Informacje o szwedzkim mieście Örebro oraz o znajdującym się tu zamku
Örebro
Örebro jest stolicą regionu Örebro w środkowej Szwecji i mieszka tu ponad 100 tysięcy osób. Do połowy XIX wieku miasto było niedużym ośrodkiem, później stało się centrum produkcji obuwia, a liczba ludności znacznie zwiększyła się już po II wojnie światowej.
Ciekawostki
• Miasto słynie między innymi z piłkarskiej drużyny Örebro SK.
• W mieście znajduje się zamek – czytaj poniżej.
Zamek na wyspie
W centrum miasta, na wysepce rzeki Svartan, znajduje się zamek obronny. Umownie dzieli on miasto na część północną i południową. Zamek Örebrohus zbudowano w XIII-wieku, rozbudowano go w okresie panowania dynastii Wazów (XVI wiek) i przebudowano około 1900 roku. Najstarszą część zamku jest wieża obronna, wzniesiona w XIV wieku.
Zamek był świadkiem wieku wydarzeń historycznych Szwecji, przez dwa wieki był rezydencją gubernatora prowincji. Obecnie jest otwarty dla zwiedzających, odbywają się tu koncerty, wystawy i konferencje.
Engelbrekt Engelbrektsson – pomnik
Engelbrekt Engelbrektsson urodził się około roku 1390, a zamordowano go w 1436 roku. Pochodził z regionu Dalarna (środkowa Szwecja). W latach 1434–1436 miało miejsce powstanie przeciwko rządom Eryka Pomorskiego, króla unii kalmarskiej i urzędników duńskich w Szwecji, a Engelbrektsson stanął na jego czele. Wkrótce powstanie ogarnęło cały kraj. W 1435 r. Parlament Stanowy (Standsriksdagen) w Arboga obwołała Engelbrektssona dowódcą narodowych sił zbrojnych (Rikshövitsman).
Militarne sukcesy powstańców doprowadziły do ugody z królem i rewizji postanowień unii kalmarskiej. W 1430 r. detronizowano Eryka Pomorskiego, a Szwecja stała się suwerennym krajem. Obecnie w Orebro stoi pomnik tego szwedzkiego bohatera narodowego.
Örebro – tekst i zdjęcia: SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>