Minister Zdrowia podjął decyzję o możliwości prowadzenia leczenia uzdrowiskowego na obszarze uzdrowiska Latoszyn. Od teraz o Latoszynie możemy pisać: Latoszyn_Zdrój.
Latoszyn-Zdrój
Latoszyn, to wieś w gminie Dębica (woj. podkarpackie), w którym mieszka ok. 2 tys. osób. Od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera. Było ono zwane także Świątynią Peruna, gdyż niegdyś był tu ośrodek prasłowiańskiego kultu.
Lecznicze źródła uczyniły z Latoszyna w XIX w. znane kąpielisko. Uzdrowisko słynęło z niekonwencjonalnych metod leczenia chorób (stawów, kości, chorób skórnych: grzybicy, łuszczycy, chorób kobiecych, paraliżów i niedowładów, także otyłości).
Zakład przyrodoleczniczy i inwestycje
Władze Gminy Dębica mają w planach pozyskanie inwestora. W Latoszynie brakuje hotelu i budynku zdrojowego dla kuracjuszy, które umożliwią korzystanie ze zdrowotnych właściwości wód siarczkowych mieszkańcom okolicznych miejscowości oraz kuracjuszom, którzy chcieliby tu przyjeżdżać.
W sąsiedztwie zakładu przyrodoleczniczego (w 2018 r. po prawie 80 latach wznowił swoją działalność) i basenu zdrojowego zostaną oddane do użytku pijalnia wód siarczkowych, tężnia solankowa, amfiteatr (będący jednocześnie miejscem do muzykoterapii) i park zdrojowy.
W Zakład Przyrodoleczniczym w Latoszynie odbywają się zabiegi lecznicze z wykorzystaniem wód siarczkowych oraz borowiny. Także zabiegi rehabilitacyjne z zakresu fizykoterapii, elektroterapii, masażu, kinezyterapii z użyciem laserów oraz innych specjalistycznych urządzeń. Od 2019 roku działa basen zdrojowy.
Latoszyn-Zdrój ciekawostki w SuperPolonia.info
Na zdjęciu: zarys fragmentu gminy Dębica z zaznaczonym Latoszynem. Obrazek na podst.: smat / cc by-sa 2.0