Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Ósme urodziny dwutygodnika ukazującego się we Włoszech, w języku polskim.
Pierwszy, 16-stronicowy numer czasopisma Nasz Świat ukazał się w lutym 2004 r. Idea została pozytywnie przyjęta przez czytelników – Polaków mieszkających we Włoszech. W październiku 2006 r. czasopismo stało się dwutygodnikiem i w tym cyklu wydawniczym ukazuje się do dziś. Obecnie nakład gazety wynosi 17-20 tys. egzemplarzy i dociera ona do wszystkich zakątków Półwyspu Apenińskiego. Tam, gdzie są Polacy. Oczywiście redakcja, której siedziba mieści się w Rzymie, ściśle współpracuje z polskim instytucjami i organizacjami polonijnymi i stara się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. Od 2009 r. istnieje też portal www.naszswiat.net, będący uzupełnieniem gazety.
Wydawcą Naszego Świata jest firma Stranieri in Italia, która obecnie publikuje 15 periodyków, w rożnych językach (innych niż włoski). Docierają one do ponad pół miliona czytelników 22. narodowości. Dodajmy, że we Włoszech żyje ponad 6 milionów cudzoziemców. To niemal 10 procent społeczeństwa zamieszkującego Półwysep Apeniński.
Wydawnictwo utrzymuje się samo, ponieważ przepisy we Włoszech mówią, że dotację z budżetu państwa są zarezerwowane tylko dla gazet włoskojęzycznych. Nasz Świat nie otrzymuje też żadnych dofinansowań ze strony państwa polskiego. Dlatego śmiało można napisać, że Nasz Świat jest gazetą niezależną i apolityczną.
Na ilustracji: fragment jubileuszowego tekstu w numerze 3/2012, który zilustrował Szczepan Sadurski