O historii i kulturze miasta świadczą m.in. pomniki, postawione aby pamiętać o przeszłości i postaciach historycznych. Przedstawiamy ciekawe pomniki we Wrocławiu i opisujemy każdy z nich. Oto subiektywne zestawienie SuperPolonia.info wrocławskich pomników, które z pewnością zainteresują i będą okazją do rozszerzenia swojej wiedzy
Pomnik Anonimowego Przechodnia i Iglica
- Pomnik Anonimowego Przechodnia jest jednym z najpopularniejszych pomników w mieście. Był inspirowany instalacją Jerzego Kaliny pod tytułem „Przejście” i przedstawia kilkanaście osób naturalnej wielkości, które wyłaniają się z chodnika po dwóch stronach ulicy. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Piłsudskiego od 2005 roku.
- Stalowa Iglica znajdująca się przy Hali Stulecia, jest jednym z symboli Wrocławia. Powstała w 1948 roku i ma ponad 90 metrów wysokości. Przygotowano ją z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Miała symbolizować życie odradzające się na Ziemiach Zachodnich.

Pomnik Zwierząt Rzeźnych i Niedźwiadek
- Pomnik Zwierząt Rzeźnych znajduje się na ulicy Stare Jatki, gdzie w średniowieczu znajdowały się zakłady rzeźnicze i sklepy mięsne. Pomnik był tworzony partiami i przedstawia między innymi prosięta, kozę czy gęś, z którymi turyści chętnie się fotografują.
- Fontanna „Niedźwiadek” znajduje się w pobliżu ratusza, a sam pomnik powstał na początku XX wieku. Wówczas jeden z berlińskich artystów zauważył, że na wrocławskim rynku nie ma ani jednej fontanny. Półtorametrowy miś został stworzony tak, aby woda tryskała do fontanny z jego nozdrzy.

Pomnik Ofiar Katynia i Płonący pomnik
- Pomnik Ofiar Katynia znajduje się w Parku Juliusza Słowackiego od p1999 roku. Przedstawia Anioła Śmierci oraz Pietę Katyńską. Powstał w celu uczczenia pamięci tysięcy oficerów i inteligentów polskich, którzy wiosną 1940 roku zostali wymordowani w Katyniu przez radzieckich katów.
- Płonący pomnik to rzeźba, która powstała w latach sześćdziesiątych i stoi przed Muzeum Architektury. Wykonane z żelbetu sylwetki prezentują zakładników z Nowego Sącza, którzy zostali rozstrzelani. Swoją nazwę pomnik zawdzięcza rynienkom, do których można wlać paliwo, aby podpalić dzieło. Niestety, pomnik rzadko jest prezentowany w ten sposób.
Oczekiwanie i Powodzianka
- Oczekiwanie, to pomnik znajdujący się na terenie Parku Słowackiego i przedstawiający domowe fotele, z których jeden zajęty jest przez kobietę czekającą na towarzystwo. Drugi fotel pozostaje wolny, a turyści bardzo chętnie „dosiadają się” do wykonanej z ceramiki kobiety.
- Powodzianka znajduje się na Moście Uniwersyteckim i przedstawia kobietę niosącą na ramieniu książki. Jest wyrazem uznania dla tysięcy mieszkańców miasta, którzy w 1997 roku walczyli z powodzią w mieście.

Pomnik Słowackiego i Kryształowa Planeta
- Kryształowa Planeta to postać kobiety w sukience przypominającej Ziemię. Znajduje się na styku ulic św. Antoniego i Kazimierza Wielkiego. Pomnik ma symbolizować jedność świata, pomimo wszelkich różnic religijnych i kulturowych.
- Pomnik Juliusza Słowackiego znajduje się w Parku Juliusza Słowackiego i upamiętnia jednego z trzech polskich wieszczów. Był inspirowany rzeźbą Wacława Szymanowskiego, który był też autorem pomnika Fryderyka Chopina znajdującego się w warszawskich łazienkach.
Wymieniliśmy tylko niewielką część pomników, wzniesionych we Wrocławiu. W mieście jest ich sporo, dlatego zachęcamy do samodzielnego odkrywania wrocławskich pomników, podczas spacerów po mieście.
Pomniki we Wrocławiu + zajęcia (1): (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: pomnik Aleksandra Fredro na wrocławskim rynku
Zobacz też:
> Punkty widokowe we Wrocławiu
> Wrocławskie krasnale