Stolica Dolnego Śląska, to nie tylko odwiedzanie przez turystów, wypełnione zabytkami Stare Miasto. Przedstawiamy dzielnice Wrocławia oraz informacje na ich temat
Stare Miasto
- Stare Miasto to dzielnica będąca symbolem miasta. Jej sercem jest rynek, którego historia sięga XIII wieku. To właśnie tutaj znajduje się trójnawowy gotycki ratusz z wieżą mającą ponad sześćdziesiąt metrów wysokości. Wrocławskie Stare Miasto jest wypełnione kamienicami z bogatą historią, wśród których znajdują się kamienica Oppenheimów, gmach Starej Giełdy czy dom Pod Gryfami. W tej dzielnicy znajduje się jedna z najsłynniejszych atrakcji miasta, czyli Panorama Racławicka, a także główny budynek Uniwersytetu Wrocławskiego z barokową Aulą Leopoldina.
Krzyki
- Krzyki to dzielnica rozciągająca się wokół trzech wrocławskich parków, a mianowicie Skowroniego, Południowego i Wschodniego. Na jej terenie znajduje się sporo popularnych obiektów rozrywki takich, jak Aquapark Wrocław, Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” czy IMAX Cinema City. W tej samej dzielnicy usytuowana jest słynna Sky Tower, czyli neomodernistyczny wieżowiec. Znajdująca się na południu miasta dzielnica uważana jest za najlepszą pod względem ilości zieleni.
Śródmieście
- Śródmieście to dzielnica Wrocławia, znajdująca się na prawym brzegu Odry, naprzeciw Starego Miasta. Stanowi ważny ośrodek naukowy i kulturalny, a wśród największych atrakcji dzielnicy znajdują się największy w Polsce ogród zoologiczny, Park Szczytnicki z mającym ponad sto lat Ogrodem Japońskim oraz Hala Stulecia. W zachodniej części dzielnicy znajduje się najstarsza i uznawana za najbardziej malowniczą część miasta, czyli Ostrów Tumski. Śródmieście wypełnione jest restauracjami, kawiarniami i lokalami usługowymi chętnie odwiedzanymi zarówno przez mieszkańców Wrocławia, jak i turystów.
Dzielnice Wrocławia: Fabryczna
- Fabryczna to dzielnica zamieszkiwana obecnie przez blisko 200 tysięcy osób. Jej potencjał wciąż nie został w pełni wykorzystany, dlatego obecnie dzielnica jest w fazie dynamicznego rozwoju. Duża odległość od centrum miasta zapewnia spokój, a równocześnie komunikacja miejska umożliwia sprawne docieranie do innych części Wrocławia. Dzielnica słynie z dużych obszarów zielonych, ale znajduje się tutaj również port lotniczy im. Mikołaja Kopernika oraz wiele restauracji i barów.
Psie Pole
- Psie Pole to dzielnica Wrocławia, która jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym była osobnym miastem. To dlatego znajduje się tu niewielki rynek, z barokowymi kamienicami. Obszar Psiego Pola mający niemal 100 kilometrów kwadratowych, jest bardzo zróżnicowany od względem architektonicznym i przestrzennym.
Wspomniane wyżej dzielnice są dziś dawnymi dzielnicami Wrocławia, a aktualny podział administracyjny uwzględnia przede wszystkim liczne osiedla wrocławskie, takie jak Borek, Bieńkowice, Gajowice czy Jagodno.
Dzielnice Wrocławia + zajęcia (2): (c) SuperPolonia.info / GT
Na górnym zdjęciu: rzeźby zdobiące katedrę na Ostrowiu Tumskim, w dzielnicy Śródmieście
Zobacz też:
> Pomniki we Wrocławiu
> Wrocławskie mosty