Stan Michigan, USA – ciekawostki, atrakcje

Z czego słynie stan Michigan ciekawostki i fakty, która warto znać. Atrakcje turystyczne, co warto tutaj zobaczyć

Wyobraź sobie, że będąc w Ameryce, możesz zwiedzać holenderską wioskę oraz zjeść bawarskie danie. A może chciałbyś przenieść się w czasie i zobaczyć jak prawie sto lat temu żyli ludzie? Co jedli, jak się ubierali? Jeśli marzysz o krajobrazach zapierających dech w piersiach albo pragniesz zobaczyć spadające gwiazdy, zapraszamy do stanu Michigan.

Michigan czyli „Wielka Woda”

1) Stan nazywana Krainą Wielkich Jezior, swą nazwę zawdzięcza jednemu z nich – jezioru Michigan. Największe z tutejszych jezior, to: Michigan, Górne, Huron, Erie i Saint Claire. Jest to dziesiąty co do wielkości stan Ameryki i drugi, jeśli bierzemy pod uwagę powierzchnię wód. Jest położony na północy kraju, graniczy bezpośrednio z Kanadą.

2) Stolicą Michigan jest Lansing, a największym miastem Detroit. Dawniej ten obszar zamieszkiwały plemiona Indian. Michigan było francuską kolonią, zanim oficjalnie w 1837 r. zostało włączone w poczet stanów Ameryki.

3) Stan tworzą 2 półwyspy, przecięte cieśniną Mackinack. Nie tylko turystycznie wygrywa półwysep Górny, który posiada więcej zasobów naturalnych. Półwysep Dolny ma większą powierzchnię i większą gęstość zaludnienia.

Detroit Michigan ciekawostki atrakcje
Michigan ciekawostki: wieżowce w centrum miasta Detroit

Stolica i miasta Michigan oraz ich atrakcje

4) Detroit, to największe miasto Michigan i największy region USA produkujący samochody. Na jego terenie znajdują się siedziby: Ford Motor Company, General Motors, Chrysler LCC Corporation. Pierwsze auto wyprodukowano w roku 1896. Samo miasto kojarzone jest z wielką innowacyjnością, zwłaszcza w dziedzinie transportu. To tutaj w roku 1909 zbudowano pierwszą milę betonowej autostrady. Tu również powstały pierwsze czterokierunkowe i trójkolorowe światła drogowe. W roku 1987 miasto zapoczątkowało przydzielanie prywatnych numerów telefonów. Jedyny w USA pływający urząd pocztowy, to też ciekawostka tego miasta. W Detroit powstał pierwszy na świecie tunel łączący dwa państwa. Detroit Windsor łączy Amerykę z Kanadą.

5) Muzeum Henry’ego Forda, to obowiązkowy punkt osób odwiedzających miasto Dearborn. Zobaczysz tu stare samochody, samoloty, parową lokomotywę. Muzeum pełne jest starych eksponatów, od garnków i ubrań, przez biżuterię i meble, aż po maszyny rolnicze i silniki. Henry Ford przewidział, że świat będzie szedł do przodu i stworzył takie miejsce, jako punkt odniesienia względem postępu ludzkości. W muzeum możesz zjeść tradycyjne potrawy, ugotowane na palenisku i zobaczyć, jak kiedyś ubierali się Amerykanie.

Lansing kapitol Michigan ciekawostki atrakcje
Michigan ciekawostki: budynek kapitolu w Lansing

6) Traverse City, to miasto usytuowane nad jeziorem Michigan. To doskonała przestrzeń do plażowania i uprawiania wodnych sportów. Przystanie pełne są luksusowych jachtów i motorówek. To miejscowość typowo turystyczna, znana między innymi z serwowania lokalnych win i Festiwalu Czereśni, odbywającego się co roku w lipcu.

7) Charlevoix jest popularne szczególnie latem. Leży na przesmyku dwóch jezior: Mitchigan i Charlevoix. Ciemne niebo często odbijające toń jeziora i mała słoneczność tego miejsca sprawia, że bardzo dobrze rozwija się tu astronomia. Można tu spotkać amatorów szukających nocą na niebie spadających meteorów. Zimą można dostrzec światło północnej zorzy polarnej, podziwiając niebo ze stanowego Parku Fishermana.

8) An Arborn, to miasto znajdujące się 60 km od Detroit, położone w przepięknym miejscu, nad rzeką Hurton. Jest zwane miastem kreatywności, jest przyjazne dla pieszych, uwodzi licznymi kafejkami, bistrami, galeriami i butikami.

9) Cheboygan to miejscowość, przez którą przepływa rzeka o tej samej nazwie i łączy ze sobą jeziora Mulleett Lake i Black Lake, z jeziorem Huron. Dzięki temu usytuowaniu, w mieście działa żegluga śródlądowa. Tereny górzyste zachęcają latem do górskich wycieczek, a zimą do sportów narciarskich.

