Żyrardów karykatury – ciekawostki o karykaturach i karykaturzystach w Żyrardowie
Karykatury Filipa de Girarda na żyrardowskim deptaku
Na ulicy Okrzei w Żyrardowie (woj. mazowieckie) do końca roku 2016 r. można będzie oglądać wystawę karykatur i portretów Filipa de Girarda (1775-1845) – francuskiego wynalazcy, od którego pochodzi miasta Żyrardów
Jest to część ekspozycji prezentowanej niedawno w żyrardowskiej Galerii Resursa. Obie wystawy, to plon międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego „Manufaktura Satyry”, który dorocznie organizowany jest w Żyrardowie. Tegorocznym tematem konkursu był właśnie Filip de Girard. Dodajmy, że w tym roku Żyrardów obchodzi 100-lecie nadania praw miejskich, a obie ekspozycje są częścią obchodów tego jubileuszu.
Wręczenie nagród w Żyrardowie
14 września 2013 w Żyrardowie otwarcie wystawy rysunku satyrycznego, podsumowującego konkurs „Manufaktura Satyry”
Zapraszamy na wernisaż IV Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry”, którego tegorocznym przewodnim tematem była „Wielokulturowość. Współistnienia wielu kultur, wyznań, języków, narodowości”. Wernisaż wystawy oraz wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się 14 września (sobota), o godz. 16.00 w Galerii Resursa (Żyrardów, ul. 1 Maja 45). Impreza odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Wśród uczestników konkursu są również Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju (Kanada, Wielka Brytania), zatem choć żyrardowski konkurs ma charakter ogólnopolski, to wystawa będzie miała charakter międzynarodowy.
Jak co roku w wystawie, oprócz uczestników konkursu wezmą udział artyści zaproszeni przez organizatorów, prezentujący swe prace poza konkursem. Są to twórcy z Włoch (skupieni wokół Galerii Simultanea we Florencji, z Czech (Czeska Unia Karykaturzystów), z Ukrainy i Polski (BWA Galeria Zamojska).
IV Manufaktura Satyry rozstrzygnięta
Ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego wygrał Sławomir Łuczyński. Pełna lista laureatów
Tematem tegorocznej edycji IV Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry” była: „Wielokulturowość. Współistnienia wielu kultur, wyznań, języków, narodowości”. Podobnie jak w latach ubiegłych, temat nawiązywał do niezwykłej historii miasta Żyrardowa. Nie było by przecież pod koniec XIX wieku ani największej w Europie fabryki lniarskiej, ani niezwykłej osady fabrycznej, która dała początek miastu, gdyby nie trud i praca przybyszów z całej niemal Europy. W Żyrardowie obok Polaków żyli Niemcy, Czesi, Żydzi, Rosjanie, Anglicy, Szkoci, Austriacy, Francuzi, Szwajcarzy, Włosi tworząc swoisty tygiel narodów, językową wieżę Babel. Choć od tamtych czasów minęło ponad sto lat i na ulicach nie słychać obcych słów, to pamięć o tamtych czasach pozostała w nazwach ulic, budynków, czy choćby w nazwie samego miasta.
Na tegoroczny konkurs 29. autorów nadesłało 58 prac. 3 lipca 2013 r. w Żyrardowie, w Galerii Resursa odbyło się posiedzenie jury konkursu, w składzie: Jacek Frankowski (honorowy Prezes SPAK, przewodniczący jury), Jarosław Szafaryn (Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Miasta Żyrardowa), Zbigniew Kołaczek (kurator artystyczny Galerii Resursa, członek SPAK) i Magdalena Grochowska (Wydział Promocji i Kultury Miasta Żyrardowa).
Nagrody:
I Miejsce: Sławomir Łuczyński, Pabianice
II Miejsce: Krzysztof Grzondziel, Mysłowice
III Miejsce: Katarzyna Stanny, Warszawa
Wyróżnienia honorowe:
1) Henryk Cebula, Przeworsk
2) Waldemar Rukść, Olecko
3) Marek Gliwa, Jarosław
Nagrody pozaregulaminowe:
– Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa: Andrzej Pijet, Montreal (Kanada)
– Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Zbigniew Piszczako, Olsztyn
– Wyróżnienie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Paweł Stańczyk, Jawor
Nagroda Galerii Resursa: Jacek Frąckiewicz, Widawa (nagrodą jest wystawa indywidualna w Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie).
Wernisaż wystawy pokonkursowej zaplanowany jest na drugą sobotę września w żyrardowskiej Galerii Resursa. Portal Superpolonia.info zaprasza.
V Manufaktura Satyry – wyniki konkursu
W Żyrardowie obradowało jury międzynarodowego konkursu Manufaktura Satyry, Żyrardów 2014. Oto wyniki
9 lipca 2014 r. w Żyrardowie, w Galerii „Resursa” odbyło się posiedzenie jury Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry. Żyrardów 2014”. Na piątą edycję konkursu, którego organizatorem jest Urząd Miasta Żyrardowa (tym razem odbywał się pod tematem: Technika i wynalazki), 35 autorów nadesłało 75 prac.
Jury obradowało w składzie: Witold Mysyrowicz (przewodniczący jury, prezes SPAK), Jarosław Szafaryn (naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Miasta Żyrardowa), Zbigniew Kołaczek (Kurator Artystyczny konkursu) i Magdalena Grochowska (Wydział Promocji i Kultury Miasta Żyrardowa, sekretarz jury).
Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I Miejsce: Krzysztof Grzondziel (Mysłowice)
II Miejsce: Leszek Ołdak (Opole)
III Miejsce: Halina Kuźnicka (Warszawa)
Wyróżnienia honorowe:
1) Robert Mirowski (Warszawa)
2) Zbigniew Urbalewicz (Olsztyn)
3) Krzysztof Suski (Lubań Śląski)
4) Piotr Zatorski (Będzin)
5) Przemysław Zamojski (Tarnobrzeg)
6,7) Tomasz Niewiadomski – rysunek, Grzegorz Janusz – tekst (Warszawa)
Nagrody pozaregulaminowe:
– Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa: Andrzej Krawczak (Kraków)
– Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Andrzej Pijet (Montreal – Kanada)
– Wyróżnienie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Czesław Przęzak (Wrocław)
– Nagroda Galerii „Resursa” (w postaci wystawy indywidualnej): Leszek Ołdak (Opole)
Manufaktura Satyry 2015 – wyniki konkursu rysunku satyrycznego
Laureaci VI Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry. Żyrardów 2015”, którego tematem była Kolej
6 lipca 2015 r. w w Galerii „Resursa” Żyrardowie obradowało jury konkursu, które przyznało zdecydowało o podziale nagród i wyróżnień. Jury obradowało w składzie: Elżbieta Laskowska (Dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie, przewodnicząca jury), Jarosław Spychała (Dyrektor Centrum Kultury w Żyrardowie), Witold Mysyrowicz (Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury).
Na konkurs, którego tematem była „Kolej. W 170. lecie powstania Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej”, zgłoszono 60 prac 30. autorów. Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I Miejsce – Zbigniew Woźniak, Zduńska Wola
II Miejsce – Waldemar Rukść, Olecko
III Miejsce – Piotr Zatorski, Będzin
Wyróżnienia Honorowe:
Paweł Gałka, Pruszków
Iwona Gabryś, Bobrowniki
Paweł Stańczyk, Jawor
Krzysztof Suski, Lubań Śląski
Monika Małgorzata Golińska, Warszawa
Franciszek Bernard Buczny, Żyrardów
Nagrody Pozaregulaminowe:
– Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa – Zbigniew Osiński, Żyrardów
– Nagroda Muzeum Karykatury w Warszawie – Zbigniew Urbalewicz, Olsztyn
– Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – Halina Kuźnicka, Warszawa
– Wyróżnienie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – Maciej Trzepałka, Zabrze
– Nagroda Galerii „Resursa” (w postaci wystawy indywidualnej) – Przemysław Zamojski, Tarnobrzeg
Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej, wraz z wręczeniem nagród laureatom zaplanowane jest na 3 października 2015 roku w żyrardowskiej Galerii Resursa. Ekspozycję wzbogacą prace artystów zaproszonych poza konkursem z Czech, Włoch, Ukrainy, Niemiec, Węgier i Luksemburga.
Manufaktura Satyry 2018 – wyniki konkursu
12 lipca 2018 roku w Żyrardowie, w Galerii „Resursa” odbyło się posiedzenie jury IX Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry. Żyrardów 2018”
Jury w składzie Elżbieta Laskowska – Dyrektor Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie (przewodnicząca), oraz Witold Mysyrowicz – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury i Zbigniew Kołaczek – Pomysłodawca i Kurator Artystyczny OKS „Manufaktura Satyry” (członkowie komisji). Komisja oceniała 78 prac 36 autorów. Tegoroczny temat konkursu, który brzmiał „Niepodległość” nawiązywał do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I Nagroda: Artur Ligenza, Sosnowiec
II Nagroda: Czesław Gańko, Mińsk Mazowiecki
III Nagroda: Zbigniew Piszczako, Olsztyn
– Wyróżnienia: Leszek Ołdak – Opole, Grzegorz Szumowski – Warszawa, Bartłomiej Belniak – Gorlice.
– Wyróżnienia Honorowe: Henryk Cebula- Przeworsk, Grzegorz Weigt – Prudnik, Przemysław Zamojski – Tarnobrzeg.
– Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa: Bernard Franciszek Buczny, Żyrardów.
– Nagroda Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie: Bartłomiej Belniak, Gorlice.
– Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Maciej Michalski, Bobrowiec.
– Nagroda Galerii ,,Resursa” (w postaci wystawy indywidualnej)” Andrzej Andre Pijet, Montreal (Kanada).
Wystawa pokonkursowa połączona z uroczystym wręczeniem nagród laureatom zaplanowana jest na drugą połowę września, w Galerii „Resursa”. Podobnie jak w latach ubiegłych, wystawę wzbogacą prace gości specjalnych oraz artystów z zagranicy. W tym roku zobaczymy dzieła twórców z Kanady, Chin, Azerbejdżanu, Turcji, Ukrainy, Rosji, Serbii, Francji, Włoch, Rumunii i Hiszpanii.
Żyrardów karykatury: (c) SuperPolonia.info
Informacja: portal SuperPolonia.info był patronem medialnym kolejnych edycji Manufaktury Satyry w Żyrardowie.
Zobacz też:
>
>