Szubin ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki Szubina, w czego słynie miasto
Szubin
1) Szubin, to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. Jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Szubin. Leży nad rzeką Gąsawką i Białą Strugą. Mieszka tu ok. 10 tys. ludzi.
2) Miasto leży w regionie kulturowym Pałki. To jedno z najstarszych miast Pałuk. Już w XII wieku stał tu drewniany gród.
Szubin ciekawostki z historii
3) Miejscowość zaczęła powstawać wokół zamku (piszemy o nim poniżej). Nigdy nie zbudowano murów miejskich.
4) Sędziwój VI (Sędziwój z Szubina herbu Topór) był najwybitniejszym przedstawicielem wielkopolskiego rodu Pałuków. Około 1358 r. porzucił drogę duchownego, później był podkomorzym poznańskim. To on ufundował kościół św. Marcina i zapoczątkował budowę zamku w Szubinie. To dzięki niemu Szubin stał się miastem, a w pierwszych dokumentach na ten temat występował jako Sędziwój z Szubina lub dziedzic Szubina.
5) W Szubinie gościł król Władysław Jagiełło, po bitwie pod Grunwaldem (rok 1410).
6) Nazwa ulicy Winnica w Szubinie nawiązuje do tego, że zaczęto to sadzić szczepy winne, w okresie panowania króla Kazimierza Wielkiego (1310-1370).
7) Nazwa Szubin prawdopodobnie chodzi od imienia lub przezwiska pierwszego właściciela lub mieszkańca miasta. Szył kożuchy (zwane szubami) ze zwierząt upolowanych w okolicznych lasach i mówiono o nim: Szuba.
Szubin zabytki, co zobaczyć
8) Nad rzeką Gąsawką, przy ul. Zamek, kilkaset metrów od rynku, znajdują się ruiny zamku rycerskiego. Zaczął powstawać w XIV wieku jako budowla gotycka na planie kwadratu o bokach długości 42 metrów, prawdopodobnie dla rycerza Sędziwoja Pałuki. W latach 1636-1641 został przebudowany, a od XIX wieku zniszczony i zaczęła się jego rozbiórka. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów i fundamentów.
9) Kościół św. Marcina stoi przy Placu Kościelnym. Tę późnogotycką świątynię zbudowano w XV wieku, a potem była przebudowywana. Jego zdjęcie na samej górze.
10) Statua Pelikana stoi na szubińskim rynku od 2015 roku.
11) Drewniany Kościół św. Małgorzaty stojący na szubińskim cmentarzu, zbudowano w 1748 roku.
12) W Szubinie zachowały się schrony Armii Poznań, zbudowane w 1939 roku.
13) Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna (ul. Szkolna 2) założono w 1993 roku. Można tu m.in. poznać historię szubińskiego zamku.
Szubin ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info