Stan Missisipi, USA – atrakcje i ciekawostki

Z czego słynie Missisipi ciekawostki i fakty o stanie. Miasta, atrakcje turystyczne które warto zobaczyć, ciekawe miejsca

Jest taki stan w Ameryce, który porastają magnolie. To miejsce na każdym kroku przypomina o wojnie, rewolucji i tym, że ktoś walczył i umarł, by ktoś mógł żyć. Być wolnym, w kraju o wielkich możliwościach to przywilej okupiony wysoką ceną. Missisipi, choć ma trudną i krwawą historię, to rekompensują ją liczne parki, lasy, dzikie plaże i rezerwaty.

Missisipi ciekawostki i fakty

1) Stan południowej części Ameryki, leżący nad Zatoką Meksykańską, jest znany ze swej gościnności. Nazywany też „Państwem Magnolii”. Ten kwiat był na pierwszej fladze stanu. Stolicą stanu jest Jackson, a największą rzeką która tu płynie, jest Missisipi.

2) Dawno temu tereny zamieszkiwali Indianie z plemienia Czikasawów. Pierwszymi Europejczykami przybyłymi na te ziemie byli Hiszpanie. W XVII wieku pojawili się Francuzi. Od 1783 roku region należał do Wielkiej Brytanii, a do Stanów Zjednoczonych dołączył w roku 1817 jako dwudziesty stan z kolei.

3) Missisipi jest głównie ukształtowane przez niziny. To rolniczy teren, który jest najuboższy w całym kraju. Wysokość zarobków jest najniższa, w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

kapitol miasto Jackson Missisipi ciekawostki atrakcje
Gmach kapitolu w mieście Jackson. Stan Missisipi ciekawostki i atrakcje. Foto: formulanone / cc by-sa 2.0

Atrakcje – co zobaczyć w miastach stanu Missisipi

4) Jackson. Stolica stanu Missisipi, położona nad rzeką Pearl. Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z prezydentów USA – Andrew Jacksona. To miasto medycyny, gdzie przeprowadzono pierwszą operację przeszczepienia płuc. Warte zobaczenia są tu dwa ratusze: Stary i Nowy. Ten współczesny, zwany Missisipi State Capitol, jest wyjątkowy. Tworzą go rotundowe, marmurowe ściany, u góry zwieńczone 180-metrową kopułą. Jasno oświetlone wnętrze rzuca światło na dziejowe wydarzenia stanu, przedstawione w centrum rotundy, w formie wystawy. Warto zwiedzić bibliotekę i salę gubernatorów. Zdobią ją wizerunki wszystkich gubernatorów Missisipi od roku 1798.

3) Gulfport, to drugie co do wielkości miasto stanu Missisipi. To miasto portowe, leżące nad Zatoką Meksykańską. Tutejsze miejsca historyczne, to głównie atrakcje militarne. Warto zwiedzić Narodowy Park Wojskowy i Citi Hall z 1905 roku.

4) Instytut Studiów Ssaków Morskich w Gulfport to laboratorium badające ssaki morskie, które żyją na wolności i w niewoli. Ta instytucja non-profit powstała, aby edukować, chronić i badać wpływ różnych środowisk na ich zachowania. Na żywo można tu zobaczyć delfiny, a nawet je dotknąć.

5) Biloxi sąsiaduje z Gulfport. W roku 1848 ukończono tu budowę pierwszej, żeliwnej latarni morskiej – Biloxi Lighthouse. Jest ona symbolem siły i determinacji miasta, które odbudowało się po niszczycielskim uderzeniu huraganu Katrina. Obecnie to miasto rozrywki i zabaw. Liczne kasyna, pola golfowe i parki serwują szeroką gamę imprez i zabaw. Nic dziwnego, że Biloxi stało się popularnym, nadmorskim miejscem wypadowym.

