt. „Wieś amerykańska” w Howell Living History Farm w Titusville, NJ. Zbiórka o godz. 9 rano przed Druch Studio Gallery, powrót ok. 16:00.
• 16 czerwca (sobota), 10:00 – 16:00 – plener pt. „Nad wodą” – prywatny akwen wodny w Washington, NJ. Zbiórka chętnych o godz. 8:30 rano przed Druch Studio Gallery. Powrót ok. 16:30
1 lipca (sobota), 10:00 – 16:00 – plener miejski pt. „Nowy Jork” na Greenpoincie zorganizowany przez art. plastyka Janusza Skowrona. Zbiórka chętnych o 7:00 rano przed Druch Studio Gallery. Powrót ok. 18:00.
• 7-8 lipca br. (sobota – niedziela) – plener malarsko-rekreacyjny pt. „W górach” w Ośrodku „Albatros” w Górach Poconos, PA. W imprezie mogą wziąć udział również osoby nie będące artystami. Ilość miejsc: 15. Rezerwacja miejsc do końca czerwca br. Cenę pobytu podamy w kolejnym SUFLERZE. Wyjazd spod Druch Studio Gallery w sobotę 7 lipca o godz. 7:00.
W lipcu i sierpniu br. planujemy całodniową wycieczkę na Staten Island i Manhattan oraz dwudniowy plener malarski w Baltimore, MD.
JACYNOWIE ZWIEDZAJĄ AMERYKĘ
26 maja br. w miesięczną podróż dookoła Stanów Zjednoczonych wyruszyli ze swoimi przyjaciółmi dziennikarze i twórcy kabaretu „Chapeau Bas” Alicja i Andrzej Jacynowie z Filadelfii. Oto najnowsza ich relacja z wyprawy:
Moi Drodzy,
Jutro minie tydzień naszej wyprawy dookoła (powiedzmy) tego kraju. Jesteśmy w San Diego. W zasadzie jeden dzień do zwiedzania. Kazio pojechał do Meksyku – komunikacją miejską. Przywiózł nam w prezencie śliczne tkane (chyba) plecaczki, a Andrzejowi – czapeczkę. San Diego według mnie jest miastem prześlicznym, czystym. Czyste są czerwone wagoniki i stacje miejskiej komunikacji tzw. troiley. Przejechaliśmy się specjalnym zwiedzaczo-autobusem i zobaczyliśmy większość najatrakcyjniejszych miejsc San Diego miasta około półtora-milionowego. Dużo drzew kwitnących na niebiesko (jak przyjadę to może przypomnę sobie jak się nazywają). Ogólnie dużo pięknie kwitnących kwiatów, krzewów i drzew a okazuje się, iż to miasto powstało na pustyni. Pięknie zaprojektowane nowoczesne budynki przeplatają się ze starymi. Zatoka dostępna do spacerowania. Zapach morza; muzeum różnego rodzaju okrętów. Po wysokich temperaturach, chłodno, wiaterek, czasami chmurki a czasami słoneczko. Jutro rano jedziemy przez Los Angeles (zatrzymamy się aby zobaczyć Hollywood ale tylko na krótko; być może odlejemy nasze dłonie na Way of Fame (ulicy sławy) a potem podążymy do San Francisco drogą nr 1 głównie a na niektórych odcinkach 101 nad samym morzem miejscami i w związku z tym bardzo widowiskową. Pewnie będzie to trwało cały dzień i n.a wieczór przyjedziemy do San Francisco.
Do usłyszenia niedługo z kolejną relacją!
Alicja Jacyna
Sufler nr 243, 16 maja 2012 r.
PRELEKCJA i MALARSTWO RENESANSOWE Z FLORENCJI W DOYLESTOWN, PA
W czwartek 17 maja br. o godz. 17:30 nasza galeria organizuje wyjazd do Michener Art Museum, by zobaczyć wykład amerykańskiej artystki malarki Mavis Smith połączony z prezentacją malarstwa według receptur renesansowych (tempera mieszana z żółtkami kurzych jaj). Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia trwającej tam wystawy „Arcydzieła Galerii Uffizi” z Florencji. Na wystawie zgromadzono 45 obrazów takich mistrzów włoskiego renesansu jak: Botticelli, Tycjan, Tintoretto, Parmigianino czy Cristofano. Zbiórka chętnych w Druch Studio Gallery o godz. 17:15. Powrót około 22:00.
