Ciekawostki o parkach miniatur. Polska i świat

Parki miniatur ciekawostki i ich historia. Najciekawsze parki w Polsce i za granicą

Parki miniatur ciekawostki z historii

1) Parki miniatur powstawały w XIX wieku, początkowo jako prywatne kolekcje. Pierwszy publiczny park rozrywki tego typu otwarto w 1930 roku, w Bekonscot w Wielkiej (Brytania).

2) Szybki rozwój parków rozrywki miał miejsce po II wojnie światowej. Ich popularność spowodowała, że w ostatnich latach takie miejsca zaczęło otwierać także w Polsce.

3) Wizyta w parku miniatur, to ciekawa atrakcja szczególnie podczas wakacji. Parki miniatur największym zainteresowaniem cieszą się wśród dzieci, ale z zainteresowaniem odwiedzają je całe rodziny.

skansen miniatur Pobiedziska parki miniatur ciekawostki
Parki miniatur ciekawostki: skansen miniatur w Pobiedziskach i miniaturowy rynek w Poznaniu. Foto: Bolando / cc-by sa 3.0

Parki miniatur w Polsce

4) Obecnie parki miniatur (mniejsze lub większe) znajdują się chyba w każdym województwie w Polsce. Głównie te najpopularniejsze wciąż inwestują, powiększając swoje kolekcje miniaturowych budowli.

5) Bałtowski Park Miniatur znajduje się na powierzchni 1 hektara. Jest tu kontur Polski, wewnątrz którego naniesiono główne rzeki i jeziora. W nieprzypadkowych miejscach ustawiono też kilkadziesiąt miniatur znanych polskich zamków i pałaców z różnych okresów historycznych. Budowle odtworzono w skali 1:25, a ich odwiedzanie poszerza wiedzę historyczną i geograficzną nie tylko najmłodszych odwiedzających.

6) Park Miniatur „Świat Marzeń” otwarto w Inwałdzie (Małopolska) w maju 2007 roku. Na powierzchni 45.000 m2 można oglądać miniatury budowli głównie w skali 1:25, stojących w wielu krajów świata. Na przykład: Akropol, Coloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Sfinks i Biały Dom.

7) W Kowarach znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Są tu miniatury w skali 1:25 zabytkowych obiektów Dolnego Śląska, m.in. pałace, kościoły i klasztory.

8) Zatorland w Zatorze (Małopolska) to nie miniatury zabytków czy znanych budowli, ale miniatury prehistorycznych dinozaurów. Niektóre z nich poruszają się, działając na wyobraźnię odwiedzających.

9) W Pobiedziskach na Wielkopolsce (między Poznaniem a Gnieznem) znajduje się Skansen Miniatur. Są tu miniatury zabytków Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, w skali 1:20. Jest tu m.in. poznański Rynek. Ta atrakcja turystyczna została otwarta w 1998 r., a pierwsze miniatury powstały kilka lat wcześniej.

10) W Niechorzu nad Bałtykiem znajduje się Park Latarni Morskich. Jak nazwa wskazuje, zgromadzono tu miniatury polskich latarni morskich. Są w skali 1:10, więc miniatury są wyższe od zwiedzających.

11) W Gierłożu koło Kętrzyna znajduje się Park Miniatur Warmii i Mazur. Krótko mówiąc, znane obiekty w miniaturze z tych terenów.

Madurodam Holandia parki miniatur ciekawostki
Madurodam w Holandii. Parki miniatur ciekawostki, foto: Cqui / cc by-sa 2.5

Parki miniatur na świecie

12) Podobnie, jak parki miniatur znajdujące się w Polsce, także te w innych krajach prezentują znane zabytki i budowle zbudowane w tych krajach oraz znane budowle świata.

13) Bekonscot Model Village w Beaconsfield (Wielka Brytania) otwarto w 1292 roku. Jest tu ponad 200 budynków, między którymi jeździ kolejka (tory mają długość blisko 450 metrów) i duża liczba samochodów. Jest też kilka tysięcy ludzików, w skali takiej jak budynki. To wszystko jest pośród autentycznej zieleni.

14) Nie trzeba już jeździć po całych Stanach, aby zobaczyć najciekawsze miejsca USA. Można odwiedzić Roadside America Miniature Village w miejscowości Shartlesville, w stanie Pensylwania. Wśród kilku tysięcy miniaturowych postaci jeździ kilka pociągów. Niektóre atrakcje poruszają się, w czym pomagają sami zwiedzający.

15) 30 kilometrów od Bangkoku (Tajlandia) znajduje się Ancient City. Powstało w 1972 roku i ma 120 ha powierzchni. To powoduje, że po tym parku miniatur warto poruszać się rowerem lub melexem. Miniatury są „tylko” 3 razy mniejsze od oryginalnych budowli.

16) Wśród europejskich parków miniatur warto wymienić m.in.:
Madurodam w Hadze (Holandia),
Italia w Miniaturze (Rimini, Włochy),
Wunderland w Hamburgu (Niemcy),
Mini Izrael w Latrun (Izrael).

Parki miniatur ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: Minieuroland w Kłodzku, foto: Jacek Halicki / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Parki rozrywki – ciekawostki
> Maczuga Herkulesa

podobne wpisy

Nowa kometa imieniem Polonia

Możliwość komentowania Nowa kometa imieniem Polonia została wyłączona

Sears Tower (Willis Tower) w Chicago

Możliwość komentowania Sears Tower (Willis Tower) w Chicago została wyłączona

Turystyka piwna w Polsce

Możliwość komentowania Turystyka piwna w Polsce została wyłączona

Będzie wielki aquapark w Polsce

Możliwość komentowania Będzie wielki aquapark w Polsce została wyłączona

Radzionków, woj. śląskie. Fakty, które warto znać

Możliwość komentowania Radzionków, woj. śląskie. Fakty, które warto znać została wyłączona

Cieplice–Zdrój na Dolnym Śląsku

Możliwość komentowania Cieplice–Zdrój na Dolnym Śląsku została wyłączona

Kościół Katarzynek w Poznaniu

Możliwość komentowania Kościół Katarzynek w Poznaniu została wyłączona

Zawoja – największa polska wieś

Możliwość komentowania Zawoja – największa polska wieś została wyłączona

Machu Picchu. Tajemnice miasta Inków

Możliwość komentowania Machu Picchu. Tajemnice miasta Inków została wyłączona

Z czego słynie Kłobuck – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Z czego słynie Kłobuck – 10 ciekawostek została wyłączona

Zamek królewski w Szydłowie

Możliwość komentowania Zamek królewski w Szydłowie została wyłączona

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich

Możliwość komentowania Ratusz w Ząbkowicach Śląskich została wyłączona

Create AccountLog In Your Account