Ciekawe parki we Wrocławiu

Wśród ciekawych miejsc, jakimi dysponuje stolica Dolnego Śląska, są też miejsca rekreacyjne. Parki we Wrocławiu, to płuca miasta. Można tu mile spędzić czas podczas spaceru lub jazdy na rowerze i odetchnąć na chwilę od wrocławskiego zgiełku. SuperPolonia.info proponuje wirtualny spacer po wybrany parkach Wrocławia – zapraszamy!

Park Szczytnicki

  1. Park Szczytnicki zajmuje powierzchnię mającą około 100 hektarów, co czyni go jednym z największych parków na terenie Wrocławia. Znajduje się na terenie dawnej wsi Szczytniki i to właśnie jej zawdzięcza swoją nazwę. Las znajdujący się na terenie Starych Szczytnik cieszył się popularnością już w połowie XVIII wieku, a w 1783 roku komendant garnizonu wrocławskiego założył w tym miejscu jeden z pierwszych w Europie parków urządzonych w stylu angielskim. Oblężenie miasta przez żołnierzy napoleońskich na początku XIX wieku miało destrukcyjny wpływ na park, ale przyniosło też pozytywne skutki. Kiedy zagrożenie minęło, park zaczęto jednocześnie odbudowywać i powiększać. Dziś znajduje się w nim mający ponad 100 lat Ogród Japoński, drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku i wiele egzotycznych roślin.
parki we Wrocławiu Pomnik Diany Park Szczytnicki
Parki we Wrocławiu: Pomnik Diany w Parku Szczytnickim. Foto: Drożdżewski / cc by-sa 4.0

Park Mamuta we Wrocławiu

  1. Park Mamuta usytuowany jest na osiedlu Oporów i wzdłuż przeciwpowodziowego wału na lewym brzegu Ślęzy. Plany zagospodarowania nieużytków na tym terenie pojawiły się już w 2013 roku, były wielokrotnie modyfikowane, a finalnie prace nad stworzeniem nowego parku rozpoczęły się w 2018 roku i tego samego roku zostały ukończone. Swoją nazwę park zawdzięcza ośmiometrowej konstrukcji przedstawiającej mamuta, na której znajdują się zjeżdżalnie i obszar do wspinaczki. Na terenie parku znajdują się również inne atrakcje dla dzieci oraz strefy rekreacyjne dla całych rodzin.
parki we Wrocławiu Park Mamuta
Parki we Wrocławiu: Park Mamuta. Nam ta konstrukcja przypomina mamuta, a tobie? Foto: Julo / cc by-sa 4.0

Park Południowy w osiedlu Borek

  1. Park Południowy znajduje się w południowej części osiedla Borek, należy do parków krajobrazowych i został założony w 1892 roku. Od XIX wieku niemal do zakończenie drugiej wojny światowej na jego terenie funkcjonowała restauracja. Dziś atrakcjami dla mieszkańców miasta i turystów odwiedzających Wrocław są tutaj staw z wodotryskami i widokowym tarasem Landsberga. Także Wzgórze Bendera, na którym znajdują się różne gatunki roślin oraz drewniana altana, z której można podziwiać panoramę Wrocławia.

Wrocławskie parki: Park Mikołaja Kopernika

  1. Park Mikołaja Kopernika znajduje się w centrum Wrocławia, w rejonie Placu Teatralnego. Został utworzony w 1967 roku na terenie dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego. Niewielki park charakteryzuje się dużą różnorodnością pod względem roślinności. Rosną tu nie tylko popularne w Polsce buki czy klony, ale też platany, wiązowiec zachodni oraz miłorzęby dwuklapowe. Na terenie parku znajdują się pomnik Amora na Pegazie, fontanna „Chłopiec z łabędziem” i plac zabaw dla dzieci.

Park Juliusza Słowackiego we Wrocławiu

  1. Park Juliusza Słowackiego znajduje się na terenie Starego Miasta już od dekad. Swoją nazwę zyskał dopiero w 1993 roku, dziewięć lat po sprowadzeniu do niego słynnego pomnika jednego z polskich wieszczów – Słowackiego. Na terenie parku znajduje się też Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, rzeźba „Oczekiwanie”, posągi „Cztery Cnoty”, a także cokół po pomniku Johanna Friedricha Knorra.

Parki we Wrocławiu: (c) SuperPolonia.info / GT
Na górnym zdjęciu: Park Południowy we Wrocławiu, foto: Jar.ciurus / cc by-sa 3.0 pl

Zobacz też:
> Pomniki we Wrocławiu
> Wrocławskie muzea

podobne wpisy

Wrocławski Rynek czyli atrakcje centrum miasta

Możliwość komentowania Wrocławski Rynek czyli atrakcje centrum miasta została wyłączona

Wrocław Leśnica ciekawostki

Możliwość komentowania Wrocław Leśnica ciekawostki została wyłączona

Najlepsza atrakcja na event we Wrocławiu

Możliwość komentowania Najlepsza atrakcja na event we Wrocławiu została wyłączona

Muzea we Wrocławiu – TOP 10

Możliwość komentowania Muzea we Wrocławiu – TOP 10 została wyłączona

Poznaj dzielnice Wrocławia

Możliwość komentowania Poznaj dzielnice Wrocławia została wyłączona

Najciekawsze zabytki Wrocławia – TOP 10

Możliwość komentowania Najciekawsze zabytki Wrocławia – TOP 10 została wyłączona

Ciekawostki historyczne o Wrocławiu

Możliwość komentowania Ciekawostki historyczne o Wrocławiu została wyłączona

Wrocław. Wyspa Piasek na Odrze i jej atrakcje

Możliwość komentowania Wrocław. Wyspa Piasek na Odrze i jej atrakcje została wyłączona

Wrocław jak Nowy Jork?

Możliwość komentowania Wrocław jak Nowy Jork? została wyłączona

Wrocławskie krasnale – to warto wiedzieć

Możliwość komentowania Wrocławskie krasnale – to warto wiedzieć została wyłączona

Create AccountLog In Your Account