Wyspa Sycylia – nie tylko kolebka mafii

Sycylia ciekawostki i informacje

Słoneczna Sycylia, to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która oddzielona jest od kontynentalnych Włoch Cieśniną Mesyńską. Co roku wyspa odwiedzana jest przez wielu turystów, którzy nie mogą oprzeć się niezwykłym widokom, a także przepięknej barokowej architekturze.

Sycylia słynie przede wszystkim z niesamowitej kuchni i bogactwa smaków. Warto także wspomnieć, że turyści kochają tę wyspę przede wszystkim za to, że niemal przez 300 dni w roku świeci tu słońce. Ponadto sycylijskie plaże przypominają karaibskie krajobrazy a urokliwe miasta wręcz zachęcają do odwiedzenia. W artykule poniżej udowadniamy, że Sycylia to nie tylko kolebka mafii, ale ciekawe miejsc na urlop.

 

Sycylia ciekawostki wulkan Etna
Sycylia ciekawostki: zaśnieżony szczyt wulkanu Etna

Etna – moc wulkanów

Decydując się na wycieczkę po Sycylii, nie można zapomnieć o Etnie, czyli o najwyższym i największym w Europie stożku wulkanicznym, którego wysokość wynosi 3 350 m n.p.m. Dobrze znana wszystkim nazwa wulkanu pochodzi od greckiego wyrazu „aitho”, co oznacza palić lub fenickiego „attano”, czyli „piec, palenisko”. Warto wspomnieć, że Etna to nie jedyna jego nazwa. Lokalni mieszkańcy nazywają go również Mungibeddu, Muntagna, czy też Mongibello.

Planując pobyt na Sycylii, nie sposób przegapić tego miejsca. Należy dodać, że jest to wciąż czynny wulkan, który z pewnością dominuje nad krajobrazem wschodniej części wyspy. Ponadto nadaje duży kontrast dla śródziemnomorskiej roślinności i lazurowej tafli morza. Dodatkowo dla osób lubiących aktywności i wysiłek fizyczny dedykowana jest wspinaczka na krater. Można także skorzystać z kolejki kabinowej, także z małych busów.

Sycylia zabytki atrakcje
Sycylia, to także starożytne zabytki

Sycylia ciekawostki: niezwykłe Wyspy Liparyjskie

Znane również jako Wyspy Eolskie, należą do grupy siedemnastu wysp, pochodzenia wulkanicznego. Zlokalizowane są na Morzu Tyrreńskim między Sycylią a półwyspem Apenińskim. Duże wypiętrzenia na stosunkowo małej powierzchni, czynne wulkany, a także pozostałości po kraterach wulkanicznych zdecydowanie są charakterystyczne dla Wysp Liparyjskich. Na wielu z nich można zaobserwować liczne jaskinie, małe zatoczki z gorącymi źródłami, czy też czarne plaże. Ponadto na wyspach przeważa klimat śródziemnomorski, co oznacza dużą liczbę słonecznych dni. A przede wszystkim wysokie temperatury, które mogą w sezonie letnim przekroczyć nawet 30 stopni C. Dodatkowo warto wspomnieć, że dzięki swojej oryginalności Wyspy Liparyjskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kuchnia Sycylii

Sycylijska kuchnia przez wieki kształtowana była przez wpływy włoskie, greckie, a także arabskie. Dzięki czemu obecnie jest to niezwykle aromatyczna, a także wyrazista kuchnia warta zasmakowania. Należy wspomnieć, że bazę sycylijskiej kuchni stanowią przede wszystkim warzywa i owoce, z których powstaje wiele potraw. Podawane z makaronem, mięsem, rybami i owocami morza podbijają podniebienia lokalnych mieszkańców, jak i turystów.

W tym regionie bardzo popularne są również ryby i owoce morza. Warto wspomnieć, że wody Morza Śródziemnego obfitują w różnego rodzaju gatunki m.in. ryb,  które stanowią bazę wielu przystawek, sałatek, czy makaronów. Warto dodać, że popisowym daniem na Sycylii jest zabarwiony na czarno atramentem z kałamarnic makaron z owocami morza. Jeśli chodzi o desery – jest to prawdziwy raj dla miłośników słodkości. Jednym z najsłodszych deserów jest cassata, czyli ciasto biszkoptowe z serem ricotta.

Sycylia ciekawostki: (c) SuperPolonia.info we współpracy z RynekPierwotny.pl
Na zdjęciu: Caltabellotta na Sycylii

podobne wpisy

Grand Teton, Wyoming, USA

Możliwość komentowania Grand Teton, Wyoming, USA została wyłączona

Wesoły Wieżowiec w austriackim Tyrolu

Możliwość komentowania Wesoły Wieżowiec w austriackim Tyrolu została wyłączona

Ascona w Szwajcarii

Możliwość komentowania Ascona w Szwajcarii została wyłączona

Stavanger – norweska stolica śledzia

Możliwość komentowania Stavanger – norweska stolica śledzia została wyłączona

Trzy siostry (Three sisters)

Możliwość komentowania Trzy siostry (Three sisters) została wyłączona

Afrykańskie baobaby usychają

Możliwość komentowania Afrykańskie baobaby usychają została wyłączona

Machu Picchu i Covid-19

Możliwość komentowania Machu Picchu i Covid-19 została wyłączona

Cáceres, Hiszpania

Możliwość komentowania Cáceres, Hiszpania została wyłączona

Verrazano-Narrows Bridge, NYC

Możliwość komentowania Verrazano-Narrows Bridge, NYC została wyłączona

Praga. Zakaz ruchu rowerowego w centrum

Możliwość komentowania Praga. Zakaz ruchu rowerowego w centrum została wyłączona

Atlas w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Atlas w Nowym Jorku została wyłączona

Skąd wzięła się nazwa Albany?

Możliwość komentowania Skąd wzięła się nazwa Albany? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account