Wyspa Piasek Wrocław
Jedna z wysp na rzece Odrze, na Starym Mieście we Wrocławiu. Poznaj Wyspę Piasek i jej atrakcje
Piasek, to największa z grupy sześciu wysp, blisko Ostrowa Tumskiego, najstarszej dzielnicy Wrocławia. Ma niemal 5 hektarów powierzchni i warto ją poznać, odwiedzając Wrocław. Nazwa pochodzi od kościoła, który zbudowano tu w XIV-XV wieku. To Kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku (ul. św. Jadwigi). Po zniszczeniach II wojny światowej, świątynia została odbudowana. Obok niej od 2005 r. stoi pomnik kardynała Bolesława Kominka, pierwszego polskiego arcybiskupa metropolity wrocławskiego. Ma 5,5 metra wysokości.
Na wyspie jest też budynek dawnego klasztoru, obecnie należący do uczelni wyższej. W XII wieku właściciel wyspy Piotr Włostowic (obecnie jego imieniem nazwano bulwar nad Odrą) sprowadził tu z Francji augustianów. Przekazał im wyspę i ufundował klasztor. Kilkaset lat później Niemcy przejęli klasztor i zakonnicy musieli go opuścić. W 1810 r. przechowywano tu najcenniejsze zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej.
Na wyspie stoi też XVII-wieczna cerkiew świętych Cyryla i Metodego (kiedyś Kościół św. Anny) oraz szereg innych budynków.
Na Bulwarze Piotra Włostowica cumują statki wycieczkowe. W pobliżu, od 2016 r. stoi Pomnik Odry. Dodamy, że żegluga pasażerska we Wrocławiu działa od 1947 roku.
Od strony Starego Miasta (Rynku) na wyspę wchodzi się / wjeżdża Mostem Piaskowym. To zabytkowy most z żelaza, zbudowany w 1861 roku i zaprojektowany przez Ersta Ubera. Ma blisko 32 metry długości i 12 metrów szerokości. Wcześniej w tym miejscu stały mosty drewniane.
Ciekawostka: niegdyś we Wrocławiu, a od 1630 r. na Śląsku funkcjonowała jednostka długości – wrocławska mila. Była równa 11250 łokciom czyli ok. 6700 metrom. Dlaczego akurat tyle? To odległość między Bramą Piaskową (stała tu, gdzie stoi Most Piaskowy) do Psiego Pola (obecnie dzielnica Wrocławia).
Dodajmy, że na wyspie są trzy bulwary: Bulwar Stefana Wyszyńskiego, Bulwar Piotra Włostowica i Bulwar Stanisława Kulczyńskiego.
Wyspa Piasek Wrocław ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Wrocławiu