113. Salon Artystyczny Druch Studio Gallery
WIOSENNY SALON MALARSTWA, wręczenie nagrody „Friend Of Art”
W niedzielę 3 czerwca 2012 roku o godzinie 19:00 w Druch Studio Gallery odbędzie się Wiosenny Salon Malarstwa – Spring of Polish Art czyli otwarcie wystawy malarstwa studentów „Akademii Sztuk Pięknych” Ryszarda Drucha oraz gala wręczenia „Friend of Art” – dorocznej nagrody Druch Studio Gallery, która w tym roku przyznana została Tadeuszowi Turkowskiemu. Na wystawie malarstwo swoje zaprezentują: Barbara Gruszka, Teresa Licholai, Michealle Marco, Maja Sidor, Jolanta Wolska i Karolina Zbąska.
Tadeusz Turkowski, b. Aktor Teatru Hybrydy jest znanym w środowisku polonijnym propagatorem polskiej poezji. Od wielu lat prezentuje swój bogaty repertuar zarówno w Druch Studio Gallery, w kabarecie „Odlot” jak i w polskich placówkach naukowo-kulturalnych Nowego Jorku oraz w salonach artystycznych organizowanych przez polonijnych promotorów polskiej sztuki i kultury. Recytował polską poezję studentom Wydziału Slawistyki Rutgers University w New Brunswick, NJ. W lutym br. zorganizował w New Jersey serię występów kabaretowych Jana Pietrzaka, w tym występ w ramach Salonu Artystycznego Druch Studio Gallery. Od kilku lat występuje z kabaretem „Odlot” w ramach Kabaretonu Polonijnego w Nowym Jorku. Wspiera swoim talentem aktorskim również doroczne Plenery Malarsko-Poetyckie jakie organizujemy co roku jesienią w domu poety Zbigniewa Rossy w Sparcie, NJ. W tym roku zaprezentował się również polskim dzieciom i młodzieży w czasie VI Konkursu Polskiego Wiersza Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ. Obecnie przygotowuje nowy repertuar do zaprezentowania w Nowym Jorku.
114. Sobótkowy Salon Artystyczny w Pennsylwanii
I NOC ŚWIĘTOJAŃSKA: KONCERT GITAROWY ARTURO ROMAY, KABARET „ODLOT” i…
Nasza galeria zaprasza na 114. ogrodowy Salon Artystyczny czyli „Kabaretowo-Muzyczną Noć Świętojańska”, która rozpocznie się o godzinie 19:00, w sobotę 23 czerwca br. w ogrodzie Marioli i Huberta Kojerów w Parkland, PA (12 mil od Trenton, NJ). Jego główną częścią artystyczną będzie koncert wirtuoza gitary akustycznej Arturo Romay z Wenezueli. W artystycznej części salonu znajdą się również:
1) „Strofy polskiej poezji” w wykonaniu Tadeusza Turkowskiego,
2) występ Kabaretu „Odlot” z widowiskiem plenerowym pt. „Mieszko I i jego drużyna”,
3) Aukcja Malarstwa.
Mistrz sztuki kulinarnej Mariusz Klimek z Lawrenceville, NJ, szykuje wszystkim specjalne danie. Przewidziane jest ognisko i pieczenie kiełbasek. Odbędą się również konkursy i zabawy z nagrodami (m.in. „Szukamy kwiatu paproci”).
Warunkiem uczestnictwa w imprezie są prasłowiańskie stroje z epoki Mieszka I – na głowach kobiet wianki z kwiatów, długie białe suknie, panowie w lnianych koszulach wypuszczonych na wierzch, portkach i sandałach. Mile widziane blond-peruki w stylu starosłowiańskim.
Dysponujemy tylko 45 miejscami, ich rezerwacja musi zakończyć się najpóźniej do 10 czerwca 2012 r!!! Lista uczestników zostanie zamknięta z chwilą rezerwacji miejsc i wpłacenia donacji (20 $ od osoby) na rozwój polskiej kultury.
PLENEROWO-WYCIECZKOWE LATO 2012 „Akademii Sztuk Pięknych”
W czerwcu, lipcu i sierpniu br. w każdą sobotę lub niedzielę „Akademia Sztuk Pięknych” Ryszarda Drucha organizować będziemy całodzienne – otwarte dla wszystkich! – plenery malarskie. Jeden z plenerów mamy już zarezerwowany w Washington, NJ, gdzie mieszka gitarzysta Leszek Kuciarski.
Zajęcia rysunku i malarstwa naszej „Akademii Sztuk Pięknych” dla dzieci w wieku 6-12 odbywają się w soboty (14:00 – 16:00), dla nastolatków (13-17 lat) i dorosłych w czwartki i piątki (18:15 – 21:00). W ramach opłat za lekcje artystyczne zapewniamy wszystkim uczniom przybory i materiały oraz lunch.
