Decyzja zapadła. Rząd Indonezji zdecydował, że przez cały 2020 rok indonezyjską wyspę Komodo nie odwiedzi żaden turysta. Dlaczego?
Smoki, które mogą wyginąć
Wyspa Komodo słynie z waranów. To zagrożone wyginięciem wielkie jaszczurki. Osiągają one wagę 200 kilogramów i długość trzech metrów (rekordzista miał 3,65 m. długości). Nazywane są „ostatnimi smokami na świecie”.
Pięć tysięcy waranów żyje obecnie w Parku Narodowym Komodo. Został on założony w 1980 r., aby uchronić ten gatunek przed wyginięciem. To głównie ów park na wyspie Komodo odwiedza rocznie 10 tys. turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć unikalne gady.
Komu przeszkadzają warany
Warany łapane są przez kłusowników i jest to zajecie intratne. Za jednego dostają ok. 35 tys. dolarów. Potem zwierzęta sprzedawane są w krajach Azji. Kupują je zarówno ludzie, którzy chcą zostać ich właścicielami lub chcą mieć skórę wypchanego warana w domu. Także też ludzie wierzący, że warany mają cudowne właściwości lecznicze. Dodajmy, iż niektórzy naukowcy twierdzą, że krew waranów z Komodo zawiera związek chemiczny, przyspieszający leczenie ran.
Waran chroniony
Dlaczego Komodo będzie zamknięte dla turystów przez rok i na co ten czas zostanie przeznaczony, aby pomóc waranom? W parku narodowym ma pojawić się więcej roślinności przyjaznej waranom. Zostaną też podjęte działania, aby lepiej chronić warany przed kłusownikami. Niedawno policja schwytała grupę kłusowników, która sprzedała ponad 40 waranów.
SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: Park Narodowy Komodo
Zobacz też:
> Waran z Komodo ciekawostki
> Ciekawostki o waranach