lata 40 most Śląsko-Dąbrowski Trasa W-Z Warszawa ciekawostki historia
lata 40 most Śląsko-Dąbrowski Trasa W-Z Warszawa ciekawostki historia
w ,

Trasa W-Z w Warszawie i jej niezwykła historia

Trasa W-Z Warszawa – o tym jak powstawała. Ciekawostki i najważniejsze informacje o Trasie W-Z w Warszawie, które powinieneś znać

Trasa W-Z informacje

1) Trasa W-Z była pierwszą dużą powojenną inwestycją w Warszawie. Została wybudowana w latach 1947–1949.

2) Droga prowadząca przez centrum Warszawy była ważną arterią zarówno łączącą dzielnice obu stron Warszawy (lewobrzeżnej i prawobrzeżnej), jak i arterią łączącą miasta po obu stronach Wisły.

3) Wyjaśnijmy nazwę. Literki W i Z w nazwie Trasa W-Z, to po prostu: Wschód i Zachód. Trasa przebiegała w tych kierunkach.

4) Trasa WZ ma 6760 metrów długości. Zaczyna się od przejazdu kolejowego przy ul. Radzymińskiej u zbiegu z al. Solidarności (kiedyś al. Świerczewskiego) a kończy się o zbiegu ulic Wolskiej i Marynarskiej, w lewobrzeżnej części miasta.

budowa most Śląsko-Dąbrowski-Trasa W-Z Warszawa ciekawostki historia
Budowa mostu Śląsko-Dąbrowskiego, lata 40-te po wojnie. Trasa W-Z Warszawa

Tunel pod Krakowskim Przedmieściem

5) Charakterystycznym elementem Trasy W-Z jest jej tunel pod Krakowskim Przedmieściem, ul. Senatorską i Miodową. Dla tych, którzy nie znają dobrze Warszawy, wyjaśniamy: chodzi o tunel obok zamku, po którym przejeżdżają samochody i tramwaje. Kiedyś był tu wąwóz rzeczki Kamionki.

6) Budowę tunelu Trasy W-Z zakończono dzień po tym, jak oddano do użytku most Śląsko-Dąbrowski, będący częścią tej trasy.

7) Tunel był wzorowany na tunelu Saint-Cloud w Paryżu.

schody ruchome plac Zamkowy w Warszawie Krakowskie Przedmieście 85
Krakowskie Przedmieście 85, fragment schodów ruchomych. Trasa W-Z Warszawa

Budowa Trasy W-Z

8) Wraz z tunelem pod Krakowskim Przedmieściem, zbudowano schody ruchome dla pieszych. Na dole zaczynają się obok przystanku tramwajowego, na górze wewnątrz budynku przy ul. Krakowskie Przedmieście 85, przy placu Zamkowym. 30-metrowej długości schody o przepustowości do 10 tys. osób na godzinę, wyprodukowano w ZSRR. Często się psuły, wreszcie zostały zamknięte w 1997 roku. Po remoncie otwarto je ponownie w 2005 roku.

trasa W-Z kościół św. Anny Warszawa ciekawostki historia
Kościół św. Anny i wjazd do tunelu pod Krakowskim Przedmieściem od strony Pragi. Trasa W-Z Warszawa

9) Podczas budowy Trasy W-Z nie obyło się bez niemiłych niespodzianek. W 1949 r. zaczęła się obsuwać skarpa wiślana i zaczęły pękać mury kościoła św. Anny, co mogło grozić zawaleniem się tej świątyni. Na szczęście znaleziono sposób, aby sobie z tym poradzić.

10) Problemem okazało się też umiejscowienie kościoła Narodzenia NMP, zbudowanego w latach 1682–1732. Stał w miejscu, gdzie… zaplanowano trasę. W nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 kościół został przesunięty o 21 metrów na północ, co było operacją skomplikowaną i niezwykle rzadko przeprowadzają na świecie. Obecnie kościół stoi przy al. Solidarności 80.

kościół Narodzenia NMP al. Niepodległości w Warszawie
Kościół Narodzenia NMP obecnie stoi 21 metrów dalej, niż zaraz po wojnie

Trasa W-Z ciekawostki

11) Obliczono, że podczas budowy Trasy W-Z usunięto ok. 0,3 mln m³ gruzu oraz wykopano i wywieziono ok. 0,2 mln m³ ziemi. Przy budowie trasy pracowało 4 tys. robotników.

12) Wprawdzie Trasa W-Z, to jedna długa trasa, jednak w jej pobliżu przebudowano szereg innych ulic (przy okazji trzeba było wyburzyć niektóre budynki). Obok nowo wytyczonych ulic wybudowano budynki mieszkalne. Powstało m.in. osiedle Mariensztat, a przy ul. Leszno 17 zbudowano Kino W-Z.

13) Trasę W-Z oddano do użytku 22 lipca 1949. Dzień w socjalistycznej Polsce symboliczny i ważny. Co roku 22 lipca obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Część budowniczych została odznaczona orderami państwowymi „Za zasługi położone przy budowie Trasy W-Z”.

lata 60 Praga Trasa W-Z Warszawa ciekawostki historia
Lata 60-te, prawobrzeżna Warszawa i fragment Trasy W-Z

14) Budowę Trasy W-Z upamiętnia tablica z metalu, umieszczona na wschodnim frontonie tunelu Trasy W-Z. Jest tam informacja o alei Karola Świerczewskiego, która obecnie jest aleją Solidarności.

15) Podobno na część Trasy WZ, nazwano ciastko z bitą śmietaną – obecnie bardzo znaną wuzetkę. Choć to jedna z wersji; podobno nazwa pochodzi od skrótu WZK czyli „wypiek z kremem” lub od WZC (skrót od Warszawskich Zakładów Cukierniczych). Ponieważ przepis na wuzetkę nie został opatentowany, jej popularność z Warszawy szybko rozniosła się na całą Polskę.

Trasa W-Z w Warszawie ciekawostki + zdjęcia (3): (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Mosty warszawskie
> Warszawskie ZOO ciekawostki
> Park Szymańskiego na Woli

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

kościół Tarnowo Podgórne ciekawostki zabytki atrakcje Wielkopolska

Niezwykłe fakty o Tarnowie Podgórnym

atrakcje zabytki co zobaczyć Jabłeczna ciekawostki cerkiew

Jabłeczna nad Bugiem