Zamek Czocha – miejsce pełne tajemnic

Zamek Czocha – miejsce pełne tajemnic

Zamek Czocha – miejsce pełne tajemnic

Możliwość komentowania Zamek Czocha – miejsce pełne tajemnic została wyłączona

Zamek Czocha ciekawostki

Gdy myślimy o zamkach w Polsce to na pierwszą myśl przychodzą nam takie obiekty, jak Zamek Krzyżacki w Malborku lub słynny Zamek w Książu. Jednak zamków w naszym kraju mamy znacznie więcej. Każdy jest wyjątkowy, ale żaden nie jest tak tajemniczy, jak Zamek Czocha. Gdzie się znajduje i dlaczego jest owiany tyloma legendami? Ciekawostki o zamku Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha to perła województwa dolnośląskiego, która położona jest w miejscowości Sucha. Obiekt zbudowano w XII w. z inicjatywy króla Wacława II jako warownię graniczną i przez wieki przechodził w posiadanie różnorodnych zamożnych rodzin. Jeszcze przed drugą wojną światową ówczesny właściciel Ernest Gűtschow zlecił przebudowę zamku wybitnym architektom. W ten sposób powstał jeden z najbardziej wyjątkowych zamków na terenie obecnej Rzeczpospolitej. Jego długoletnia historia oraz liczni właściciele mają wpływ na tajemnice i legendy, które są związane z tym miejscem.

Legendy Zamku Czocha

Przede wszystkim pierwotna funkcja obiektu, czyli warownia, która miała strzec granicy czeskiej powodowała, że gmach był świadkiem wielu krwawych oblężeń oraz strasznych zbrodni, a także nieszczęsnych wypadków. Wchodząc do zamku, musimy przejść przez kamienny most, który w przeszłości był drewniany i zawalił się podczas procesji żałobnej, rozbijając uczestników o skały. Dziś przewodnicy często mówią o duchach żałobników, którzy straszą turystów przechodzących przez nowy, solidny most.

To nie jedyne takie miejsce. Głównym punktem tajemnic jest studnia zamku, w której podobno nocami słychać krzyki i westchnienia kobiety, która została zamurowana w przeszłości przez swego męża po odkryciu jej zdrady. Historii z duchami jest jeszcze wiele, bowiem każdy zakamarek obiektu skrywa tajemnice. Jednak szczególnie t jedna legenda rozpala wyobraźnię.

Nieodkryte tajemnice Zamku Czocha

Mowa o ukrytym skarbie, który wspomniany już Ernest Gűtschow miał po sobie pozostawić. Jako właściciel zamku, sprowadził tu wiele dzieł sztuki. Poprosił architektów nie tylko o renowację, ale również o stworzenie wielu ukrytych przejść i skrytek w zamku, które do dziś nie zostały w pełni odkryte.

Zamek Czocha był miejscem pełnym tajemnic również w trakcie II wojny światowej, gdzie mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry. Pod zamkiem naziści mieli przeprowadzać ściśle tajne eksperymenty broni rakietowych. Po wojnie obiekt stał się utajnioną własnością Ludowego Wojska Polskiego i całkowicie zniknął z map. Na szczęście dziś Zamek Czocha jest otwarty i pełni ważną funkcję turystyczną.

Wyjątkowy obiekt turystyczny

Obecnie zamek należy do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i został przekształcony w obiekt turystyczny. Znajdziemy tu kompleks hotelowo-szkoleniowy, SPA, restauracje, wystawy artystyczne oraz liczne ścieżki do zwiedzania zamku z przewodnikami. Potencjał miejsca jest ogromny, bowiem odbywają się tu liczne wydarzenia kulturowe, a otaczające tereny sprawiają, że turyści chętnie spędzają tu kilka dni.

Wyjątkowy klimat miejsca oraz styl zamku przyciągają także producentów filmowych. Dolnośląski Zamek był wykorzystywany w takich produkcjach, jak Wiedźmin i Tajemnica twierdzy szyfrów.

Zamek Czocha, to z pewnością miejsce pełne tajemnic, ale również wyjątkowy obiekt historyczny. Warto go odwiedzić i samemu przekonać się ile jest prawdy w tym, co o nim piszą.

Tekst we współpracy z portalem GetHome.pl

podobne wpisy

Wieś Miedary, woj. śląskie – ciekawostki

Możliwość komentowania Wieś Miedary, woj. śląskie – ciekawostki została wyłączona

Lądek-Zdrój – co warto zobaczyć?

Możliwość komentowania Lądek-Zdrój – co warto zobaczyć? została wyłączona

Elektrownia Turów w Bogatyni

Możliwość komentowania Elektrownia Turów w Bogatyni została wyłączona

Bałoszyce na Mazurach i pałac

Możliwość komentowania Bałoszyce na Mazurach i pałac została wyłączona

Niezwykła historia pieców kaflowych

Możliwość komentowania Niezwykła historia pieców kaflowych została wyłączona

Polski miód hitem eksportowym

Możliwość komentowania Polski miód hitem eksportowym została wyłączona

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich

Możliwość komentowania Ratusz w Ząbkowicach Śląskich została wyłączona

Ptak w polskim godle, to nie orzeł!

Możliwość komentowania Ptak w polskim godle, to nie orzeł! została wyłączona

Odwiedzamy Gliwice

Możliwość komentowania Odwiedzamy Gliwice została wyłączona

Niezwykły samochód w historii japońskiej motoryzacji

Możliwość komentowania Niezwykły samochód w historii japońskiej motoryzacji została wyłączona

Odwiedzamy Frombork

Możliwość komentowania Odwiedzamy Frombork została wyłączona

Antyczna Troja od 20 lat na liście UNESCO

Możliwość komentowania Antyczna Troja od 20 lat na liście UNESCO została wyłączona

Create AccountLog In Your Account