Holenderskie tulipany nazywają się jak Polacy

Tulipany ciekawostki

Czy wiesz, że obecnie aż 15 odmian tulipanów hodowanych w Holandii i w Polsce nazywa się tak samo, jak znani Polacy? Większość, to współcześni politycy. Poniżej konkrety.

1. Mikołaj Kopernik

Nasze zestawienie rozpoczynamy postaciami obecnie już historycznymi i doskonale znanymi nie tylko w Polsce. Astronom Mikołaj Kopernik na pewno nie podejrzewał, że będzie patronem tulipana. Oficjalnie stało się to 11 maja 2009 r. pod pomnikiem astronoma w Toruniu. Został tu skropiony szampanem czerwony tulipan. W tej sposób ochrzczono nazwę nowej odmiany tego kwiatu. Zrobili to dwaj holenderscy hodowcy kwiatów: Jan Ligthart i Robert J. Zandbergen. Dlaczego Kopernik i Toruń? Drugi wspomniany Holender zakochał się, a wkrótce ożenił z Torunianką, absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

> Kopernik ciekawostki

2. Fryderyk Chopin

Wielbiony na całym świecie przez melomanów nasz wspaniały kompozytor, ma swój kwiat od 23 kwietnia 2010 roku czyli od rocznicy swojego chrztu. Wyhodowanie tej odmiany zajęło ponad dwadzieścia lat. Tulipan ma płatki w kolorze kremowo-białym lub cytrynowo-żółtym.

3. Jan Paweł II

W tym zestawie znanych Polaków nie mogło zabraknąć papieża – Polaka. Tulipan nazywający się tak jak on, pojawił się na rynku w 2010 roku. Rok później, w dniu beatyfikacji, na grobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II stanął bukiet 27 tulipanów „Jan Paweł II”.

4. Generał Stanisław Maczek

To postać wyjątkowa w historii stosunków polsko-holenderskich. Pierwsza Dywizja Pancerna którą dowodził w 1944 r. brała udział w walkach o wyzwolenie miast Francji, Belgii i Holandii. To dzięki umiejętnościom dowódczym holenderskie miasto Breda uniknęło dużych zniszczeń. Fakt ten jest tu bardzo dobrze znany; Stanisław Maczek otrzymał potem tytuł honorowego obywatela Holandii, a jego ciało spoczywa na cmentarzu w Bredzie.

Tulipan „Stanisław Maczek” został oficjalnie ochrzczony 25 kwietnia 2013 r. w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie. Kwiat ma czerwono-malinowe płatki, a na brzegach nieco bieli.

5. Lech Wałęsa

Ten biało-czerwony tulipan ma mocną łodygę, ciężki kielich kwiatowy i długo kwitnie. Został wyhodowany przez firmę z Hen w Holandii, a w imieniu byłego prezydenta RP kwiat odebrała osobiście jego żona Danuta. Było to 11 lutego 2011 roku.

6. Irena Sendlerowa

Tulipan, który otrzymał jej imię w 2009 r. rozwija się w kwietniu i ma nawet 40 centymetrów wysokości. Irena Sendlerowa (1910-2008) to działaczka społeczna, podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci przed zagładą, walczyła w Powstaniu Warszawskim.

Kolejni Polacy mający „swoje” tulipany, to już głównie osoby z kręgów polskiej polityki – np. polscy prezydenci i ich żony.

18 lat czasu zajęło wyhodowanie odmiany tulipana, który w 2008 r. otrzymał imię Marii Kaczyńskiej, żony prezydenta RP, która wraz w innymi osobami zginęła w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem. Swojego tulipana (w kolorze kremowym) ma też jej mąż, prezydent Lech Kaczyński. Kwiat po raz pierwszy pokazano w maju 2011 r.

Dwie kolejne żony polskich prezydentów mające „swoje” tulipany, to Anna Komorowska (od 2012 r.) i Jolanta Kwaśniewska (od 2012 r.). „Swoje” tulipany mają także prezydenci RP – Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Także były premier Leszek Miller oraz były premier rządu RP oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Jest też tulipan „Joanna Krauze”. Nosi imię nieżyjącej już dr Joanny Krauze, pracownika naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Tulipany ciekawostki: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Wszystko o tulipanach – ciekawostki

podobne wpisy

Najbardziej ruchliwe stacje kolejowe w Polsce

Możliwość komentowania Najbardziej ruchliwe stacje kolejowe w Polsce została wyłączona

Ciekawostki świąteczne na Boże Narodzenie

Możliwość komentowania Ciekawostki świąteczne na Boże Narodzenie została wyłączona

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Możliwość komentowania Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie została wyłączona

Rysunki w TVP Polonia

Możliwość komentowania Rysunki w TVP Polonia została wyłączona

Małpy bonobo – kopulowanie na okrągło

Możliwość komentowania Małpy bonobo – kopulowanie na okrągło została wyłączona

Słynna Enigma trafi do Muzeum Historii Polski

Możliwość komentowania Słynna Enigma trafi do Muzeum Historii Polski została wyłączona

Jak powstawały pierwsze zupy

Możliwość komentowania Jak powstawały pierwsze zupy została wyłączona

Polskie przysłowia o górach

Możliwość komentowania Polskie przysłowia o górach została wyłączona

Ciekawostki ze świata: Kenia, Brazylia, Turcja

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Kenia, Brazylia, Turcja została wyłączona

Ruiny zamku. Krupe koło Chełma

Możliwość komentowania Ruiny zamku. Krupe koło Chełma została wyłączona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Możliwość komentowania Międzynarodowe Targi Poznańskie została wyłączona

Historia polskiego wynalazku

Możliwość komentowania Historia polskiego wynalazku została wyłączona

Create AccountLog In Your Account