ratusz Urząd Miasta Gminy Szamocin ciekawostki atrakcje zabytki
ratusz Urząd Miasta Gminy Szamocin ciekawostki atrakcje zabytki
w ,

14 ciekawostek o Szamocinie

Szamocin ciekawostki i najważniejsze informacje z historii miasta. Zabytki Szamocina, co tu jest ciekawego

Szamocin

1) Szamocin, to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie chodzieskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Szamocin i leży nad jeziorem Siekiera. Mieszka tu mniej niż 5 tys. ludzi.

2) Patronem miasta i gminy Szamocin jest Jan Paweł II, o czym informuje pomnik postawiony w 2016 roku na skwerze, w centrum miasta.

3) W Szamocinie urodził się i spędził młodość Ernst Hugo Toller (1893-1939) – niemiecki dramaturg, pisarz, antyfaszysta. Na domu w którym mieszkał przy rynku, obecnie znajduje się tablica jemu poświęcona.

4) Na rynku Szamocina stoi Pompa Na Rynku. Jest to dar od zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Grasberg, przypominający o założonej w końcu XIX wieku koncepcji sieci wodociągowej Szamocina.

kamienice przy rynku w Szamocinie woj. wielkopolskie
Kamienice przy rynku w Szamocinie, woj. wielkopolskie

Szamocin ciekawostki z historii

5) Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu wsi Szamocin pochodzi z 1282 roku i została zapisana w dokumencie w języku łacińskim.

6) Wiadomo, że w 1415 r. wieś Szamocin była własnością Abrahama i Dobrogosta z Jaktorowa, obaj herbu Nałęcz.

7) Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1748 roku. Dziedzicem Szamocina był wówczas hrabia Józef Bętkowski. Dwa lata później właścicielem miasta został Leon Raczyński, kasztelan santocki.

8) W latach 1943–1945 niemieccy okupanci zmienili nazwę miasta na Fritzenstadt.

Kościół Piotra i Pawła Szamocin ciekawostki atrakcje zabytki
Szamocin ciekawostki: XIX-wieczny Kościół Piotra i Pawła

Szamocin zabytki, co zobaczyć

9) Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła stojący przy pl. Wolności zbudowano w latach 1827-1835 i jest jedną z najstarszych budowli miasta. Początkowo był świątynią ewangelików. Szamocin był wtedy ośrodkiem tkackim, w którym osiedlali się protestanccy tkacze z Niemiec. Od 1945 r. jest świątynią rzymskokatolicką.

10) Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych (ul. Kościelna 13) zbudowano w 1905 roku, w stylu pseudobarokowym.

11) Budynek ratusza, w którym mieści się Urząd Miasta i Gminy oraz Urząd Stanu Cywilnego, zbudowano około 1887 roku.

12) Zbudowana około 1900 r. dawna synagoga żydowska (ul. Paderewskiego) została zdewastowana przez Niemców podczas II wojny światowej. Obecnie budynek stoi zaniedbany.

Pomnik Wolności w Szamocinie wielkopolskie
Pomnik Wolności w Szamocinie, woj. wielkopolskie

13) Pomnik Wolności stoi przy placu Wolności 8/10. To zrekonstruowany w 1993 r. pomnik, który Niemcy zburzyli 11 listopada 1939 roku.

14) Rynek Szamocina ma plan trójkąta. Stoją przy nim kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Budynek apteki we wschodniej pierzei rynku zbudowano w 1840 roku, a w jej podwórzu rośnie drzewo cis, będące pomnikiem przyrody.

Szamocin ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Kcynia
> Szubin

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

uzdrowisko Lądek-Zdrój atrakcje zabytki ciekawostki

Lądek-Zdrój – co warto zobaczyć?

Majówka 2023 podróże wyjazdy

Majówka 2023. Te kierunki pokocha każdy miłośnik aktywnego wypoczynku