Wielka Brytania to popularny kierunek wyjazdów w celach zarobkowych. Płace w Anglii są znacznie wyższe niż w naszym kraju i nawet jeśli nie mamy wysokich kwalifikacji zawodowych, to wciąż możemy tam sporo zarobić. Osoby, które wyjeżdżają do pracy w Wielkiej Brytanii, na kilka miesięcy w roku, powinny pamiętać, że praktycznie zawsze mają prawo do otrzymania zwrotu za nadpłacony podatek dochodowy. Jak uzyskać taki zwrot?
Kto ma prawo do zwrotu podatku za pracę w Anglii?
Prawo ubiegania się o zwrot ma każda osoba legalnie pracująca na wyspach, za którą pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy. Podstawą do rozliczenia podatku w Anglii jest dokument P45 lub P60, ewentualnie payslip, czyli odcinek za wypłatę. Dokumenty wystawiane są przez pracodawcę na koniec roku podatkowego lub po zakończeniu stosunku pracy. Osoba, która chce otrzymać zwrot podatku, musi wypełnić deklarację podatkową, w której zsumuje zarobki z całego roku od różnych pracodawców i złoży ją do lokalnego urzędu podatkowego. W praktyce, ze względu na znacznie wyższą niż w Polsce kwotę wolną od podatku, rozliczenie podatku z Anglii jest opłacalne w przypadku każdej osoby, która pracowała na wyspach w niepełnym wymiarze godzin lub jedynie przez część roku. Dzięki istniejącym ulgom na zwrot podatku mogą liczyć również te osoby, które zarobiły więcej, niż wynosi aktualna kwota wolna od podatku, ale przysługuje im prawo do skorzystania z dodatkowych odliczeń.
Jak załatwić zwrot podatku?
Otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku jest możliwe jedynie wówczas, gdy złożymy prawidłowo wypełnioną deklarację podatkową we właściwym urządzenie skarbowym w Wielkiej Brytanii. Jeśli nie znamy zbyt dobrze angielskiego lub nie wiemy, jak wypełnić taką deklarację, rozliczenie podatku z Anglii możemy zlecić firmie specjalizującej się w rozliczaniu podatków za granicą. Na rynku działa wiele podmiotów świadczących tego typu usługi. Korzystając z ich pomocy, można sprawdzić, czy rzeczywiście mamy prawo do zwrotu i jaką kwotę możemy otrzymać. Firmy wykonujące rozliczenia podatkowe w Anglii za zebranie dokumentów, wypełnienie formularzy i ich złożenie we właściwym urzędzie pobierają zwykle stałą opłatę i procent od uzyskanego zwrotu.
Osoby pracujące na wyspach mają prawo złożyć deklarację podatkową w dowolnym momencie, nawet do czterech lat wstecz. Rozliczenie podatku z Anglii jest stosunkowo proste, zwłaszcza jeśli dysponuje się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi legalną pracę w Wielkiej Brytanii. Warto korzystać z tej opcji, bo kwoty zwrotów są w większości przypadków niezwykle satysfakcjonujące.