ciekawostki kulinarne polska kuchnia potrawy pierogi
ciekawostki kulinarne polska kuchnia potrawy pierogi
w

Tradycyjne polskie potrawy

Zachwyceni różnorodnością dań i produktów z całego świata, Polacy coraz bardziej odchodzą od tradycyjnej, polskiej kuchni. Wielu z nas zna się na sushi czy churrosach, a nigdy nie jadło prawdziwej kiszki ziemniaczanej czy cynaderek. Czym Polacy zajadali się kiedyś? Jakie dawne potrawy wciąż są popularne?

Na przestrzeni dziejów wpływ na polską kuchnię miały różne mniejszości narodowe i etniczne. Możemy odnaleźć w niej wpływy niemieckie, rosyjskie, tatarskie czy żydowskie. Znaczący wkład na kształtowanie się polskiej kuchni miała dostępność produktów oraz zamożność Polaków. Kuchnię polską charakteryzuje też duży regionalizm, wynikający z okresu rozbiorowego.

Bigos

Bigos przywędrował do nas z Litwy w XV wieku, wraz z królem Władysławem Jagiełło. Tradycyjny jednogarnkowiec, obecnie gotowany jest przede wszystkim w okresie zimowym lub na specjalne okazje. W zależności od dodatków, wyróżniamy cztery rodzaje bigosu:
litewski z kwaśnymi, winnymi jabłkami;
hultajski ze zdecydowaną przewagą siekanego mięsa i słoniny;
węgierski z ostrą papryką i dużą ilością śmietany, oraz
myśliwski – najbardziej polski, z dziczyzny: sarniny lub zająca oraz z jagodami jałowca.

Pierogi

Najstarsze pierogi pochodzą z Chin. Tradycyjne pierożki nadziewane farszem z kapusty pekińskiej oraz mięsa, znane były już w starożytności. Po dziś dzień potrawą tą mieszkańcy Dalekiego Wschodu witają Nowy Rok. Ci, którzy w nadzieniu odnajdą ukrytą monetę, mają zapewnione szczęście i pomyślność przez następny rok.

Uważa się, że pierogi z Chin trafiły do Europy za sprawą Marco Polo, jednak rzymskie źródła odnotowują przepis na pierogi w książce kucharskiej „O sztuce kulinarnej” – z V w. n.e. Najprawdopodobniej pierogi, jako potrawa z cienkiego, rozwałkowanego ciasta w kształcie kwadratu lub koła, wypełnionego nadzieniem, powstawały w różnych częściach świata niezależnie od siebie.

Do Polski pierogi trafiły podobno za sprawą Jacka Odrowąża – zakonnika i przeora klasztoru w Kijowie, który miał przywieźć przepis na pierogi właśnie z Rusi. Legenda głosi, że przejeżdżając przez Podkarpacie Odrowąż, mając do dyspozycji jedynie mąkę, kapustę i grzyby, połączył wszystko w jedno, dając początek pierogom.

> Ciekawostki o pierogach

Inne potrawy

Nie tylko bigos i pierogi, to świetnie znane u nas, tradycyjne polskie potrawy. Warto też wymienić żur, śledzie w śmietanie, bigos, galaretę mięsną i golonkę. Także gołąbki – jedno z najpopularniejszych dań tradycyjnej kuchni polskiej, które kochają Polacy i obcokrajowcy.

Zobacz też:
> Obwarzanek krakowski (precel)
> Zupa pomidorowa
> Pizza

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

faraon Ramzes II Wielkie Muzeum Egipskie Giza

Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim

jeleń Puszcza Knyszyńska

Polowanie w Puszczy Knyszyńskiej