Wrocław, jedno z najpiękniejszych polskich miast, szczycące się wielowiekową historią, szczyci się wieloma ciekawymi zabytkami. Także muzeami i miejscami, które nadają miastu wyjątkowego charakteru. SuperPolonia.info zaprasza na wycieczkę po mieście, przedstawiając najciekawsze zabytki Wrocławia oraz miejsca, które warto odwiedzić
Ostrów Tumski, Stare Jatki i Mostek Czarownic
- Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, której historia sięga X wieku. Na terenie Ostrowa Tumskiego znajduje się Archikatedra św. Jana Chrzciciela uważana za pierwszą gotycką świątynię na ziemiach polskich, a także Muzeum Archidiecezjalne i największy na świecie pomnik Jana Nepomucena. Ostrów Tumski, to obowiązkowy punkt turystów i wycieczek, które przybywają, aby poznać Wrocław i jego historię.
- Stare Jatki to niewielka ulica w centrum Wrocławia, przy której od XVIII wieku znajdowały się zakłady rzeźnicze i stoiska z mięsem. Dziś w zabytkowych budynkach znajdują się galerie i pracownie artystyczne, a atrakcję stanowi nietypowy Pomnik Zwierząt Rzeźnych.
- Wrocław jest nazywany miastem mostów. Mostek Czarownic (Mostek Pokutnic) jest położony najwyżej wśród wszystkich wrocławskich mostów i bynajmniej nie jest przeprawą przez rzekę. To punkt widokowy znajdujący się 45 metry nad ziemią, łącząc wieże gotyckiej katedry św. Marii Magdaleny. I trzeba tu wejść, pokonując 247 schodów. Legenda głosi, że po zmroku pojawiają się na nim dusze kobiet, które wolały się bawić, zamiast zakładać rodziny i żyć przykładnie.
Uniwersytet Wrocławski i Panorama Racławicka
- Uniwersytet Wrocławski szczyci się historią sięgającą pierwszej połowy XVIII wieku. Do tej pory na zewnątrz i w środku zachowało się sporo oryginalnych elementów świadczących o rozmachu, z jakim budowany był główny gmach. Jego największą atrakcją jest imponująca Aula Leopoldina, czyli audytorium urządzone w barokowym stylu. Warto odwiedzić Wieżę Matematyczną, z której można podziwiać widok na Stare Miasto i niektóre wyspy wrocławskie.
- Panorama Racławicka jest jednym z najpopularniejszych dzieł polskich, które co roku przyciąga rzesze turystów. Ten niezwykły obraz powstawał przez 9 miesięcy pod koniec XIX wieku, a jego twórcami byli Wojciech Kossak, Jan Styka i mniej znani malarze. W 1794 roku wybuchło powstanie kościuszkowskie, które zakończyło się klęską i trzecim rozbiorem Polski. Bitwa pod Racławicami stoczona 4 kwietnia 1794, była o tyle wyjątkowa w tamtym czasie, że Polakom udało się ją wygrać. Długie na 114 metrów i wysokie na 15 metrów dzieło, ukazuje triumfalną walkę polskich powstańców, dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę.
Muzeum Narodowe i Hala Stulecia
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu znajduje się w imponującym budynku neorenesansowym i jest nazywane jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Na terenie muzeum znajduje się ponad 200 tysięcy eksponatów ukazujących historię i sztukę polską oraz europejską.
- Hala Stulecia dziś kojarzy się przede wszystkim z koncertami i eventami wymagającymi dużej powierzchni. Wybudowano ją w 1913 roku i stała się najsłynniejszym przykładem wrocławskiego modernizmu. W 2006 roku budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ogród Japoński, Muzeum Sztuki Sakralnej i Muzeum Historyczne
- Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się na terenie Parku Szczytnickiego i jest pozostałością po Światowej Wystawie. Na jego terenie od ponad stu lat rosną egzotyczne rośliny rodem z Japonii. To miejsce, które warto odwiedzić, jeśli zostanie ci nieco czasu, po zobaczeniu najważniejszych zabytków Wrocławia.
- Muzeum Sztuki Sakralnej we Wrocławiu jest jedynym muzeum tego rodzaju w Europie i znajduje się na terenie Starego Cmentarza Żydowskiego. Znajduje się tutaj 12 tysięcy nagrobków. Wśród nich jest najstarszy nagrobek żydowski w Polsce.
- Muzeum Historyczne (ul. Kazimierza Wielkiego 35) znajduje się barokowym w Pałacu Królewskim, który od XVIII do XX wieku był rezydencją królów pruskich. 3000 eksponatów, wystawy multimedialne i barokowy ogród zapewniają kilka godzin zwiedzania, podczas którego można poznać burzliwą historię miasta.
Najciekawsze zabytki Wrocławia i zdjęcia (1): (c) SuperPolonia.info / GT
Na górnym zdjęciu: pomnik św. Jana Nepomucena i fragment katedry na Ostrowiu Tumskim
Zobacz też:
> Muzea we Wrocławiu
> Punkty widokowe Wrocławia