10) Grand Rapis to miasto sztuki. W artystycznym hotelu Amway Grand Plaza możesz podziwiać dekoracje i rzeźby z drewna i żelaza.

Michigan ciekawostki atrakcje
Michigan ciekawostki o stanie w USA

Przyroda i atrakcje turystyczne

11) Manistee River Trail, to całkiem niedawno powstały szlak turystyczny na dolnym półwyspie stanu Michigan. Położony wzdłuż rzeki Manistee, oplata malutką, ale malowniczą miejscowość Mesic. Większość trasy biegnie przez lasy federalne.

12) Mackinac Island, to położona w cieśnie wyspa, łącząca jeziora Michigan i Huron. To strefa zarezerwowana wyłącznie dla koni i dorożek, a transport samochodowy i motocyklowy jest tu zabroniony. Warto zwiedzić Grand Hotel, w którym nocował Mark Twain i kilku prezydentów Stanów Zjednoczonych. Fort Michilimackinac, to najstarsza europejska osada wybudowana przez Francuzów, w roku 1715. Stąd rozpościera się piękny widok na most Mackinac, który łączy oba półwyspy.

latarnia morska
Latarnia morska gdzieś w stanie Michigan

13) Śpiący Niedźwiedź, to wielkie wydmy, nazywane przez niektórych najpiękniejszym miejscem Ameryki. Kształtują piaszczyste plaże, podziwiane często przez turystów z wydmowych szczytów. Są porośnięte głównie trawą, otulają 26 mniejszych jezior, a dookoła wydm znajdują się wiśniowe farmy i winnice.

14) Wyspa Wiatraków nawiązuje do dziedzictwa kulturalnego Holandii. Mała holenderska wioska, położona pośród ogromnego kompleksu parkowego, przyciąga wiosennym festiwalem tulipanów. W miejscu centralnym stoi pięć historycznych wiatraków. Wyspa zachwyca paletą barw i kolorów oraz widokiem kilkunastu mniejszych plaż.

15) Great Lakes Bay, to zatoka w centralnej części stanu, nad jeziorem Huron. Wspaniałe miejsce na rodzinne i romantyczne wypady. Warte zobaczenia są dwie miejscowości zatoki. Bay City – z piękną plażą, posiadające największą antyczną starówkę w stanie Michigan. Także Frankenmuth, miasto z niemieckim klimatem. Jest znane z bawarskich dań i zostało zbudowane jako replika bawarskiej wioski.

16) Upper Peninsula – ten półwysep położony nad Jeziorem Górnym (State Lake) znany jest z krystalicznie czystej wody. Atrakcją tego rejonu są liczne wodospady i wycieczki szlakiem zatopionych wraków. Szacuje się, że na dnie jeziora leży ich ponad 6000. Czystość wody ułatwia podziwianie zatopionych łodzi. To jezioro jest również rajem dla wędkarzy.

17) Jeśli jesteś fanem wspinaczek górskich, ale lubisz wspinać się głównie po lodowych ścianach, Munising jest miejscem dla ciebie. To jeden z najbardziej malowniczych obszarów na półwyspie Michigan. Jak wieść niesie, powstają tu najpiękniejsze fotografie w tym stanie.

Michigan ciekawostki: (c) SuperPolonia.info / GT

Zobacz też:
> Kentucky
> New Jersey

podobne wpisy

Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Możliwość komentowania Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii została wyłączona

Jezioro Tuz (Tuz Gölü) w Turcji

Możliwość komentowania Jezioro Tuz (Tuz Gölü) w Turcji została wyłączona

Wodospad Niagara (Niagara Falls) – ciekawostki

Możliwość komentowania Wodospad Niagara (Niagara Falls) – ciekawostki została wyłączona

Nowy Jork – ciekawostki o NYC

Możliwość komentowania Nowy Jork – ciekawostki o NYC została wyłączona

Meksyk. El Tajín – dawna stolica Totonaków

Możliwość komentowania Meksyk. El Tajín – dawna stolica Totonaków została wyłączona

Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim

Możliwość komentowania Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim została wyłączona

Hieroglify egipskie

Możliwość komentowania Hieroglify egipskie została wyłączona

A może na zakupy do Turcji? Stambuł

Możliwość komentowania A może na zakupy do Turcji? Stambuł została wyłączona

Antyczna Troja od 20 lat na liście UNESCO

Możliwość komentowania Antyczna Troja od 20 lat na liście UNESCO została wyłączona

Sri Lanka. Złota Świątynia Dambulla

Możliwość komentowania Sri Lanka. Złota Świątynia Dambulla została wyłączona

Puerto Penasco (Rocky Point), Meksyk

Możliwość komentowania Puerto Penasco (Rocky Point), Meksyk została wyłączona

Ernest Hemingway zakochany w Kubie

Możliwość komentowania Ernest Hemingway zakochany w Kubie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account