Anioły w Polsce
W dawnej Polsce wszyscy upatrywali pomocy Bożej, dlatego też z nastaniem Nowego Roku, domy dekorowano pięknymi ręcznie wykonanymi aniołkami. Wierzono, że anioły pomogą ludziom, gdy ich figurki dekorują ludzkie domy. Nasze babcie, wykonywały z kolorowych bibułek anielskich posłańców, by w ten szczególny sposób ściągnąć na Ziemię ich opiekę. Oto kilka przykładów
Województwo mazowieckie i drewaniane aniołki
W XIX wieku znana była na Mazowszu rodzina Kalitów, która trudniła się wyrabianiem drewnianych aniołków. Swoje wyroby sprzedawali je na Górny Śląsk i na Pomorze. Panny ze Śląska zakupionym aniołkom nadawały imiona wierząc, że tym sposobem lepiej się będzie z nimi porozumieć.
Aniołki w Radomiu
Mieszkała niegdyś w Radomiu baronowa Szymbarska, która była mistrzynią w wykonywaniu robótek na szydełku. Co czwartek spraszała do siebie dziewczęta z wiejskich domów, aby je nauczyć tego rzemiosła. Z nastaniem Nowego Roku dziewczęta te chętnie wykonywały szydełkami postacie aniołków. Pani Szymbarska pozwalała zabrać wykonane przez dziewczyny aniołki, aby mogły one je sprzedać lub przyozdobić własne mieszkania.
Drewniane aniołki w świętokrzyskich Krynkach
W tej miejscowości znane były mistrzynie haftu, dziergania i robótek na drutach. Tutaj gospodynie domowe zawsze robiły ogromną ilość aniołków, by obdzielić nimi znajomych i bliskich z ich rodzin. Pani Eleonora Olszewska z Krynek, wykonywała aniołki z kawałków drewna. Nawet ksiądz proboszcz chętnie się u niej zaopatrywał. Dla niebiańskich posłańców wygospodarował specjalne miejsce w kościelnej nawie.
Noworoczne anioły w Zieleniewie
W Zieleniewie wykonywanie aniołków stało się pewnego rodzaju obowiązkiem noworocznym. Robiono je z włóczki, szmatek, także z nici. Dekorowano nimi domy oraz budynki gospodarskie. W Polsce w okresie międzywojennym drewniane aniołki wieszano na drzewach w sadach i ogrodach, gdyż liczono na anielską opiekę. W wielu izbach wiejskich zawieszano aniołki na firankach, by mogły one błogosławić domownikom na wszystkich ścieżkach ich życia.
Anioły w Polsce – tekst i foto: (c) Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o sadownictwie