zamek czocha ciekawostki zamki
zamek czocha ciekawostki zamki
w ,

Zamek Czocha – miejsce pełne tajemnic

Zamek Czocha ciekawostki

Gdy myślimy o zamkach w Polsce to na pierwszą myśl przychodzą nam takie obiekty, jak Zamek Krzyżacki w Malborku lub słynny Zamek w Książu. Jednak zamków w naszym kraju mamy znacznie więcej. Każdy jest wyjątkowy, ale żaden nie jest tak tajemniczy, jak Zamek Czocha. Gdzie się znajduje i dlaczego jest owiany tyloma legendami? Ciekawostki o zamku Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha to perła województwa dolnośląskiego, która położona jest w miejscowości Sucha. Obiekt zbudowano w XII w. z inicjatywy króla Wacława II jako warownię graniczną i przez wieki przechodził w posiadanie różnorodnych zamożnych rodzin. Jeszcze przed drugą wojną światową ówczesny właściciel Ernest Gűtschow zlecił przebudowę zamku wybitnym architektom. W ten sposób powstał jeden z najbardziej wyjątkowych zamków na terenie obecnej Rzeczpospolitej. Jego długoletnia historia oraz liczni właściciele mają wpływ na tajemnice i legendy, które są związane z tym miejscem.

Legendy Zamku Czocha

Przede wszystkim pierwotna funkcja obiektu, czyli warownia, która miała strzec granicy czeskiej powodowała, że gmach był świadkiem wielu krwawych oblężeń oraz strasznych zbrodni, a także nieszczęsnych wypadków. Wchodząc do zamku, musimy przejść przez kamienny most, który w przeszłości był drewniany i zawalił się podczas procesji żałobnej, rozbijając uczestników o skały. Dziś przewodnicy często mówią o duchach żałobników, którzy straszą turystów przechodzących przez nowy, solidny most.

To nie jedyne takie miejsce. Głównym punktem tajemnic jest studnia zamku, w której podobno nocami słychać krzyki i westchnienia kobiety, która została zamurowana w przeszłości przez swego męża po odkryciu jej zdrady. Historii z duchami jest jeszcze wiele, bowiem każdy zakamarek obiektu skrywa tajemnice. Jednak szczególnie t jedna legenda rozpala wyobraźnię.

Nieodkryte tajemnice Zamku Czocha

Mowa o ukrytym skarbie, który wspomniany już Ernest Gűtschow miał po sobie pozostawić. Jako właściciel zamku, sprowadził tu wiele dzieł sztuki. Poprosił architektów nie tylko o renowację, ale również o stworzenie wielu ukrytych przejść i skrytek w zamku, które do dziś nie zostały w pełni odkryte.

Zamek Czocha był miejscem pełnym tajemnic również w trakcie II wojny światowej, gdzie mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry. Pod zamkiem naziści mieli przeprowadzać ściśle tajne eksperymenty broni rakietowych. Po wojnie obiekt stał się utajnioną własnością Ludowego Wojska Polskiego i całkowicie zniknął z map. Na szczęście dziś Zamek Czocha jest otwarty i pełni ważną funkcję turystyczną.

Wyjątkowy obiekt turystyczny

Obecnie zamek należy do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i został przekształcony w obiekt turystyczny. Znajdziemy tu kompleks hotelowo-szkoleniowy, SPA, restauracje, wystawy artystyczne oraz liczne ścieżki do zwiedzania zamku z przewodnikami. Potencjał miejsca jest ogromny, bowiem odbywają się tu liczne wydarzenia kulturowe, a otaczające tereny sprawiają, że turyści chętnie spędzają tu kilka dni.

Wyjątkowy klimat miejsca oraz styl zamku przyciągają także producentów filmowych. Dolnośląski Zamek był wykorzystywany w takich produkcjach, jak Wiedźmin i Tajemnica twierdzy szyfrów.

Zamek Czocha, to z pewnością miejsce pełne tajemnic, ale również wyjątkowy obiekt historyczny. Warto go odwiedzić i samemu przekonać się ile jest prawdy w tym, co o nim piszą.

Zamek Czocha w SuperPolonia, współpraca GetHome.pl

Zobacz też:
>
>

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

stara fara dom Scheybalów Jablonec nad Nysa Nisou Czechy

Jablonec nad Nysą, Czechy

Rovaniemi Finlandia wioska świętego Mikołaja

Rovaniemi, Finlandia. Miasto św. Mikołaja