• Od czerwca br. nasza „Akademia” otwiera dodatkowo zajęcia plastyczne z rysunku dla wszystkich („Open Art Studio”).
W czerwcu br. planujemy kolejny wyjazd do motelu art. rzeźbiarza Tadeusza Parzygnata w Durham, NY. W czasie tego wyjazdu odbędzie się drugi plener malarski w tym miejscu, a chętni mężczyźni wezmą udział w pracach budowlanych pod okiem Tadeusza Parzygnata. Ta akcja pomocy podyktowana jest faktem kłopotów zdrowotnych artysty, które utrudniają mu zakończenie prac stolarskich w domu i odciągają od twórczości rzeźbiarskiej.
Również w czerwcu br. planujemy zorganizowanie całodniowej wycieczki na Staten Island, gdzie przewodnikami będą: Halina Tomaszewska i Wiesław Kruszewski (uczestnicy naszej ” majówki w Baltinore, MD”).
• 7-8 lipca br. organizujemy Plener Malarsko-Rekreacyjny w Ośrodku „Albatros” w Górach Poconos w Pensylwanii. W imprezie mogą brać udział również osoby nie będące artystami. Ilość miejsc: 20.
• W sierpniu br. planujemy dwudniowy plener malarski w Baltimore, MD.
Sufler nr 236, 23 marca 2012 r.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego
„TYDZIEŃ Z ŻYCIA MĘŻCZYZNY” – AUTORSKI FILM JERZEGO STUHRA
W sobotę 24 marca 2012 roku o godz. 19:00 zapraszamy do Druch Studio Gallery miłośników filmu na kolejne spotkanie Polskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Słowo wstępne wygłosi Jacek Mazur, który poprowadzi również dyskusję po filmie. Zobaczymy film fabularny Jerzego Stuhra pt. „Tydzień z życia mężczyzny”. Film powstał w roku 1999 i zdołał zdobyć wiele nagród na festiwalach filmowych w Polsce i innych krajach. Ciekawostką jest fakt, że film jest dziełem autorskim Jerzego Stuhra, który jest zarówno jego reżyserem, autorem scenariusza jak i wykonawcą głównej roli. Po prelekcji i dyskusji tradycyjna lampka wina i poczęstunek.
Wstęp na zasadzie dobrowolnej donacji.
O FILMIE SŁÓW KILKA
Rezygnując czasowo z pokazów polskiej klasyki filmowej, sięgamy ponownie po kolejny film współczesnej rodzimej kinematografii. Tym razem ujrzymy reżyserskie dzieło wybitnego polskiego aktora komediowego, a także Kina Moralnego Niepokoju, Jerzego Stuhra. Jego aktorski debiut miał miejsce w 1972 roku, zaś reżyserski już w roku 1992 (Spis cudzołożnic). Tydzień z życia mężczyzny, w znakomitej obsadzie aktorskiej i ze Stuhrem w roli głównej, powstał w 1999 roku jako rodzaj tygodniowej kroniki z życia mężczyzny w sile wieku. Film mężczyzny o mężczyznach. Czynny zawodowo prokurator Adam Borowski obok świetnej posady posiada wszystko to co niezbędne w CV (curriculum vitae) człowieka sukcesu. Antykomunistyczną przeszłość, pryncypialność i bezkompromisowość w sprawach zawodowych, wyrozumiałą i wykształconą żonę, przyjaciół, (kochankę też..) oraz szlachetne pasje: pisarstwo i śpiewanie w znakomitym chórze. Tytułowy tydzień zapowiadał się wyjątkowo pomyślnie. Ukazuje się jego książka, poprzedzona znakomitymi recenzjami, żona dostaje prestiżową nagrodę, sprzedają mieszkanie i kupują dom, szykuje się wyjazd z chórem do Wielkiej Brytanii, a nawet decydują się na adopcję dziecka. Tylko, że jak w krzywym zwierciadle, sprawy z ławy sądowej, w których pryncypialny i bezkompromisowy prokurator żąda najsurowszych kar dla oskarżonych za popełnione przestępstwa, znajdują symetryczne odbicie w jego własnym życiu. A tu już o surowości nie ma mowy. Wprost przeciwnie, wykazuje ostentacyjną taryfę ulgową dla własnych poczynań, chociaż zamazuje umiejętnie stygmaty podwójnej moralności. Bo Borowski na pewno nie jest cynicznym łajdakiem. Ot, taki everyman, w którego wnętrzu toczy się nieustanna walka między dobrem i złem. W ostatecznej wymowie obrazu, reżyser nie ukrywa, że bliskie mu jest przesłanie, apel o wyrozumiałość i tolerancję dla ludzkiej słabości.
