Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie oraz Pomnik Chwała Saperom na Solcu w Warszawie. Najważniejsze informacje, które warto wiedzieć
Lokalizacja parku i jego historia
1) Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego znajduje się na osiedlu Solec, w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Ma ok. 90 ha powierzchni. Jego główną część otwarto w 1955 roku.
2) Przed zniszczeniami wojennymi była tu zabudowa miejska, ogrody Frascati i mniejsze parki. Do 1992 r. był tu Centralny Park Kultury, a część prac przy jego powstawaniu zrealizowano w czynie społecznym.
3) Parkowi obecną nazwę nadano w 1992 roku. Upamiętnia Edwarda Rydza-Śmigłego (1886-1941), polityka i wojskowego. Był naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej 1939 roku.
Pomnik Chwała Saperom
4) W parku, przy Wisłostradzie, po której mkną samochody, jest monumentalny Pomnik Chwała Saperom. Odsłonięto go 8 maja 1975, a jego autorem jest Stanisław Kulon (1930-2022). Pomnik składa się z kilku części. Główna część czyli ponad 6-metrowej wysokości słupy, symbolizuje eksplozję miny. W środku między nimi jest duża postać klęczącego sapera, w chwili rozbrajania miny. W pobliżu są metalowe tablice z długą listą nazwisk saperów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Jest też 18 płaskorzeźb, przedstawiających pracę saperów w różnych sytuacjach.
Dodamy, że w innym warszawskim parku – Parku Skaryszewskim, znajduje się płyta pamięci Saperów Polskich Armii Krajowej, a poprzedni pomnik stojący przy (obecnej) al. Niepodległości i Nowowiejskiej, stał w latach 1933-1944.
Co jest jeszcze w parku
5) Na terenie parku znajduje się szereg pomników i tablic pamiątkowych. Są wśród nich: Pomnik Powstańców Czerniakowa i Żołnierzy I Armii WP, pomnik Haliny Mikołajewskiej i Zbigniewa Ścibora-Rylskiego (postacie są na cokole), odsłonięty w 2019 roku. Od 2006 r. stoi ławeczka Jana Nowaka-Jeziorańskiego (1914-2005).
6) W parku stoi też Willa Pniewskiego – siedziba Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. To dawna willa Bohdana Pniewskiego (1897-1965) – architekta, profesora Politechniki Warszawskiej.
7) W parku przecinają się dwa szlaki rowerowe: Nadwiślańska ścieżka rowerowa i Podskarpowa ścieżka rowerowa.
Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego ciekawostki + zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Park Sowińskiego w Warszawie
> Port Czerniakowski