Informacje o historii zamku i zdjęcia tego, co po nim zostało. Zamek krzyżacki w Świeciu
W widłach rzek Wisły i Wdy, przy ulicy Zamkowej w Świeciu, stoi zamek krzyżacki, a dokładniej: to, co z niego pozostało. Został zbudowany w stylu gotyckim przez zakon krzyżacki w 1 połowie XIV wieku, na planie kwadratu o boku ok. 51 metrów. Składał się z zamku właściwego i przedzamcza. Miał cztery narożne wieże, był otoczony murem obwodowym i fosą.
W 2 połowie XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym przez kasztelana chełmińskiego Jerzego Konopackiego. Po zniszczeniach, jakie miały miejsce w XVII wieku podczas wojen szwedzkich (potopu szwedzkiego), nie został już odbudowany.
Obecnie zachowała się część murów korpusu zamkowego i jedna cylindryczna wieża. Za niedużą opłatą, zamek można zwiedzać. W podziemiach jest karcer (krzesło z narzędziami do tortur), na poziomie zerowym można oglądać wystawę dawnych zdjęć zamku i zabytków Świecia, stoją tu m.in. trzy machiny oblężnicze i zbroje, wyżej (niespodzianka) jest kilka sporych metalowych konstrukcji, zbudowanych ze… starych komputerów. Można też wejść krętymi, stromymi schodami na szczyt zamkowej wieży.
Ciekawostki
• 34-metrowa wieża zamku w Świeciu jest najwyższą krzyża wieżą w Polsce. Jest odchylona od pionu o ponad 1 metr.
• Zamek w Świeciu był jedynym zamkiem wodnym (ze wszystkich stron otoczonym wodą) na terenie państwa krzyżackiego.
Zamek krzyżacki w Świeciu – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>