Jacek Mazur
Sufler nr 235, 20 marca 2012 r.
Dyskusyjny Klub Filmowy
„TYDZIEŃ Z ŻYCIA MĘŻCZYZNY” – FILM JERZEGO STUHRA
W sobotę 24 marca 2012 roku o godz. 19:00 w Druch Studio Gallery odbędzie się kolejne spotkanie Polskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Słowo wstępne wygłosi Jacek Mazur, który poprowadzi również dyskusję po filmie. Zobaczymy bardzo dobry film fabularny Jerzego Stuhra pt. „Tydzień z życia mężczyzny”. Film powstał w roku 1999 i zdołał zdobyć wiele nagród na festiwalach filmowych w Polsce i innych krajach. Ciekawostką jest fakt, że film jest dziełem autorskim Jerzego Stuhra, który jest zarówno jego reżyserem, autorem scenariusza jak i wykonawcą głównej roli. Po prelekcji i dyskusji tradycyjna lampka wina i poczęstunek.
Wstęp na zasadzie dobrowolnej donacji.
Polonijne, wiosenne salony artystyczne z okazji Dnia Kobiet
W TRENTON i BALTIMORE
W sobotę 17 marca br. bawiliśmy się doskonale w naszej galerii na 111. Salonie Artystycznym czyli tradycyjnym „Dniu Kobiet i Rewii Kapeluszy”. Atrakcją wieczoru był dwugodzinny koncert wokalisty, gitarzysty i autora piosenek nie tylko żeglarskich Krzysztofa Malinowskiego z Kanady. Nasza galeria zapełniła się publicznością w fantazyjnych kapeluszach, w konferansjera wieczoru wcielił się tradycyjnie Ryszard Druch, a Tadeusz Turkowski zaprezentował wiersz Bolesława Leśmiana „Żołnierz” oraz Juliusza Słowackiego „Z pamiętnika Zofii Bobrówny”. Mieliśmy gości z Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku, sześcioosobową grupę nauczycielek z Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton pod kierownictwem dyr. Aleksandry Urban oraz grupę Polaków z Baltimore, MD, na czele której stał Jacek Sołtys, tamtejszy animator polskiej kultury i sztuki. Nazajutrz, tj. 18 marca br. Ryszard Druch i Ryszard Korycki odwiedzili Baltimore, gdzie Jacek Sołtys prowadził, organizowany przez siebie – wiosenny Salon Artystyczny również z okazji „Dnia Kobiet” z udziałem Krzysztofa Malinowskiego i innych wykonawców. Wizyta w Baltimore zaowocowała nowymi pomysłami kulturalnymi o czym piszemy niżej.
112 Poetycki Salon Artystyczny
BRONIEWSKI JAKIEGO NIE ZNAMY
Nasz 112. Salon Artystyczny w Druch Studio Gallery odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia br. o godz. 18:00. Będzie miał formę prelekcji multimedialnej pt. „Broniewski jakiego nie znamy”, którą wygłosi red. Andrzej Jacyna z Filadelfii. Wiersze Władysława Broniewskiego czytać będzie Alicja Jacyna.
Andrzej Jacyna opowie nam o mało znanych szczegółach biografii oraz twórczości Władysława Broniewskiego, przedstawi poetę w inny sposób niż czyniły to szkolne podręczniki do nauki języka polskiego w PRL. W swojej prelekcji obalać będzie mity i legendy, które narosły wokół osoby Broniewskiego, jego życia oraz twórczości literackiej. Po prelekcji tradycyjna rozmowa z prelegentem, salonowy poczęstunek i lampka wina.
Donacja przy wejściu 12 USD.
PLENERY i WYCIECZKI 2012
Plenery malarskie inaugurujemy w tym roku wcześnie, bo już 7-8 kwietnia czyli w Wielkanoc. 12-osobowa grupa artystów tworzyć i odpoczywać będzie w malowniczej miejscowości Durham w stanie Nowy Jork (Catskill Mountains) w domu artysty rzeźbiarza Tadeusza Parzygnata.
W maju br. organizujemy „Majówkę w Baltimore, MD” czyli niedzielną wycieczkę do znanego, dużego i pięknego miasta portowego w USA po którym oprowadzi nas jego mieszkaniec Jacek Sołtys. Ilość miejsc: 10-12.
7-8 lipca br. organizujemy wyjazd rekreacyjny i plener malarski w Ośrodku „Albatros” w Górach Poconos w Pensylwanii. Wyjazd dla artystów malarzy i tych bez zdolności artystycznych ale mających zdolności spędzania czasu z twórcami. Ilość miejsc: 20.
