Warszawa ciekawostki historyczne. Przeszłość Warszawy i warszawiacy – wybrane fakty
Politechnika Warszawska, komedia o Warszawie
1) 31 sierpnia 1897 r. przybył do Warszawy car Mikołaj II. Przyjechał pociągiem na dworzec Petersburski (obecnie Wileński), po czym przejechał przez plac Zamkowy i Aleje Ujazdowskie do pałacu w Łazienkach. Wizyta trwała kilka dni. Wkrótce powstał komitet, który zebrał ponad milion rubli. Miała powstać instytucja, która upamiętni pobyt Mikołaja II w Warszawie. Car zdecydował, że powstanie Instytut Politechniczny czyli obecna Politechnika Warszawska.
2) Znakomita komedia w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego „Nie lubię poniedziałku” była okazją pokazania najpiękniejszych miejsc Warszawy z przełomu lat 60-ych. i 70-tych. W filmie widzimy m.in. rondo de Gaulle’a, pawilon meblowy Emilia (już nie istnieje) oraz ówczesne warszawskie tramwaje i trolejbusy. Także pomnik Nike, który wtedy stał na placu Teatralnym – tu, gdzie obecnie stoi zrekonstruowany pałac Jabłonowskich.

Kabaret Dudek i UFO w Warszawie
3) W piątek 31 czerwca 1961 r. Warszawiacy mieli okazję zobaczyć bardzo dziwne zjawisko na niebie. Jasno świecąca kula przemieszczała się po niebie z północy na południe. Niektórzy panikowali, inni dzwonili na telefony alarmowe. Z lotniska wystartowały wojskowe samoloty MiG. O wydarzeniu przypomniano sobie w latach 90-ych. Sfotografowany w 1961 r. obiekt według niektórych miał być statkiem kosmitów – UFO.
4) Nowy Świat 63 – pod tym adresem w warszawskiej kawiarni mieścił się słynny kabaret Dudek. Działał między 1965 a 1975 r., a nazwę miał od pseudonimu założyciela kabaretu, reżysera satyryka Edwarda Dziewońskiego. Wśród występujących artystów Dudka, byli m.in. Irena Kwiatkowska, Wojciech Młynarski, Wiesław Gołas, Bogumił Kobieta i Jan Kobuszewski.

Kim Ir Sen w Warszawie i Tango Milonga
5) 2 lipca 1956 r. do Warszawy przybył z wizytą Kim Ir Sen, przywódca Korei Północnej. Nazajutrz zwiedzał Warszawę, odwiedził fabrykę FSO na Żeraniu i obejrzał końcowe prace budowy osiedla Praga II. Odwiedził też Stadion Dziesięciolecia, a wieczorem wraz z delegacją spacerował po odbudowanej do wojnie Starówce i odwiedzi kawiarenkę. Po zwiedzeniu Pałacu Kultury i Nauki, Kim Ir Sen odbył oficjalne spotkanie z prezesem Rady Ministrów Józefem Cyrankiewiczem.
6) „Tango Milonga”, to przedwojenny przebój autorstwa Jerzego Petersburskiego (muzyka) i Andrzeja Własta (tekst). Po raz pierwszy piosenkę wykonała Stanisława Nowicka w teatrzyku Morskie Oko, przy ul. Jasnej 3 w Warszawie. Potem piosenka zdobyła popularność za granicą, jako „Oh, Donna Clara”. Słowo milonga oznaczało imprezę taneczna, na której tańczono tango.

> Ciekawostki o warszawskich mostach
Pierwsze kino po wojnie, Witkiewicz w Warszawie
7) Pierwszym warszawskim kinem, które zaczęło działać po II wojnie światowej, było kino Syrena na Pradze, a pierwszym na lewej stronie Wisły – kino Polonia (przed wojną Imperial) na ul. Marszałkowskiej 56. Na pierwszym seansie było 700 widzów. Od 2005 r. w dawnym kinie Polonia mieści się Teatr Polonia, Krystyny Jandy.
8) Witkacy czyli Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) kojarzony jest głównie z Zakopanem, jednak urodził się w Warszawie przy ul. Hożej 18 i w tym mieście spędził cztery pierwsze lata życia. Po małżeństwie z Jadwigą, mieszkał z nią przy Brackiej 23 na piątym piętrze, przez kilka miesięcy każdego roku. Tu była jego pracownia i malował w niej zamówione przez klientów portrety.

Pierwsze losowanie Lotto, gwiazda z Warszawy
9) W niedzielę 27 stycznia 1957 r. odbyło się w Warszawie pierwsze losowanie Toto-Lotka. Padły wtedy liczby: 8, 12, 31, 39, 43 i 45. Dlaczego liczby losowano spośród 49. liczb? Tyle dyscyplin sportowych miało dostać wsparcie, dzięki dochodom z loterii.
10) 25 września 1902 r. w Warszawie urodziła się Maria Anna Tyszkiewicz. Później przybrała pseudonim Hanka Ordonówna. Była piosenkarką, aktorką i tancerką, jedną z największych gwiazd przedwojennej Warszawy.
Warszawa ciekawostki historyczne: (c) SuperPolonia.info > Waw
Zobacz też:
>
>