Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać?

Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać?

Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać?

Możliwość komentowania Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać? została wyłączona

Na rynku co chwila pojawiają się nowe gry komputerowe czy darmowe gry hotspot. Ich ilość sprawia, że mamy spory ból głowy. Czasem jednak mamy do czynienia z produkcjami, które nawiązują do klasyki. Tak też jest w przypadku gry Twierdza: Władcy wojny, która miała niedawno premierę. Sprawdzamy, czy warto w nią zagrać.

Wyjątkowy klasyk

Nie da się ukryć, że seria Twierdza cieszy się niezwykle dużą popularnością nad Wisłą. 20 lat temu, dokładnie 18 października 2001 miała miejsce premiera pierwszej gry Twierdza od Firefly Studios. Przenosiliśmy się w niej do czasów średniowiecznych, gdzie mieliśmy do przejścia całkiem ciekawą kampanię. Jako młody szlachcic walczymy z zabójcami ojca. W tej strategii naszym zadaniem jest umiejętne zarządzanie finansami, wojskiem, poddanymi, dbanie o żywność, rozwój.

O wiele większym powodzeniem do dziś cieszy się jednak Twierdza: Krzyżowiec z 2002 roku. W tym wypadku mieliśmy do czynienia z podobną grafiką czy mechaniką, jednak fabularnie zostaliśmy przeniesieni na Bliski Wschód, do czasów wypraw krzyżowych. Niestety wszystkie kolejne części Twierdzy okazały się porażkami lub niedopracowanymi dziełami, które nie były w stanie udźwignąć ciężaru legendy początku serii. Teraz 20 lat po premierze pierwszej części na rynku pojawiła się wersja Władcy wojny. Czym jest i czy warto w nią zagrać?

Twierdza: Władcy wojny – co warto wiedzieć?

Stronghold: Warlords to kolejna strategia czasu rzeczywistego od Firefly Studios. Swoją oficjalną premierę miała 9 marca 2021 roku. Tym razem mamy do czynienia z zupełnie innym światem i kulturą, albowiem przenoszeni jesteśmy na Daleki Wschód. Akcja gry toczy się między III wiekiem przed naszą erą a XVI wiekiem. Możemy tu pokierować zarówno cesarstwem Chin, Japonii, Mongołami czy ludami z terenu Indochin. Także i tutaj naszym zadaniem jest wypełnianie konkretnych misji – wznoszenie budynków, rozwijanie ekonomii, budowanie armii oraz zarządzanie całym miastem. Nowością w grze mają być władcy, którzy będą jednocześnie kontrolować wybrane fragmenty naszego imperium.

Czy warto zagrać?

Z pewnością na początku trzeba sobie uświadomić, że gra ta stworzona została głównie z myślą o fanach serii. Dziś strategie czasu rzeczywistego są wybierane głównie przez starszych graczy, którzy wychowali się na Twierdzy, Age of Empires, serii Anno. Twierdza: Władcy wojny niestety za bardzo przypomina nam dawne gry. Być może dla jednych będzie to zaleta, dla innych może być jednak wadą. Ostatnie opinie, gdzie zazwyczaj oceny na różnych portalach to około 6 na 10, pokazują, że jednak wielu graczom tytuł ten nie przypadł zbytnio do gustu.

Plusem są tu z pewnością duże mapy, gdzie mamy podzielone Imperium na prowincje. Część z nich znajduje się pod naszą kontrolą, część pod przeciwnika. Do tego dochodzą również neutralne osady, z którymi możemy wchodzić w sojusze – tutaj ma się bardzo liczyć dyplomacja lub rozwiązania siłowe. Wiele osób w swoich recenzjach wykazuje, że sama dyplomacja jest nudna i zupełnie niepotrzebna. Niestety wykonywanie wielu misji sprowadza się do utartych schematów, więc niestety także i tutaj bardzo łatwo o znużenie rozgrywką. Gracze narzekają nie tylko na powtarzalność misji, lecz także niskie AI przeciwnika, brak balansu między jednostkami, gdzie maszyny oblężnicze, łucznicy zadają nieproporcjonalnie za duże obrażenia niż inne oddziały. Kolejnym niestety minusem są limity jednostek na gracza, więc można zapomnieć o epickich bitwach na całą mapę.

Stronghold: Warlords to gra, która w szczególności przypadnie do gustu starszym graczom, choć trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nawet wśród miłośników serii zbiera ona mieszane opinie. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że bez promocji na Steamie gra ta kosztuje 150 złotych.

zawsz / 1002

 

podobne wpisy

Kołobrzeg – miasto wypoczynku

Możliwość komentowania Kołobrzeg – miasto wypoczynku została wyłączona

Tanie linie. Bagaż podręczny w samolocie i dopłaty

Możliwość komentowania Tanie linie. Bagaż podręczny w samolocie i dopłaty została wyłączona

HMS Diamond w Gdyni

Możliwość komentowania HMS Diamond w Gdyni została wyłączona

Skąd wzięły się te słowa?

Możliwość komentowania Skąd wzięły się te słowa? została wyłączona

Co to są geoblokady? Jaką rolę pełnią?

Możliwość komentowania Co to są geoblokady? Jaką rolę pełnią? została wyłączona

Jak człowiek ujarzmia przyrodę. Rzeki

Możliwość komentowania Jak człowiek ujarzmia przyrodę. Rzeki została wyłączona

Rysunki satyryczne w Ełku

Możliwość komentowania Rysunki satyryczne w Ełku została wyłączona

Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale

Możliwość komentowania Huawei odczuwa skutki zakazów technologii w pierwszym kwartale została wyłączona

Plaże dla naturystów w Polsce

Możliwość komentowania Plaże dla naturystów w Polsce została wyłączona

Podróż samolotem z małym dzieckiem

Możliwość komentowania Podróż samolotem z małym dzieckiem została wyłączona

Kolej na… kolej – wyniki konkursu

Możliwość komentowania Kolej na… kolej – wyniki konkursu została wyłączona

Mundial 2018. Grupa E: Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kostaryka

Możliwość komentowania Mundial 2018. Grupa E: Brazylia, Szwajcaria, Serbia, Kostaryka została wyłączona

Create AccountLog In Your Account