Przypominamy, że wzorem ubiegłego roku, w czerwcu, lipcu i sierpniu br. co tydzień będziemy organizowali sobotnie lub niedzielne wyjazdy na całodzienne plenery malarskie. Będą to „plenery otwarte” czyli dostępne dla wszystkich chętnych. Przyjmujemy sugestie, co do miejsc gdzie plenery moglibyśmy zorganizować.
Sufler nr 233, 7 marca 2012 r.
111. Wiosenny Salon Artystyczny
KONCERT KRZYSZTOFA MALINOWSKIEGO, DZIEŃ KOBIET i … REWIA KAPELUSZY
Marcowe Salony Artystyczne Galerii „Druch Studio” organizowane są od lat pod hasłem „Dnia Kobiet” i powitania wiosny… W tym roku spotkamy się w Druch Studio Gallery w sobotę 17 marca o godz. 19:30. Tradycyjnie w fantazyjnych nakryciach głowy, by wziąć udział w dorocznej „Rewii Kapeluszy. Przewidujemy przeprowadzenie po raz pierwszy plebiscytu na najciekawszy kapelusz – nakrycie głowy, dla zwycięzcy (zwycięzców) mamy już nagrody – niespodzianki. Głównym punktem programu artystycznego będzie koncert gitarowy Krzysztofa Malinowskiego z Kanady.
KRZYSZTOF MALINOWSKI to mieszkający w Kanadzie znakomity gitarzysta i autor wielu ballad w klimatach, jak sam to określa, wiatru, wody, słońca i przygody. Pogodne, rytmiczne piosenki, nie pozbawiane życiowych przemyśleń, zjednały mu już wielu sympatyków zarówno w Polsce, USA jak i Kanadzie oraz zaowocowały licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Strona internetowa z jego nagraniami jest licznie odwiedzana przez muzycznych internautów, a wielu muzyków włączyło utwory artysty do swojego repertuaru. Ciepły i serdeczny kontakt z publicznością sprawia, że recitale i koncerty z udziałem Krzysztofa Malinowskiego zawsze pozostawiają miłe wspomnienia, a sztuka gry na gitarze i harmonijce ustnej inspirują do nauki lub doskonalenia gry na tych instrumentach. Zapowiada się więc sympatyczny, muzyczny wieczór – zapraszamy.
Udana impreza Polskiej Szkoły Dokształcającej
VI KONKURS POLSKIEGO WIERSZA
W sobotę 3 marca br. w Galerii „Druch Studio” odbył się VI Konkurs Polskiego Wiersza Polskiej Szkoły Dokształcającej działającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ. Imprezę przygotowały nauczycielki: Krystyna Trzasko oraz Jolanta Rom-Trawińska. Obecny był proboszcz trentońskiej parafii sw.Jadwigi ksiądz kanonik, dr Jacek Labiński. Aktor Tadeusz Turkowski z Trenton, NJ, zaprezentował dzieciom i rodzicom kilka wierszy polskich poetów. W konkursie wzięło udział 40 uczniów od przedszkola do klasy VIII. Najlepsi recytatorzy otrzymali nagrody dyrekcji szkoły jak i nagrody ufundowane przez poetę Zbigniewa Rossę ze Sparty, NJ oraz Druch Studio Gallery.
Kwietniowy Poetycki Salon Artystyczny
OSOBA I POEZJA BRONIEWSKIEGO
Zapraszamy serdecznie do Druch Studio Gallery na 112. Salon Artystyczny, który odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia br. o godz. 18:00 w formie prelekcji multimedialnej pt. „Broniewski jakiego nie znamy”, którą wygłosi red. Andrzej Jacyna z Filadelfii. Wiersze Władysława Broniewskiego czytać będzie Alicja Jacyna.
„AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH”
Zajęcia rysunku i malarstwa dla dzieci w wieku 6-12 odbywają się w soboty (14:00 – 16:00), dla nastolatków (13-17 lat) i dorosłych w czwartki i piątki (18:15 – 21:00). W ramach opłat za lekcje artystyczne zapewniamy wszystkim uczniom przybory i materiały rysunkowo-malarskie oraz lunch.
