Niesamowite ciekawostki o nazwach tulipanów

Tulipany ciekawostki

Czy wiesz, że obecnie aż 15 odmian tulipanów hodowanych w Holandii i w Polsce nazywa się tak samo, jak znani Polacy? Większość, to współcześni politycy. Poniżej konkrety.

1. Mikołaj Kopernik

Nasze zestawienie rozpoczynamy postaciami obecnie już historycznymi i doskonale znanymi nie tylko w Polsce. Astronom Mikołaj Kopernik na pewno nie podejrzewał, że będzie patronem tulipana. Oficjalnie stało się to 11 maja 2009 r. pod pomnikiem astronoma w Toruniu. Został tu skropiony szampanem czerwony tulipan. W tej sposób ochrzczono nazwę nowej odmiany tego kwiatu. Zrobili to dwaj holenderscy hodowcy kwiatów: Jan Ligthart i Robert J. Zandbergen. Dlaczego Kopernik i Toruń? Drugi wspomniany Holender zakochał się, a wkrótce ożenił z Torunianką, absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

> Kopernik ciekawostki

2. Fryderyk Chopin

Wielbiony na całym świecie przez melomanów nasz wspaniały kompozytor, ma swój kwiat od 23 kwietnia 2010 roku czyli od rocznicy swojego chrztu. Wyhodowanie tej odmiany zajęło ponad dwadzieścia lat. Tulipan ma płatki w kolorze kremowo-białym lub cytrynowo-żółtym.

3. Jan Paweł II

W tym zestawie znanych Polaków nie mogło zabraknąć papieża – Polaka. Tulipan nazywający się tak jak on, pojawił się na rynku w 2010 roku. Rok później, w dniu beatyfikacji, na grobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II stanął bukiet 27 tulipanów „Jan Paweł II”.

4. Generał Stanisław Maczek

To postać wyjątkowa w historii stosunków polsko-holenderskich. Pierwsza Dywizja Pancerna którą dowodził w 1944 r. brała udział w walkach o wyzwolenie miast Francji, Belgii i Holandii. To dzięki umiejętnościom dowódczym holenderskie miasto Breda uniknęło dużych zniszczeń. Fakt ten jest tu bardzo dobrze znany; Stanisław Maczek otrzymał potem tytuł honorowego obywatela Holandii, a jego ciało spoczywa na cmentarzu w Bredzie.

Tulipan „Stanisław Maczek” został oficjalnie ochrzczony 25 kwietnia 2013 r. w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie. Kwiat ma czerwono-malinowe płatki, a na brzegach nieco bieli.

5. Lech Wałęsa

Ten biało-czerwony tulipan ma mocną łodygę, ciężki kielich kwiatowy i długo kwitnie. Został wyhodowany przez firmę z Hen w Holandii, a w imieniu byłego prezydenta RP kwiat odebrała osobiście jego żona Danuta. Było to 11 lutego 2011 roku.

> Ciekawostki o Lechu Wałęsie

6. Irena Sendlerowa

Tulipan, który otrzymał jej imię w 2009 r. rozwija się w kwietniu i ma nawet 40 centymetrów wysokości. Irena Sendlerowa (1910-2008) to działaczka społeczna, podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci przed zagładą, walczyła w Powstaniu Warszawskim.

Kolejni Polacy mający „swoje” tulipany, to już głównie osoby z kręgów polskiej polityki – np. polscy prezydenci i ich żony.

18 lat czasu zajęło wyhodowanie odmiany tulipana, który w 2008 r. otrzymał imię Marii Kaczyńskiej, żony prezydenta RP, która wraz w innymi osobami zginęła w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem. Swojego tulipana (w kolorze kremowym) ma też jej mąż, prezydent Lech Kaczyński. Kwiat po raz pierwszy pokazano w maju 2011 r.

Dwie kolejne żony polskich prezydentów mające „swoje” tulipany, to Anna Komorowska (od 2012 r.) i Jolanta Kwaśniewska (od 2012 r.). „Swoje” tulipany mają także prezydenci RP – Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Także były premier Leszek Miller oraz były premier rządu RP oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Jest też tulipan „Joanna Krauze”. Nosi imię nieżyjącej już dr Joanny Krauze, pracownika naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Tulipany ciekawostki: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Wszystko o tulipanach – ciekawostki

podobne wpisy

Polska. Papug będzie więcej niż wróbli?

Możliwość komentowania Polska. Papug będzie więcej niż wróbli? została wyłączona

Kiedy Gdańsk i Nowy Jork znikną pod wodą?

Możliwość komentowania Kiedy Gdańsk i Nowy Jork znikną pod wodą? została wyłączona

Rudniki – wieś na Opolszczyźnie

Możliwość komentowania Rudniki – wieś na Opolszczyźnie została wyłączona

Niezwykłe ciekawostki o snach

Możliwość komentowania Niezwykłe ciekawostki o snach została wyłączona

Poland – wieś na wyspie Kiritimati

Możliwość komentowania Poland – wieś na wyspie Kiritimati została wyłączona

Filip de Girard (1775-1845)

Możliwość komentowania Filip de Girard (1775-1845) została wyłączona

Karykaturzysta eventowy. Poznaj bardzo rzadki zawód

Możliwość komentowania Karykaturzysta eventowy. Poznaj bardzo rzadki zawód została wyłączona

5 miejsc w Polsce na jesienny weekend

Możliwość komentowania 5 miejsc w Polsce na jesienny weekend została wyłączona

Baca, juhas i gazda – znaczenie słów

Możliwość komentowania Baca, juhas i gazda – znaczenie słów została wyłączona

10 niezwykłych ciekawostek o tortach

Możliwość komentowania 10 niezwykłych ciekawostek o tortach została wyłączona

Niezwykłe ciekawostki o Peru

Możliwość komentowania Niezwykłe ciekawostki o Peru została wyłączona

Polska kuchnia 100 lat temu i dziś

Możliwość komentowania Polska kuchnia 100 lat temu i dziś została wyłączona

Create AccountLog In Your Account