Kim są Amisze i dlaczego w XVIII wieku wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych? Ciekawostki o Amiszach, które warto poznać
Kim są Amisze?
Założycielem kościoła był mennonicki biskup Jakub Amman, od którego nazwiska wspólnotę nazwano Amiszami. Biskup ten w Szwajcarii, w 1693 roku, odłączył od kościoła katolickiego. Ponieważ wspólnota ta w Szwajcarii i Niemczech była prześladowana, na początku XVIII wieku Amisze wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Osiedli w stanie Pensylwania, która oferowała przybyszom tolerancję religijną.
Obecnie społeczność Amiszów, według różnych źródeł, liczy 180 – 235 tysięcy ludzi i rośnie. 80 procent mieszka w stanach: Pensylwania, Ohio i Indiana, a także w Iowa, Missouri. Mieszkają też w prowincji Ontario w Kanadzie oraz w Ameryce Środkowej.

Amisze żyją według ustalonych od lat reguł. Stronią od nowoczesnych technologii i elektryczności, wytwarzają żywność tradycyjnymi sposobami sposobami, znanymi od dziesięcioleci. Mają wielodzietne rodziny. Jeżdżą bryczkami i rowerami, telefonów używają tylko w nagłych wypadkach, stronią od komputerów, nie oglądają telewizji. Są pacyfistami i nie posiadają broni. Wzory ich ubiorów, a nawet fryzury, są od lat te same.
W przeszłości wspólnota Amiszów wchodziła w konflikt z amerykańskimi władzami, m.in. z powodu odmawiania przeszkolenia wojskowego, płacenia składek na ubezpieczenie i nie wysyłanie dzieci do szkół publicznych (Amisze twierdzą, że wystarczy im edukacja na poziomie szkoły podstawowej).
Ciekawostki o Amiszach
• W Europie obecnie nie ma Amiszów.
• Językiem obrzędowym Amiszów jest język niemiecki oraz angielski.
• Przed ślubem Amisz się goli, po ślubie już nie, dlatego starsi Amisze mają brody.
Amisze ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: Shipshewana w stanie Indiana, gdzie mieszka wielu Amiszów
Zobacz też:
>
>