WIELKANOCNY PLENER MALARSKI „DURHAM 2012”
W kwietniu rozpocznie się pierwszy w tym roku plener malarski organizowany przez „Akademię Sztuk Pięknych” Ryszarda Drucha. Grupa 12 osób spędzi Wielkanoc (sobotę i niedzielę 7-8 kwietnia 2012 r.) w motelu „The Gallery Inn” w malowniczej miejscowości Durham, NY (Catskill Mountains). W plenerze mogą wziąć udział zarówno artyści malarze jak i inne osoby! Czekają na nas bardzo dobre warunki lokalowo-bytowe. Atrakcją imprezy będzie m.in. zwiedzanie trzech pracowni artysty rzeźbiarza Tadeusza Parzygnata, malowanie obrazów w plenerze oraz wypoczynek i zwiedzanie okolicy. Koszt 2-dniowego pobytu w motelu wynosi 60 dolarów od osoby. Termin zgłoszeń i uiszczenie opłat do 15 marca br. O zamknięciu listy uczestników decyduje kolejność wpłat!
W czerwcu br. planujemy zorganizować 2-dniowy plener malarski w pięknie położonym i świetnie wyposażonym polskim motelu „Albatros” w Pensylwanii. Jesteśmy w trakcie rozmów z gospodarzami obiektu.
Sufler nr 232, 26 lutego 2012 r.
Impreza Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ
VI KONKURS POLSKIEGO WIERSZA
W sobotę 3 marca 2012 r. o godz. 18:00 galerię Druch Studio przejmie we władanie Polska Szkoła Dokształcająca działająca przy Parafii św. Jadwigi w Trenton. Impreza stanowi doroczne, szkolne święto polskiej poezji. Imprezę przygotowują nauczycielki: Krystyna Trzasko oraz Jolanta Rom-Trawińska. Do jury konkursu zaproszeni zostali: aktor Tadeusz Turkowski z Trenton, NJ, oraz poeta Zbigniew Rossa ze Sparty, NJ. Najlepsi recytatorzy otrzymają nagrody, również Druch Studio Gallery przygotowało własną, specjalną nagrodę. Imprezie przysłuchiwać się będą nauczyciele szkoły oraz rodzice uczniów.
SŁÓW KILKA O WYSTĘPIE JANA PIETRZAKA
24 lutego 2012 roku w ramach 110. Salonu Artystycznego Druch Studio Gallery gościliśmy Jana Pietrzaka, który w Viva Dance Studio w Lawrenceville, NJ, zaprezentował dwugodzinny program „Potęga śmiechu”. Na sali zgromadziło się 110 widzów, a występ udowodnił raz jeszcze, że artysta to król polskiego kabaretu o 50-letnim doświadczeniu estradowym. Cięte i ostre monologi-wspomnienia o czasach PRL rozbawiały publiczność do łez lecz te dotyczące już aktualiów czyli III Rzeczypospolitej już mniej. Pietrzak to niewątpliwie artysta wszechstronny – autor tekstów i piosenek oraz ich wykonawca grający na gitarze, który doskonale wyczuwa publiczność i potrafi bawić ją przez kilka godzin. Nam najbardziej podobały się teksty piosenek, ich wykonanie oraz spora część kawałów i opowieści. Mocny, lekko zachrypnięty głos twórcy „Egidy” brzmi nadal czysto, raz melancholijnie, raz dramatycznie. Artysta prowadził z publicznością rozmowę estradową mocno osadzoną w polskiej historii. Była w niej, tradycyjna nuta patriotyzmu, ale również zadumy, a nawet może zbyt ostrej krytyki obecnych władz. Artysta ma jednak prawo do własnej wizji swojej sztuki, którą nam widzom przychodzi albo akceptować albo odrzucać. Jedno jest pewne – program Jana Pietrzaka mógł się jednym podobać, innym mniej ale nie można powiedzieć, że był nieprofesjonalny czy nijaki. Po występie w Viva Dance Studio, Tadeusz Turkowski – przyjaciel artysty oraz pomysłodawca zaproszenia go do Trenton, NJ, oraz sponsor jego pobytu i występów w New Jersey – zaproponował kolację z Janem Pietrzakiem w Druch Studio Gallery. Zgromadziła ona 36 osób, które zdecydowały się na taką formę zakończenia kontaktu z królem polskiego kabaretu w Trenton. Janowi Pietrzakowi dziękujemy za pobyt w Trenton, a Tadeuszowi Turkowskiemu za pomysł i wielką pomoc w realizacji kabaretowego salonu artystycznego.
111 Salon Artystyczny czyli doroczny „Dzień Kobiet” i Rewia Kapeluszy
KONCERT ARTYSTY Z KANADY…
Jest już tradycją, że nasz marcowy Salon Artystyczny odbywa się pod hasłem „Dnia Kobiet” i powitania wiosny… W tym roku spotkamy się w Druch Studio Gallery w sobotę 17 marca o godz.19:30. Oczywiście obowiązkowo w nakryciach głowy, by wziąć udział w dorocznej „Rewii Kapeluszy. Głównym punktem programu artystycznego będzie koncert gitarowy Krzysztofa Malinowskiego z Kanady. Donacja – 15$.
