Poznaj dzielnice Wrocławia

Poznaj dzielnice Wrocławia

Poznaj dzielnice Wrocławia

Stolica Dolnego Śląska, to nie tylko odwiedzanie przez turystów, wypełnione zabytkami Stare Miasto. Przedstawiamy dzielnice Wrocławia oraz informacje na ich temat

Stare Miasto

  1. Stare Miasto to dzielnica będąca symbolem miasta. Jej sercem jest rynek, którego historia sięga XIII wieku. To właśnie tutaj znajduje się trójnawowy gotycki ratusz z wieżą mającą ponad sześćdziesiąt metrów wysokości. Wrocławskie Stare Miasto jest wypełnione kamienicami z bogatą historią, wśród których znajdują się kamienica Oppenheimów, gmach Starej Giełdy czy dom Pod Gryfami. W tej dzielnicy znajduje się jedna z najsłynniejszych atrakcji miasta, czyli Panorama Racławicka, a także główny budynek Uniwersytetu Wrocławskiego z barokową Aulą Leopoldina.
dzielnice Wrocławia Stare Miasto Wrocław katedra  św. Marii Magdaleny
Dzielnice Wrocławia: Stare Miasto. Katedra św. Marii Magdaleny

Krzyki

  1. Krzyki to dzielnica rozciągająca się wokół trzech wrocławskich parków, a mianowicie Skowroniego, Południowego i Wschodniego. Na jej terenie znajduje się sporo popularnych obiektów rozrywki takich, jak Aquapark Wrocław, Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” czy IMAX Cinema City. W tej samej dzielnicy usytuowana jest słynna Sky Tower, czyli neomodernistyczny wieżowiec. Znajdująca się na południu miasta dzielnica uważana jest za najlepszą pod względem ilości zieleni.

Śródmieście

  1. Śródmieście to dzielnica Wrocławia, znajdująca się na prawym brzegu Odry, naprzeciw Starego Miasta. Stanowi ważny ośrodek naukowy i kulturalny, a wśród największych atrakcji dzielnicy znajdują się największy w Polsce ogród zoologiczny, Park Szczytnicki z mającym ponad sto lat Ogrodem Japońskim oraz Hala Stulecia. W zachodniej części dzielnicy znajduje się najstarsza i uznawana za najbardziej malowniczą część miasta, czyli Ostrów Tumski. Śródmieście wypełnione jest restauracjami, kawiarniami i lokalami usługowymi chętnie odwiedzanymi zarówno przez mieszkańców Wrocławia, jak i turystów.

Dzielnice Wrocławia: Fabryczna

  1. Fabryczna to dzielnica zamieszkiwana obecnie przez blisko 200 tysięcy osób. Jej potencjał wciąż nie został w pełni wykorzystany, dlatego obecnie dzielnica jest w fazie dynamicznego rozwoju. Duża odległość od centrum miasta zapewnia spokój, a równocześnie komunikacja miejska umożliwia sprawne docieranie do innych części Wrocławia. Dzielnica słynie z dużych obszarów zielonych, ale znajduje się tutaj również port lotniczy im. Mikołaja Kopernika oraz wiele restauracji i barów.
Wrocław dzielnice Wrocławia Psie Pole rynek
Dzielnice Wrocławia: Psie Pole, rynek. Foto: pan.iks / cc by-sa 4.0

Psie Pole

  1. Psie Pole to dzielnica Wrocławia, która jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym była osobnym miastem. To dlatego znajduje się tu niewielki rynek, z barokowymi kamienicami. Obszar Psiego Pola mający niemal 100 kilometrów kwadratowych, jest bardzo zróżnicowany od względem architektonicznym i przestrzennym.

Wspomniane wyżej dzielnice są dziś dawnymi dzielnicami Wrocławia, a aktualny podział administracyjny uwzględnia przede wszystkim liczne osiedla wrocławskie, takie jak Borek, Bieńkowice, Gajowice czy Jagodno.

Dzielnice Wrocławia + zajęcia (2): (c) SuperPolonia.info / GT
Na górnym zdjęciu: rzeźby zdobiące katedrę na Ostrowiu Tumskim, w dzielnicy Śródmieście

Zobacz też:
> Pomniki we Wrocławiu
> Wrocławskie mosty

podobne wpisy

Wrocław Leśnica ciekawostki

Możliwość komentowania Wrocław Leśnica ciekawostki została wyłączona

Ciekawe parki we Wrocławiu

Możliwość komentowania Ciekawe parki we Wrocławiu została wyłączona

Wrocławski Rynek czyli atrakcje centrum miasta

Możliwość komentowania Wrocławski Rynek czyli atrakcje centrum miasta została wyłączona

Wrocław jak Nowy Jork?

Możliwość komentowania Wrocław jak Nowy Jork? została wyłączona

Wrocławskie krasnale – to warto wiedzieć

Możliwość komentowania Wrocławskie krasnale – to warto wiedzieć została wyłączona

Najciekawsze zabytki Wrocławia – TOP 10

Możliwość komentowania Najciekawsze zabytki Wrocławia – TOP 10 została wyłączona

Wrocław. Wyspa Piasek na Odrze i jej atrakcje

Możliwość komentowania Wrocław. Wyspa Piasek na Odrze i jej atrakcje została wyłączona

Najlepsza atrakcja na event we Wrocławiu

Możliwość komentowania Najlepsza atrakcja na event we Wrocławiu została wyłączona

Ciekawostki historyczne o Wrocławiu

Możliwość komentowania Ciekawostki historyczne o Wrocławiu została wyłączona

Muzea we Wrocławiu – TOP 10

Możliwość komentowania Muzea we Wrocławiu – TOP 10 została wyłączona

Create AccountLog In Your Account