Tupelo dom Elvis Presley Missisipi ciekawostki atrakcje
Tupelo, dom w którym przyszedł na świat Elvis Presley. Missisipi ciekawostki i atrakcje. Foto: Angjett / cc by-sa 3.0

6) Z czego słynie Tupelo? W tym mieście urodził się Elvis Presley. Król rock and roll’a spędził tu trzynaście lat życia, zanim wyprowadził się do Memphis. W Tupelo wciąż stoi mały, biały domek, będący pomnikiem jego narodzin. Elvis Presley Birthplace Park kryje w sobie wiele pamiątek z wczesnego dzieciństwa piosenkarza oraz jego rodziny. Sklepy z pamiątkami artysty i liczne odniesienia do jego osoby, przyciągają do Tupelo rzesze fanów.

7) Kosciusko, to miasto w hrabstwie Atalla. Nazwa pochodzi od Tadeusza Kościuszki, który tutaj był bohaterem rewolucji. Za swoje zasługi został mianowany generałem brygady Amerykańskiej Armii. Wcześniej nazywane Red Bud Springs zmieniło nazwę, aby upamiętnić i uhonorować w ten sposób wkład i zaangażowanie Kościuszki w zjednoczenie kraju. Dla łatwiejszej wymowy z nazwy usunięto literę „z”. Warto zobaczyć też muzeum jego imienia lub obejrzeć paradę 1 grudnia, która co roku organizowana jest, aby upamiętnić bohatera.

Pamiątki po wojnach i niewolnictwie

8) Narodowy Park Woskowy w Vicksburg to teren, który był strategicznym punktem w wojnie secesyjnej. Obecnie jest to cmentarz poległych w wojnie żołnierzy, ale i otwarte muzeum, z kolekcją ponad 1300 zabytków wojskowych, znajdujących się w granicach Parku Militarnego. Wzdłuż rzeki Missisipi stoją armaty. Co roku odbywa się tu inscenizacja bitwy, będąca jej rekonstrukcją.

Vicksburg cmentarz wojskowy Missisipi ciekawostki atrakcje
Stan Missisipi ciekawostki: Vicksburg, cmentarz wojskowy

9) Cmentarz Przyjaźni w Starkville – to miejsce poległych tysięcy żołnierzy wojsk federalnych i konfederackich. Krwawy i bolesny symbol wojny domowej. Znany wcześniej jako Odd Fellows, jest najstarszym cmentarzem Afroamerykanów w Missisipi. W roku 1990 został wpisany jako miejsce historycznego kultu, do Krajowego Rejestru Zabytków. Groby nieznanych żołnierzy pokrywają rosnące tu magnolie.

10) Ruiny Windsor są symbolem niewolnictwa, katastrof i wojny. Położone zupełnie na uboczu, zaskakują swoją odmiennością. To arena składająca się z rzędu ocalałych kolumn, strawionych przez pożar i czas. W latach 1859-1861 Smith Coffee Daniel II zbudował tu czteropiętrową posiadłość w greckim stylu. Z jej centrum rozpościera się piękny widok na rzekę Missisipi.

11) W Natchez handlarz bawełny Frederick Stanton wybudował swoją posiadłość, w której obecnie znajduje się muzeum Stanton Hall. Do jego wykończenia przywieziono najlepszy marmur z okolic Nowego Jorku. Wewnątrz znajdują się ogromne lustra, sprowadzone z Francji. Dom, który był ucieleśnieniem marzeń Stantona, powstał w 1857 r. Położona nieopodal restauracja Carriage House Restaurant, oferuje wyszukane dania.

USA statek parowy na rzece
Wycieczkowy statek parowy na rzece Missisipi ciekawostki

Przyroda i ciekawe miejsca stanu

12) Park Stanowy Tishomingo. Trudny, ale zapierający dech w piersiach teren wypraw. Ulokowany jest około 70 km na północ od Tupelo, u podnóży Appalachów. Swoją nazwę zawdzięcza przywódcy Indian – Czikasawów. Jest pokryty paprociami, mchem oraz niezwykłymi i rzadko występującymi kwiatami.