KRZYSZTOF MALINOWSKI to mieszkający w Kanadzie znakomity gitarzysta i autor wielu ballad w klimatach, jak sam to określa, wiatru,wody,słońca i przygody. Pogodne, rytmiczne piosenki, nie pozbawiane życiowych przemyśleń, zjednały mu już wielu sympatyków zarówno w Polsce, USA jak i Kanadzie oraz zaowocowały licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Strona internetowa z jego nagraniami jest licznie odwiedzana przez muzycznych internautów, a wielu muzyków włączyło utwory artysty do swojego repertuaru. Ciepły i serdeczny kontakt z publicznością sprawia, że recitale i koncerty z udziałem Krzysztofa Malinowskiego zawsze pozostawiają miłe wspomnienia, a sztuka gry na gitarze i harmonijce ustnej inspirują do nauki lub doskonalenia gry na tych instrumentach. Zapowiada się więc sympatyczny, muzyczny wieczór – zapraszamy.
112 Poetycki Salon Artystyczny
SALON O BRONIEWSKIM
Już dzisiaj zapowiadamy kwietniowy, 112. Salon Artystyczny. Będzie nim prelekcja multimedialna pt. „Broniewski jakiego nie znamy”, którą wygłosi red. Andrzej Jacyna z Filadelfii. O dokładnej dacie imprezy poinformujemy w kolejnych wydaniach SUFLERA.
„AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH”
Zajęcia rysunku i malarstwa dla dzieci w wieku 6-12 odbywają się w soboty (14:00 – 16:00), dla nastolatków (13-17 lat) i dorosłych w czwartki i piątki (18:15 – 21:00).
W ramach opłat za lekcje artystyczne zapewniamy wszystkim uczniom przybory i materiały rysunkowo-malarskie oraz lunch.
„POLACY W AMERYCE” TOMASZA MASŁOWSKIEGO
Artysta fotografik Tomasz Masłowski opublikował swój nowy album fotografii pt. „Polacy w Ameryce. New Jersey”, który jest już do nabycia w naszej księgarni. Cena książki: 85$.
WIELKANOCNY PLENER MALARSKO-WYPOCZYNKOWY
„DURHAM 2012”
W kwietniu rozpocznie się pierwszy w tym roku plener malarski organizowany przez „Akademię Sztuk Pięknych” Ryszarda Drucha. Grupa 12 osób spędzi Wielkanoc (sobotę i niedzielę 7-8 kwietnia 2012 r.) w motelu „The Gallery Inn” w malowniczej miejscowości Durham, NY (Catskill Mountains). W plenerze mogą wziąć udział zarówno artyści malarze jak i inne osoby! Czekają na nas bardzo dobre warunki lokalowo-bytowe. Atrakcją imprezy będzie m.in. zwiedzanie trzech pracowni artysty rzeźbiarza Tadeusza Parzygnata, malowanie obrazów w plenerze oraz wypoczynek i zwiedzanie okolicy. Koszt 2-dniowego pobytu w motelu wynosi 60 dolarów od osoby.
Termin zgłoszeń i uiszczenie opłat do 15 marca br. O zamknięciu listy uczestników zadecyduje kolejność wpłat.
W czerwcu br. planujemy zorganizować 2-dniowy plener malarski w pięknie położonym i świetnie wyposażonym polskim motelu „Albatros” w Pensylwanii. Jesteśmy w trakcie rozmów z gospodarzami obiektu.
Sufler nr 231, 20 lutego 2012 r.
110. Salon Artystyczny w Viva Dance Studio
JAN PIETRZAK naszym gościem
W piątek 24 lutego 2012 roku o godzinie 20:00 Druch Studio Gallery organizuje swój 110 Salon Artystyczny z udziałem Jana Pietrzaka – króla polskiego kabaretu, który zaprezentuje program „Potęga śmiechu”. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie imprezą musieliśmy wynająć na nią dużą salę w Viva Dance Studio przy 1891 Brunswick Pike (Business Rt. 1) w Lawrenceville, NJ. Wstęp – 25$.
Do 19 lutego br. sprzedaliśmy już ponad 90 biletów, co zapowiada udany wieczór artystyczny Polonii.
Po występie Jana Pietrzaka w Viva Dance Studio (około godz. 22:00), Tadeusz Turkowski (b. Aktor Teatru Hybrydy, przyjaciel Jana Pietrzaka i organizator jego pobytu w New Jersey) oraz Ryszard Druch zapraszają do Druch Studio Gallery przy 920 Brunswick Avenue w Trenton, NJ, na kolację z artystą z Polski. Ta kameralna impreza zaplanowana jest jedynie dla 30 osób, niestety – nie mamy już na nią wolnych miejsc!!!
