Najciekawsze zabytki Wrocławia – TOP 10

Najciekawsze zabytki Wrocławia – TOP 10

Najciekawsze zabytki Wrocławia – TOP 10

Wrocław, jedno z najpiękniejszych polskich miast, szczycące się wielowiekową historią, szczyci się wieloma ciekawymi zabytkami. Także muzeami i miejscami, które nadają miastu wyjątkowego charakteru. SuperPolonia.info zaprasza na wycieczkę po mieście, przedstawiając najciekawsze zabytki Wrocławia oraz miejsca, które warto odwiedzić

Ostrów Tumski, Stare Jatki i Mostek Czarownic

  1. Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, której historia sięga X wieku. Na terenie Ostrowa Tumskiego znajduje się Archikatedra św. Jana Chrzciciela uważana za pierwszą gotycką świątynię na ziemiach polskich, a także Muzeum Archidiecezjalne i największy na świecie pomnik Jana Nepomucena. Ostrów Tumski, to obowiązkowy punkt turystów i wycieczek, które przybywają, aby poznać Wrocław i jego historię.
  2. Stare Jatki to niewielka ulica w centrum Wrocławia, przy której od XVIII wieku znajdowały się zakłady rzeźnicze i stoiska z mięsem. Dziś w zabytkowych budynkach znajdują się galerie i pracownie artystyczne, a atrakcję stanowi nietypowy Pomnik Zwierząt Rzeźnych.
  3. Wrocław jest nazywany miastem mostów. Mostek Czarownic (Mostek Pokutnic) jest położony najwyżej wśród wszystkich wrocławskich mostów i bynajmniej nie jest przeprawą przez rzekę. To punkt widokowy znajdujący się 45 metry nad ziemią, łącząc wieże gotyckiej katedry św. Marii Magdaleny. I trzeba tu wejść, pokonując 247 schodów. Legenda głosi, że po zmroku pojawiają się na nim dusze kobiet, które wolały się bawić, zamiast zakładać rodziny i żyć przykładnie.
zabytki Wrocławia Uniwersytet Wrocławski
Zabytki Wrocławia: Uniwersytet Wrocławski i wspaniała Aula Leopoldina

Uniwersytet Wrocławski i Panorama Racławicka

  1. Uniwersytet Wrocławski szczyci się historią sięgającą pierwszej połowy XVIII wieku. Do tej pory na zewnątrz i w środku zachowało się sporo oryginalnych elementów świadczących o rozmachu, z jakim budowany był główny gmach. Jego największą atrakcją jest imponująca Aula Leopoldina, czyli audytorium urządzone w barokowym stylu. Warto odwiedzić Wieżę Matematyczną, z której można podziwiać widok na Stare Miasto i niektóre wyspy wrocławskie.
  2. Panorama Racławicka jest jednym z najpopularniejszych dzieł polskich, które co roku przyciąga rzesze turystów. Ten niezwykły obraz powstawał przez 9 miesięcy pod koniec XIX wieku, a jego twórcami byli Wojciech Kossak, Jan Styka i mniej znani malarze. W 1794 roku wybuchło powstanie kościuszkowskie, które zakończyło się klęską i trzecim rozbiorem Polski. Bitwa pod Racławicami stoczona 4 kwietnia 1794, była o tyle wyjątkowa w tamtym czasie, że Polakom udało się ją wygrać. Długie na 114 metrów i wysokie na 15 metrów dzieło, ukazuje triumfalną walkę polskich powstańców, dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę.
zabytki Wrocławia Hala Stulecia
Zabytki Wrocławia: Hala Stulecia

Muzeum Narodowe i Hala Stulecia

  1. Muzeum Narodowe we Wrocławiu znajduje się w imponującym budynku neorenesansowym i jest nazywane jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Na terenie muzeum znajduje się ponad 200 tysięcy eksponatów ukazujących historię i sztukę polską oraz europejską.
  2. Hala Stulecia dziś kojarzy się przede wszystkim z koncertami i eventami wymagającymi dużej powierzchni. Wybudowano ją w 1913 roku i stała się najsłynniejszym przykładem wrocławskiego modernizmu. W 2006 roku budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ogród Japoński, Muzeum Sztuki Sakralnej i Muzeum Historyczne

  1. Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się na terenie Parku Szczytnickiego i jest pozostałością po Światowej Wystawie. Na jego terenie od ponad stu lat rosną egzotyczne rośliny rodem z Japonii. To miejsce, które warto odwiedzić, jeśli zostanie ci nieco czasu, po zobaczeniu najważniejszych zabytków Wrocławia.
  2. Muzeum Sztuki Sakralnej we Wrocławiu jest jedynym muzeum tego rodzaju w Europie i znajduje się na terenie Starego Cmentarza Żydowskiego. Znajduje się tutaj 12 tysięcy nagrobków. Wśród nich jest najstarszy nagrobek żydowski w Polsce.
  3. Muzeum Historyczne (ul. Kazimierza Wielkiego 35) znajduje się barokowym w Pałacu Królewskim, który od XVIII do XX wieku był rezydencją królów pruskich. 3000 eksponatów, wystawy multimedialne i barokowy ogród zapewniają kilka godzin zwiedzania, podczas którego można poznać burzliwą historię miasta.

Najciekawsze zabytki Wrocławia i zdjęcia (1): (c) SuperPolonia.info / GT
Na górnym zdjęciu: pomnik św. Jana Nepomucena i fragment katedry na Ostrowiu Tumskim

Zobacz też:
> Muzea we Wrocławiu
> Punkty widokowe Wrocławia

podobne wpisy

Historia Sandomierza i jego zamek

Możliwość komentowania Historia Sandomierza i jego zamek została wyłączona

Jak powstawały pierwsze zupy

Możliwość komentowania Jak powstawały pierwsze zupy została wyłączona

Bona Sforza, księżna Bari, królowa Polski

Możliwość komentowania Bona Sforza, księżna Bari, królowa Polski została wyłączona

Niezwykła historia pieców kaflowych

Możliwość komentowania Niezwykła historia pieców kaflowych została wyłączona

Troki, Litwa. Stary zamek na półwyspie

Możliwość komentowania Troki, Litwa. Stary zamek na półwyspie została wyłączona

Zamek w Olsztynie (województwo śląskie)

Możliwość komentowania Zamek w Olsztynie (województwo śląskie) została wyłączona

Jeszywas Chachmej w Lublinie

Możliwość komentowania Jeszywas Chachmej w Lublinie została wyłączona

Wrocław Leśnica ciekawostki

Możliwość komentowania Wrocław Leśnica ciekawostki została wyłączona

Rakvere w Estonii

Możliwość komentowania Rakvere w Estonii została wyłączona

Szydłów – Brama Krakowska

Możliwość komentowania Szydłów – Brama Krakowska została wyłączona

Historia warszawskiej syrenki Picassa

Możliwość komentowania Historia warszawskiej syrenki Picassa została wyłączona

Zamek w Nidzicy

Możliwość komentowania Zamek w Nidzicy została wyłączona

Create AccountLog In Your Account