Dzwoń, dzwoneczku… Ciekawostki o dzwonkach i dzwonach

Dzwoń, dzwoneczku… Ciekawostki o dzwonkach i dzwonach

Dzwoń, dzwoneczku… Ciekawostki o dzwonkach i dzwonach

Możliwość komentowania Dzwoń, dzwoneczku… Ciekawostki o dzwonkach i dzwonach została wyłączona

Dzwony i dzwonki. Zaskakujące fakty i ciekawostki o dzwonach i dzwonkach. Wszystko, co warto na ich temat wiedzieć. Historia dzwonienia

Dzwonki i Boże Narodzenie

Z okresem karnawału kojarzą się nam kuligi, sanie, a skoro tak – również odgłos dzwonka. To dzwonki od zawsze wieszane są na choinkach, nimi to przystrajamy gwiazdkowe prezenty i to one są szczególną dekoracją naszych mieszkań w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Dzwonki jako amulety

Dzwonki jako przynoszące szczęście amulety, w pierwszych dniach stycznia nasi praojcowie umieszczali na powozach konnych. Obwieszali nimi też zwierzęta oraz budynki gospodarcze. Czynili to głównie po to, aby odpędzić złe duchy, zażegnywać klątwy oraz niwelować skutki ewentualnych czarów.

Dzwon jest symbolem świętego Antoniego, który właśnie dźwiękiem dzwonu odganiał złe moce z budowli pogańskich. Dzwonkiem wzywano do świata realnego dusze zmarłych, aby podczas specjalnych obrzędów pomogły one swoją radą w naszych współczesnych poczynaniach.

dzwony ciekawostki o dzwonach dzwonki
Ciekawostki o dzwonach: kościół na greckiej wyspie Santorini

Dzwony i dzwonki z ołowiu

Dzwonki odlewano ze stopu ołowiu, cyny i żelaza. Na dzwonkach umieszczano często imiona aniołów lub imiona wielkich tego świata, albo po prostu pisano na nich imiona świętych. Święty Paulin z Noli, małego miasteczka we Włoszech, w 409 roku wprowadził zwyczaj umieszczania dzwonów na wieżach kościelnych. Na dobre ten zwyczaj rozprzestrzenił się w 880 roku, a dzwonów używano głównie po to, aby oznajmić ludziom bardzo ważne wydarzenie.

Pamiętać należy, że dopiero od XVII wieku dzwony zaczęły być zdobione przez ludzi specjalnymi ornamentami. W każdym regionie Polski i świata znaczyły one co innego. W związku z chorobą lub śmiercią znaczącej osoby, posługiwano się dzwonkiem z czarną lilią. Gdy natomiast cieszono się z narodzin kogoś ważnego, używano dzwonu z kwiatami w kolorze białym.

Dzwonienie na pogrzebach, dzwony w różnych religiach

W czasie pogrzebu dzwoniono tyle razy, ile lat przeżyła chowana do grobu osoba. Z innym natężeniem używano dzwonów podczas pogrzebu, a z innym podczas innych uroczystości. Wierzono bowiem, że silny dźwięk dzwonu odpędza złe duchy i pomaga duszom wychodzącym z ciała zmarłych, lepiej poznać drogę do Królestwa Niebieskiego.

W każdej szopce od wielu lat umieszcza się dzwonki. Mają oznajmiać, że narodziła się arcy ważna osoba, jaką jest Jezus Chrystus. U Muzułmanów natomiast, dźwięk dzwonka oznajmia, że ktoś na tym świecie przestał istnieć. Uważa się też, że uderzenia serca dzwonu są odbiciem potęgi Allacha.

dzwony ciekawostki o dzwonach dzwonki
Dzwony od zawsze wieszczą dobre lub złe wydarzenia

Na demony, deszcz i pioruny

Dzwonem ogłaszano anatemę czyli klątwę, którą papiestwo nakładało na osobę która sprzeciwiała się klerowi. Egzorcyści dzwonili dzwonkami, które były przymocowane do ich ubrania. Dźwięk ten służył po to, by wygonić złą energię pochodzącą ze złego bytu. Na ubraniach, niektórych świętych umieszczane były dzwonki na przemian z jabłkami, które również odstraszały demony.