W czasie kilkudniowego pobytu w New Jersey Jan Pietrzak wystąpi 21 lutego br. o 20:00 w Klubie „Wisła”, a w czwartek 23 lutego odwiedzi redakcję „Nowego Dziennika” w Garfield, NJ.
Impreza Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ
KONKURS POLSKIEGO WIERSZA
W sobotę 3 marca 2012 r. o godz. 18:00 galerię Druch Studio przejmie we władanie Polska Szkoła Dokształcająca działająca przy Parafii św. Jadwigi w Trenton. Jak informują nas dyrektorki szkoły: Aleksandra Urban oraz Ewa Doliwa impreza stanowi doroczne, szkolne święto polskiej poezji. Polonistka Joanna Adamiak oraz inni nauczyciele-wychowawcy klas zachęcili już grupę uczniów do wzięcia udziału w recytacjach. Czynione są starania, by w skład jury konkursu weszli – wzorem poprzednich lat – polscy poeci mieszkający i tworzący w USA. Druch Studio Gallery przygotowało na imprezę nagrodę-niespodziankę dla jednego uczestnika lub uczestniczki konkursu. Imprezie przysłuchiwać się będą rodzice uczniów.
111 Salon Artystyczny jako doroczny „Dzień Kobiet”
KONCERT GITAROWY KRZYSZTOFA MALINOWSKIEGO i… REWIA KAPELUSZY
Tegoroczny „Dzień Kobiet” organizujemy w Druch Studio Gallery w sobotę 17 marca o godz.19:30. Jak co roku prosimy o przybycie na naszą imprezę w kapeluszach lub innych nakryciach głów. Program artystyczny wieczoru przygotował nasz gość – gitarzysta, kompozytor i wokalista Krzysztof Malinowski z Kanady. Donacja – 15$.
111. Salon Artystyczny
O TWÓRCZOŚCI POETYCKIEJ WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO
W kwietniu br.planujemy zorganizować Salon Artystyczny „ Władysław Broniewski jakiego nie znamy”, który w formie multimedialnej prelekcji zaprezentuje red. Andrzej Jacyna z Filadelfii. Wiersze czytać będzie Alicja Jacyna. O dacie imprezy powiadomimy w następnym SUFLERZE.
KSIĄŻKA „POLACY W AMERYCE”
Współpracujący od lat z naszą galerią artysta fotografik Tomasz Masłowski opublikował swój nowy album fotografii pt. „Polacy w Ameryce. New Jersey”, który jest już do nabycia w naszej księgarni. Książka jest niezwykle interesującym dokumentem życia Polonii amerykańskiej w ostatnich dwóch dekadach. Autor umieścił w nim setki fotografii osób, firm i wydarzeń oraz ich opisy. Cena albumu – 85$.
„AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH”
Zajęcia rysunku i malarstwa dla dzieci w wieku 6-12 odbywają się w soboty (14:00 – 16:00), dla nastolatków (13-17 lat) i dorosłych w czwartki i piątki (18:15 – 21:00).
W ramach opłat za lekcje artystyczne zapewniamy wszystkim uczniom przybory i materiały rysunkowo-malarskie oraz lunch.
WIELKANOCNY PLENER MALARSKO-WYPOCZYNKOWY „DURHAM 2012”
W kwietniu rozpocznie się pierwszy w tym roku plener malarski organizowany przez „Akademię Sztuk Pięknych” Ryszarda Drucha. Grupa 12 osób spędzi Wielkanoc (9-10 kwietnia) w motelu „The Gallery Inn” w malowniczej miejscowości Durham, NY (Catskill Mountains). W plenerze mogą wziąć udział zarówno artyści malarze jak i inne osoby! Czekają na nas bardzo dobre warunki lokalowo-bytowe. Atrakcją imprezy będzie m.in. zwiedzanie trzech pracowni artysty rzeźbiarza Tadeusza Parzygnata, malowanie obrazów w plenerze oraz wypoczynek i zwiedzanie okolicy. Koszt 2-dniowego pobytu w motelu wynosi 60 dolarów od osoby.
Termin zgłoszeń i uiszczenie opłat do 10 marca br. O zamknięciu listy uczestników decyduje kolejność zgłoszeń!!!
W czerwcu br. planujemy zorganizować 2-dniowy plener malarski w pięknie położonym i świetnie wyposażonym polskim motelu „Albatros” w Pensylwanii. Jesteśmy w trakcie rozmów z gospodarzami obiektu.
Sufler w SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>