Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać?

Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać?

Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać?

Możliwość komentowania Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać? została wyłączona

Na rynku co chwila pojawiają się nowe gry komputerowe czy darmowe gry hotspot. Ich ilość sprawia, że mamy spory ból głowy. Czasem jednak mamy do czynienia z produkcjami, które nawiązują do klasyki. Tak też jest w przypadku gry Twierdza: Władcy wojny, która miała niedawno premierę. Sprawdzamy, czy warto w nią zagrać.

Wyjątkowy klasyk

Nie da się ukryć, że seria Twierdza cieszy się niezwykle dużą popularnością nad Wisłą. 20 lat temu, dokładnie 18 października 2001 miała miejsce premiera pierwszej gry Twierdza od Firefly Studios. Przenosiliśmy się w niej do czasów średniowiecznych, gdzie mieliśmy do przejścia całkiem ciekawą kampanię. Jako młody szlachcic walczymy z zabójcami ojca. W tej strategii naszym zadaniem jest umiejętne zarządzanie finansami, wojskiem, poddanymi, dbanie o żywność, rozwój.

O wiele większym powodzeniem do dziś cieszy się jednak Twierdza: Krzyżowiec z 2002 roku. W tym wypadku mieliśmy do czynienia z podobną grafiką czy mechaniką, jednak fabularnie zostaliśmy przeniesieni na Bliski Wschód, do czasów wypraw krzyżowych. Niestety wszystkie kolejne części Twierdzy okazały się porażkami lub niedopracowanymi dziełami, które nie były w stanie udźwignąć ciężaru legendy początku serii. Teraz 20 lat po premierze pierwszej części na rynku pojawiła się wersja Władcy wojny. Czym jest i czy warto w nią zagrać?

Twierdza: Władcy wojny – co warto wiedzieć?

Stronghold: Warlords to kolejna strategia czasu rzeczywistego od Firefly Studios. Swoją oficjalną premierę miała 9 marca 2021 roku. Tym razem mamy do czynienia z zupełnie innym światem i kulturą, albowiem przenoszeni jesteśmy na Daleki Wschód. Akcja gry toczy się między III wiekiem przed naszą erą a XVI wiekiem. Możemy tu pokierować zarówno cesarstwem Chin, Japonii, Mongołami czy ludami z terenu Indochin. Także i tutaj naszym zadaniem jest wypełnianie konkretnych misji – wznoszenie budynków, rozwijanie ekonomii, budowanie armii oraz zarządzanie całym miastem. Nowością w grze mają być władcy, którzy będą jednocześnie kontrolować wybrane fragmenty naszego imperium.

Czy warto zagrać?

Z pewnością na początku trzeba sobie uświadomić, że gra ta stworzona została głównie z myślą o fanach serii. Dziś strategie czasu rzeczywistego są wybierane głównie przez starszych graczy, którzy wychowali się na Twierdzy, Age of Empires, serii Anno. Twierdza: Władcy wojny niestety za bardzo przypomina nam dawne gry. Być może dla jednych będzie to zaleta, dla innych może być jednak wadą. Ostatnie opinie, gdzie zazwyczaj oceny na różnych portalach to około 6 na 10, pokazują, że jednak wielu graczom tytuł ten nie przypadł zbytnio do gustu.

Plusem są tu z pewnością duże mapy, gdzie mamy podzielone Imperium na prowincje. Część z nich znajduje się pod naszą kontrolą, część pod przeciwnika. Do tego dochodzą również neutralne osady, z którymi możemy wchodzić w sojusze – tutaj ma się bardzo liczyć dyplomacja lub rozwiązania siłowe. Wiele osób w swoich recenzjach wykazuje, że sama dyplomacja jest nudna i zupełnie niepotrzebna. Niestety wykonywanie wielu misji sprowadza się do utartych schematów, więc niestety także i tutaj bardzo łatwo o znużenie rozgrywką. Gracze narzekają nie tylko na powtarzalność misji, lecz także niskie AI przeciwnika, brak balansu między jednostkami, gdzie maszyny oblężnicze, łucznicy zadają nieproporcjonalnie za duże obrażenia niż inne oddziały. Kolejnym niestety minusem są limity jednostek na gracza, więc można zapomnieć o epickich bitwach na całą mapę.

Stronghold: Warlords to gra, która w szczególności przypadnie do gustu starszym graczom, choć trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nawet wśród miłośników serii zbiera ona mieszane opinie. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że bez promocji na Steamie gra ta kosztuje 150 złotych.

zawsz / 1002

 

podobne wpisy

Zasady Sic Bo: jak opanować grę w Spinanga

Możliwość komentowania Zasady Sic Bo: jak opanować grę w Spinanga została wyłączona

Wyjazd na wakacje własnym samochodem – jak się przygotować?

Możliwość komentowania Wyjazd na wakacje własnym samochodem – jak się przygotować? została wyłączona

Odzież robocza kierowcy od A do Z

Możliwość komentowania Odzież robocza kierowcy od A do Z została wyłączona

Tabletki na porost włosów – Co warto o nich wiedzieć?

Możliwość komentowania Tabletki na porost włosów – Co warto o nich wiedzieć? została wyłączona

Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce?

Możliwość komentowania Co cudzoziemcy sądzą o Polakach i co wiedzą o Polsce? została wyłączona

Na co stosować krem z witaminą A?

Możliwość komentowania Na co stosować krem z witaminą A? została wyłączona

Gdzie szukać najlepszych bonusów bukmacherskich?

Możliwość komentowania Gdzie szukać najlepszych bonusów bukmacherskich? została wyłączona

Ubezpieczenie smartfona dla Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich

Możliwość komentowania Ubezpieczenie smartfona dla Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich została wyłączona

Jak jeździć samochodem w zimie

Możliwość komentowania Jak jeździć samochodem w zimie została wyłączona

Podróże po słynnych kasynach świata

Możliwość komentowania Podróże po słynnych kasynach świata została wyłączona

Sobowtór Maryli Rodowicz do sądu

Możliwość komentowania Sobowtór Maryli Rodowicz do sądu została wyłączona

Marzysz o pięknych włosach? Na co zwrócić uwagę, by je mieć

Możliwość komentowania Marzysz o pięknych włosach? Na co zwrócić uwagę, by je mieć została wyłączona

Create AccountLog In Your Account