W niektórych wierzeniach meksykańskich i celtyckich, dzwonkami sprowadzano deszcz, a gdy było go za dużo – zaklinano go. Rozpędzono dźwiękiem dzwonów czarne chmury, grzmoty, a nawet błyskawice. Dźwiękiem dzwonka zabezpieczano też w specjalnym rytuale domy i inne obiekty, przed uderzeniami pioruna.

Karnawałowe dzwonienie

W karnawale dzwonków używano podczas rozpoczynania balu. Dzwoniono nim także wtedy, gdy na bal przyszła bardzo ważna osobistość. Dzwonki przypinano do sań, którymi ruszano na kulig. Ich dźwięk wskazywał drogę saniom, które jechały na końcu kolorowego korowodu.

W pierwszych dniach stycznia, wiedźmy i czarownice parzyły zioła lecznicze, nad którymi dzwoniono dzwonkami, aby te nabrały szczególnej mocy. Szeptuchy dzwonkiem wprowadzały w stan uśpienia osoby poddawane leczeniu. Podczas rytuału uzdrawiania, właśnie dzwonkiem odczyniano złe uroki.

Ciekawostki o dzwonach: Dzwon Zygmunta

Dzwon Zygmunta w Krakowie, stworzony był przez mistrza Jana Behama z Norymbergi. Jego ton ogłasza zawsze Nowy Rok, święto Zmartwychwstania, Boże Narodzenie oraz wszystkie doniosłe święta kościelne i państwowe. W połowie wieku XIX pękło serce dzwonu Zygmunta. Wtedy to nastał czas masowych egzekucji oraz powstań patriotycznych i jak wiemy, były to czasu politycznego niebytu naszej Ojczyzny.

Ciekawostki o dzwonach: (c) SuperPolonia.info / Agnieszka Gałka

Zobacz też:
> Historia nożyczek
> Ciekawostki o grzechu

podobne wpisy

Zamek w Pieskowej Skale – czy jest coś takiego?

Możliwość komentowania Zamek w Pieskowej Skale – czy jest coś takiego? została wyłączona

Niezwykłe ciekawostki o kangurach

Możliwość komentowania Niezwykłe ciekawostki o kangurach została wyłączona

Ilu cudzoziemców mieszka w Polsce?

Możliwość komentowania Ilu cudzoziemców mieszka w Polsce? została wyłączona

Ulica Elektoralna w Warszawie – ciekawostki

Możliwość komentowania Ulica Elektoralna w Warszawie – ciekawostki została wyłączona

Tradycje w czasie świąt Bożego Narodzenia

Możliwość komentowania Tradycje w czasie świąt Bożego Narodzenia została wyłączona

Turystyka piwna w Polsce

Możliwość komentowania Turystyka piwna w Polsce została wyłączona

Niezwykłe fakty o Legnicy, które warto poznać

Możliwość komentowania Niezwykłe fakty o Legnicy, które warto poznać została wyłączona

Ługańsk na Ukrainie – co powinieneś wiedzieć

Możliwość komentowania Ługańsk na Ukrainie – co powinieneś wiedzieć została wyłączona

Zamek w Szydłowcu i jego historia

Możliwość komentowania Zamek w Szydłowcu i jego historia została wyłączona

Panathinaiko Stadio w Atenach – przed wiekami i dziś

Możliwość komentowania Panathinaiko Stadio w Atenach – przed wiekami i dziś została wyłączona

II wojna światowa. Polacy, którzy ratowali Żydów

Możliwość komentowania II wojna światowa. Polacy, którzy ratowali Żydów została wyłączona

Płowce, miejsce bitwy z Krzyżakami w 1331 roku

Możliwość komentowania Płowce, miejsce bitwy z Krzyżakami w 1331 roku została wyłączona

Create AccountLog In Your Account