13) Holly Spring National Forest, to las usytuowany w północno-centralnej części stanu, na 630 kilometrach kwadratowych. Dostarcza niezwykłych wrażeń przyrodniczych poprzez liczne, malutkie jeziora, ukryte pośród leśnej gęstwiny. Jest to las mieszany, z przewagą drzew sosnowych i liściastych. Położony nizinnie, wzdłuż rzeki Tippah. Doskonale wytyczone szlaki, miejsca kempingowe, biwakowe, a nawet kąpieliska zachęcają amatorów leśnych spacerów do licznych odwiedzin.

14) Doyle Arm, to narodowy rezerwat dzikiej przyrody Noxubee, położony jest w dorzeczu Missisipi. Mieszka tu wiele gatunków wędrownych ptaków. Dla miłośników ptasiej fotografii jest to obowiązkowy punkt przyrodniczy. Promenada w Doyle Arm ułatwia obserwację aligatorów, w ich naturalnym środowisku. To miejsce najpiękniejsze jest jesienią, wabiąc oczy kolorami jesiennych drzew. Teren w części bagienny z najbardziej znanym z nich bagnem – Cypress.

15) Duns Mill, to ogromny zbożowy młyn wodny, położony niedaleko miasta Enterprise. Leży nad Chunky River, co w tłumaczeniu oznacza dużą, grubą rzekę. Napędzany jest przez kaskadowy wodospad, gdzie woda spada z wysokości prawie 20 metrów. Doskonałe miejsce pieszych wycieczek, biwaków i fanów ptasich obserwacji.

16) Wyspa Statek. Kiedyś była jedną wyspą, ale po huraganie Camille, jaki nawiedził ją w roku 1969, została podzielona na dwie części: zachodnią i wschodnią. Obecnie łączona, by odtworzyć jej naturalny kształt statku. Kiedyś stanowiła ważny punkt kotwiczenia okrętów, należących do żeglarzy, żołnierzy, kolonialistów i odkrywców. W 1866 roku powstał tu Fort Massachusetts, który obecnie jest atrakcją turystyczną Narodowego Wybrzeża Zatoki Perskiej.

Missisipi ciekawostki: (c) SuperPolonia.info / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o Wisconsin
> Wirginia
> Miasta USA ciekawostki

podobne wpisy

Najpiękniejsze zamki Europy

Możliwość komentowania Najpiękniejsze zamki Europy została wyłączona

Szymbark, woj. małopolskie – ciekawostki

Możliwość komentowania Szymbark, woj. małopolskie – ciekawostki została wyłączona

Góry Świętokrzyskie, to… nie góry!

Możliwość komentowania Góry Świętokrzyskie, to… nie góry! została wyłączona

Ciekawostki ze świata: Francja, Oslo, Bolonia, Japonia

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Francja, Oslo, Bolonia, Japonia została wyłączona

Muzeum Warszawy – ciekawostki, zwiedzanie, zdjęcia

Możliwość komentowania Muzeum Warszawy – ciekawostki, zwiedzanie, zdjęcia została wyłączona

Berdiańsk w Ukrainie – ciekawostki

Możliwość komentowania Berdiańsk w Ukrainie – ciekawostki została wyłączona

Wrocław Leśnica ciekawostki

Możliwość komentowania Wrocław Leśnica ciekawostki została wyłączona

Lasek na Kole. Warszawa, Wola

Możliwość komentowania Lasek na Kole. Warszawa, Wola została wyłączona

Dwa miasta na południu świata

Możliwość komentowania Dwa miasta na południu świata została wyłączona

Eczmiadzyn i najstarszy kościół Armenii

Możliwość komentowania Eczmiadzyn i najstarszy kościół Armenii została wyłączona

Waszyngton – fakty i ciekawostki

Możliwość komentowania Waszyngton – fakty i ciekawostki została wyłączona

Miasto Chamonix i góra Mont-Blanc we Francji

Możliwość komentowania Miasto Chamonix i góra Mont-Blanc we Francji została wyłączona

Create AccountLog In Your Account