Czarne ciekawostki i fakty na temat miasta. Historia i współczesność, atrakcje, zabytki, co zobaczyć w Czarnem
Czarne – fakty
1) Czarne, to 6-tysieczne miasto w woj. pomorskim, w powiecie człuchowskim. Leży nad rzeką Czernicą i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Czarne. Stąd do Szczecinka jest 19 kilometrów.
Czarne ciekawostki z historii
2) Jest miastem od 1395 roku. Prawa miejskie otrzymał od wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Jungingena, wraz z nazwą: Hammerstein. Hammer, to po niemiecku młot i to narzędzie do dziś jest głównym elementem herbu miasta.
3) Wkrótce Krzyżacy zbudowali tu gotycki zamek, który był gotowy w 1403 roku. Był potem niszczony podczas wojen i odbudowywany w XVII i XVIII wieku. Do dziś zachowały się fragmenty murów obwodowych zamku.
4) Należy dodać, że w miejscu zamku krzyżackiego, w latach 1847-1850, rodzina von Livonius zbudowała neogotycki pałac, który stoi do dziś.
5) Podczas wyzwalania miasta w 1945 roku, zniszczone zostało 40% zabudowy. Po wojnie wysiedlono ludność niemiecką i miasto zasiedlono ludnością polską.
6) W Czarnem w XVIII wieku założono cmentarz żydowski. Po zdewastowaniu przez Niemców podczas II wojny światowej, przestał istnieć.
Z czego słynie Czarne
7) W Czarnem jest jedno z największych więzień w Polsce. Podczas II wojny światowej na terenie poligonu wojskowego, Niemcy zbudowali obóz dla jeńców wojennych, który wkrótce przekształcili w Stalag II B Hammerstein. Zginęło tu ok. 65 tys. ludzi. To co zostało, obecnie jest więzieniem.
Ciekawostki o mieście Czarne
8) Przy ul. Kościelnej stoi Kościół Najświętszej Maryi Panny. Został zbudowany w latach 1756-1757 i ma konstrukcję ryglową (tzw. mur pruski). Wcześniej w tym miejscu stała świątynia, która spłonęła w pożarze w 1755 roku.
9) W Czarnem stoi pomnik-czołg, upamiętniający mieszkańców poległych podczas II wojny światowej. Jest również pomnik jeńców wojennych oraz pomnik Jana Pawła II.
10) Okazały budynek szkoły podstawowej z Czarnem wzniesiono w 1899 roku. Trzecie piętro dobudowano w 1925 roku.
Ciekawostki o Czarnem: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: pałac. Foto: Andrzej Remus / cc by-sa 3.0 pl
Zobacz też:
> Kartuzy
> Kościerzyna