Kobiety Mocy w Nowym Jorku i Ljubljanie

Kobiety Mocy w Nowym Jorku i Ljubljanie

Kobiety Mocy w Nowym Jorku i Ljubljanie

Możliwość komentowania Kobiety Mocy w Nowym Jorku i Ljubljanie została wyłączona

Wystawy portretów Katarzyny Majak w Nowym Jorku (USA) i Ljubljanie (Słowenia), informacje o artystce

Katarzyna Majak o swej sztuce:
W Polsce, określanej dziś jako kraj w ponad 90% katolicki, chrześcijaństwo zostało narzucone wiele wieków temu i wypleniło niemal wszystkie pozostałości pogaństwa, tradycji szamańskich czy wiedźmowania. Praktycznie żadna linia przekazu nie przetrwała. Dzieci w szkole uczą się mitologii greckiej, rzymskiej lub nordyckiej. W cyklu 29 portretów i rozmów ukazuję to, co „bulgocze” tuż obok pozornej homogeniczności, odkrywając królestwo tych, które istnieją poza głównym nurtem – uzdrowicielek, zamawiaczek, wiedźm, wizjonerek i przewodniczek duchowych.

Na wschodzie Polski na Podlasiu, graniczącym z Białorusią, jako jedynym obszarze, przetrwały nieliczne tradycyjne uzdrowicielki (babki, zwane także szeptuchami, łączące wiarę prawosławną z przesądami i wiedzą ludową, leczące, jak przed wiekami, modlitwą). Można je spotkać jeszcze jedynie na obszarze wiary prawosławnej na Litwie, Ukrainie i w Bułgarii. Wiele z kobiet, z którymi rozmawiałam, twierdziło, że wiedzy duchowej udało się skrycie przetrwać w podświadomości. Widzą przy tym potrzebę pobierania nauk od innych kultur, w których ów przekaz się zachował…

Wiele z nich wyruszyło w związku z tym poza granice Polski – do Ameryki Północnej, Peru, Nowej Zelandii, po czym wróciło, by łączyć uzyskaną wiedzę ze znanymi sobie tradycjami lokalnymi – starosłowiańskimi ceremoniami i demonologią.

Ta fascynująca podróż od kobiety do kobiety (z których najmłodsza ma około 30 lat najstarsza niedługo będzie miała 90 lat) po całej Polsce była wynikiem poszukiwania mądrości kobiecej i bogactwa ścieżek duchowych ukrytego wewnątrz monoreligijnego społeczeństwa.

Portrety zostały wykonane z zastosowaniem małej głębi ostrości na neutralnym, czystym tle. Kobiety mają na sobie stroje ceremonialne i trzymają „przedmioty mocy”.

•  •  •
Projekt został wybrany jako finalista Critical Mass (Portland, USA), był już częściowo prezentowany podczas artxwomen na AA Fair w Los Angeles w styczniu 2012 r. (z Galerią Porter Contemporary NY), a wkrótce będzie miał swoje odsłony w Nowym Jorku i Ljubljanie. Został także wybrany na wystawę „31 Women in Art Photography”, która będzie miała miejsce w Hasted Kraeutler Gallery w Nowym Jorku w lipcu i sierpniu 2012). W grudniu projekt pokaże Central European House of Photography w Bratysławie.

Wystawy

Katarzyna Majak „Women of Power”
31.05 – 14.07. 2012
Porter / Contemporary,
548 W. 28th Street, Nowy Jork, USA

Katarzyna Majak „Women of Power”
7.06 – 27.07 2012
Słoweńskie Muzeum Etnograficzne
Metelkova 2 1000, Ljubljana

Katarzyna Majak – informacje o artystce

Artystka wizualna z doktoratem od Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autorka tekstów o fotografii. Stale współpracuje z Kwartalnikiem Fotografia, 1000 Photography Magazine, z czasopismami o sztuce; autorka wstępu do książki „LAB EAST- a book on 30 Eastern European photographers”, a także tekstów do katalogów. Wykładowczyni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Fotografii w Warszawie. Kuratorka fotografii – m.in. 9. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej, wraz z kolektywem BRUN zwyciężczyni konkursu kuratorskiego na 7. Biennale Fotografii w Poznaniu, kuratorka wystawy „Globe’all?” – młodej polskiej fotografii w Tucson, Arizona. Stypendystka m.in. w Anderson Ranch Arts Center Aspen, Kolorado, USA oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako artist-in-residence uczestniczyła w międzynarodowym projekcie „Florida – First Contact” w Atlantic Center for the Arts na Florydzie oraz była rezydentka WomanKraft Gallery w Tucson w Arizonie. Jest finalistką Critical Mass w Portland (USA 2011), jej prace znalazły się w książce „The Collector’s Guide to New Art Photography Vol. 2,” (USA) jej prace wybrano do „Photographers:network Selection 2010” (Niemcy), wygrała konkurs na wystawę w Raandesk Gallery w Nowym Jorku (2010). Jest reprezentowana przez galerię porter/contemporary (Nowy Jork) oraz Ego (Poznań).

Na ilustacji:
Katarzyna Majak „Bea – ta która slucha lasu” z cyklu „Women of Power”, 2011, dzieki uprzejmości artystki oraz Porter Contemporary Gallery NY

podobne wpisy

Jerzy Gruszka

Możliwość komentowania Jerzy Gruszka została wyłączona

Rubryka z humorem w Storczyk.nl

Możliwość komentowania Rubryka z humorem w Storczyk.nl została wyłączona

Polskie szkoły w Irlandii Północnej

Możliwość komentowania Polskie szkoły w Irlandii Północnej została wyłączona

Klub Polski Orła Białego w Newcastle, Anglia

Możliwość komentowania Klub Polski Orła Białego w Newcastle, Anglia została wyłączona

Sufler nr 231, 20 lutego 2012 r.

Możliwość komentowania Sufler nr 231, 20 lutego 2012 r. została wyłączona

Sufler nr 246, 7 maja 2012 r.

Możliwość komentowania Sufler nr 246, 7 maja 2012 r. została wyłączona

Polish Festival Seattle 2015

Możliwość komentowania Polish Festival Seattle 2015 została wyłączona

Życie Kolorado

Możliwość komentowania Życie Kolorado została wyłączona

Kanada bardziej przyjazna dla imigrantów

Możliwość komentowania Kanada bardziej przyjazna dla imigrantów została wyłączona

Polski humor w Londynie

Możliwość komentowania Polski humor w Londynie została wyłączona

Rysunki w Gazecie Polonijnej (Wielka Brytania)

Możliwość komentowania Rysunki w Gazecie Polonijnej (Wielka Brytania) została wyłączona

Polak o Mickiewiczu, Szopenie, Skłodowskiej…

Możliwość komentowania Polak o Mickiewiczu, Szopenie, Skłodowskiej… została wyłączona

Create Account



Log In Your Account