Niesamowita historia szminki

Szminka ciekawostki i niezwykłe fakty z historii malowania ust

Szminka, to najpopularniejszy kosmetyk, który kochają kobiety. Czas pokazał, że jest on lubiany i stosowany nie tylko przez panie. Jak zwykł mawiać Charlie Chaplin, wielki aktor kina niemego: Szminka potrafi podkreślić każdą urodę

Historyczne mazidła

Szminki do ust mają historię dłuższą niż sądzimy. Historycy uważają, że znaleziona w jednej z afrykańskich jaskiń bryłka ochry, stosowana była do ubarwiania i podkreślania ust prehistorycznych kobiet. Około 5 000 lat temu, w starożytnej Mezopotamii do barwienia ust, a także do nadawania powiekom swoistego cienia, stosowano sproszkowane kolorowe kamienie półszlachetne, wówczas nazywane mazidłami.

Karmin do ust w starożytnym Egipcie

Za czasów Kleopatry używano czerwonego barwnika, zwanego karminem. Był on pozyskiwany z chrząszczy, zwyczajowo zwanych chrapakami. Podkreślanie ust przez kobiety, na przestrzeni wieków było zawsze bardzo ważne. Od zawsze chodziło jednak o nadanie ustom stosownego koloru, aby uwydatnić je oraz przyciągnąć uwagę płci przeciwnej.

szminka ciekawostki o szmince kosmetyki historia szminki
Szminka ciekawostki – poznaj fascynującą historię szminki

Szminkę stosowały emancypantki

Jeden z najważniejszych przekazów, jaki uzyskiwano czerwoną szminką, była walka kobiet o swoje prawa na początku XX stulecia. To właśnie szminka sufrażystek i emancypantek stała się symbolem kobiecej niezależności. Gdy tak wymalowane kobiety organizowały pochody lub wiece, nazywano je „krwistymi babami, które głośno tylko krzyczą”.

Szminka w Danii

Królowa duńska, Małgorzata Fredkulla, córka Inge I i Heleny, nie słynęła wśród swojego ludu za wyjątkowo urodziwą postać. Najpierw była żoną króla Norwegii Magnusa Bosego, a dwa lata po jego śmierci poślubiła króla Danii, Nielsa.

Jej pierwsze małżeństwo zostało zawarte z powodów politycznych i prawdopodobnie taki sam charakter miało to drugie. Stosowała ona dla upiększenia samej siebie szminki czerwone i lekko pomarańczowe. Nie przynosiło to jej jednak żądanego efektu. Wręcz przeciwnie, ponieważ wołano na nią… świnka z czerwonym ryjkiem.

A skoro już jesteśmy prze Królestwie Danii, warto przypomnieć postać Hansa Christiana Andersena, który będąc bigamistą, stosował czerwone pomadki dla podkreślenia swojego wyglądu w oczach… tej samej płci.

pomnik Andersena Dania bajkopisarz
Andersena znamy jako słynnego bajkopisarza. Nie każdy wie, że malował usta!

Szminka ciekawostki: Wyspy Brytyjskie

Pięćset lat temu w Anglii, za malowanie ust można było spłonąć na stosie. Kobiety z pomalowanymi ustami uznawane były za czarownice, które posiadając ten kolor na ustach ponoć całowały się z diabłem. A gdy do takiej czarownicy zaprowadzono starego mężczyznę, który zmagał się z jakąś chorobą i ta „czerwonousta” dama go pocałowała, wnet stawał się on dziarskim chłopcem, bez żadnych dolegliwości.

Szminki w XIX wieku

Pierwsza pomadka do ust powstała w latach 80. XIX wieku, na bazie olejku rycynowego. Miała płynną formę i pędzelek, którym się nią nakładało na usta. Jednak dopiero 35 lat później szminkę w znanym dziś kształcie, zaczęto umieszczać w metalowych pudełeczkach ze specjalnym mechanizmem, który dobrze znamy. Wtedy również powstała czarna szminka, którą wysoko ceniły sobie gwiazdy ekranu „kina noir” z filmami gangsterskimi.

szminka ciekawostki o szmince kosmetyki historia szminki
Dziś nie wyobrażamy sobie świata bez tego kosmetyku. Szminka ciekawostki o szmince, historia szminki

Szalona Mańka z czerwoną szminką na ustach

W przedwojennym Suchedniowie mieszkała niejaka Mańka Dulszczanka, która dla podkreślenia urody stosowała czerwoną szminkę na usta. Podobał jej się sąsiad stolarz Włodek Wiórek, który na nią nigdy nie patrzył uwielbiając jej namiętny koloryt warg. Mańka zaprosiła go jednak do swojego domu na gorący rosołek z kluseczkami, malując jeszcze bardziej swoje usta na czerwono. Wiórek zjadłszy gorącą zupę, bardzo podziękował za nią Mańce, z której aż ciekła czerwona szminka nałożona obficie na jej wypukłe wargi. Po wyjściu z tak dziwnego poczęstunku, Włodek opowiadał swoim kolegom, ze Mańka tak się na niego napaliła, że aż krew spływała jej po szyi i po reszcie ciała. Skomentował na koniec tę niebywałą ucztę, nadając jej nazwę: Rosół u krwawej Mańki.

Nasza redakcja szukając śladów szminki u Hansa Christiana Andersena, pojechała aż do Królestwa Danii. Niestety na żadnym z pomników bajkopisarza, któremu historycy przypisują inną orientację seksualną, szminki nie zauważyliśmy.

Szminka ciekawostki i historia: (c) Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki i oczach i wzroku

podobne wpisy

10 ciekawostek o Giżycku, które warto znać

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Giżycku, które warto znać została wyłączona

Wielki Sfinks Egipski – ciekawostki

Możliwość komentowania Wielki Sfinks Egipski – ciekawostki została wyłączona

Dlaczego warto chodzić na siłownię?

Możliwość komentowania Dlaczego warto chodzić na siłownię? została wyłączona

Dlaczego dostawcy kasyn są ważni?

Możliwość komentowania Dlaczego dostawcy kasyn są ważni? została wyłączona

Czy obstawianie zakładów sportowych daje jakieś korzyści?

Możliwość komentowania Czy obstawianie zakładów sportowych daje jakieś korzyści? została wyłączona

Ciekawostki o wsi i gminie Gierałtowice, woj. śląskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o wsi i gminie Gierałtowice, woj. śląskie została wyłączona

Ciekawostki o Puławach, które warto poznać

Możliwość komentowania Ciekawostki o Puławach, które warto poznać została wyłączona

Zamek w Ojcowie – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Zamek w Ojcowie – 10 ciekawostek została wyłączona

Czy Rosja jest gotowa na mundial 2018?

Możliwość komentowania Czy Rosja jest gotowa na mundial 2018? została wyłączona

Paydafecard i inne płatności w kasynach online

Możliwość komentowania Paydafecard i inne płatności w kasynach online została wyłączona

Czy korzystanie z Facebooka jest bezpieczne?

Możliwość komentowania Czy korzystanie z Facebooka jest bezpieczne? została wyłączona

Rysownik na weselu. Wesele z karykaturzystą. Poradnik

Możliwość komentowania Rysownik na weselu. Wesele z karykaturzystą. Poradnik została wyłączona

Create AccountLog In Your Account