Tum pod Łęczycą ciekawostki zabytkowa kolegiata
Tum pod Łęczycą ciekawostki zabytkowa kolegiata
w ,

Tum koło Łęczycy. Słynna kolegiata i nie tylko

Tum pod Łęczycą ciekawostki. Kolegiata, grodzisko i inne atrakcje Tumu – 10 ciekawostek

Łęczyca i okolice – Tum ciekawostki

1) Tum, to licząca ok. 600 mieszkańców wieś w województwie łódzkim, położona blisko Łęczycy. Między VIII a IX wiekiem w pobliży stał gród, otoczony wałami. Prawdopodobnie w 997 r. powstało tu pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów. W kolejnym wieku przeniesiono je do Mogilna, a klasztor rozebrano.

Kolegiata w Tumie i muzeum

2) W XII wieku z granitu, piaskowca i kamienia polnego, w miejscu wcześniejszej świątyni, wzniesiono kolegiatę (obecnie: archikolegiata Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego).

3) Świątynia jest uważana jest za jeden z najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Niszczyli ją Krzyżacy, potem Szwedzi podczas potopu, a w XVIII w. została przebudowana.

4) Po zniszczeniu podczas II wojny światowej, została odbudowana, uzyskując ponownie romański wygląd. Wewnątrz świątyni dominują cechy gotyckie.

5) Do połowy XVI wieku w kolegiacie odbywały się zjazdy książęce i synody kościelne.

6) W budynku obok kolegiaty mieści się Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie.

Tum ciekawostki atrakcje Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie
Tum pod Łęczycą: Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie

Drewniany kościół

7) Obok kolegiaty, stoi drewniana świątynia. Jest to Kościół św. Mikołaja, wzniesiona z drewna modrzewiowego w 1761 roku. Obok stoi murowana dzwonnica, a teren kościoła jest ogrodzony.

drewniany kościół św. Mikołaja Tum pod Łęczycą ciekawostki zabytki atrakcje
Tum pod Łęczycą i jego zabytki: drewniany kościół św. Mikołaja

Grodzisko w Tumie i jego historia

8) W 2022 r. w Tumie pod Łęczycą otwarto grodzisko. To drewniana rekonstrukcja dawnego grodu z okresu XIV-wieku. Stoją tu drewniane wieże, studnia z żurawiem, most wjazdowy i budynek gospodarczy. Stoją też plansze edukacyjne. Zwiedzanie jest płatne.

9) W X wieku lub wcześniej było tu refugium czyli miejsce obronne. W X wieku zajęli je Piastowie budujący polskie państwo. Odtąd gród łęczyński stał się centralnym miejscem ziemi łęczyńskiej.

10) Podczas wojny domowej walczyli tu ze sobą bracia Bolesławem Krzywousty i Zbigniew Herman, o czym pisał kronikarz Gall Anonim. W XIII w. gród został przebudowany. Był siedzibą książęcą i kasztelańską oraz ważnym punktem obrony.

Tum pod Łęczycą ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Atrakcje Łęczycy

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Cmentarz Powstańców Warszawy ciekawostki Warszawa Wola

Warszawa. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli

Warszawa ciekawostki dla dzieci warszawskie fakty historia Warszawy

10 warszawskich ciekawostek dla dzieci i nie tylko