Góry zimą. Jak przygotować się do wyprawy?

Góry zimą. Jak przygotować się do wyprawy?

Góry zimą. Jak przygotować się do wyprawy?

Możliwość komentowania Góry zimą. Jak przygotować się do wyprawy? została wyłączona

Zimowa aura i piękne widoki przyciągają turystów, którzy górskie szlaki chcą odkrywać w tej niepowtarzalnej scenerii. Jednak bez odpowiedniego przygotowania wycieczka nawet w niskie partie może być niebezpieczna. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, planując zimowy trekking

Górska wspinaczka zimą oprócz potencjalnych zagrożeń jest też zdecydowanie bardziej wymagająca. Nawet w szczycie sezonu letniego wychodząc na najwyższe szczyty, trzeba być przygotowanym na oblodzone i ośnieżone wzniesienia. Dlatego dobre przygotowanie to podstawa udanej i bezpiecznej wędrówki.

Przed podjęciem decyzji

Zanim zaczniemy planowanie górskiej wycieczki powinniśmy zapoznać się z komunikatami GOPR lub TOPR (w Tatrach), podającymi stopień zagrożenia lawinowego i stabilność pokrywy śnieżnej. Są one wyrażone w 5-stopniowej skali, od niskiego (stopień 1) do bardzo wysokiego ryzyka (stopień 5). Pomarańczowy i czerwony kolor informuje o największym zagrożeniu i jest sygnałem do przełożenia wyprawy na inny termin.

Przed ostateczną decyzją warto sprawdzić też komunikaty pogodowe, regularnie publikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w których znajdują się informacje zarówno o aktualnych warunkach, jak i prognozie na najbliższą dobę. Pamiętajmy jednak, że pogoda w górach, szczególnie zimą, jest bardzo zmienna, dlatego należy przygotować się na każdą ewentualność.

Planowanie trasy

Górski trekking zimą nawet dla najbardziej doświadczonego wędrowcy może być sporym wyzwaniem, dlatego najlepiej rozpocząć go od dolin i regli w Tatrach oraz niższych pasm górskich – Beskidów czy Bieszczad. Przed wyjściem na szlak zaplanujcie dokładnie trasę. Najlepiej wybierać popularniejsze szlaki, zlokalizowane w pobliżu tras narciarskich czy schronisk. Takie trasy są zazwyczaj przetarte, a dzięki temu bardziej widoczne i prostsze do pokonania.

– Wybierając trasę należy zwracać uwagę na stopień jej trudności, średni czas jej pokonania oraz stopień nachylenia terenu. Nie zapominajmy, że oprócz niesprzyjających warunków, zimą zdecydowanie szybciej zapada zmrok, dlatego obliczając trasę, weźmy również pod uwagę zapas czasu, potrzebny, by bezpiecznie dotrzeć do schroniska. W planowaniu trasy pomogą szczegółowe mapy, przedstawiające interesujący nas wycinek, które ułatwią dokładne określenie i zaplanowanie wszystkich tych aspektów – tłumaczy Jarosław Zając z Wydawnictwa Piętka.

Odpowiednie ubranie

Jeśli prognozy są dla nas łaskawe i wybraliśmy już trasę dostosowaną do naszych umiejętności, możemy rozpocząć przygotowania do wyprawy. Niskie temperatury, mróz, silny wiatr czy wysoka pokrywa śnieżna to tylko niektóre z utrudnień, z którymi musimy poradzić sobie w trakcie zimowego trekkingu. Przygotowania należy rozpocząć więc od odpowiedniego wyposażenia.

Podstawą są odpowiednie buty – ciepłe, nieprzemakalne, stabilizujące kostkę i umożliwiające przypięcie do nich raków. Ich uzupełnieniem będą skarpety, najlepiej z owczej wełny merino, z bardzo dobrymi parametrami oddychania i nieprzemakalności.

W góry należy ubierać się warstwowo. Świetnie sprawdzi się termoaktywna, oddychająca bielizna, zatrzymująca wilgoć i chroniąca przed utratą zimna, ciepły polar czy bluza, wodoodporne spodnie i kurtka, najlepiej z systemem RECCO – specjalnym reflektorem wszytym w ubranie, pozwalającym służbom ratunkowym odnalezienie osoby zaginionej w trakcie lawiny. Uzupełnieniem górskiego wyposażenia będą ocieplane rękawice oraz czapka.

Dodatkowy sprzęt

W wodoodpornym plecaku, który będziemy mieć ze sobą w trakcie podróży, powinny znaleźć się też m.in. stuptuty, czyli popularne ochraniacze, raki, zapewniające odpowiednią przyczepność na oblodzonej trasie (można je wypożyczyć w schroniskach czy sklepach sportowych), czołówka z zapasowymi bateriami, oświetlającą trasę, ubrania na zmianę, w tym zapasowe skarpety oraz termos z rozgrzewającym napojem.

Mimo dobrego przygotowania, trudne warunki i ograniczona widoczność często mogą utrudniać odnalezienie odpowiedniego szlaku czy drogi powrotnej. W górach często jest problem z zasięgiem, dlatego planując górską wycieczkę warto zabrać ze sobą składaną mapę, z zaznaczonymi wcześniej punktami, do których chcemy dotrzeć. Złożona zajmuje bardzo mało miejsca w bagażu, a po rozłożeniu bez problemów znajdziemy na niej najbliższe szlaki turystyczne, punkty widokowe i schronisko.

Dostarczył: InfoWire.pl

Zobacz też: 
> Przysłowia o zimie
> Ciekawostki o śniegu

podobne wpisy

Dlaczego Las Vegas nazywany jest miastem grzechu?

Możliwość komentowania Dlaczego Las Vegas nazywany jest miastem grzechu? została wyłączona

Zaskakujące ciekawostki o mięcie

Możliwość komentowania Zaskakujące ciekawostki o mięcie została wyłączona

Po wakacjach 2018. Gdzie pojechali Polacy?

Możliwość komentowania Po wakacjach 2018. Gdzie pojechali Polacy? została wyłączona

Kluczowe trendy i tendencje stojące za globalnym rozwojem gier

Możliwość komentowania Kluczowe trendy i tendencje stojące za globalnym rozwojem gier została wyłączona

Skąd wzięły się te słowa?

Możliwość komentowania Skąd wzięły się te słowa? została wyłączona

10 cytatów. Benjamin Franklin

Możliwość komentowania 10 cytatów. Benjamin Franklin została wyłączona

Ubezpieczenie domu – dlaczego opłaca się je mieć?

Możliwość komentowania Ubezpieczenie domu – dlaczego opłaca się je mieć? została wyłączona

Najlepsze kamerki sportowe do 500 złotych

Możliwość komentowania Najlepsze kamerki sportowe do 500 złotych została wyłączona

Bilet na autobus w Rzeszowie kupisz także przez telefon

Możliwość komentowania Bilet na autobus w Rzeszowie kupisz także przez telefon została wyłączona

Acer Chromebook Spin 713 – czy warto kupić?

Możliwość komentowania Acer Chromebook Spin 713 – czy warto kupić? została wyłączona

Darmowe spiny w kasynie

Możliwość komentowania Darmowe spiny w kasynie została wyłączona

Targi w Kielcach: Salon Przemysłu Obronnego

Możliwość komentowania Targi w Kielcach: Salon Przemysłu Obronnego została wyłączona

Create AccountLog In Your Account