Parki miniatur ciekawostki i ich historia. Najciekawsze parki w Polsce i za granicą
Parki miniatur ciekawostki z historii
1) Parki miniatur powstawały w XIX wieku, początkowo jako prywatne kolekcje. Pierwszy publiczny park rozrywki tego typu otwarto w 1930 roku, w Bekonscot w Wielkiej (Brytania).
2) Szybki rozwój parków rozrywki miał miejsce po II wojnie światowej. Ich popularność spowodowała, że w ostatnich latach takie miejsca zaczęło otwierać także w Polsce.
3) Wizyta w parku miniatur, to ciekawa atrakcja szczególnie podczas wakacji. Parki miniatur największym zainteresowaniem cieszą się wśród dzieci, ale z zainteresowaniem odwiedzają je całe rodziny.

Parki miniatur w Polsce
4) Obecnie parki miniatur (mniejsze lub większe) znajdują się chyba w każdym województwie w Polsce. Głównie te najpopularniejsze wciąż inwestują, powiększając swoje kolekcje miniaturowych budowli.
5) Bałtowski Park Miniatur znajduje się na powierzchni 1 hektara. Jest tu kontur Polski, wewnątrz którego naniesiono główne rzeki i jeziora. W nieprzypadkowych miejscach ustawiono też kilkadziesiąt miniatur znanych polskich zamków i pałaców z różnych okresów historycznych. Budowle odtworzono w skali 1:25, a ich odwiedzanie poszerza wiedzę historyczną i geograficzną nie tylko najmłodszych odwiedzających.
6) Park Miniatur „Świat Marzeń” otwarto w Inwałdzie (Małopolska) w maju 2007 roku. Na powierzchni 45.000 m2 można oglądać miniatury budowli głównie w skali 1:25, stojących w wielu krajów świata. Na przykład: Akropol, Coloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Sfinks i Biały Dom.
7) W Kowarach znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Są tu miniatury w skali 1:25 zabytkowych obiektów Dolnego Śląska, m.in. pałace, kościoły i klasztory.
8) Zatorland w Zatorze (Małopolska) to nie miniatury zabytków czy znanych budowli, ale miniatury prehistorycznych dinozaurów. Niektóre z nich poruszają się, działając na wyobraźnię odwiedzających.
9) W Pobiedziskach na Wielkopolsce (między Poznaniem a Gnieznem) znajduje się Skansen Miniatur. Są tu miniatury zabytków Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, w skali 1:20. Jest tu m.in. poznański Rynek. Ta atrakcja turystyczna została otwarta w 1998 r., a pierwsze miniatury powstały kilka lat wcześniej.
10) W Niechorzu nad Bałtykiem znajduje się Park Latarni Morskich. Jak nazwa wskazuje, zgromadzono tu miniatury polskich latarni morskich. Są w skali 1:10, więc miniatury są wyższe od zwiedzających.
11) W Gierłożu koło Kętrzyna znajduje się Park Miniatur Warmii i Mazur. Krótko mówiąc, znane obiekty w miniaturze z tych terenów.

Parki miniatur na świecie
12) Podobnie, jak parki miniatur znajdujące się w Polsce, także te w innych krajach prezentują znane zabytki i budowle zbudowane w tych krajach oraz znane budowle świata.
13) Bekonscot Model Village w Beaconsfield (Wielka Brytania) otwarto w 1292 roku. Jest tu ponad 200 budynków, między którymi jeździ kolejka (tory mają długość blisko 450 metrów) i duża liczba samochodów. Jest też kilka tysięcy ludzików, w skali takiej jak budynki. To wszystko jest pośród autentycznej zieleni.
14) Nie trzeba już jeździć po całych Stanach, aby zobaczyć najciekawsze miejsca USA. Można odwiedzić Roadside America Miniature Village w miejscowości Shartlesville, w stanie Pensylwania. Wśród kilku tysięcy miniaturowych postaci jeździ kilka pociągów. Niektóre atrakcje poruszają się, w czym pomagają sami zwiedzający.
15) 30 kilometrów od Bangkoku (Tajlandia) znajduje się Ancient City. Powstało w 1972 roku i ma 120 ha powierzchni. To powoduje, że po tym parku miniatur warto poruszać się rowerem lub melexem. Miniatury są „tylko” 3 razy mniejsze od oryginalnych budowli.
16) Wśród europejskich parków miniatur warto wymienić m.in.:
Madurodam w Hadze (Holandia),
Italia w Miniaturze (Rimini, Włochy),
Wunderland w Hamburgu (Niemcy),
Mini Izrael w Latrun (Izrael).
Parki miniatur ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: Minieuroland w Kłodzku, foto: Jacek Halicki / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Maczuga Herkulesa
>